هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 9 اسفند 1399
ساعت 01:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 30 دى 1399 ساعت 02:06
سه شنبه 30 دى 1399 02:04 ساعت
2021-1-19 02:06:47
شناسه خبر : 343589
چقدر با دنیای جی پی اس آشنایی دارید؟ درباره فناوری جی پی اس چه می‌دانید؟ اگر به آشنایی با دنیای جذاب فناوری gps علاقه‌مندید و قصد نوشتن یک تحقیق کامل و به‌روز درباره این شگفتی ماهواره‌ای را دارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

جی پی اس

جی پی اس چیست؟ آشنایی با عملکرد فناوری جی پی اس

جی پی اس که به نام سامانه موقعیت‌یاب جهانی نیز شناخته می‌شود یک سیستم مکان‌یاب است که از 24 ماهواره فضایی و ایستگاه زمینی تشکیل شده. فناوری و سیستم جی پی اس توسط ایالات متحده آمریکا هدایت و مدیریت می‌شود. به غیر از این 24 ماهواره، 3 ماهواره دیگر نیز وجود دارد که به‌صورت جایگزین مورد استفاده قرار می‌گیرند. فناوری جی پی اس در ابتدا با اهداف نظامی طراحی شد اما از سال 1980 به بعد کشور آمریکا این سیستم ماهواره‌ای را به‌صورت رایگان در اختیار همگان قرار داد.

فناوری gps به‌گونه‌ای است که در شرایط جوی مختلف و در اقصی نقا کره زمین به‌صورت شبانه‌روز و در طول 24 ساعت در دسترس مردم کره زمین قرار دارد. یکی از متدوال‌ترین روش‌های استفاده از جی پی اس اپلیکیش‌های مسیریاب گوشی‌های تلفن همراه است. به‌عنوان مثال با کمک جی پی اس می‌توانید موقعیت مکانی خود را مشخص کرده و نقشه و راه های دقیق تا مقصدتان را مشاهده کنید؛ همچنین می‌توانید از آن برای ردیابی خودرو ، ردیابی تلفن همراه و حتی ردیابی اشخاص استفاده کنید.

آشنایی با نحوه عملکرد جی پی اس، عملکردی هوشمندانه و غیر قابل باور

ردیاب‌ها به این صورت عمل می‌کنند که گیرنده‌های GPS  روی زمین اطلاعات را از ماهواره‌های موجود در مدارهای زمین، دریافت و موقعیت مکانی مورد نظر را مشخص می‌کنند. برای انجام این کار موقعیت مکانی مورد نظر به سیگنال‌های رادیویی ارسال می‌شود. ردیاب نظامی، ردیاب ساعتی و ردیاب‌های مخفی از پرمصرف‌ترین مدل‌های ردیاب هستند که بر اساس فناوری جی پی اس کار می‌کنند.

ردیاب و جی پی اس نظامی

نقش فناوری موقعیت‌یاب در صنایع مختلف چیست؟ آشنایی با کاربرد جی پی اس در صنعت

در این بخش از مقاله به کاربرد جی پی اس در صنعت خودروسازی، هوانوردی، پزشکی و کشاورزی می‌پردازیم.

جی پی اس خودرو، بهترین انتخاب برای تضمین امنیت خودروی شما

زمانیکه یک دستگاه gps یا ردیاب قرار داده می‌شود اطلاعات مهمی مانند موقعیت مکانی، زمان رسیدن به مقصد، اطلاعات مربوط به سرعت و در نسخه های پیشرفته اطلاعاتی از وضعیت بنزین و روغن ماشین را نمایش می‌دهد. این اطلاعات توسط 4 ماهواره مخصوص در مدار زمین برای شما ارسال می‌شود.

یکی از مهم‌ترین نقش ردیاب‌ها در خودرو پیشگیری از سرقت و تامین امنیت خودرو است. ردیاب‌ها امکانات بی‌نظیری مانند دستگاه شنود،‌ قابلیت خاموش شدن از راه دور و دکمه S.O.S دارند که در پیشگیری از دزدیده‌ شدن خودرو تاثیر بسیاری دارند.

 

 

جی پی اس، مهمترین عامل موفقیت صنعت هوایی

یکی از صنایع بسیار بزرگ و مهم در استفاده از جی پی اس صنعت هوایی جهان است. مسیرهای هوایی توسط این ردیاب‌ها به خلبان نشان داده می‌شود. برج مراقبت دائما با استفاده از این ردیاب‌ها حرکت و وضعیت هواپیماهای در حال پرواز را چک می‌کند؛ همچنین در شرایط بد آب‌و‌هوایی خلبانان با استفاده از این ردیاب‌ها می‌توانند به راحتی مسیر پرواز خود را پیدا کنند.

رابطه شگفت انگیز میان صنعت کشاورزی و جی پی اس

شاید جالب باشد که بدانید ردیاب‌های مخصوص کشاورزی امکان ارزیابی نمونه‌های خاک و شرایط محصولات را به کشاورزان می‌دهند. همچنین این ردیاب‌ها با بررسی زمین‌های کشاورزی بهترین نقاط زمین را برای کاشت محصولات را تشخیص می‌دهند. مشاوران زراعی نیز از این دستگاه برای جمع آوری اطلاعات در مورد آفات، حشرات و علف‌های هرز در مزرعه استفاده می‌کنند.

جی پی اس در کشاورزی

آیا جی پی اس در علم پزشکی نیز کاربرد دارد؟

پزشکان برای تشخیص تحرک بیماران پس از جراحی از جی پی اس استفاده می‌کنند. بیماران یک ردیاب کوچک همراه خود دارند و حرکت‌های مختلفشان ثبت می‌شود؛ سپس این حرکات ثبت شده توسط جی پی اس، مورد تحلیل و تجزیه پزشکان قرار میگیرد. همچنین پیش‌بینی می‌شود با پیشرفت تکنولوژی ردیاب ها بتوانند با حسگرهای عصبی قلب و فشار خون ترکیب شده و اطلاعات دقیقی از سلامتی بیمار در اختیار پزشکان قرار دهند.

پیشرفت به روز و کاربردیgps  در سال های اخیر

با پیشرفت جی پی اس، کارایی این دستگاه روزبه‌روز جزئی‌تر و پیشرفته‌تر شده است. با کمک جی پی اس‌های پیشرفته افراد نابینا می‌توانند به راحتی  مسیرشان را پیدا کنند. با کمک اپلیکیشنی که روی گوشی نصب می‌شود جی پی اس مسیر را به فرد نشان می‌دهد و زمانیکه نیاز به ایستادن یا تغییر مسیر باشد این نرم افزار با فرمان دادن به فرد نابینا به او کمک می‌کند. ردیاب نامحسوس همسر از امکانات دیگر جی پی اس‌های پیشرفته است.

تامین امنیت خودرو و افرادی مانند کودکان و سالمندان از مهم‌ترین کاربردهای جی پی اس‌ها و دستگاه‌های ردیاب است. اگر شما هم قصد خرید جی پی اس خودرو یا ردیاب اشخاص را دارید با شماره تلفن  28426383 – 021 تماس بگیرید. کارشناسان بخش فروش جی پی اس خودرو آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه خرید، نصب و راه‌اندازی انواع دستگاه‌های ردیاب هستند.