99/11/6 - 03:21 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 343696

مشاوره مالیاتی

در تمامی ادوار زندگی بشر مالیات، همواره در شکل‌های مختلف وجود داشته است. تداوم حکومت حاکمان و پادشاهان به ‌نحوة اخذ باج و خـراج و مالیات بستگی داشته و نبـردهای فراوانی بر اثر پرداخت نکردن خراج درمی‌گرفته است . در عصر حاضر نیز مالیات ازجمله مهم ترین منبع درآمد در تمام دولت ها می باشد، بنابراین شیوه های مناسب اخذ مالیات مهم ترین هدف همه ی دولت ها می باشد. پرداخت مالیات یکی از مهمترین وظایفی است که شهروندان می‌توانند در راستای تأمین منابع مالی جهت ارائه رفاه جامعه انجام دهند.

امروزه بیشتر دولت ها مالیات را معمولاً به دو شیوه اخذ می کنند که کشور ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست. اخذ مالیات به صورت مستقیم و غیرمستقیم صورت می گیرد. به همین ترتیب مالیات به دو نوع تقسیم شده مالیات مستقیم و مالیات غیرمستقیم، مالیات مستقیم که سابقه ای طولانی دارد یعنی از زمانی که اخذ مالیات در میان دولت ها رواج یافته از همان آغاز به صورت مستقیم اخذ می شد. مالیات مستقیم، مالیاتی هست که مستقیماً از مؤدیان مالیاتی اخذ می شود، بر اموال ، دارایی ، درآمد و ..... شامل میشود که مؤدیان مالیاتی سالانه در زمان تعیین شده موظف به پرداخت مالیات به سازمان امور مالیاتی می باشند و مؤدیانی که در پرداخت مالیات کوتاهی کنند بر طبق قوانین امور مالیاتی علی الرأس می خورند( جریمه می شوند).

ولی مالیات غیرمستقیم که به اسم مالیات بر ارزش افزوده شناخته شده، سابقه ای طولانی ندارد و این مسئله به تازگی در میان دولت ها بخصوص جوامع صنعتی و پیشرفته رواج یافته که بخش قابل ملاحظه ای از بودجه دولت از این طریق تأمین می شود. در کشور ایران هم این نوع شیوه اخذ مالیات (مالیات غیرمستقیم) رسماً از مهرماه سال 1387 با 53 ماده و 47 تبصره اجراشده و تا به امروز با استقبال خوبی روبرو شده و نتایج اقتصادی بهتری را هم برای کشور دربر داشته. مالیات بر ارزش افزوده برای شفاف‌سازی اقتصاد بر مصرف‌کننده نهایی وضع شده است و اجرای درست آن می‌تواند بخشی از اهداف تخصیص، بازتوزیع و تأمین منابع مالی دولت را محقق کند. گسترده‌ بودن پایه مالیاتی، مصرفی بودن آن، و پایین بودن هزینه شناسایی و وصول، از ویژگی‌های این مالیات است. اجرای نادرست آن با پیامدهای منفی همراه است. ازآنجاکه در فرایند تولید، این مالیات، از فعالان اقتصادی دریافت و سپس به آنان بازپرداخت می‌شود، مابه‌التفاوت، مدت‌ها نزد دولت و برخی فعالان می‌ماند که به‌ویژه در شرایط رکودی می‌تواند به عده‌ای از فعالان آسیب برساند. مسئله مالکیت مالیات گرفته شده و تصرف در آن، در مراحل قبل از مصرف نهایی مبهم است. چالش دیگر، تفاوت نداشتن نرخ مالیات کالاهای ضروری و غیرضروری است. همچنین زنجیره دریافت آن، اقسام مؤدیان آن از حیث نفع و ضرر، چالش‌های اجرایی و ناسازگاری این مالیات با احکام اولیه مالیه اسلامی می باشد . ساختار مالیات بر ارزش افزوده اینگونه هست که در طی فرایند محصول یا خدمات به آن اضافه می شود و درنهایت مصرف کننده ی نهایی این نرخ را می پردازد .

مبحث مالیات در ایران برای خروج از اقتصاد نفتی و تأمین بودجه سالانه کشور، لزوم حراست و بهره‌مندی از درآمد مالیاتی بیش‌ از ‌پیش ضروری جلوه می‌کند؛ در این خصوص، فرار مالیاتی نه‌ تنها در ایران بلکه در بیشتر کشورها مشمول جرم‌انگاری و واکنش کیفری شده است. با این وجود، راهبرد کیفری تنها در صورتی می‌تواند مؤثر واقع شود که به شیوه مناسبی انشا و اجرا شده باشد. قانونگذار در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم در سال 1394، عملکرد بهتری را در مقایسه با مقررات پیشین از خود نشان داد اما رویکرد اتخاذی به‌گونه‌ای انشا نشد که راهبرد مقتدر و بازدارنده‌ای در قبال فرار مالیاتی شکل گیرد.

خدمات مشاوره مالیاتی

یکی از راههای کاهش هزینه های مالیاتی برنامه ­ریزی مالیاتی است ، هدف برنامه­ ریزی مالیاتی ترتیب­ دادن تلاش­های مالی در جهت کاهش­ مالیات است. در برنامه ­ریزی مالیاتی توسط سه روش اساسی 1- گرفتن یک کسری یا تخفیف، 2- معافیت مالیاتی و 3- پرداخت بخشی از بدهی مالیاتی توسط انجام یک فعالیت در ازای آن، کاهش مالیات انجام می­شود. در واقع، برنامه ­ریزی مالیاتی در شرکت باعث تشویق پس­ انداز و صرفه‌جویی می­شود. این صرفه­ جویی و پس ­انداز می‌تواند از طریق سرمایه­ گذاری در اوراق بهادار دولتی و یا تغییر محل اقامت به یک پناهگاه مالیاتی ( پناهگاه مالیاتی، منطقه یا کشوری است که نرخ مالیات در آن پایین­تر است ) انجام گیرد.

برنامه ریزی مالیاتی درصورتی که در چهارچوب قوانین مالیاتی کشور انجام شود، روشی مناسب برای صرفه جویی در پرداخت هزینه های مالیاتی سازمان و کاهش بار مالیات واحد کسب و کار می گردد. نقشه راه مالیاتی انواع مختلفی دارد که شامل برنامه ریزی مالی کوتاه و بلند مدت ، برنامه ریزی مالی هدفمند ، برنامه ریزی مالی مجاز .

در برنامه ریزی مالیاتی مجاز و هدفمند ، مالیات دهنده تلاش می کند براساس قوانین مالیاتی موجود تا جایی که می تواند از پرداخت مالیات خود بکاهد . اما در برنامه ریزی مالیاتی کوتاه و بلند مدت برنامه ریزی برای اهداف خاص کوتاه مدت انجام می شود و در صورتی که مالیات قرار نیست بلافاصله پرداخت شود ، برنامه ریزی مالی بلند مدت انجام می شود .

برنامه ریزی دقیق مالیاتی در واحدهای کسب و کار مزیت های ارزشمندی برای واحدهای کسب و کار و سازمان های بزرگ و کوچک به همراه دارد . مهم ترین اهداف برنامه ریزی دقیق مالیاتی صرفه جویی در پرداخت مالیات می باشد که برای واحد کسب و کار و سازمان کاهش بار مالیاتی را به همراه خواهد داشت . آگاهی از مالیات و پرداخت به موقع آن به افراد کمک می کند تا در پرداخت مالیات صرفه جویی شود و هم چنین از بودجه باقی مانده مالیات در سرمایه گذاری مجدد استفاده شود . نکته قابل توجه در سرمایه گذاری از طریق هزینه های صرفه جویی شده در مالیات این است که بهتر است قبل از انجام آن با مشاور مالیاتی متخصص در این زمینه مشورت های لازم را داشته باشید . افزایش سود دهی از دیگر مزیت های استفاده از نقشه راه مالیاتی محسوب می شود . در واحدهای کسب و کاری که برنامه ریزی دقیق برای پرداخت مالیات خود دارند ، تمام هزینه های مالیاتی سازمان به طور کامل در موعد مقرر پرداخت می شود و با استفاده از روش های مناسب سود بیش تری نصیب سازمان ها می گردد . پس با استفاده از خدمات مالیاتی سود بیش تر به شرکت و واحد کسب و کار تعلق می گیرد .

کلام پایانی ...

قطعا هر نوع برنامه ریزی موجب کاهش زیان و حرکت در مسیر صحیح می‌شود و هر واحد کسب و کار برای برنامه ریزی دقیق مالیاتی بهتر است از مشاوران مالیاتی حرفه ای کمک بگیرد تا از طریق این افراد بتواند بهترین و کارآمدترین برنامه ریزی را داشته باشد .
از جدید‌ترین اهداف برنامه ریزی مالیاتی، صرفه جویی در پرداخت مالیات است. کاهش بار مالیاتی سازمان، تاثیر همین برنامه‌ریزی است وکارشناسان و مشاوران حرفه ای مالیاتی موسسه حسابداری نوین تراز تبریز با تجربه فراوان و اطلاع از قوانین و مقررات مالیاتی کشور می توانند بهترین برنامه ریزی مالیاتی را که متناسب با واحد کسب و کار شماست تنظیم نمایند . برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه خدمات مشاوره مالیاتی در تبریز و همچنین خدمات حسابداری در تبریز می توانید به سایت نوین تراز تبریز مراجعه نمایید .

تنظیم کننده : مهدی عابدی کارشناس ارشد حسابداری و مشاور مالیاتی