هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 3 ارديبهشت 1400
ساعت 06:18
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 16 اسفند 1399 ساعت 16:10
شنبه 16 اسفند 1399 14:55 ساعت
2021-3-6 16:10:23
شناسه خبر : 345195

پلی الکترولیت یک ماده شیمیایی است که تحت عنوان کمک منعقده کننده یا فلوکولانت استفاده می شود. این پلیمر آلی از ترکیبی با آکریل آمید ساخته شده که دارای اسامی دیگری مانند پلی ۱-کربامواتیلن، پلی آکریل آمید، پم، PAM و پلی ۲-پرون آمید می باشد. پلی الکترولیت خاصیت پلیمری و الکترولیتی دارد.

پتروشیمی دانشمند تولید کننده پلی الکترولیت می باشد که این ماده نوعی جاذب آب است، بدین منظور که اگر پودر پلی الکترلیت را با آب ترکیب کنید، به صورت یک مایع ژلی ویسکوز مانند صابون مایع یا مایع ظرفشویی در می آید. اگر پلی الکترولیت را از نظر خواص فیزیکو شیمیایی بررسی کنیم، می بینیم که این پلی آکریل آمید خطی، در واقع یک پلیمر هیدروفیل محلول در آب یا آبدوست می باشد، که می تواند با درصدهای مختلف با آب ترکیب شود و محلول آبی با غلظت های بالا را تولید کند. این ماده اصولا غیریونی است، اما طی فرآیند هیدرولیز، می تواند به کربوکسیلیک تجزیه شود.

این کمک منعقد کننده، فلاک های حاصل از فرآیند انعقاد را به لخته های درشت تری تبدیل می کند تا ته‌‌نشينی بهتر صورت بپذیرد.پلی اکریل آمید، زیست تخریب پذیر نیست و با گذشت زمان به ترکیبات آلی تجزیه می شود. پلی الکترولیت به شکل جامد بلوری سفید رنگ و بی بو است که توانایی حل شدن در آب، اتانول، اتر و کلروفرم را  دارد. سرعت ته نشین سازی پلی الکترولیت ها  حدود دو برابر سرعت ته نشین سازی سایر کمک منعقد کننده ها و منعقد کننده ها می باشد. بنابراین می توان از پلی آکریل آمید به تنهایی برای تصفیه استفاده کرد. اما سایر منعقد کننده ها حتما باید به همراه کمک منعقد کننده ها یا منعقد کننده های دیگر مصرف شوند.

پلی الکترولیت ها، پلیمرهایی هستند که واحدهای تکراری آن ها دارای گروهی از الکترولیت ها می باشد. این گروه ها در محلول های آبی جدا می شوند و پلیمرها را شارژ می کنند. از این رو خواص پلی الکترولیت هم به الکترولیت یا نمک و هم به پلیمرها یا ترکیبات با وزن مولکولی بالا شباهت دارند و گاهی به آن ها پلی مالت نیز گفته می شود.

 

پلی الکترولیت شیان

 

انواع پلی آکریل آمید (PAM) یا انواع پلی الکترولیت:

 • پلی الکترولیت آنیونیک (فلوکولانت آنیونی)
 • پلی الکترولیت کاتیونیک (فلوکولانت کاتیونی)
 • پلی الکترولیت نانیونیک (فلوکولانت نانیونی، غیر یونی یا بدون بار)

فرمول شیمیایی پلی الکترولیت ها:

برای دریافت فرمول شیمیایی پلی الکترولیت کاتیونی و آنیونی و نانیونیک، کافی است به وب سایت پتروشیمی دانشمند chemical-co.com  مراجعه کنید. همچنین می توانید آنالیز این محصول و MSDS پلی الکترولیت ها را نیز دریافت کنید.

 • فرمول شیمیایی پلی الکترولیت آنیونی (C4H5NO)n(C3H3O2Na+)m
 • فرمول شیمیایی  پلی الکترولیت کاتیونی (C3H5NO)n(C9H18O2N-R)m
 • فرمول شیمیایی پلی الکترولیت نانیونیک (C4H6)n/2(C=O)2(NH2)2

روش تولید پلی الکترولیت:

پلی آکریل آمید هم به‌صورت پودری و هم به صورت مایع تولید می شود. که فرم مایع پلی الکترولیت، به‌عنوان محلول آبی و پلیمر امولسیون طبقه‌بندی می‌شود. روند تولید پلی الکترولیت به گونه ای است که از طریق واکنش های آمیدی، اصلاحاتی روی پلیمر صورت می گیرد و تبدیل به پلی آکریل آمید خطی می شود.در واقع پلیمریزاسیون فاز مایع آکریل آمید یا همان آکریلیک اسید برای تشکیل انواع پلی الکترولیت ها مورد استفاده قرار می گیرد. پلیمریزاسیون در محلول های آبی در دمای تقریبا 60 درجه سانتیگراد انجام می شود.

تولید پلی الکترولیت آنیونی:

گروه آمیدی که بسیار واکنش‌پذیر است، از نظر شیمیایی پلیمر را به گونه ای اصلاح می کند تا ویژگی های یونی آن طبق بار منفی تغییر یابد و پلیمر آنیونی با بار منفی (فلوکولانت آنیونیک) تولید شود.

تولید پلی الکترولیت کاتیونی:

همچنین این گروه آمیدی واکنش‌پذیر با واکنش شیمیایی، پلیمر مورد نظر را اصلاح می کند و ویژگی یونی آن را به سمت بار مثبت تغییر می دهد تا پلیمر کاتیونی با بار مثبت (فلوکولانت کاتیونیک) تولید شود.

تولید پلی الکترولیت نانیونی:

برای تولید فلوکولانت نانیونیک باید تغییر بار یونی به گونه ای باشد تا بار خنثی شود و در نهایت پلی الکترولیت نانیونیک یا بدون بار تولید شود. این تغییرات به واسطه گروه آمیدی موجود در فرمولاسیون پلی آکریل آمید رخ می دهد.

 

پلی الکترولیت

 

مکانیزم عملکرد پلی الکترولیت:

برای حذف کردن و از بین بردن کلوئیدها و ناخالصی ها و ذرات معلق در آب و فاضلاب و پساب از روش های مختلفی استفاده می شود که یکی از این روش های استفاده از مواد شیمیایی می باشد که توسط آن انعقاد و لخته‌سازی، صورت می گیرد. یکی از مواد لخته ساز، ماده کمک منعقد کننده پلی الکترولیت است که با استفاده از این ماده روند انعقاد تکمیل می شود. بدین ترتیب که لخته های ریزی که در اثر تزریق منعقد کننده ایجاد شده اند، سبک هستند. چون سبک هستند، ته نشین نمی شوند، برای ته نشینی آن ها نیاز به پلی الکترولیت است تا این لخته های ریز را به فلاک‌های بزرگتر و سنگین تر تبدیل کند تا بتوانند ته نشین شوند و عملیات تصفیه و انعقاد به درستی رخ دهد.

مکانیزم پلی الکترولیت به گونه ای است که از طریق بار یونی به ذرات ناهمنام می چسبد تا لخته ها ایجاد شوند. بنابراین با توجه به نوع سیستم و میزان بار یونی ذرات معلق در هر سیستمی باید نوع پلی الکترولیت را تعیین کرد.

نحوه ی انتخاب صحیح نوع پلی الکترولیت:

انتخاب صحیح نوع فلوکولانت وابسته به بار الکتریکی کلوئیدهای معلق در محلول می باشد. اگر کلوئیدها بدون بار باشند، پلی الکترولیت نانیونیک و اگر بار الکتریکی کلوئیدها منفی باشد، باید از پلی الکترولیت کاتیونی استفاده شود و همچنین اگر بار الکتریکی کلوئیدها مثبت باشد، باید از پلی الکترولیت آنیونی استفاده شود.

نیروی جاذبه الکتروستاتیک برای ایجاد فلاک یا لخته بین ذرات معلق کلوئیدها و فلوکولانت ها بسیار حائز اهیمت است زیرا، این نیرو با استفاده از نیروی جاذبه بین بارهای ناهمنام کلوئیدها و فلوکولانت ها به وجود می آید.

تفاوت بین پلی الکترولیت های معدنی و آلی:

فلوکولانت های معدنی و فلوکولانت های آلی، هر دو دارای ویژگی های انعقادسازی یا لخته سازی هستند. پلی الکترولیتهای معدنی بیشتر جایگزین کمک منعقد کننده های دیگر و یا فلوکولانت ها می باشند. اما پلی الکترولیتهای آلی به دلیل خاصیت رسوب گذاری، حاوی املاح هستند، دارای وزن مولکولی بالایی می باشند. کمک منعقدکننده های معدنی، نمکی حاصل از فلزات چند منظوره مثل آهن و آلومینیوم هستند که روند رسوب گذاری آن ها کاملا با فلوکولانت های آلی متفاوت می باشد.

کاربردهای پلی الکترولیت یا کاربردهای فلوکولانت:

 • در فرآیند الکتروفورز، از ژل پلی آکریل آمید (پلی الکترولیت همراه با آب) استفاده می شود.
 • به‌عنوان ماده ضخیم کننده و تعلیق ساز در فرم زنجیر مستقیم استفاده می‌شود.
 • در علم پزشکی از کمک منعقد کننده PAM در گرید بهداشتی به‌عنوان یک ماده افزودنی برای تولید فیلر زیرپوست برای جراحی زیبایی استفاده‌ می شود.
 • به منظور تصفیه آب و فاضلاب در فرآیند لخته سازی یا انعقاد از انواع پلی الکترولیت استفادهی شود.
 • در صنعت کاغذسازی برای تهیه خمیر کاغذ به کار می رود.
 • به‌عنوان کمک منعقد کننده در صنعت چاپ صفحه کاربرد دارد.
 • برای حذف کلیه مواد معلق و مواد آلی (TOC) از آب خام به کار می رود.
 • برای ساخت انواع مواد پلیمری مورد مصرف قرار می‌گیرد.
 • به‌عنوان ضخیم کننده یا لخته‌کننده در ماسه، سنگبری، تولید سیمان، تولید سموم کشاورزی و معدن کاری استفاده می‌شوند.
 • در تولید مواد آرایشی و بهداشتی و ساخت انواع کرم و لوسیون مورد مصرف می باشد.
 • در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی از پلی الکترولیت و مشتقات پلی آکریل آمید استفاده های مختلفی می شود.

 

پلی الکترولیت

 

درباره شرکت پتروشیمی دانشمند

پتروشیمی دانشمند که فعالیت خود را از سال 1372 آغاز نموده. این شرکت با تولید انواع بایوساید، پلی الکترولیت، انواع ضدکف یا آنتی فوم، مواد ضد زنگ و ضد خوردگی و مواد اولیه صنایع نساجی ایران یکی از برترین تولیدکنندگان سراسر کشور می باشد. مدیریت این مجموعه با هدف تامین خواسته های شما مشتریان گرامی، مواد اولیه سیزده صنعت را پوشش می دهد. پتروشیمی دانشمند تولید کننده پلی الکترولیت می باشد.

برای خرید پلی الکترولیت با درصدهای ترکیبی متفاوت به وب سایت پتروشیمی دانشمند مراجعه کنید.