هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 21 فروردين 1400
ساعت 22:29
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 6 بهمن 1399 ساعت 01:25
دوشنبه 6 بهمن 1399 01:19 ساعت
2021-1-25 01:25:41
شناسه خبر : 343691

تونر پرینتر و جوهر پرینتر چیستند و چه تفاوتی دارند؟

یکی از کاربردی ترین وسیله هایی که در حال حاضر بسیار مورد استفاده قرار می گیرد پرینترها هستند. این دستگاه ها کاربرد گسترده ای داشته و از بوتیک ها و مغازه ها گرفته تا مدارس و اداره ها و شرکت ها و غیره به یکی از ضروری ترین اجزا موجود تبدیل شده است که اگر نباشد بسیاری از کارها لنگ باقی می مانند. با توسعه و پیشرفت تکنولوژی پرینترها هم از این امر بی نصیب نمانده اند و در مقایسه با گذشته دستخوش تغییراتی شگرف و در عین حال رو به جلو شده اند. پرینترها انواع مختلفی دارند که نمی توان قطع به یقین گفت کدام نوع پرینتر بهترین آنها است بلکه این امر را باید بر اساس نوع استفاده از پرینتر مشخص کرد. یعنی می بایست ببینیم با توجه به کاری که قرار است انجام دهیم چه نوع پرینتری برای ما مناسب ترین نوع محسوب می شود. دو نوع پرکاربرد و رایج پرینترها، پرینترهای جوهر افشان و لیزری هستند که هر دو هم برای استفاده های خانگی و هم برای مصرف های تجاری مورد بهره گیری قرار می گیرند.  چگونگی انجام پروسه ی چاپ در هر یک از این انواع پرینتر با دیگری متفاوت است. ماده ای که در پرینترها  سبب رنگ گرفتن کاغذها می شوند جوهر و نیز تونر پرینتر می باشد. اگر قصد خرید پرینتر یا پرینترهای ارزان قیمت را دارید یا می خواهید نسبت به خرید کارتریج hp یا کسب اطلاعات در مورد قیمت کارتریج hp اقدام کنید می توانید از برسام مارکت کمک بگیرید. برای برقراری ارتباط با برسام مارکت می توانید از شماره تلفن 02188316700 استفاده کنید.  در ادامه قصد داریم کمی به تفاوت های بین تونر و جوهر بپردازیم. با ما همراه باشید.

جوهر پرینتر چیست و چه کاری انجام میدهد؟

جوهر ماده ای است که در کارتریج پرینتر البته پرینترهای از نوع جوهر افشان مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به شکل مایع موجود بوده و دارای رنگ می باشد. رنگ های این ماده یا از خود رنگ گرفته می شود و یا به کمک رنگدانه آن را تولید می کنند. در پرینترهایی که بر پایه ی رنگ هستند از محلول مایع رنگ استفاده می شود در حالی که در انواعی که بر پایه ی رنگدانه ها هستند جوهر نوعی پودر بوده که بسیار بسیار ریز و میکروسکوپی است و در یک مایع به صورت شناور وجود دارد. در پرینترهایی که از نوع جوهر افشان هستند قطره های خیلی کوچک جوهر به کمک نازل پرینتر روی کاغذ مورد نظر قرار می گیرند. در مورد نازل پرینتر هم این که قطعه ای است شبیه به یک لوله که در هر ثانیه از زمان بارها می تواند استارت و استاپ شود. کنترل نازل پرینتر به کمک نرم افزارهای دقیق و پیچیده انجام می شود و این جاری شدن جوهر  بر حسب پترن هایی بسیار دقیق صورت می پذیرد. حال که با جوهر موجود در پرینترها اشنا شدیم می توانیم به تونر پرینتر بپردازیم.البته نوعی از چاپگرها هم وجود دارند که از مستر و مرکب استفاده میکنند. برای اطلاع دقیق در مورد این موارد حتما به وبسایت برسام مارکت سر بزنید.

کیفیت کارتریج

تونر پرینتر چه قطعه ای می باشد؟

نوع دوم از مواد مورد استفاده در پرینترها تونر پرینتر می باشد. اما اصلا تونر چیست؟ تونر یک نوع پودر است که سایز آن خیلی خیلی کوچک است و در کارتریج پرینتر لیزری مورد استفاده قرار می گیرد. تکنولوژی که برای ساخت پرینترهای لیزری مورد استفاده قرار گرفته است کمی پیچیده است و این امر به این دلیل است که برخلاف نازل های موجود در پرینتر جوهرافشان، تونرها به کاغذی که قرار است چاپ روی آن انجام شود چسبیده نیستند. جنس مواد تشکیل دهنده ی تونرها پلی استر در سایز بسیار کوچک می باشد که میتوان آن را نوعی پلاستیک به شمار آورد. علت استفاده ز این جنس این است که این دسته از مواد می توانند الکتریسیته ی ساکن را در خود ذخیره کنند. سپس به علت وجود همین الکتریسیته می توانند به کلیه ی مواردی که دارای بار غیر همنام با آنها هستند جذب شوند. در پرینترهای لیزری تصویری از چیزی که قرار است آن را چاپ کنیم به صورت یک پترن الکترواستاتیک در می آید و این تصویر بر روی یک درام که از جنس فلز بوده و حالت کروی دارد دوباره بازنقش می شود. این درام کروی شکل از یک شارژ الکتریکی بهره می برد و کلیه ی پروسه ی تصویرسازی هم به کمک لیزر صورت گرفته می شود. در این نوع از پرینترها کاری که کارتریج انجام می دهد این است که  تونر پرینتر را بر روی قسمت درام دستگاه گسترده کند. اما همانطور که در بالا هم گفتیم این تونر تنها جذب قسمت هایی از این درام می شود که پیشتر باردار شده باشند و باری غیرهمنام داشته باشند. علاوه بر این کاغذ نیز حین رد شدن از درون دستگاه دارای بار الکتریکی می شود. این امر کمک می کند تا هنگامی که کاغذ از روی قسمت درام دستگاه رد می شود تونری که روی سطح درام پخش شده است با دقت بسیار زیادی به روی کاغذ منتقل شده و طرح مورد نظر را انتقال دهد. مرحله ی نهایی هم این است که به کمک فیوزینگ که حرارت آن بالا است پلی استری را که حالا بر اثر ذوب شدن به مایع تبدیل شده است در جای خود نگاه داشته و آن را ثابت می کند.

کدام نوع از پرینترها برای ما مناسب تر هستند؟ تونر یا جوهر؟

پرینترهایی که از نوع جوهر افشان هستند به کمک کارتریج جوهر کار می کنند. رنگ های معمول برای این جوهرها مشکی، آبی، زرد و قرمز است. هنگامی که کارتریج دستگاه به اتمام می رسد می بایست آن را عوض کرده و نسبت به شارژ کارتریج اقدام کرد. اما پرینترهای  لیزری علی الخصوص نمونه های قیمت مناسب آن تنها دارای یک تونر پرینتر به رنگ مشکی بوده و به شکل یک رنگ عمل می کنند. وقتی تونر تمام می شود تونر جدید را جایگزین می کنیم. در استفاده های معمولی پرکاربردترین نوع پرینتر، پرینترهای جوهرافشان هستند. چون مخارج راه اندازی آن خیلی زیاد نیست. اما برای چاپ هر برگه به کمک این پرینترها با توجه به این که محتوای مورد نظر متن است یا تصویر یا ترکیبی از این دو هزینه ی چاپ کمی گران در می آید. در سوی دیگر در پرینترهای لیزری هزینه های راه اندازی آنها بیشتر از پرینترهای جوهر افشان می باشد. نمونه هی چاپ رنگی انها هم چیزی حدود دو برابر نمونه ی یک رنگ بوده و قیمت تونر پرینتر هم در قیاس با کارتریج های جوهرافشان به شدت بالا است. تونرهای پرینتر لیزری از نظر قیمتی گران قیمت تر از جوهرها هستند ولی طول عمرانها از انواع کارتریج های پرینتر جوهرافشان بیشتر است. یکی از مواردی که می تواند در انتخاب نوع پرینتر راهگشا باشد این است که شما ببینید چه مقدار با دستگاه کار می کنید؟ اگر مصرف شده سالانه در حدود چند صد برگه است بهتر است به سراغ پرینترهای جوهرافشان بروید اما اگر مصرف بالایی دارید و سالانه چندین و چند هزار صفحه را می بایست پرینت بگیرید قطعا پرینترهای لیزری انتخاب مناسب تری هستند. چرا که این نوع از پرینترها در مدت زمان طولانی بسیار به صرفه از نظر اقتصادی هستند. عامل دیگری که در انتخاب پرینتر دخیل است نوع استفاده است. اگر شما پرینتری می خواهید که همه کاره باشد و قابلیت چاپ متن و تصویر را دارا باشد جوهرافشان ها گزینه ی مناسبی هستند در حالی که برای چاپ فقط متن پرینترهای لیزری گزینه ی ایده آل تری هستند. چون در هر یک دقیقه بین 20 الی 30 صفحه را پرینت می گیرند و سرعت آنها تقریبا دو تا سه برابر پرینترهای جوهرافشان است. همچنین سطح کیفی بالاتری هم دارد.

برسام مارکت با کارکنان با تجربه و ماهر می توانند شما را با مشاوره رایگان خود در امر راهنمای انتخاب پرینتر چندکاره یاری کنند .

شماره تلفن برسام مارکت: 02188316700