هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 26 فروردين 1400
ساعت 05:01
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 16 فروردين 1400 ساعت 11:00
دوشنبه 16 فروردين 1400 10:45 ساعت
2021-4-5 11:00:51
شناسه خبر : 346029
«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین از ایالات متحده خواست به منافع مردم چین احترام بگذارد و نسبت به توسعه چین دید صحیحی داشته باشد.
«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین از ایالات متحده خواست به منافع مردم چین احترام بگذارد و نسبت به توسعه چین دید صحیحی داشته باشد.
 
به گزارش رجانیوز، وانگ روز دوشنبه در ادامه افزود: چین از گفتگو بر مبنای برابری و احترام متقابل استقبال می‌کند، اما جهان نیاز به قیمومیت ندارد و پکن هم قبول ندارد که یک کشور حرف آخر را در امور جهانی بزند.
 
او اظهارات خود را بعد از دیدار با همتایان خود از سنگاپور، مالزی، اندونزی، فیلیپین و جمهوری کره در استان فوجیان چین در پاسخ به پرسش خبرنگاران مطرح کرد.
 
وانگ با اشاره به اینکه وزرای خارجه کشور‌های مذکور توسعه و رشد چین را یک ضرورت تاریخی دانسته اند، گفت: اعتقاد بر این است که توسعه چین مطابق با انتظارات مشترک و منافع بلند مدت همه کشور‌های منطقه است که نباید جلوی آن‌ها را گرفت.
 
وی افزود: وزرای خارجه معتقدند که چین و آمریکا در مواجهه با چالش‌های جهانی سازی و دوران پسا اپیدمی باید در این منطقه گفتگو و همکاری بیشتری داشته باشند، به جای بازی و تقابل، تعهدات قدرت‌های بزرگ را انجام دهند و مسئولیت پذیر باشند.
 
وانگ گفت: "چین مایل است به انتظارات همه طرف‌ها پاسخ دهد و در این راستا تلاش خود را ادامه می‌دهد. "
وانگ در مورد استدلال‌های رقابت، همکاری و تقابل که بار‌ها و بار‌ها توسط ایالات متحده در مورد روابط خود با چین مطرح شده، گفت که موضع چین ثابت و روشن است.
وزیر خارجه چین اضافه کرد: "چین در صورت لزوم از همکاری استقبال می‌کند، اما این همکاری باید نگرانی‌ها و سود متقابل یکدیگر را در نظر بگیرد. این نمی‌تواند به روشی باشد که یک طرف شرایط را یک جانبه تنظیم کند. "
 
وانگ گفت: چین در صورت نیاز از رقابت فرار نمی‌کند، اما رقابت باید منصفانه و عادلانه باشد و از قوانین بازار پیروی کند و از تعیین موانع، سوء استفاده از قدرت و سلب حق مشروع توسعه برای دیگران خودداری کند.
 
او افزود: "ما قاطعانه در برابر مداخله فاحش در امور داخلی چین مقاومت می‌کنیم و با قاطعیت بیشتری با تحریم‌های یک جانبه غیرقانونی که به دلیل دروغ و اطلاعات غلط وضع شده است، مخالف هستیم. "
 
وی در مورد احتمال مقابله آمریکا نیز گفت: چین در این مسیر سازش یا عقب نشینی نخواهد کرد، زیرا به هنجار‌های اساسی روابط بین الملل پایبند است و منافع بسیاری از کشور‌های در حال توسعه، کوچک و متوسط نیز در همین است. قطعاً چین حق دارد مقابله کند، زیرا باید از حاکمیت ملی و عزت ملی دفاع کند.
وانگ افزود: گفتگو و همکاری بهتر از رویارویی است.
 
وی از ایالات متحده خواست تا به طور فعال به انتظارات کشور‌های منطقه و جامعه جهانی پاسخ دهد، با چین همکاری کند تا نشان دهد که یک قدرت بزرگ چگونه است و به طور مشترک صلح، ثبات و توسعه منطقه‌ای و جهانی را حفظ کنند.