هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 9 اسفند 1399
ساعت 01:31
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 27 دى 1399 ساعت 03:16
شنبه 27 دى 1399 03:14 ساعت
2021-1-16 03:16:33
شناسه خبر : 343568
زمانی که اسم زغال را میبریم تصویر چوب های خرد شده و سوخته در ابعاد مختلف در ذهنمان ایجاد می شود.

ولی زغال های جدید با عنوان زغال فشرده تفاوتهای زیادی با نسل گذشته خود داشته اند. زغال های معمولی و قدیمی دیگر مورد استقبال قرار نمیگیرند چرا که زغال های امروزی نه تنها ویژگی های منحصر به فردی دارند بلکه از لحاظ کارایی و بازدهی به مراتب بالاتر از زغال های گذشته هستند. شرکت  زغال پارس بزرگترین تولید کننده اینگونه زغال ها است.

این روز ها دیگر به دنبال خورده چوب ها برای سوزاندن نمی رویم بلکه از زغال فشرده یا همان زغال چینی استفاده می کنیم.

در گذشته برای تهیه ذغال شاخه های درختان را قطع میکردند و توجهی هم به نوع درخت نمی شد، گاهی اوقات قطع شاخه ها منجر به خشک شدن درخت می شد و یا به رشد درخت آسیب می رسید. اما در زغال های جدید دیگر خبری از بریدن شاخه های درختان نیست که در ادامه این موضوع را تشریح می کنیم.

برای تهیه زغال چینی دیگر از شاخه های درختان گوناگون ذغال تهیه نمی شود بلکه از خورده های چوبی که در صنایع چوب سازی مورد استفاده قرار نمی گرد ذغال های مرغوب و درجه یک تولیدمی گردد. درختان صنعتی به طور مدیریت شده قطع و مجدد کاشته می شوند با این روند دیگر هیچ صدمه ای به درختان و جنگل نخواهد رسید.

زغال پارس

شرکت و فروشگاه زغال پارس بزرگتری تولید کننده و عرضه کننده زغال های فشرده در ایران از سال 1393 شروع به فعالیت کرده است. این شرکت عرضه کننده انواع زغال های چینی از جمله زغال قلیان ، زغال کبابی زغال شومینه و شمش به صورت خرد و عمده است.

زغال فشرده به چه صورت تولید می شود ؟

نحوه تولید ذغالهای فشرده  از خاک اره یا همان براده های ریز چوب ( چیپس چوب ) و پوست میوه گردو و خاک مخصوص تولید و ساخته می گردد.

از لحاظ تولید این زغال در ایران نیز شرکت صنعتی زغال پارس اولین و بزرگترین تولید کننده انواع زغال های فشرده در ایران محسوب می شود.

این محصول در سال های 1390-1392 در ایران گسترش پیدا کرد، دلیل سرعت استقبال از این محصول کارایی بالاتر در برابر زغالهای لیمو و قدیمی بود به نحوی که ابتدا باور های نادرستی بر کارایی این محصول ایجاد گریدره بود ولی به سرعت بعد از تجربه استفاده از این نوع زغال نظر ها تغییر پیدا کرد.

پیدایش زغال جدید در جهان

ابتدا این زغال در نیمه اول قرن بیستم و در کشور ژاپن تولید گشت. با گذشت زمان و آزمون خطا در تولید انواع زغالها به این روش فرمول ساخت این محصول ثابت شد و سپس در سراسر ژاپن مورد استقبال قرار گرفت، چیزی از توجه مردم ژاپن به این نوع زغال نگذشته بود که کشور های هم جوار ژاپن یعنی چین و کره نیز از این محصول استقبال کردند.

در همان ابتدا و رسیدن به فرمول نهایی این محصول از ترکیب براده های چوب و خاک رس ساخته شد . این ترکیب پایه فرمولاسیون تولید امروزه این محصول است.

در کشور پهناور چین به دلیل محبوبیت بسیار زیاد این محصول در ده های نود میلادی ، به شدت رونق گرفت به گونه ای که در تمام چین مورد استقبال قرار گرفت و در اکثر کارخانه جات جزو سوخت های مهم مورد توجه بود.

به دلیل جمعیت بالای چین در آن زمان این ذغال و انتشار نحوه ساخت آن از این کشور به سرتاسر جهان این محصول به اصطلاح ذغال چینی  معروف شد.

شرکت زغال پارس نیز جزو قدیمی ترین و بزرگترین تولید کننده های انواع زغالهای فشرده در ایران است و از ابتدا ورود این محصول به ایران به تولید گسترده این محصول پرداخت.

مهمترین ویژگی های زغال چینی یا فشرده

تولید حرارت به طور یکنواخت و پیوسته

زغالهای جدید از نظر شکل به طور معمول در اشکال استوانه ای و مکعب مستطیل با سوراخی در وسط خود در تولید میگردند، این منفذ باعث می شود هوا در سطوح بیرونی و داخلی زغال در جریان باشد و اکسیژن که یکی از مهمترین عناصر برای سوختن است به طور کامل تامین گردد.

یکی دیگر از دلایل وجود حفره در وسط این محصولات این است که رغال به آرامی و بطور یک نواخت در طول مدت زمان بالا بسوزند و حرارت خود را از دست ندهند.

بدون خاکستر ، بو و دود

ویژگی منحصر به فردو مورد توجه  این محصول که به آن توجه ویژه میشود بدون بو ، بدون خاکستر و بدون دود بودن ای گونه زغال ها است ، این ویژگی به این دلیل مهم است که در هر کدام از موارد اشاره شده می تواند مضرات خاص خود را داشته باشد.

بو : ذغال های قدیمی دارای بو هستند ، این موضوع  در پخت غذل اثر سوئی دارد بدین صورت که بوی حاصله از زغال به عطر و مزه غذای طبخ شده نفوذ کرده و مزه واقعی غذا را تغییر می دهد.

دود : زغال های معمولی با بو و دود بسیار زیاد باعث انتشار دود و بو در فضا و احساس بد در انسان میشود، این بو منتشر شده برای مدت ها در فضا بسته باقی می ماند و از بین بردن بو آن در محیط غیر ممکن است همینطور دود زغالهای طبیعی در هنگام آتش گرفتن چشم ها را آزار میدهد. بوی منتشر شده از ذغال های معمولی  باعث بو گرفتن لباس ها میگردد.

کارایی وبازدهی بسیار بالاتر

مزیت مهم دیگری که ذغالهای فشرده دارند کارایی گرمایی بالا آنان می باشد ، بدین ترتیب که در یک میزان مشخص از زغالهای معمولی در برابر زغالهای فشرده ، زغال چینی در حدود ۴ برابر حرارت بیشتر نسبت به زغالهای معمولی دارند. این بازدهی حرارتی در زغال شمش ، زغال کبابی داری اهیمت فراوانی است.

قیمت مقرون به صرفه نسبت به زغال فشرده

مزیتِ مهم دیگر این نوع زغالها قیمت آنان در تناسبت با زغالهای معمولی است این مزیت قیمتی زمانی آشکارتر میشوند که بدون بو و دود بودن و همچنین بازدهی بالای زغالهای فشرده در نظر گرفته شود.

فروشگاه زغال پارس بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده مستقیم زغالهای فشرده در ایران است ، محصولات این فروشگاه شامل ذغال های کبابی ، ذغال های قلیان ، ذغال های شومینه است. کیفیت ساخت تمامی محصولات بالاترین درجه را دارند و از روش های سنتی ( کوره ای ) برای بهترین نتیجه در ساخت محصولات استفاده شده است و قیمت خرید بدون واسطه ای دارند.

زغال پارس

zoghalpars.ir