هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 2 ارديبهشت 1400
ساعت 08:20
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 11 اسفند 1399 ساعت 16:46
دوشنبه 11 اسفند 1399 16:42 ساعت
2021-3-1 16:46:32
شناسه خبر : 344986
شبکه خبری "سی بی اس" آمریکا یک مستند جدید در قالب برنامه "شصت دقیقه" درباره حمله موشکی تلافی جویانه سال گذشته ایران به پایگاه هوایی عین الاسد در عراق تهیه کرده است که در آن روایت های جدیدی از شب حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی مورد استفاده آمریکا در استان الانبار عراق ارایه شده است.
گرو سیاسی _ رجانیوز: شبکه خبری "سی بی اس" آمریکا یک مستند جدید در قالب برنامه "شصت دقیقه" درباره حمله موشکی تلافی جویانه  سال گذشته ایران به پایگاه هوایی عین الاسد در عراق تهیه کرده است که در آن روایت های جدیدی از شب حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی مورد استفاده آمریکا در استان الانبار عراق ارایه شده است.
 
به گزارش رجانیوز؛ در این مستند "دیوید مارتین" مجری برنامه با گروهی از نظامیان میانه و ارشد آمریکا که در زمان حمله موشکی تلافی جویانه ایران به عین الاسد در این پایگاه بوده و یا از نزدیک حمله موشکی را تعقیب می کردند، گفتگو کرده است.
 
در این مستند برای نخستین بار تصاویری پهپادی از لحظه اصابت موشک های بالستیک ایران با کلاهک انفجاری 500 کیلویی به نمایش در آمده است.
 
در این برنامه با ژنرال "کنت مک کنزی" فرمانده سنتکام (فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا در خاورمیانه و شمال آفریقا) نیز گفتگو شده است.

فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا: حمله موشکی ایران به عین الاسد به قصد کشتن آمریکایی ها و نابود کردن هواپیماهای ما بود/ اگر نجنبیده بودیم 30 هواپیما و 150 کشته می دادیم/ چنین حمله ای به آمریکا به عمرم ندیده بودم/ موشک های ایران دقیق است
 
ژنرال مک کنزی شب حمله موشکی ایران به عین الاسد به تلافی ترور ژنرال (شهید) قاسم سلیمانی را نزدیک ترین و خطرناک ترین زمان برای احتمال وقوع یک جنگ تمام عیار بین ایران و آمریکا توصیف کرده است.
 
به گفته این ژنرال آمریکایی او در طول عمر حرفه ای خود چنین هجمی از بارش آتش موشکی به یک پایگاه آمریکایی را به چشم خود ندیده است.
 
او که در شب حمله ایران از یک پایگاه نظامی در تامپا فلوریدا روند امور را در عین الاسد مدیریت می کرد، گفت پیش از حمله اطلاعاتی به دستمان رسید که نشان می داد ایران با جابجایی 27 موشک بالستیک قصد حمله به پایگاه عین الاسد را دارد.
 
به گفته این ژنرال آمریکایی بلافاصله عملیات تخلیه این پایگاه از هواپیماهای نظامی و نیروها آغاز شد و بعضی نیروها به کیلومترها دورتر در صحرا منتقل شدند اما به گفته مک کنزی هنگام حمله ایران هنوز نزدیک 2 هزار نیروی آمریکایی در پایگاه بودند و احتمال می رفت دهها نفر از آنها در اثر اصابت موشک ها یا موج سهمگین انفجار کشته شوند.
 
به گفته این ژنرال آمریکایی اگر کار تخلیه پایگاه پیش از حمله به سرعت انجام نمی شد در شب حمله ممکن بود حدود 30 هواپیمای جنگی و 150 نیروی نظامی آمریکا در محل کشته شوند.
 
او گفت: ایرانی ها با گرفتن آخرین تصاویر دقیق ماهواره ای پیش از حمله موشکی به عین الاسد، هواپیماها و تجمع نیروهای ما را دیدند و می خواستند با این حمله موشکی هواپیماهای ما را نابود کرده و نیروهای ما را بکشند و اگر به موقع عملیات تخلیه و ایمن سازی و رفتن به پناهگاه ها انجام نمی شد قطعا 20 تا 30 هواپیمای جنگی آمریکا نابود و حدود 150 نیروی نظامی ما کشته می شدند.
 
در ساعت 1 و 34 دقیقه بامداد 6 روز پس از عملیات ترور سردار قاسم سلیمانی، نخستین موشک بالستیک ایران به پایگاه نشست و آخرین موشک هم 80 دقیقه بعد فرود آمد.
 
فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا: حمله موشکی ایران به عین الاسد به قصد کشتن آمریکایی ها و نابود کردن هواپیماهای ما بود/ اگر نجنبیده بودیم 30 هواپیما و 150 کشته می دادیم/ چنین حمله ای به آمریکا به عمرم ندیده بودم/ موشک های ایران دقیق است

موج انفجار به قدری مهیب بود که برخی نیروهای آمریکایی را در فاصله چند صدمتر دورتر از محل انفجار روی زمین دراز کشیده بودند چند سانت از زمان بلند کرد.
 
بر اساس اعلام رسمی در این حمله هیچ نظامی آمریکایی کشته نشد ولی بیش از 100 نظامی آمریکایی دچار ضربه مغزی شدند که بنا به گزارش سی بی اس و مصاحبه برخی نظامیان آمریکایی حاضر در محل با برنامه "شصت دقیقه" هنوز هم اثرات آن ضربه مغزی به شکل ضربه چکشی به سَر، و صداهایی در گوش، با آنها مانده است.
 
به گفته ژنرال مک کنزی این حمله موشکی ایران نشان داد که موشک های بالستیک ایرانی به معنای واقعی کلمه دقیق و نقطه زن هستند.
 
او افزود: من پس از صدور عملیات اجرایی ترور قاسم سلیمانی می دانستم که ایران حتما به این اقدام ما پاسخ نظامی خواهد داد.
 
مک کنزی افزود اگر در شب حمله به عین الاسد یک نیروی نظامی آمریکایی کشته می شد اوضاع فرق می کرد و ممکن بود پس از اقدام متقابل ما وارد جنگ با ایران شویم.
 
او گفت برنامه ای داشتیم که در صورت کشته شدن نیروهای آمریکایی در حمله موشکی به اهدافی از ایران حمله کنیم.