هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 26 فروردين 1400
ساعت 13:12
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 14 فروردين 1400 ساعت 13:12
شنبه 14 فروردين 1400 10:57 ساعت
2021-4-3 13:12:07
شناسه خبر : 345951
گاندو را از کمر شکستند تا ناامیدی فرهنگی بیافرینند. هیچ اتفاق و رخدادی برای ما منتقدان دردناک‌تر از سانسورهای دولتی سلیقه‌ای نیست.
گاندو را از کمر شکستند تا ناامیدی فرهنگی بیافرینند. هیچ اتفاق و رخدادی برای ما منتقدان دردناک‌تر از سانسورهای دولتی سلیقه‌ای نیست.
گروه فرهنگ-رجانیوز: محمدتقی فهیم، منتقد سینما، در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: گاندو را از کمر شکستند تا ناامیدی فرهنگی بیافرینند. هیچ اتفاق و رخدادی برای ما منتقدان دردناک‌تر از سانسورهای دولتی سلیقه‌ای نیست.
 
دولت «آشنا» به رکن چهارم دموکراسی و مدعی فضای معتدل، طاقتش به اندازه بچه دموکرات‌ها هم نیست. البته پیش از این برخی از ما کیسه منتقد و مخالف دولت بودن به تنمان کشیده شده بود.
 
سال‌هاست درباره ساخت و نمایش فیلم‌های آمریکایی که می زنند به قلب سنا و رییس‌جمهورها را به صلابه می‌کشند تعریف و تمجید کرده‌ایم تا شاید خودمان برسیم به نقطه‌ای که در نقد درون ساختار سیاسی ارتقا یابیم. حالا گاندو به عنوان مدلی از نمایش که درون سیستم به پاک‌سازی می‌پردازد، امیدواری‌هایی را برای افزایش اعتماد به نفس برنامه‌سازان و سینمایی‌ها پیش رو قرار داد.
 
سریالی که در راستای تقویت اعتماد عمومی خوش درخشید و بالاخره جسارت و شهامت در ورود به زوایای تاریک گعده نفوذی‌ها، قدرت آقازاده‌ها، واداده‌ها و رویزیونیست‌ها به نمایش گذاشت.
 
گاندو در عین اهمیت در حوزه سیاست، ریاست و وطن فروشی، ارزش‌های دراماتیک عامه‌پسندی هم داشت و این می‌توانست فرصتی برای جلب توده‌ها و خواص مردد در مشارکت‌ها موثر واقع شود.
 
اما کوته‌بینی و فقدان درک از کار رسانه و نمایش منتقدانه و نه براندازانه در سال‌های گذشته مانع از کارکرد درست و نهادینه رسانه و سینما شده بود و حالا با توقف پخش گاندو، تیر بدفهمی و تحمل ضعیف آقایان به حد اعلا خودنمایی کرد.
 
اینان نمی‌دانند که در درجه نخست دارند به خودشان ضربه اصلی را می‌زنند، یعنی فراموش کرده‌اند که در یک کشتی سفر می‌کنند. ولی بعید است که ندانند! شاید عمدی در کار است؟ اما هر گزینه درست باشد، چیزی جز مردم‌ستیزی و فرصت به دشمن دادن نیست، هست؟