هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 3 ارديبهشت 1400
ساعت 06:37
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 16 اسفند 1399 ساعت 14:39
شنبه 16 اسفند 1399 14:36 ساعت
2021-3-6 14:39:20
شناسه خبر : 345181
گردشگری یکی از صنایع پیشرو و پرطرفدار در تمامی جوامع است و بی شک از محبوبیت بسیاری در میان مردم برخوردار است. با پیشرفت تکنولوژی صنعت گردشگری نیز قله های موفقیت را پشت سر هم درنوردیده و هنوز هم شاهد پیشرفت های روزافزون در این صنعت هستیم. امروزه سامانه های اینترنتی توانسته اند جایگزین روش سنتی رزرواسیون که مراجعه به آژانس های مسافرتی سطح شهر بود شوند و دلیل این امر، ساده و سریع بودن آن است.

 لازم به ذکر است که مراکز متعددی در فضای مجازی در زمینه گردشگری فعالیت می کنند که هریک ویژگی های منحصر به فرد خود را داشته و خدمات متنوعی را نیز ارائه می کنند و توصیه می کنیم که پس از بررسی های لازم، بهترین مورد را برای رزرو انتخاب کنید. اما نقش نیروی انسانی در صنعت گردشگری و رزرواسیون چیست؟ شاید تصور کنید که با سیستمی شدن کارها نقش نیروی انسانی در صنعت گردشگری کمرنگ تر شده، اما اینگونه نیست. در ادامه با ما همراه باشید:

 

 

 

نقش نیروی انسانی در صنعت گردشگری و رزرواسیون

نیروی انسانی امروزه بخش عظیمی از فعالیت های صنعت گردشگری را به انجام می رسانند و بدون وجود نیروی انسانی رسیدگی به امور با مشکل مواجه خواهد شد. اگرچه علم روز به روز در حال پیشرفت کردن است و ممکن است تا چند سال بعد نیروی انسانی جایگاه خود را به ربات ها ببخشد اما در این صورت زمان زیادی را برای اعتماد سازی بین مردم نیاز خواهیم داشت تا با خیال آسوده فعالیت های مربوط به گردشگری اعم از رزرو ها را به طور کامل به ربات ها و نرم افزار ها بسپاریم. فراموش نکنید که نیروی انسانی باعث جلب اعتماد مشتریان می شود و اطلاعات جامعی را نیز در اختیار آنها قرار می دهد تا با کلیه جوانب، آشنایی کامل پیدا کنند. وب سایت های آنلاین گردشگری صفر تا صد خود را مدیون فعالیت نیروی انسانی هستند و در حال حاضر چنانچه نیروی انسانی در یکی از بخش های آن کار خود را به درستی انجام ندهد، بروز مشکلات متعدد در سازمان دور از انتظار نخواهد بود. البته نمی توان نقش تمامی افراد را در صنعت گردشگری یکسان در نظر گرفت.

 

نقش نیروی انسانی در طول سفر

چنانچه بخواهیم نقش نیروی انسانی در مسافرت ها را مورد بررسی قرار دهیم باید گفت که در طول مسافرت و به همراه مسافران وجود تور لیدری آگاه به جاذبه ها و آداب و رسوم شهر هدف الزامی است تا با راهنمایی های خود سفر را برای مسافران لذت بخش و خاطره انگیز سازد. تا چندی پیش وجود تورلیدر در تمامی تورهای مسافرتی الزامی بود چرا که سفر به یک شهر غریب بدون داشتن راهنما، مشکلات متعددی را در پی داشت اما امروزه نقش نیروی انسانی در این زمینه کمرنگ‌تر شده است. با پیشرفت تکنولوژی برنامه های راهنمای آنلاین متعددی راه اندازی شده اند که مسافران با استفاده از آنها با کلیه بایدها و نباید های سفر آشنا شده و اقدام به جستجو جاذبه های دیدنی شهر و منطقه می نمایند. اما هنوز هستند مراکزی که تور های خود را به همراه تورلیدر برگزار می کنند.

 

پشتیبانی آژانس گردشگری

یکی دیگر از بخش هایی که نیروی انسانی در آن دخیل است را می توان خدمات پشتیبانی سایت دانست. افراد در این بخش وظیفه پاسخگویی به سوالات مشتریان را برعهده دارند و آژانس های گردشگری حتما باید به فکر راه اندازی بخش پشتیبانی قوی برای وب سایت خود باشند تا بتوانند مشتریان خود را راضی نگه دارند. طبیعتا امکان بروز مشکل در هر مرحله از رزرواسیون برای مشتریان وجود خواهد داشت و در صورتی که مشتریان بتوانند به راحتی کارشناسان را برای پاسخگویی به سوالات خود پیدا کنند رضایت بیشتری خواهند یافت. امروزه خدمات پشتیبانی آنلاین محبوبیت بیشتری پیدا کرده است و در صورت راه اندازی بخش پشتیبانی آنلاین برای وب سایت خود، می توانید از سایر رقبای خود پیشی بگیرید. البته خدمات پشتیبانی آنلاین نیز به نیروی انسانی نیاز دارد و هر پشتیبان حرفه ای می تواند به صورت هم زمان به سوالات 2 الی 3 نفر پاسخ دهد.

 

 

 

بروزرسانی هتل ها

نیروی انسانی در بخش رزرو هتل نیز فعالیت قابل توجهی دارد. در این بخش مسئولیت فرد این است که اطلاعات دقیق و کاملی از هتل های مختلف را جمع آوری کرده و بر روی وب سایت آژانس اعمال نماید. توجه داشته باشید که نقش نیروی انسانی در این بخش بسیار کلیدی است چرا که در صورت نبود موجودی اتاق هتل، و ثبت دیرهنگام این خبر بر روی سایت، امکان دارد فردی نسبت به رزرو هتل اقدام کند، در این صورت مشکلاتی در راستای کنسلی برای آژانس و یا وب سایت رزرواسیون پیش خواهد آمد. معمولا فردی که در این بخش فعالیت می کند می بایست دائما در حال رصد کردن هتل ها و موجودی آنها باشد. در قسمت بعد راهکاری جالب برای کم کردن این فعالیت و به خصوص خطای انسانی ایجاد شده از سوی آن مطرح می کنیم.

 

پلتفرم دوسویه آنلاین خدمات اقامتی و کاهش فعالیت نیروی انسانی در صنعت هتلداری و گردشگری

پلتفرم های فروش به عنوان یکی از جدیدترین سیستم های گردشگری در جهان شناخته می شوند که کار نیروی انسانی را به صورت چشمگیری کاهش داده اند. تامین کنندگان این پلتفرم ها شامل چنل منیجر ها، هتل ها، آژانس های گردشگری  چارتری و ... می باشند و هر یک به نحوی تاثیری قابل توجه در گسترده کردن تعداد هتل های موجود در پلتفرم فروش دارند. توجه داشته باشید که پلتفرم ها باعث تعامل خریدار و تامین کننده شده و در نتیجه آن میزان فروش افزایش پیدا می کند و همچنین امور در مدت زمان کوتاه تری مدیریت خواهند شد. چنلید یکی از نخستین پلتفرم های تامین و فروش همزمان است که به دلیل خدمات بی نظیر خود توانسته نظر بسیاری را نسبت به خود جلب نماید. از طریق این سامانه، صاحبان هتل ها می توانند هتل خود را به نمایش بگذارند تا مدیران آژانس های گردشگری اقدام به رزرو اتاق ها و سوییت های آنها نمایند. همچنین مدیران واحد های رفاهی نیز می توانند رزرو هتل ارزان شرکتی داشته باشند. این روش باعث کاهش نیروی انسانی این بخش و در نتیجه کاهش هزینه ها نیز خواهد شد.

 

علیرضا قائمی مدیرعامل و بنیانگذار پلتفرم دوسویه آنلاین خدمات اقامتی چنلید در این خصوص معرفی این محصول گفت:

" می بایست بدانید که چنلید یک چنل منیجر نیست بلکه یک پلتفرم آنلاین است که ارتباطی را میان تامین کنندگان اعم از هتلداران، چنل منیجر ها، آژانس های مسافرتی چارترکننده هتل و... با خریداران که شامل آژانس های مسافرتی و شرکت های تجاری و گردشگری و ... هستند ایجاد می کند و این ارتباطی دو سویه است بدین معنی که آژانس های مسافرتی چارترکننده  می توانند هتل ها و مراکز اقامتی خود را در آن معرفی نمایند تا فروخته شود. چنلید راهکاری سازمانی برای آنلاین کردن کسب کار های حوزه ی اقامت است و میزان خطای نیروی انسانی را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. این پلتفرم به هیچ وجه در تعیین قیمت تاثیری نخواهد داشت و نرخ گذاری در این پلتفرم کاملا آزادانه خواهد بود. چنلید با کادر اجرایی قدرتمند توانایی ارائه خدمات سراسری را داشته و باعث تعامل خریداران و تامین کنندگان هتل خواهد شد. استفاده کردن از چنلید قطعا میزان هزینه های نیروی انسانی آژانس شما به میزان چشم گیری کاهش خواهد داد."

 

 

 

وی همچنین در خصوص تاثیر چنل منیجر ها را در این کسب و کار افزود:

"چنل منیجر ها وظیفه ی دریافت و انتقال اطلاعات از هتل و اعلام آن به خریداران من جمله سامانه های گردشگری را دارند و می بایست اطلاعات آن ها به صورت لحظه ای آپدیت نگه دارند تا این اطلاعات در اختیار خریداران قرار گیرد. ولی عامه ی فعالین صنعت این تصور را دارند که چنل منیجر ها یک کانال فروش هستند و می بایست موجب افزایش فروش هتل ها گردند. که باور درستی نیست. چنل منیجر ها کانال توزیع اطلاعات بوده و وظیفه فروش مسقیم ندارند و به درگاه بانکی نیز متصل نیستند. تصور کنید که یک هتل ظرفیتش تکمیل شده و در ساعات پایانی شب دو درخواست کنسلی دریافت می کند. در این زمان رزرواسیون هتل این دو باب اتاق را ثبت سیستمی و ظرفیت آن دو اتاق را برای فروش در کانال های توزیع باز می کند. اکنون این وظیفه سامانه های آنلاین فروش است که اطلاعات این دو باب اتاق را برای خرید در اختیار متقاضیان قراردهند."

برگرفته از وب سایت اینترنتی https://channelead.ir/