هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 13 اسفند 1399
ساعت 18:45
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 2 اسفند 1399 ساعت 17:17
شنبه 2 اسفند 1399 13:10 ساعت
2021-2-20 17:17:57
شناسه خبر : 344609
رزمایش روسیه و ایران این پیام مهم را به دنیا مخابره می‌کند که ایران در حوزه کشتی‌رانی و امنیت نفت‌کش‌‌هایش وارد فاز جدیدی شده است. اتفاقی که نشانه استراتژی ایران در راه وصول منافع ملی است.
رزمایش روسیه و ایران این پیام مهم را به دنیا مخابره می‌کند که ایران در حوزه کشتی‌رانی و امنیت نفت‌کش‌‌هایش وارد فاز جدیدی شده است. اتفاقی که نشانه استراتژی ایران در راه وصول منافع ملی است.
گروه بین‌الملل_رجانیوز: سال‌هاست که منافع ملی در رفتار دیپلماتیک دولت به حاشیه‌ای کم رنگ تبدیل شده است. قله این نگاه برجام بود، توافقی که نهایتا نه تنها هیچ کدام از منافع ملی ایران را تامین‌ نکرد، بلکه چند سال وضعیت اقتصادی ایران را گرو گرفت! اما رزمایش مشترک ایران و روسیه در اقیانوس هند یا رزمایش بزرگ بین المللی قفقاز۲۰۲۰ نشان‌دهنده فهم متفاوتی از مسئله منافع ملی است.
 
 
به گزارش رجانیوز؛ فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در حاشیه آغاز رزمایش مشترک ایران و روسیه در رابطه با اینکه این اقدام چه پیامی برای دنیا دارد گفت: اولین و بزرگترین معنا این است که کشور ایران نه تنها منزوی نیست بلکه انقدر قدرتمند است که سایر قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای به صورت همگرا و همسو با ایران رزمایش بزرگی را در دریا در شرایطی برگزار می‌کنند که غربی‌ها به طور کامل ناخشنود هستند که اگر قرار بود ناخشنودی آنها بر اراده هر کدام از کشورها اثرگذار باشد امروز شاهد این رزمایش نبودیم.
 
همچنین دریا دار طحانی، سخنگوی رزمایش درباره اهمیت منطقه رزمایش گفته بود: «اقیانوس‌ هند سومین‌ اقیانوس بزرگ دنیا است که کشورهای بسیار مهمی در این منطقه حضور‌ دارند و سه تنگه مهم باب‌المندب، مالاکا و هرمز به عنوان مثلث طلایی در این منطقه است.»
 
 
این رزمایش با شعار «همکاری جمعی در دریا برای امنیت تجارت دریایی» در منطقه‌ای به وسعت ۱۷ هزار در حالی برگزار شد که یکی از مهم‌ترین تحریم‌های آمریکا، تحریم بیمه‌ای کشتی رانی ایران است. تحریمی که با قصد کم رنگ کردن قدرت دریایی ایران وضع شد و به مرور موجبات افزایش قدرت نیروی دریایی ایران را فراهم کرد.
 
تهدیدی که تبدیل به فرصت شد
ابعاد ژئوپولیتیک ایران به لحاظ دریایی و احاطه بر تنگه هرمز باعث شده بود که قدرت دریایی برای جمهوری اسلامی بسیار حساس باشد و به یکی از مولفه‌های اصلی و راهبردی قدرت جهانی ایران تبدیل شود. همین موضوع موجب شد که در راستای تضعیف این نیرو، آمریکا تحریم‌هایی بر علیه بیمه کشتی رانی ایران وضع کند.
 
این تحریم‌ها دو فرصت اصلی برای ایران ایجاد کرد، اول اینکه شرکت های بیمه‌ای داخلی با وجود کمبود تجربه کاری لازم در این زمینه و عدم تمایل باطنی به تحت پوشش قرار دادن شناورها و محوله های آنها سوق داده شوند و با وجود اینکه این فعالیت ناخواسته و برنامه ریزی نشده بود، اما زمینه ساز حضور این شرکت ها در رقابت با شرکت های بیمه ای خارجی را فراهم کرد.
 
 دوم اینکه دلیل و لزوم افزایش قدرت نیروی دریایی ارتش و سپاه، همچنین لزوم همکاری‌های راهبردی برای بالا بردن امنیت تجاری را آشکار کرد‌.
 
بعدها صادرات بنزین به ونروئلا با وجود ادعا آمریکا مبنی بر انهدام و توفیق کشتی‌های ایرانی، یکی از مهم‌ترین رویدادهایی بود که در پاسخ با اقدامات آمریکا انجام شد و قدرت دریایی ایران را بر همگان ثابت کرد.
 
حالا رزمایش روسیه و ایران این پیام مهم را به دنیا مخابره می‌کند که ایران در حوزه کشتی‌رانی و امنیت نفت‌کش‌‌هایش وارد فاز جدیدی شده است. اتفاقی که نشانه استراتژی ایران در راه وصول منافع ملی است.
 
 
به دیگر عبارت در ماه‌های گذشته روسیه در راستای تامین منافع مشترک دریایی با ایران وارد فاز جدیدی از تعامل و همکاری شد و این مسئله بستر مناسبی را برای آینده تجاری ایران فراهم می‌کند؛ این اتفاق نشانه‌ فهم متفاوتی نیز هست، اینکه ارتباط ایران با کشور های غربی یا روسیه و چین، خارج از وصول منافع ملی معنی ندارد و اصولا رویکرد خوشبینانه یا سخاوتمندانه در نسبت با هرکدام از بازیگران اصلی دنیا نهایت امر آثار مثبتی را در پی نخواهد داشت.