هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 30 فروردين 1400
ساعت 22:54
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 10 اسفند 1399 ساعت 12:04
يكشنبه 10 اسفند 1399 11:48 ساعت
2021-2-28 12:04:41
شناسه خبر : 344866
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بارها نسبت به افزایش قیمت ارز تذکر دادیم، اما دولت برای جبران کسری بودجه خود قیمت ارز را مدیریت شده افزایش داد و نتیجه آن افسارگسیختگی قیمت ها بود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بارها نسبت به افزایش قیمت ارز تذکر دادیم، اما دولت برای جبران کسری بودجه خود قیمت ارز را مدیریت شده افزایش داد و نتیجه آن افسارگسیختگی قیمت ها بود.
 
به گزارش رجانیوز؛ «محمد علیپور»، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با بیان اینکه مجلس از ابتدا مخالف سیاست ارزی دولت بود گفت: بارها نسبت به افزایش قیمت ارز تذکر دادیم، دولت قیمت ارز را مدیریت کرد اما نتیجه آن افسارگسیختگی قیمت بود.
 
وی با اشاره به اینکه  دولت مصوب کرد که حتی ورود کالا به مناطقه آزاد نیز ثبت سفارش شود ادامه داد: این اقدام دولت خلاف قانون مناطق آزاد بود که دولت آن را اجرا کرد، دولت این محدودیت ها را اعمال کرد تا بازار ارز را مدیریت کند اما نتیجه آن قیمت افسار گسیخته ارز بود.
 
علیپور با اشاره به اینکه اقتصاد کشور وابسته به نفت است و همین مسئله هزین های ما را نیز به ارز وابسته کرده است تصریح کرد: سال گذشته فروش نفت به پایین ترین حد خود رسید از طرفی هم دولت هم با تبدیل ارز به پول ملی برای خودش کسب درآمد می کند، اما مجلس از ابتدا مخالف این بود که دولت برای جبران کسری خود قیمت ارز را تغییر دهد بارها این مسئله را تذکر دادیم .
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه نرخ ارز شناور مدیریت شده و دولتمی تواند نرخ های متفاوتی برای ارز تعیین کند تصریح کرد: دولت با افزایش قیمت ارز ارزش پول ملی را پایین آورد.
 
وی با بیان اینکه قیمت ارز برای تولید داخل آثار سوء فراوانی داشت گفت: با افزایش قیمت ارز هم تولید داخل هم صادرات و هم واردات دچار مشکل شد، مواد اولیه تولید باید به کشور وارد شود اما با افزایش قیمت ارز این مسئله با مشکل مواجه شد و آرام آرام تولید در کشور زمین‌گیر شد.