هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 13 اسفند 1399
ساعت 08:41
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 9 بهمن 1399 ساعت 15:01
پنجشنبه 9 بهمن 1399 14:35 ساعت
2021-1-28 15:01:25
شناسه خبر : 343767
داوران عصر جدید، بارها هنرهای رزمی را به عنوان نمایشی از توانمندی خانم ایرانی و نمادی برای کنشگری یک بانو تفسیر کرده‌اند! اما هم آثار ملی و هم تاریخ اسلام بر این مسئله صحه می‌گذارند که اهمیت بانوی ایرانی در هنرهای رزمی و نمایشی خلاصه نمی‌شود.
نگاهی به پربیننده‌ترین برنامه تلویزیون؛

چگونه «عصر جدید» برنامه بهتری خواهد شد؟

داوران عصر جدید، بارها هنرهای رزمی را به عنوان نمایشی از توانمندی خانم ایرانی و نمادی برای کنشگری یک بانو تفسیر کرده‌اند! اما هم آثار ملی و هم تاریخ اسلام بر این مسئله صحه می‌گذارند که اهمیت بانوی ایرانی در هنرهای رزمی و نمایشی خلاصه نمی‌شود.

گروه فرهنگی-رجانیوز: عصر جدید، مهم‌ترین و حرفه‌ای ترین برنامه تلویزیون در سال‌های اخير است. مجموعه‌ای که در جلب توجه مردم توفیق زیادی داشت. برنامه‌ای که در آن تلاش شد بعضی از مضامین اصیل ایرانی اسلامی در فرمی جدید باز تولید شود. در مجموع سازندگان عصر جدید اهتمام قابل ستایشی در پرداخت به مسائل ملی، تقویت روحیه جمع گرایی و نمایش استعداد بالای مردم ایران داشتند.

 

نکته حائز اهمیت این است که مردم، ستون اصلی برنامه عصر جدید هستند و استعدادهایش در این مجموعه دید می‌شود. این مسئله به خودی خود اهمیت دارد اما این روزها که سیاست صدا و سیما جذب مخاطب به وسیله استفاده از  سلبریتی‌ها است، اهمیت مردمی بودن عصر جدید دوچندان شده است.

 

آمار مخاطبین این مسابقه تلویزیونی نیز شگفتی ساز شد، این مجموعه با 32،824،430 بیننده در سال 98، پر ببیننده ترین برنامه تلویبیون شناخته شد. همچنین طبق اعلام روابط عمومی سیما، عصر جدید پر ببیننده ترین برنامه تلویزیونی در نوروز 99 و 98 شد.

 

 

به گزارش رجانیوز، با وجود این توفیقات کم‌نظیر که این برنامه داشت، در سال‌های گذشته انتقاداتی جدی به این مجموعه تلویزیونی وارد شده است. انتقاداتی که در ابتدا حول ماهیت این برنامه بود و با گذشت زمان جزئی‌تر شده و به سطح بررسی رفتار داوران و شرکت‌کنندگان رسید.

 

اولین اشکالی که در روزهای ابتدایی به عصر جدید وارد شد، در رابطه با فرم تماماً کپی شده این مجموعه از نمونه خارجی بود. باور این‌ موضوع سخت بود که صدا و سیما برای یک برنامه کپی برداری شده تا این اندازه هزینه کند. اما کم کم عصر جدید ایرانی استخوان‌دار شد و حالا کمتر کسی را می‌توان یافت که به تشابه این مجموعه با سری خارجی استعدادیابی اهمیت بدهد.

 

بعدها پای عصر جدید به محافل نخبگانی نیز باز شد و حضور یک استاد دانشگاه بین داوران این مسابقه تلویزیونی بر این مسئله تاثیرگذار بود. چند ایراد مهم که پیرامون مسئله سلبریتیزم می‌چیرخید، شالوده انتقادات دانشگاهیان به این مسابقه بود.

 

مسئله اصلی این بود که چرا صدا و سیما در حال ایده‌آل سازی و تکثیر دیده شدن بین توده‌های مردم است؟ تقریباً تمام شرکت کنندگان این مسابقه بر این نکته تاکید می کنند که بهترین اتفاق زندگی ما این بود که دیده شدیم. یعنی قله‌ خواسته‌های خود را در این مسئله خلاصه می‌کنند و به نظرشان، «هستند تا دیده‌ شوند». در دیدگاه منتقدان امر، این مسئله نوعی خاصی از ابتذال را تولید می کند.

 

گرچه نمی‌توان منکر این موضوع شد که تمایل به دیده شدن به طور ویژه‌ای در رفتار و ادبیات شرکت کنندگان عصر جدید نهادینه شده، اما خواه یا ناخواه زمانی که بحث مسابقه تلویزیونی به میان می آید، دیده شدن هم برای مخاطبین و شرکت کنندگان اهمیت پیدا می کند و راه فراری از آن وجود ندارد، هرچند این جریان در عصر جدید بیش از حد طبیعی پر رنگ شد.

 

البته از حق نباید گذشت که یکی از داوران محبوب این برنامه یعنی آریا عظیمی‌نژاد هنوز بابت موضع ناپسندی که در ماجرای سقوط هوایپمای اوکراینی در قبال نیروهای دفاعی کشور گرفت، یک عذرخواهی درست و حسابی به مردم ایران بدهکار است!

 

 

انتقاد دیگری که به عصر جدید و تمام برنامه‌های این روزهای تلویزیون وارد است، نقش بازرگانی در برنامه‌هاست. اتفاقی که البته بخشی از آن به دلیل موانع متعددی است که دولت در راه وصول بودجه صدا و سیما ایجاد می‌کند اما این سال‌ها در بسیاری از برنامه‌های صدا و سیما بخصوص عصر جدید این مسئله به اندازه‌ای گل درشت است که بعضا به نظر می رسد، اصل مسابقه حاشیه‌ای بر این تبلیغات است!

 

یکی دیگر از ایراداتی که درباره عصر جدید مطرح شده، چرایی پافشاری سازندگان این مجموعه بر نوعی خاصی از الگو سازی از بانوان ایرانی است. اکثر بانوانی که در این رویداد حضور دارند یا هنرور تئاتر هستند، یا رزمی‌کار، و تعاریف درخشان داوران از بانوان ایرانی در همین محدوده خلاصه می‌شود. مثلا  بشیر حسینی، بارها هنرهای رزمی را به عنوان نمایشی از توانمندی یک خانم ایرانی و نمادی برای کنشگری و اهمیت یک بانو تفسیر کرده‌ است! اما هم آثار ملی و هم تاریخ اسلام بر این مسئله صحه می گذارند که اهمیت بانوی اصیل ایرانی در هنرهای رزمی و نمایشی خلاصه نمی‌شود.

 

 

با تمام این تفاسیر، عصر جدید در صدر حرفه‌ای‌ترین و تاثیر گذارترین برنامه‌ این سال‌های تلویزیون  بوده و تبدیل به قله نوآوری صدا و سیما در مجموعه‌سازی شده است. امید می‌رود عوامل این مجموعه‌، به انتقادات وارده بیشتر توجه کنند و در عین حال لازم است که خلاقیت و نوآوری حاکم بر عصر جدید در بخش‌های دیگر رسانه ملی به اشکال مختلفی پمپاژ شود‌.