هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 31 فروردين 1400
ساعت 09:12
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 12 اسفند 1399 ساعت 13:49
سه شنبه 12 اسفند 1399 13:04 ساعت
2021-3-2 13:49:42
شناسه خبر : 345036
شبکه خبری الجزیره در پی سفر نماینده آمریکا به منطقه گزارش داد واشنگتن به‌دنبال تعدیل توافق خود با طالبان بوده و قصد خروج از آن را ندارد.

الجزیره به نقل از یک مقام دولتی افغانستان خبر داد خلیل‌زاد تأکید کرده که واشنگتن نمی‌خواهد از توافق دوحه خارج شود و تنها به دنبال تعدیل آن است.

 

به گزارش این رسانه قطری، خلیل‌زاد، در سفر خود به منطقه موضوع آتش‌بس و ساختار نظام پس از مصالحه را با دولت مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

 

وی همچنین نسخه‌ای از دیدگاه جدید آمریکا در قبال افغانستان را تسلیم رئیس‌جمهور و رئیس کمیته صلح افغانستان کرده است.

 

به نوشته الجزیره، خلیلزاد همچنین تاکید کرده است که موضوع تشکیل یک گردهمایی منطقه‌ای درباره صلح در افغانستان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

پیش از این سفارت آمریکا در کابل اعلام کرده بود که زلمی خلیلزاد، فرستاده آمریکا برای صلح افغانستان به دوحه و کشورهای دیگر منطقه سفر خواهد کرد تا گفت‌وگوها با رهبران افغان، نمایند‌گان طالبان، و کشورهای دیگر که منافع‌شان به صلح افغانستان ارتباط دارد از سر گیرد.

 

براساس اعلام سفارت آمریکا در کابل، خلیلزاد قرار است با رهبران این کشورها، درباره راه‌های دستیابی به یک توافق سیاسی عادلانه و با دوام و دائمی و تأمین آتش‌بس بحث و تبادل نظر کند.

 

در همین حال معاون کمیته روابط خارجی مجلس نمایند‌گان ایالات متحده آمریکا نیز گفت که زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه این کشور در امور افغانستان به‌منظور تلاش‌ها برای تعدیل توافقنامه صلح دوحه به منطقه سفر کرده است.

 

همزمان با یکساله شدن توافق آمریکا و طالبان موسوم به توافق دوحه، زلمی خلیلزاد روز گذشته (دوشنبه) به کابل سفر کرد.

 

خلیلزاد با اشرف غنی، رییس جمهور، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، حامد کرزی، رییس جمهور پیشین و تعدادی از چهره‌های سیاسی دیدار کرد.

 

وی در ادامه سفرهایش به دوحه رفته و قرار است در آنجا با اعضای دفتر سیاسی طالبان و احتمالاً هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان دیدار ‌کند.

 

به گفته کارشناسان، بازنگری تعدادی از مفاد توافق‌نامه دوحه، از جمله زمان خروج نیروهای آمریکایی و متحدانش از افغانستان، می‌تواند بخشی از راهبرد تازه واشنگتن باشد.