99/11/6 - 01:01 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 343688
استیل یا فولاد ضد زنگ، آلیاژی از خانواده آهن است که معمولاً از آمیختگی آهن با ۱۰ تا ۳۰ درصد فلز کروم در حالت مذاب حاصل می‌شود. کروم مقاومت قابل توجهی در برابر خوردگی و حرارت در استیل ایجاد می‌کند. گاه عناصر دیگری مانند آلومینیوم، فسفر، مس، نیکل و مول
 
ورق استیل 4841
 

ورق استیل ۴۸۴۱

استیل یا فولاد ضد زنگ، آلیاژی از خانواده آهن است که معمولاً از آمیختگی آهن با ۱۰ تا ۳۰ درصد فلز کروم در حالت مذاب حاصل می‌شود. کروم مقاومت قابل توجهی در برابر خوردگی و حرارت در ورق استیل ایجاد می‌کند. گاه عناصر دیگری مانند آلومینیوم، فسفر، مس، نیکل و مولیبدن و غیره برای ایجاد مقاومت بیشتر در برابر خوردگی و یا ایجاد خصوصیات مورد نیاز به آلیاژ اضافه می‌شوند. کرومی که در آلیاژ استیل وجود دارد در سطح فلز به صورت اکسید درآمده و سدی نامرئی در برابر اکسیژن و رطوبت ایجاد می‌کند. بنابراین کروم از آهن در برابر خوردگی یا زنگ زدگی محافظت می‌کند. این لایه بسیار نازک است و قابل مشاهده نیست، به این معنی که با وجود این لایه، ورق استیل براق باقی می‌ماند اما در برابر هوا و آب نفوذ ناپذیر می‌شود. همچنین، هنگامی که سطح ورق استیل خراشیده می‌شود، لایه اکسید کروم  به سرعت در عمق خراشیدگی ایجاد می‌شود و مانع نفوذ عوامل اکسایش به عمق فلز می‌شود. استیل در برابر شرایط جوی نامساعد مانند رطوبت و سرمای زیاد و همچنین در مکان هایی که غلظت کربن دی اکسید بالا، میدان‌های الکتریکی، گوگرد، نمک و ترکیبات کلرید وجود داشته باشند مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهد.

خصوصیات استیل 4841

لازم به ذکر است که تمام انواع فولاد ضد زنگ در معرض آب و اکسیژن دچار خوردگی می‌شوند. با این حال به عنوان یک استاندارد بین المللی پذیرفته شده، اگر این میزان خوردگی کمتر از عمق یک دهم میلیمتر در سطح یک ورق استیل در طول یک سال باشد به عنوان استاندارد کیفیت برای استیل پذیرفته شود.

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ورق استیل ۴۸۴۱

ورق استیل ۴۸۴۱ نوعی فولاد آستنیتی مقاوم در برابر حرارت و غیر مغناطیسی (نگیر)  است که حرارت‌های بالا تا ۱1۰۰ درجه سانتیگراد را به خوبی تحمل می‌کند. این  فولاد قابلیت استفاده در مکان‌هایی که استرس مکانیکی زیادی ایجاد می‌شود را  نیز داراست.

 عناصر به کار گرفته شده در ورق استیل ۴۸۴۱ به صورت درصد وزنی عبارتند از:

کربن

سیلیسیم

منگنز

کروم

نیکل

2/0  درصد

۲  درصد

۲ درصد

۲۵ درصد

5/29درصد

که میزان باقی مانده از آهن است.

 برای کاهش تنش در این ورق استیل 4841 معمولاً عملیات نورد گرم در دمای ۶۵۰ درجه سانتیگراد و به مدت ۱ تا ۲ ساعت اعمال می‌شود. معمولاً از خنک کننده هوا برای کاهش دما استفاده می‌شود. برای ایجاد ساختار آستنیتی یا ضد حرارتی، آلیاژ را به دمای ۱۰۵۰ تا ۱۱۵۰ درجه سانتی گراد می‌رسانند و بعد به سرعت آن را توسط آب یا هوا خنک می‌کنند.

از آنجا که خصوصیات ورق استیل 4841 با توجه به مقاومت در برابر خوردگی در دمای بالا بهینه شده است، مقاومت آن در برابر خوردگی الکتروشیمیایی در دمای پایین، ممکن است رضایت بخش نباشد. بنابراین اجزای ساخته شده از ورق استیل 4841 باید طوری طراحی و به کار برده شوند که میعانات اسیدی تشکیل نشود.

ترکیبات گوگردی مختلفی اغلب در گازهای دودکش و سایر گازهای ناشی از سوخت وجود دارد که تأثیر بسیار مخربی بر عمر مفید اجزای در معرض دارند. وجود کروم و ترجیحاً سیلیسیم و آلومینیوم در ورق استیل 4841 تا میزان زیادی بر عدم گسترش ترک‌ها یا نقاط حساس تاثیر مثبت دارد.

در حالی که ورق استیل 4841  آستنیتی عمدتا برای اکسیداسیون و مقاومت در برابر خوردگی در دمای بالا بهینه شده است، دارای خواص مکانیکی خوبی است که بخشی از آن‌ها به دلیل ساختار آستنیک و بخشی دیگر به دلیل برخی از عناصر آلیاژی خاص است.

 استیل4841

کاربرد ورق استیل ۴۸۴۱

 خصوصیت مقاومت بالا در برابر حرارت،  ورق استیل ۴۸۴۱ را  زمره فلزات کاربردی در صنایع مختلفی قرار داده است . کاربرد ورق استیل ۴۸۴۱ درتجهیزاتی که دمای به کار گرفته در آن‌ها بالاتر از ۵۵۰ درجه سانتیگراد باشد، بیشتر است. مثلاً برای تجهیزات و اجزای موجود در انواع کوره، سیستم تعلیق دیگ‌های بخار، تجهیزات صنایع آهن و فولاد و فلزات غیر آهنی به شکل بوته ذوب فلزات، نیروگاه‌های حرارتی و صنعت سیمان  از این گرید استفاده می‌شود. کاربرد ورق استیل ۴۸۴۱  به عنوان سینی‌های حمل برای پخت چینی بدنه اصلی کوره‌های القایی و یا ملاقه‌ها و پاتیل‌های حمل مواد مذاب غیر آهنی مانند روی مذاب، آلومینیوم مذاب، مس مذاب و ... نیز بسیار زیاد است که مهمترین خواص آن عدم پوسته پوسته شدن و اکسید شدن در دماهای بالا و حفظ استحکام تا دمای 1250 درجه سانتیگراد است.

به علت مقاومت بالای ورق استیل 4841 در برایر اغلب اسید‌ها بسیاری از صنایع شیمیایی و مواد غذایی و فرآوری لبنیات از این ورق به عنوان مخازن نگهداری یا تانکرها و همچنین لوله کشی‌ها و ارتباطات بین قسمت‌های مختلف استفاده می‌کنند.

با توجه به گوناگونی انواع ورق استیل ضد زنگ و بنا به کاربردهایی که برای آن‌ها وجود دارد باید بهترین و بهینه‌ترین نمونه مورد انتخاب قرار گیرد. ورق استیل 4841 جزء ورق‌های آب دیده در دمای بسیار بالا محسوب می‌شود. نام گذاری ورق استیل 4841 به ورق استیل نسوز و فولاد نسوز به همین خاطر است. بنا بر این ویژگی ها، قیمت ورق استیل 4841 طبیعتاً نسبت به سایر گریدهای ورق استیل بالاتر است. البته   خصوصیات ویژگی‌های ورق استیل 4841 می‌تواند آن را مستعد استفاده در هر صنعتی نماید. اما مشتری با در نظر گرفتن شرایط مورد نیاز فعالیت خود و همین طور بودجه‌ای که می‌تواند هزینه نماید، باید به انتخاب متناسبی دست پیدا کندکه این امر با کمک کارشناسان شرکت فلز کالا و جدول قیمت‌های ارائه شده توسط این شرکت، قابل دستیابی است.

مجموعه‌ی فلز کالا  با بیش از 2 دهه تجربه اندوخته، در زمینه واردات، فروش و انواع خدمات اختصاصی در زمینه انواع ورق‌های استنلس استیل (فولاد زنگ نزن) فعالیت دارد و جهت تأمین نیاز مشتریان و صنایع، از محصولات معروف‌ترین تولید کنندگان در سطح بین المللی استفاده کرده است. این شرکت در فضای اداری متناسب و انبار اختصاصی با ظرفیت هزاران تن کالا با تکیه بر توان مدیریتی و تجربه چندین ساله کارشناسان، در خدمت صنایع کشور عزیزمان و مشتریان گرامی است.