هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 14 اسفند 1399
ساعت 18:27
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 29 بهمن 1399 ساعت 15:23
چهارشنبه 29 بهمن 1399 13:40 ساعت
2021-2-17 15:23:00
شناسه خبر : 344517
وزیر بهداشت آفریقای جنوبی با ناامیدکننده خواندن تاثیر واکسن آسترازنکا روی نوع جهش یافته ویروس کرونا اعلام کرد که این کشور قصد دارد دوز‌های واکسن خریداری شده را به دیگر کشور‌های آفریقایی بفروشد.
وزیر بهداشت آفریقای جنوبی با ناامیدکننده خواندن تاثیر واکسن آسترازنکا روی نوع جهش یافته ویروس کرونا اعلام کرد که این کشور قصد دارد دوز‌های واکسن خریداری شده را به دیگر کشور‌های آفریقایی بفروشد.
 
به گزارش رجانیوز، به دنبال نتایج ناامیدکننده واکسن انگلیسی آسترازنکا در مقابله با انواع جهش یافته ویروس کرونا که برای اولین بار در انگلیس و آفریقای جنوبی مشاهده شده است، دولت آفریقای جنوبی قصد دارد واکسن‌های خریداری شده خود را به کشور‌های دیگر ارسال کند.
 
براساس گزارش روزنامه «میل اند گاردین» چاپ آفریقای جنوبی، زوئلی امخیزهم وزیر بهداشت این کشور سه شنبه شب به وقت محلی گفت، دولت آفریقای جنوبی واکسن‌های خریداری شده خود را به کشور‌های عضو اتحادیه آفریقا که هنوز با ویروس ۵۰۱y.v۲ (نوع جهش یافته در آفریقا) درگیر نشده‌اند پیشنهاد داده است.
 
وی اضافه کرد، اخبار مربوط به عدم تاثیر واکسن آسترازنکا روی نوع جهش یافته ویروس در آفریقای جنوبی ناامید کننده است، اما ارسال این محموله به دیگر کشور‌ها باعث می‌شود ما بتوانیم هزینه محموله را پس بگیریم.
 
وزیر بهداشت آفریقای جنوبی خطاب به دیگر کشور‌های آفریقایی در ادامه تاکید کرد، دوز‌های واکسنی که ما خریدیم از طریق پلتفرم اتحادیه آفریقا است که ما نیز بخشی از آن هستیم بنابراین مطمئن باشید که پول خود را هدر نخواهید داد و اقدام بی ثمری نمی‌کنید.
 
بر اساس گزارش دویچه وله، بر اساس پژوهش مشترک دو دانشگاه انگلیسی، واکسن آسترازنکا در برابر گونه آفریقای جنوبی ویروس سارس‌کوو-۲ محدود عمل می‌کند.
 
کارشناسان پس از آزمایش بر روی دوهزار و ۲۶ نفر به این نتیجه رسید‌ه‌اند که این واکسن در برابر ویروس جهش‌یافته کرونا از گونه آفریقای جنوبی کارآیی محدودی دارد.
 
علاوه بر ویروس جهش یافته کشف شده در انگلیس و آفریقای جنوبی، یک گونه جهش یافته دیگر نیز در برزیل مشاهده شده است.
 
آفریقای جنوبی، روز بیستم بهمن ماه برنامه واکسیناسیون کووید-۱۹ شرکت آسترازنکا را پس از اینکه آمار نشان داد این واکسن حداقلِ محافظت در برابر یک نوع خفیف کرونا ایجاد می‌کند، متوقف کرد چراکه بیم آن می‌رود یک نبرد طولانی با این عامل بیماری زا شکل بگیرد.