هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 26 فروردين 1400
ساعت 16:07
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 6 اسفند 1399 ساعت 12:25
چهارشنبه 6 اسفند 1399 12:19 ساعت
2021-2-24 12:25:52
شناسه خبر : 344783
پلیس ترکیه در عملیات‌های بامدادی، ۱۳۰ نظامی را در چهل‌وهفت استان، به اتهام ارتباط با کودتای نافرجام پنج سال پیش بازداشت کرد.
پلیس ترکیه در عملیات‌های بامدادی، ۱۳۰ نظامی را در چهل‌وهفت استان، به اتهام ارتباط با کودتای نافرجام پنج سال پیش بازداشت کرد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، نیروهای امنیتی ترکیه در ادامه پاکسازی نهادها و سازمان‌های دولتی این کشور از اعضا و وابستگان جنبش «فتح‌الله گولن» واعظ و اپوزیسیون آمریکانشین، امروز (چهارشنبه) ۱۳۰ نفر را بازداشت کردند.
 
 دادستانی ازمیر امروز برای صد و چهل‌وهشت نظامی مظنون به همکاری با سازمان گولن ودست‌داشتن در کودتای نافرجام پانزدهم جولای ۲۰۱۶ حکم بازداشت صادر کرد.
 
منابع امنیتی خبر دادند که در جریان عملیات‌های بامدادی و غافلگیرانه در ۴۷ استان، ۱۳۰ نفر از این افراد به اتهام عضویت در این «سازمان تروریستی مسلحانه» دستگیر شدند.
 
این افراد به استفاده از نرم‌افزار «بای‌لاک» - برنامه‌ مورد استفاده عوامل گولن در شب کودتا – متهم شده‌اند.
 
مقامات ترکیه‌ می‌گویند عوامل کودتای سال قبل پس از آنکه گروه‌های ارتباطی آنها در شبکه اجتماعی «واتس‌آپ» لو رفته بود، از نرم‌افزار بای‌لاک برای هماهنگی استفاده کردند.
 
آنکارا سازمان گولن را - که به گفته دولتمردان این کشور، اعضای آن به صورت مویرگی در بیشتر نهادها و سازمان‌های دولتی ترکیه نفوذ کرده بودند - تروریستی و عامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ می‌داند و از آمریکا خواسته که او را به ترکیه بازگرداند.
 
در جریان این کودتا که توسط تعداد زیادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود ۲۵۰ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند.
 
در تاریخ ۲۵ تیر ماه امسال بود که «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه در مراسم چهارمین سالگرد شکست کودتاچیان، با ارائه آمار جدیدی از روند پاکسازی این کشور از عوامل گولن، گفت تا کنون ۲۸۲،۷۹۰ نفر به بهانه ارتباط با کودتا بازداشت شدند که ۹۴،۹۷۵ نفر از آنها با حکم دادگاه به زندان رفتند.
 
سویلو همچنین چند روز پیش واشنگتن را به طراحی کودتای پنج سال پیش متهم کرد که «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این ادعا را قویاََ رد کرد.