هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 26 فروردين 1400
ساعت 09:10
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 18 فروردين 1400 ساعت 13:38
چهارشنبه 18 فروردين 1400 13:00 ساعت
2021-4-7 13:38:43
شناسه خبر : 346128
«عبدالله ناصری» مشاور رئیس دولت اصلاحات و از حامیان اصلی دولت روحانی در مصاحبه با روزنامه شرق گفت:«نسبت به برجام، تذکر و تأکید اصلاح‌طلبان به رئیس‌جمهور از همان زمان این بود که همه ‌چیز را به برجام گره نزند، ولی روحانی توجه نکرد. اما الان بعد از شش‌ سال پس از امضا و سپس نقض آن از طرف ترامپ معتقدم راه نجات ملت بازگشت به برجام یا هر توافق راهبردی با آمریکاست»

به گزارش رجانیوز، مشرق نوشت: «عبدالله ناصری» مشاور رئیس دولت اصلاحات و از حامیان اصلی دولت روحانی در مصاحبه با روزنامه شرق گفت:«نسبت به برجام، تذکر و تأکید اصلاح‌طلبان به رئیس‌جمهور از همان زمان این بود که همه ‌چیز را به برجام گره نزند، ولی روحانی توجه نکرد. اما الان بعد از شش‌ سال پس از امضا و سپس نقض آن از طرف ترامپ معتقدم راه نجات ملت بازگشت به برجام یا هر توافق راهبردی با آمریکاست»

روزنامه شرق همچنین در یادداشتی به قلم «جاوید قربان اوغلی» دیپلمات سابق نوشت:«انعطاف در مواضع ایران و آمریکا در برون‌رفت از بن‌بست توافق هسته‌ای پس از خروج ترامپ از آن و نشستی که امروز قرار است در وین برگزار شود، تحولات محسوسی است که باید به فال نیک گرفت و آن را مصداقی امیدوارانه بر ضرب‌المثل «سالی که نکوست از بهارش پیداست» تلقی کرد».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«استقبال آمریکا از نشست وین و کنارگذاشتن اصرار بر لغو گام‌های پنج‌گانه ایران در تعهدات هسته‌ای حرکتی مثبت از سوی تیم سیاسی-امنیتی بایدن در پرتو فشارهای عبری-عربی بر این کشور است. کمااینکه انعطاف ایران نیز حرکتی هوشمندانه در برون‌رفت از بازی باخت-باخت «اولویت مرغ یا تخم‌مرغ» در بازگشت آمریکا به برجام ارزیابی می‌شود. به ‌طور طبیعی در هر توافقی بین کشورها منافع دو طرف مطرح است».

عبدالله ناصری در مصاحبه مذکور از یکسو اعتراف می کند که دولت نباید همه امور را به برجام گره می زد و از سوی دیگر، اصلاح طلبان را در این رویکرد تبرئه کرده است. این در حالی است که این اصلاح طلبان بودند که دولت را به گره زدن همه امور به برجام تشویق می کردند.

این طیف به گونه ای درباره برجام فضاسازی کرد که در تابستان 94 تعدادی از مردم در تهران به خیابان ها آمده و به جشن و پایکوبی پرداخته و در یک دست اسکناس یک دلاری و در دست دیگر اسکناس هزارتومانی را گرفته و تصور می کردند که در پسابرجام، آنچنان رونقی ایجاد می شود که دیگر هیچ فردی به پول یارانه نیازی نخواهد داشت.

اصلاح طلبان در سال 94 و در شرایطی که دولت اوباما به معاون اولی جو بایدن به هیچ عنوان تعهدات برجامی خود را انجام نداده بود، در صفحات اول روزنامه های خود تیتر زدند که «صبج بدون تحریم» فرا رسید و «تحریم ها فروپاشید» و «امضای کری تضمین است» و «آمریکا قول داده به تعهدات خود عمل کند».

حالا در شرایطی که نسخه اصلاح طلبان در کشورداری و مدل این طیف در سیاست خارجی، صف های عریض و طویل خرید مرغ و کمبود روغن خوراکی و گرانی روزافزون خودرو و افزایش سرسام آور اجاره بهای مسکن و کاهش ارزش پول ملی و کوچک شدن سفره مردم و...را در پی داشته، این طیف بجای عذرخواهی و جبران خسارت های تحمیل کرده، همچنان طلبکار است و توافق با آمریکا را به عنوان نسخه نجات معرفی می کند.