99/11/1 - 14:52 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 343625
نبشی و ناودانی دو مقطع فولادی بسیار مهم در صنعت ساختمان‌سازی و پروژه‌های عمرانی هستند. نبشی با ظاهر شبیه به L انگلیسی و ناودانی با شبیه به U انگلیسی، تفاوت‌های دیگری هم به جز ظاهر، مثل کاربرد، اجزا و غیره دارند. در این مقاله، بهتر است ابتدا با نبشی و ناودانی و انواع آن‌ها آشنا شویم و سپس در مورد استفاده و همچنین تفاوت نبشی و ناودانی در کاربردهایشان توضیحی دهیم. بنابراین در ادامه با ما باشید.

نبشی چیست؟

نبشی یا گوشه یکی از مهم‌ترین مقاطع  فولادی است که به تنهایی و یا به صورت ترکیبی با سایر مقاطع در یک سازه نصب می‌شود. شکل ظاهری آنها L شکل است و از دو قطعه مستطیلی عمود برهم با طول شش و ۱۲ متر وضخامت‌های سه تا ۳۵ میلی‌متر تشکیل می‌شود، البته اندازه نبشی می تواند بر اساس نیاز مصرف کننده تولید شود.

 

 

نبشی را می‌توان از لحاظ ظاهر و روش تولید، به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد که برای نام‌گذاری هریک، از دو مشخصه طول و ضخامت بال‌ها استفاده می‌شود. نبشی فولادی با حرف L مشخص می گردد و اگر  دارای بال مساوی باشد، اندازه‌ی بال پس از حرف L درج می‌شود (مانندL300) و اگر بال‌ها نامساوی باشند پس از L ضرب دو طول بال‌ها را درج می‌کنند (مانند L100*300).

اما در بازار فولاد نبشی‌ها را زمانی که دو قطعه مستطیلی یا همان بال نبشی عمود بر هم دارای اندازه برابر باشند، نبشی بال مساوی و برای حالتی که نابرابر باشند، نبشی بال‌ نامساوی می‌نامند. نبشی‌ها به دو دسته مختلف تقسیم می‌شوند:

نبشی فابریک: در این روش تولید، بیلت فولادی در درون دستگاه قرار گرفته و با نورد گرم به شکل L درمی‌آید و شکل متفاوت نبشی‌ها از اینجا ناشی می‌شود.

نبشی پرسی: تولید نبشی در این حالت با استفاده از ورق است که در مراحل آخری با پرسکاری به شکل L در می‌آید.

نوع خاصی از این محصول نیز وجود دارد که به آن نبشی گالوانیزه می‌گویند. این نبشی با روکشی از لایه‌ روی پوشیده شده و در مکان‌هایی که احتمال خوردگی زیاد و یا رطوبت باشد، استفاده می‌شود.

 نوع دیگری از نبشی به نام نبشی لقمه وجود دارد که حالت استیل خرد شده با طول‌های کوچک است و در ساختمان سازی کاربرد ویژه‌ای دارد.

کاربرد نبشی

نبشی‌ها علاوه بر ظاهر در جنس و کاربردشان نیز متفاوت هستند و به همین دلیل نیز در صنعت ساختمان سازی پرکاربرد هستند. در ادامه با برخی از کاربردهای نبشی در ساختمان و دیگر صنایع آشنا می‌شویم:

 • دکل انتقال نیرو
 • اتصال پل به ستون
 • اتصال تیرآهن به بیم‌های باربر
 • اتصال ستون به صفحات در فونداسیون
 • ساخت ستون
 • ساخت خرپا
 • ساخت سقف کرمیت برای بال بالایی تیرچه
 • در سازه‌ها و مهار دیوارهای سبک

ناودانی چیست؟

ناودانی یک پروفیل‌ توخالی U شکل است که از یک جان و دو بال تشکیل شده و همانند نبشی از لحاظ ظاهر و روش تولید به گونه‌های مختلفی تقسیم‌ می‌شود. ناودانی را از لحاظ شکل ظاهری به دو دسته‌ی مشبک و ساده تقسیم می‌کنند.

 

 

ناودانی مشبک  از ورق گرم گالوانیزه ساخته می‌شود و دارای سوراخ هایی روی سطح خود است و به دو شکل گرم و سرد وجود دارد. اما ناودانی ساده روی سطحش سوراخی ندارد و می‌توان آن را گالوانیزه کرد.  این دو ناودانی کاربرد یکسان ندارند. برای مثال می‌توان از ناودانی مشبک در ساخت قفسه های فولادی، سازه سبک فولادی و نصب سنگ استفاده کرد اما از ناودانی ساده در ساخت پل‌های باربر استفاده می‌شود.

ناودانی‌ها از لحاظ روش تولید نیز متفاوت هستند و کاربرد ناودانی در ساختمان و دیگر صنایع به روش تولید آن بستگی دارد. همانند نبشی، ناودانی نیز به دو دسته پرسی و فابریک تقسیم می‌شود.

ناودانی پرسی: در این روش مقطع از ورق فولادی و سپس از  قسمت جدایی بال‌ها از جان در عرض  پرس‌کاری می‌شود.

ناودانی فابریک: در نوع فابریک، ناودانی از ابتدا به صورت مقطع U شکل تولید می‌شود و به دو روش نورد گرم ساخته می‌شود.

کاربرد ناودانی

 • شکل ظاهری این پروفیل فولادی باعث شده تا کاربرد هر نوع ناودانی متفاوت باشد.
 • ماشین آلات صنعتی
 • ساخت چارچوب و سازه‌های سبک فولادی
 • ترمیم بناهای معماری
 • ساختمان سازی
 • ساخت و اتصال ستون‌ها، پل‌ها، بادبندها و خرپاها به صورت جفت یا تکی
 • تشکیلات دریایی

تفاوت نبشی و ناودانی در چیست؟

 

 

نبشی و ناودانی به دلیل شکل ظاهری، تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند. نبشی و ناودانی در ساختمان، گاهی مکمل و گاهی جدا از هم هستند و از این رو برای استفاده مناسب از هرکدام باید آن‌ها را شناخت و تفاوت‌ها و شباهت‌هایشان را دانست. می‌توان تفاوت هر کدام از این محصولات را از چند جهت بررسی کرد:

 1. شکل ظاهری
 2.  اجزا تشکیل دهنده
 3.  تنوع متریال
 4.  استاندارد مورد استفاده برای تولید
 5. کاربرد

ظاهر: اولین تفاوت برجسته بین نبشی و ناودانی، تفاوتشان در شکل ظاهری آن‌هاست. درست است که تقریبا هر دو دارای دو جزء بال و جان هستند و هر دو را به عنوان پروفیل فولادی می‌شناسیم، اما اکثرا نبشی‌ها را با سطح مقطع L شکل و ناودانی‌ها را با سطح مقطع U شکل می‌شناسند که به دلیل طرز قرار گیری جان و بال در این مقاطع می‌باشد.

اجزا تشکیل دهنده: در پروفیل‌های فولادی، عمدتا عضو مقاوم در برابر نیروهای کششی را جان و عضو مقاوم در برابر نیروهای خمشی و برشی را بال می‌نامند. بخش میانی ناودانی، را نیز جان می‌نامند اما فرق ناودانی با نبشی در این است که نبشی عملا بخشی به نام جان وجود ندارد، اما در هنگام ساخت با توجه به طرز قرار گرفتن نبشی در سازه، یک بال آن را  می‌توان به حساب جان در نظر گرفت.

 از طرف دیگر در نبشی، امکان نامساوی بودن بال‌ها وجود دارد و این نوع از نبشی را به نام نبشی بال نامساوی می‎نامند، اما ناودانی این ویژگی را ندارد.

تنوع جنس و متریال: ممکن است نبشی و ناودانی را بیشتر به عنوان پروفیل‌های فولادی بشناسید، اما واقعیت امر این است که نبشی‌ها در جنس‌های متفاوتی تولید می‌شوند، مانند نبشی گالوانیزه، نبشی پلاستیک و نبشی ام دی اف. در صورتیکه ناودانی‌ها بیشتر با آهن تولید می‌شوند و بیشتر تنوع‌شان نیز در انواع و اقسام فلزها می‌باشد.

استاندارد تولید: مشخصات ناودانی و نبشی را که با دقت بنگریم، می‌بینیم که استاندارد مورد استفاده برای تولید نبشی BS EN 10056 و استاندارد DIN 1022  و همچنین استاندارد مورد استفاده برای تولید ناودانی BS EN 10279 و DIN 1026 است.

کاربرد: هرکدام از نبشی ‌ها‌ و ناودانی‌ ‌ها ویژگی و کاربردهای متفاوتی دارند. ناودانی‌ ها در ساختمان سازی، بیشتر در کنار تیرآهن و یا نبشی قرار می‌گیرند و با استفاده از جوش یا پیچ و مهره به عنوان عضو باربر، عضو اتصال دهنده، عضو خرپا، عضو سازه‌ای و یا عضو تقویت کننده استفاده می‌شوند.

از نبشی در ساخت قاب و یا در گوشه‌ها جهت اتصال دو عضو استفاده می‌شود. برای مثال عموما از نبشی می‌توان بیشتر به عنوان پروفیلی در اتصال پل‌ها به ستون‌ها و ناودانی را وسیله‌ای برای ساخت ستون یاد کرد.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات مفیدی راجع به نبشی و ناودانی، انواع آن‌ها و کاربرد آن‎ها به عنوان پروفیل‌های صنعت ساختمان را در اختیار شما قرار دهیم و تفاوت‌های نبشی و ناودانی را بررسی کنیم. فراموش نکنید برای انتخاب مناسب انواع نبشی و ناودانی باید به کاربر آن‌ها و جنس و ... توجه داشته باشید و قیمت انواع نبشی و قوطی و ناودانی را بر اساس نوع و کاربردشان تخمین بزنید.

منبع : اصفهان آهن (esfahanahan.com) مرجع قیمت آهن آلات و خرید انواع مقاطع فولادی