هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 31 فروردين 1400
ساعت 08:12
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 13 اسفند 1399 ساعت 10:13
چهارشنبه 13 اسفند 1399 10:09 ساعت
2021-3-3 10:13:27
شناسه خبر : 345070
نماینده کارگران در شواری عالی کار با اعلام اینکه در جلسه هفته بعد موضوع تعیین دستمزد کارگران در دستور کار است، گفت: کمیته دستمزد در جلسه روز گذشته، گزارشی از معیشت کارگران ارائه کرد و مقرر شد برای سال ۱۴۰۰ مزد ملی تعیین شود.
نماینده کارگران در شواری عالی کار با اعلام اینکه در جلسه هفته بعد موضوع تعیین دستمزد کارگران در دستور کار است، گفت: کمیته دستمزد در جلسه روز گذشته، گزارشی از معیشت کارگران ارائه کرد و مقرر شد برای سال ۱۴۰۰ مزد ملی تعیین شود.
 
به گزارش رجانیوز؛ فرامرز توفیقی، نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شکبه اطلاع رسانی راه دانا؛ در مورد جلسه روز گذشته این شورای برای تعیین حداقل دستمزد کارگران، اظهار کرد: کمیته دستمزد در جلسه نخست گزارشی از نحوه تعیین سبد حداقل معیشت کارگران و روش استحصال و فاصله آن با رقم سبد معیشت در سال‌های گذشته و سنجش با نرخ تورم نقطه‌به نقطه در ماه‌های گذشته و... ارائه کرد.
 
وی ادامه داد: در گزارش کمیته دستمزد با در نظر گرفتن نرخ تورم و فاصله دستمزد در سال ۹۹ و تفاوت معنادار آن با معیشت کارگران در ۵ سال گذشته تأکید و صراحتاً اعلام شد که در تمام سال‌های اخیر همیشه فاصله غیرمنطقی بین حداقل دستمزد و سبد معیشت حداقلی کارگران وجود داشته که باید ترمیم یابد.
 
این نماینده کارگران در شورای‌عالی کار گفت: پس از اتمام گزارش، نمایندگان کارفرمایی درخواستی مبتنی بر بررسی برای تعیین مزد منطقه‌ای ارائه دادند و پژوهش در این زمینه به مؤسسه پژوهش‌های سازمان تامین اجتماعی سپرده شد؛ این پژوهشگاه در این زمینه توضیحاتی را ارائه کردند.
 
توفیقی بیان کرد: شورای‌عالی کار در پایان به این نتیجه رسید که این پژوهش زمان‌بر بوده و مقرر شد در زمینه تعیین مزد منطقه‌ای تا زمانی که نتایج پژوهش و تبعات آن بررسی و امکان یا عدم امکان آن مشخص شود، فعلاً برای سال ۱۴۰۰ همان مزد ملی یا حداقل دستمزد سراسری مصوب و اجرا شود.
 
وی ادامه داد: در پایان مقرر شد جلسه بعدی شورای عالی کار که دوشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد، به صورت جدی به موضوع اصلی چانه‌زنی برای تعیین حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ پرداخته شود.
 
به گزارش خبرنگار دانا؛ تعیین حداقل دستمزد توسط شورای عالی کار بر روی معیشت حدود ۱۴.۸ میلیون کارگر بیمه شده در کشور اثر مستقیم دارد که اگر مبنای جمعیت هر خانوار کارگری را ۳.۳ نفر در نظر بگیریم، به این معناست که تصمیم شورای عالی کار درباره حداقل دستمزد سال آینده، زندگی ۴۸ میلیون و ۵۱۰ هزار نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 
پیش نیاز تعیین حداقل دستمزد این است که مشخص شود حداقل هزینه‌ای که یک خانوار کارگری برای معیشت خود در هر ماه هزینه می‌کند چقدر است؛ بر همین اساس، هزینه سبد معیشت خانوار کارگری طی دو ماه گذشته پس از برگزاری ۶ جلسه و گفتگو میان نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت، برای سال ۱۴۰۰ به میزان ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان تعیین شد.