هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 9 اسفند 1399
ساعت 18:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 27 دى 1399 ساعت 03:17
شنبه 27 دى 1399 03:16 ساعت
2021-1-16 03:17:51
شناسه خبر : 343569
آموزش مدیریت ریسک و سرمایه در بورس برای سهامداران و سرمایه‌گذاران بازار سرمایه بسیار ضروری و مفید است تا بتوانند نسبت سود به ریسک خود را محاسبه و مدیریت کنند.

می‌گویند که 90% افرادی که در بازارهای مالی، سرمایه‌گذاری می‌کنند، در این راه متحمل ضرر می‌شوند و فقط 10% این بازار را با موفقیت ادامه می‌دهند. برای اینکه افراد بتوانند جزو آن ده درصد برنده باشند باید با مفهوم مدیریت ریسک آشنا باشند و آموزش مدیریت ریسک و سرمایه در بورس دقیقاً به همین موضوع می‌پردازد.

اهمیت مدیریت ریسک و سرمایه:

زندگی انسان‌ها همواره با تصمیمات و اتفاقاتی روبروست که از نتیجه‌ی آن‌ها و آینده‌ای که برایشان رخ می‌دهد باخبر نیست و سرمایه‌گذاران بازار مالی نیز از این امر مستثنا نیستند و دائماً با شرایطی پر ریسک دست‌به‌گریبان‌اند و بهترین راه برای چنین افرادی این است که با آموزش مدیریت ریسک و سرمایه در بورس بتوانند بهترین تصمیمات را در مهم‌ترین مواقع اخذ کنند و درصد ریسک سرمایه‌گذاری را با این کار کاهش دهند.

برخی از افراد همواره به دنبال ثبات در وضعیت جاری هستند و ریسک را برابر با خطر می‌دانند و این در حالی است که انجام امور جاری زندگی اغلب با درصدی ریسک همراه است و اساساً این فکر نادرست است که ما هر ریسکی را مساوی با خطر بدانیم و انجام بسیاری از ریسک‌ها زمینه‌ساز رشد و شکوفایی و همچنین رسیدن به موفقیت‌هایی بزرگ است. در بازار سرمایه نیز مهم این است که ما با آموزش مدیریت ریسک و سرمایه در بورس بتوانیم ریسک منطقی را بشناسیم و آن‌ها را مدیریت و کنترل کنیم تا به نتیجه‌ی مطلوبی ختم شود.

میزان مجاز پذیرش ریسک در معاملات:

البته حفظ تعادل در ریسک کردن نیز موضوع مهم و لازمی است و ما با آموزش مدیریت ریسک و سرمایه در بورس می‌آموزیم که چگونه تعادل را در ریسک کردن حفظ کنیم و از افراط‌وتفریط بر حذر باشیم، زیرا نه ریسک کردن بی‌منطق و زیاد درست است و یک اشتباه محاسباتی می‌تواند به ضرری بزرگ و حتی ورشکستگی ما بیانجامد و نه ترس و فرار از ریسک کردن و دائماً در سکون و بی‌تحرکی بودن به صلاح ماست.

می‌بایست همواره به‌جای فرار از ریسک، آن را پذیرفت و در مقابل می‌توان با رعایت اصول آموزش مدیریت ریسک و سرمایه در بورس و به‌سادگی می‌توان ریسک را به کنترل درآورد و با دخیل کردن عقل و منطق سود هرمعامله‌ای را نصیب خود نمود.

یکی از موارد آموزشی در آموزش مدیریت ریسک و سرمایه در بورس این است که برای ورود به هر معامله‌ی پر ریسکی باید به تمام اتفاقات ممکن، فکر نمود و برای هر اتفاق راه‌حلی منطقی یافت و برای مواجهه با ریسک از انعطاف لازم برخوردار بود و فقط به یک نتیجه‌ی محتمل بسنده نکرد و به‌قول‌معروف " تمام تخم‎مرغ‌ها را در یک سبد نچید". البته معنای منعطف بودن این نیست که با اولین شکست در معاملات و ضرر مالی ما به‌کلی روش سرمایه‌گذاری خود را تغییر دهیم، بلکه می‌بایست با رجوع به مباحث آموزش مدیریت ریسک و سرمایه در بورس در ابتدا یک ارزیابی صحیح و همه‌جانبه از وضعیت معاملات و بازار داشته باشیم و با منطق وارد معاملات شویم.

آموزش مدیریت ریسک و سرمایه در بورس به ما‌ می‌آموزد که چگونه در ابتدا، برنامه‌ی اصلی و شفافی برای حضور خود در بازار سرمایه معین کنیم و همچنین برای اتفاقات و نتایج احتمالی نیز برنامه‌هایی طرح کنیم که در صورت عدم موفقیت، مستأصل نشویم.

در ابتدای شروع معاملات خوب است که آستانه میزان تحمل ریسک را برای خود مشخص نماییم و در همان شروع معاملات به راین اساس قدم برداریم و طوری جلو برویم که بعد از ضرر کردن کل سرمایه خود را از دست ندهیم و خود را از این نظر ایمن نماییم.

سرمایه‌گذاران بازارهای مالی با آموزش مدیریت ریسک و سرمایه در بورس یادمی‌گیرند که می‌بایست در معاملات این بازار تمرکز خود را بر تصمیمی که می‌گیرند متوجه کنند و تنها روی نتیجه تمرکز نکنند، زیرا بسیاری از اتفاقاتی که در بازار سرمایه به وقوع می‌پیوندد قابل پیش‌بینی و جلوگیری نیست و در این زمان باید روی سایر پل‌های طراحی‌شده متمرکز شد.

همواره ترس زیاد باعث می‌شود که احساسات ما بر قوه‌ی تعقلمان غلبه کندو به دلیل ترسیدن نتوانیم تصمیم درست را اخذ بنماییم. آموزش مدیریت ریسک و سرمایه در بورس به فراگیران خواهد آموخت که چگونه بر ترس خود غلبه کنند و بتوانند بهترین تصمیمات را در زمان مقتضی بگیرند. حال که مطالبی را درزمینهٔ مدیریت ریسک و سرمایه مطالعه نمودید، خوب است که  در ادامه به یکی از شاخص‌های روز ریسک در بازار سرمایه بپردازیم.

قرارداد آتی زعفران

کشور ما بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی زعفران در جهان است که همواره با رقبای قدرتمندی در این عرصه روبرو بوده که برای پوشش میزان ریسک تولیدکنندگان این گیاه ارزشمند، از سال 1397 قراردادهای آتی زعفران نیز در بورس راه‌اندازی شد. سرمایه‌گذاران با ورود به قراردادهای آتی زعفران ریسک معاملات آن را کاهش می‌دهند  و دارایی خود را به قیمت مشخصی در آینده می‌فروشند و در این صورت نوسانات بازار در آینده تأثیری به این معاملات انجام‌شده ندارد. در قرارداد آتی زعفران کشاورزان به‌جای اینکه ریسک کنند و محصولات سال‌های آینده‌ی خود را به قیمت زمان برداشت محصول موکول کنند، پیشاپیش محصولات سال‌های بعد خود را طی قراردادهای آتی زعفران به سرمایه‌گذاران می‌فروشد و وارد ریسک تغییر قیمت‌ها در سال‌های آینده نمی‌شوند و سود موردنظر خود در سال‌های آینده را پیشاپیش دریافت می‌کنند.

اگر علاقه‌مند به برای ورود کم ریسک و کم‌ضرر در بازار سرمایه‌‌ی کشور هستید و یا می‌خواهید برای آینده‌ی خود در معاملات آتی ورود کنید، ابتدا باید بدانید معامله گری چیست ؟ ما سایت و فروشگاه اینترنتی میداس سرمایه را به شما معرفی می‌کنیم. سایت میداس سرمایه که توسط یک تیم متخصص و حرفه‌ای و همچنین مجرب درزمینه‌ی آموزش‌های بازار سرمایه به فعالیت می‌پردازد، بستر حرفه‌ای را برای علاقه‌مندان به فراگیری آموزش‌های مربوط به بازارهای مالی و نحوه سرمایه‌گذاری و آموزش مدیریت ریسک و سرمایه در بورس و... فراهم نموده است.

شما در سایت میداس سرمایه به آدرس اینترنتی: https://midassarmaye.com/ علاوه آموزش مدیریت ریسک و سرمایه در بورس می‌توانید دوره‌های آنلاین و حضوری این سایت با موضوعاتی نظیر دوره‌های معامله‌گری، آموزش فیلتر نویسی در بورس از مقدماتی تا پیشرفته، آموزش معامله ‌گری، آموزش اکسپرت نویسی، بیگ‌پیکچر معامله‌گری و... را تهیه نمایید. در این سایت علاوه بر دروه‌های آموزشی، مخاطبان می‌توانند از مقالات، ویدئوهای آموزشی، کتاب‌ها و... نیز استفاده کنند و همواره بر دانش حرفه‌ای خویش بیفزایند؛ و از دیگر خدمات سایت میداس سرمایه ارائه‌ی مشاوره‌های حرفه‌ای و تخصصی است و کاربر می‌تواند از بخش تماس سایت با مشاوران این شرکت نیز در تماس باشند. میداس سرمایه در شغل معامله‌گری به شما کمک می‌کند که حرفه‌ای شوید و در این مسیر شمارا یاری می‌نماید.