هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 3 ارديبهشت 1400
ساعت 06:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 16 اسفند 1399 ساعت 11:07
شنبه 16 اسفند 1399 11:03 ساعت
2021-3-6 11:07:24
شناسه خبر : 345157
عید امسال هم با کرونا همراه است اما تکاپوی مردم برای خرید عید کم نشده و فضای قنادی‌ها و خشکبارفروشی‌ها مملو از جمعیت برای خرید شب عید و آه حسرت قشر ضعیف جامعه از دیدن قیمت‌هاست.
عید امسال هم با کرونا همراه است اما تکاپوی مردم برای خرید عید کم نشده و فضای قنادی‌ها و خشکبارفروشی‌ها مملو از جمعیت برای خرید شب عید و آه حسرت قشر ضعیف جامعه از دیدن قیمت‌هاست.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از مرآت، خریدهای عید مردم هرسال از اواسط اسفند شروع می‌شود و بازار آجیل در این‌ماه از پررونق‌ترین بازارهاست. با آنکه ویروس کرونا هم هنوز در حال جولان است، اما این ویروس حریف بازار سمنان نشده چرا که بازار مملو از خریداران برای تهیه مایحتاج خود علی‌رغم گرانی‌ها است.
 
امسال دومین سالی است که نمایشگاه‌های بهاره به‌دلیل شیوع کرونا برگزار نمی‌شود و مردم باید مایحتاج شان را از مغازه‌های سطح شهر و بازار بزرگ تهیه کنند. بازاری که به‌گفته فعالان صنفی، گرچه رونق سال‌های پیش از کرونا را ندارد، اما بی‌مشتری هم نیست.
 
سوالی که این روزها مطرح و ذهن خیلی ها را به خود مشغول کرده اینکه خرید های شب عید با وجود افزایش قیمت ها بویژه در بخش کالاهای اساسی، با شور و حال خاص خود آغاز شده است. بسیاری از کاسبان و مردم از این شرایط گله مندند و ابراز ناراحتی می کنند ولی در سمنان براساس مشاهدات عینی، شور و شوق خرید وجود دارد و ما فقط در اقشار ضعیف جامعه شاهد نگاه پرحسرت هستیم.
 
گرانی‌های اخیر بازار را به التهاب نکشاند
 
نورالله خانه زر، رئیس اتحادیه قنادان استان سمنان در گفت و گو با خبرنگار مرآت درباره وضعیت شیرینی و خشکبار شب عید گفت: عید امسال شرایط بسیار مناسبی در تامین شیرینی و خشکبار خواهیم داشت و مردم هیچ نگرانی در تامین نیاز خود نداشته باشند.
 
خانه زر با اشاره به گرانی های اخیر در سطح کشور اظهار کرد: با وجود افزایش قیمت روغن و کمبود آن در سطح استان و بر خلاف تصور مردم نسبت به افزایش قیمت خشکبار و شیرینی در شب عید، به هیچ عنوان تا پایان سال جاری هیچ افزایش قیمتی در این اتحادیه نخواهیم داشت.
 
رئیس اتحادیه قنادان استان سمنان با بیان اینکه در استان با کمبود روغن مواجه هستیم خاطر نشان کرد: روغن یکی از مهمترین ارکان پخت شیرینی بوده و کمبود آن در استان قنادی ها را با مشکل رو به رو خواهد کرد و با توجه به نظارت های شدید مبنی بر ممنوعیت افزایش قیمت مسئولین موظف هستند روغن لازم جهت استفاده در اتحادیه را تامین کنند تا قنادان متضرر نشوند.
 
وی درباره برخی اختلاف قیمت ها میان قنادی های سطح استان افزود: ابلاغ قیمت ها از سوی وزارت صمت به اتحادیه صورت گرفته و قیمت های ابلاغی دارای یک سقف بوده و حداقلی برای آن تعیین نشده است و هر واحد صنفی میتواند قیمت مورد نظر خود را تعیین کند.
 
خانه زر با اشاره به قیمت شیرینی و خشکبار در پایتخت تصریح کرد: قیمت شیرینی و خشکبار در استان سمنان وضعیت مطلوبی دارد و گرانی های اخیر بازار را به التهاب نکشانده و قیمت محصولات در استان سمنان نسبت به تهران ۱۰ الی ۲۰ درصد ارزان تر است.
 
رئیس اتحادیه قنادان استان سمنان در پایان، سقف قیمت شیرینی را از ۳۰هزار تومان برای کیک های یزدی تا ۵۵هزار تومان برای شیرینی خامه ای و رولت تشریح کرد.
 
قیمت‌ها بالا رفته اما مردم می‌خرند
 
یکی از فروشنده های شیرینی و آجیل در سمنان در گفت و گو با خبرنگار مرآت درباره وضعیت خرید مردم در شب عید گفت: حضور مردم در بازار کم رنگ نشده و شور و اشتیاق خرید عید حتی با وجود کرونا وجود دارد.
 
وی افزود: درست است که قیمت ها بالا رفته اما مردم خرید خود را انجام می دهند ولی خرید آجیل برای اقشار ضعیف جامعه تقریبا غیرممکن شده و اقشار متوسط و مرفه نیز با گلایه از گرانی ها خرید خود را انجام می دهند.
 
این فروشنده شیرینی و خشکبار با اشاره به نظارت ها تاکید کرد: قیمت ها از سوی اداره صمت ابلاغ می شود که دلیل این قیمت گذاری و منطق آن مشخص نیست و فروشنده ها با وجود به صرفه نبودن قیمت ها افزایشی را اعمال نکردند که البته نظارت شدید این اداره در تعادل فعلی قیمت ها تاثیر زیادی داشته است.
 
کاهشی در وضعیت فروش محصولات نداشتیم
 
دامغانی، یکی از فروشنده های آجیل و خشکبار سمنان در گفت و گو با خبرنگار مرآت درباره وضعیت فروش آجیل و شیرینی در ایام پایانی سال گفت: فروش آجیل و شیرینی در این ایام مانند گذشته رونق داشته و مردم خرید های مورد نیاز عید را انجام میدهند و کاهشی در وضعیت فروش محصولات نداشتیم.
 
دامغانی درباره حجم خرید اقشار مختلف اظهار کرد: مردم از اقشار مختلف مراجعه میکنند اما حجم خرید افراد تفاوت دارد و اقشار ضعیف مقدار بسیار کمی صرفا برای مصرف میهمانی ها خرید میکنند و افراد متوسط و مرفه مقدار بالاتری خرید میکنند اما به طور کلی میانگین خرید مردم یه مقدار نیاز کاهش یافته و مانند گذشته اضافه بر نیاز خانواده خرید نمیکنند.
 
وی افزود: خشکبار را از تهران تهیه میکنیم و قیمت ثابتی برای خشکبار نداریم و نسبت به گذشته قیمت آجیل مخصوصا محصولات صادراتی تغییر بسیار زیادی داشته است که ما برای بهبود قیمت ها از آجیل های ساده تر و ترکیب آنها استفاده کردیم که هر کیلو 130 هزار تومان قیمت دارد.
 
فروشنده آجیل و خشکبار با اشاره به تاثیر واسطه ها در قیمت تاکید کرد: اکثر محصولات که از تهران تهیه می شود توسط واسطه ها تهیه می شود و این موضوع تاثیر بسیار زیادی بر قیمت ها داشته و مطمئنا واسطه ها سود بالایی را برای خود در نظر میگیرند و معمولا کشاورزان مورد ظلم قرار میگیرند.
 
گران تر بودن پسته دامغان از بازار جهانی!!
 
بی طرف، روابط عمومی اتاق بازرگانی استان سمنان در پاسخ به سوال خبرنگار مرآت درباره تاثیر صادرات بر قیمت محصولات گفت: کاهش صادرات پسته ایران در سال جاری بسیار محسوس بوده است.
 
وی افزود: مهمترین دلایل کاهش صادرات پسته ایران، تحریم ها و بالا بودن قیمت پسته در ایران است.
 
بی طرف درباره تاثیر موضوع تحریم در کاهش صادرات پسته ایران اظهار کرد: تحریم، تاثیر بسزایی در کاهش صادرات داشته و عمده ترین موضوع در بحث تحریم عدم بازگشت پول به کشور است که صادرکنندگان با معضل دریافت پول کالای صادراتی مواجه هستند و نمیتوانند مبالغ فروش خود را دریافت کنند و این دلیل مهمی برای کناره گیری صادرکنندگان از حوزه صادرات است.
 
روابط عمومی اتاق بازرگانی استان سمنان با اشاره به تاثیر بالا بودن قیمت پسته در داخل ایران بر صادرات خاطر نشان کرد: بالا بودن قیمت پسته در ایران نسبت به بازار جهانی پسته، نتیجه ای منفی بر بازار صادرات ایران داشته است و صادرکننده تمایلی به صادرات نخواهد داشت.
 
وی افزود: قیمت نمونه پسته ای که در دامغان به نام پسته علی اکبری تولید می شود بین ۲۱۰ تا ۲۵۰ هزار تومان بوده و در بازار جهانی و در حوزه صادرات این پسته به قیمت ۳ تا ۴ دلار به فروش می رود که با قیمت دلار ۲۴ هزار تومان، حدود ۹۶هزار تومان خواهد بود پس قیمت جهانی محصولی مانند پسته نسبت به داخل ایران بسیار پایین است و از نظر اقتصادی برای صادر کننده به صرفه نیست.
 
بی طرف با بیان اینکه قیمت گذاری ها در داخل کشور متاثر از سازمان هایی مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت  است تصریح کرد: در داخل کشور قیمت گذاری ها توسط ارگان های مربوط و تحت نظارت آن ها صورت میگیرد و قیمت های فعلی تعیین شده توسط آن ها گرانی بازار خشکبار و آجیل ربطی به حوزه صادرات ندارد.
 
روابط عمومی اتاق بازرگانی استان سمنان با اشاره به تاثیر واسطه های کلان در قیمت گذاری ها بیان کرد: آنچه در فیلم ها میبینیم واقعیت دارد و پیدا کردن واسطه های کلان برای درخواست توضیح دلیل بالا بودن قیمت تقریبا غیرممکن است و شاهد قیمت گذاری توسط چند آقازاده در لایه های بالاتر هستیم.
 
وی درباره دلیل بالا بودن قیمت خشکبار ادامه داد: یکی از مهمترین دلایلی که میتواند تاثیر زیادی در افزایش قیمت ها داشته باشد بالا بودن قیمت نهاده های کشاورزی مانند کود و سم است که کشاورز مجبور به افزایش قیمت محصول خود می شود و مطمئنا واسطه ها نیز قیمت را برای کسب سود بیشتر بالا می برند.
 
بی طرف در پایان با اشاره به اجازه و لغو مقطعی صادرات تصریح کرد: قانون ثابت و مشخصی در حوزه تولید و صادرات نداریم و این امر ضربه بسیار مهلکتی به بدنه صادرات کشور می زند به طوری که امروز صادرکننده بازار کشوری مانند پاکستان برای تامین پیاز را در دست میگیرد و فردا صادرات پیاز ممنوع میشود که این اتفاق بسیار ناامید کننده و آسیب زاست.
 
معاون بازرگانی اداره صمت استان سمنان پاسخگو نبود
 
پیگیری خبرنگار مرآت از معاون بازرگانی اداره صنعت، معدن و تجارت استان سمنان برای پاسخگویی به وضعیت قیمت گذاری نتیجه نداشت و با وجود چندین مرتبه پیگیری این سازمان پاسخگو نبود.
 
با این حال آنچه نمی‌توان نادیده گرفت این است که امسال کاهش قدرت خرید مردم به‌دلیل افزایش تورم و گرانی چشمگیر تمام اقلام مصرفی خانوار، قیمت را به فاکتور تعیین‌کننده‌تری در خریدها تبدیل کرده است. کاهش رفت‌وآمد و دید و بازدیدهای عید، مسلما حجم مصرف را نسبت به سال‌های قبل کاهش خواهد داد، اما رشد ۵۰درصدی قیمت آجیل و در کنار آن گرانی کالاهای اساسی، سهم آجیل را در سبد خرید کوچک‌تر می‌کند.