هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 8 اسفند 1399
ساعت 21:48
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 20 دى 1399 ساعت 13:54
شنبه 20 دى 1399 13:54 ساعت
2021-1-9 13:54:50
شناسه خبر : 343514

خرید اسباب بازی پسرانه و دخترانه

اگر به دنبال خرید اسباب بازی برای کودک خود هستید، بهتر است ابتدا کمی مکث کنید. چرا؟ چون خریدن اسباب بازی برای کودک امری بسیار مهم است و توجه به جنبه‌های مختلف آن بسیار ضروری‌ست. درست که شاید از نظر شما بازی کردن کاری سطحی و تنها برای گذر زمان باشد، اما این موضوع در خصوص کودکان صدق نمی‌کند. به همین دلیل بهتر است تا پایان مطلب با ما باشید. در سطرهای زیر ما به نکات مهمی خواهیم پرداخت که در هنگام خرید اسباب بازی باید به آن‌ها توجه کافی داشته باشید.

چرا دقت در خرید اسباب بازی مهم است؟

با توجه به آن‌چه در بالا گفته شد شاید از خود بپرسید چه چیزی خرید اسباب بازی را تا این اندازه به امری مهم بدل می‌کند؟ پاسخ به این سوال را می‌توان از جنبه‌های مختلفی بررسی کرد.

بازی از نظر متخصصین روانشناسی تربیتی و متخصصین رشد، با عنوان شغل بچه‌ها معرفی می‌شود. این فعالیت نقش بسیار پررنگی در رشد و شکل‌گیری شخصیت آن‌ها داشته و در پرورش رفتارهای اجتماعی آن‌ها نقش به‌سزایی دارد.

علاوه بر این‌ها اسباب‌بازی‌ها باید دارای استاندارد‌های خاصی باشند تا کودک از نظر جسمی و روحی در امان باشد. بهتر است هر یک از این موضوعات را به تفکیک مورد بررسی قرار دهیم.

خرید اسباب بازی کودک با توجه به سن

یکی از پارامترهای مهمی که در هنگام خرید اسباب بازی باید به آن توجه کنید، سن کودک است. این مهم است که کودک شما در چه برهه‌ای از زندگی خود به سر می‌برد. چرا؟

چون کودک در هر سن توانایی‌های خاصی دارد و باید با توجه به توانایی‌هایش برای او اسباب بازی مناسبی تهیه شود. این مسئله به ویژه در خصوص بازی های فکری بسیار اساسی و مهم است. عدم تناسب اسباب‌بازی بازی با سن کودک می‌تواند دو پیامد به همراه داشته باشد.

مورد اول آسان بودن و پیش افتاده بودن بیش از اندازه‌ی بازی برای کودک است. (البته این محدود به بازی‌های فکری نمی‌شود و برخی از بازی های حرکتی نیز از این دیدگاه قابل بررسی‌اند.) در این شرایط کودک از بازی لذت و هیجان کافی را کسب نخواهد کرد و از طرفی حتی می‌تواند بازی برایش کسل‌کننده نیز باشد.

موقعیت دوم زمانی ایجاد می‌شود که بازی برای کودک بیش از اندازه سخت باشد. این سختی بازی می‌تواند باعث شود کودک تلاش بیشتری کند و از این جهت یک مزیت شمرده شود. اما این یک ریسک بزرگ است. چرا که عدم موفقیت‌های پیاپی می‌تواند کاهش اعتماد به نفس را در کودک به همراه داشته باشد. در چنین مواقعی معمولاً پدرها و مادرها پا به میدان گذاشته و در بازی‌ها بچه‌ها را همراهی می‌کنند، که این همیشه هم خوب نیست و انتهای این مسیر به چیزی جز وابستگی و احساس نیاز ختم نمی‌شود.

فروشگاه اسباب بازی

آیا اسباب بازی جنسیت می‌شناسد؟

این سوالی‌ست که در پاسخ به آن باید محتاطانه عمل کرد.  عموماً نمی‌توان اسباب‌بازی را به جنسیت محدود و آن‌ها را به دو گروه اسباب بازی دخترانه و اسباب بازی پسرانه محدود کرد. اما این اتفاق در حالت کلی طبیعی به نظر می‌رسد و برای جستجو و یافتن اسباب بازی برای هر کودکی (با توجه سلیقه‌ها) این دسته‌بندی‌ها همواره دیده می‌شوند. بسربچه ها در این سن بسیار کنجکاو هستند و از دنیای بزگترها هم یاد می گیرند و هم الگو بر می دارند. در نتیجه انتخاب اسباب بازی مناسب برای پسرها باید با دقت صورت گیرد. 

اما معنای آن محدود کردن کودک به بازی کردن با نوعی خاص از اسباب‌بازی و منع کردنش از بازی با ابزاری که دلش می‌خواهد نیست. فرض کنید در یک فروشگاه اینترنتی اسباب‌بازی در حال گشت‌زنی بین اسباب‌بازی‌ها هستید و فرزند پسرتان از یک اسباب بازی خوشش می‌آید که از قضا در دسته بندی اسباب‌بازی‌های دخترانه قرار دارد. یا حتی از نظر شما آن محصول یک اسباب بازی دخترانه تلقی شود. در این شرایط شما نمی‌توانید با خواسته‌ی کودک خود مقابله کنید.

اسباب بازی‌ها معمولاً از نظر رنگ، شکل و نوع کاربردشان به این دو دسته تقسیم می‌شوند. اما این روزها دیگر مرز و تفاوتی بین این دو جنسیت نیست و در بازی‌ها و اسباب‌بازی‌هایشان نیز این موضوع قابل مشاهده است.

به مهارت‌های کودک توجه کنید

بهتر است برای خرید اسباب بازی کودک، کمی هدفمند عمل کنید. یعنی بدانید هر اسباب بازی چه کارکردی دارد و استفاده از آن چه فوایدی برای کودک خواهد داشت. شاید با خود فکر کنید مگر همه‌ی اسباب‌بازی‌ها مزیت و فایده‌ای خاص دارند؟

بله، کافی‌ست در یک فروشگاه آنلاین اسباب بازی نظیر مجموعه فرفرک چند اسباب بازی را انتخاب کرده و به توضیحات‌شان توجه کنید. هر اسباب‌بازی ماهیت و مزایای خاص خود را داشته و در بهبود مهارت‌هایی همچون تخیل، برقراری ارتباط، شناخت محیط و ... موثر است.

اسباب بازی راهی به سمت خلاقیت بیشتر

این روزها خلاقیت به عنوان یکی از مهارت‌های مورد بحث و بسیار ضروری شناخته می‌شود. دلیل این امر نقش بیش از پیش این مهارت در موفقیت افراد است. با توجه به تغییرات مداوم جهان و پدید آمدن اختراعات متعدد و تغییر سبک زندگی، این خلاقیت است که به افراد اجازه‌ی موفقیت در زندگی و پیش بردن اهداف‌شان را می‌دهد.

به همین دلیل یکی از مهارت‌هایی که در مسیر رشد باید به آن توجه شود، خلاقیت است. بازی خلاقانه یکی از راه‌های بسیار مناسب برای پرورش این توانایی‌ست. استفاده از اسباب‌بازی‌هایی نظیر لگو و اسباب‌بازی‌های ساختنی به کودک کمک می‌کند تا بتواند از ایده‌های خود استفاده کرده و آن‌چه فکر می‌کند را وارد فرایند بازی کنید.

بازی با کودک و شخصیت‌پردازی کودک به قوه‌ی خیال او پر و بال داده و کمک می‌کند تا کودک خود و توانایی تولید ذهنش را باور کرده و در بسیاری از مسائل به خود و به آن‌چه فکر می‌کند متکی باشد.

کیفیت اسباب بازی را فراموش نکنید

خرید اسباب بازی با کیفیت و استاندارد اصلی‌ست که نمی‌توان آن را از نظر انداخت. این بسیار مهم است که اسباب بازی از مواد اولیه با کیفیت و مناسب ساخته شده باشد. به ویژه در خصوص اسباب بازی کودکان خردسال که ممکن است اسباب بازی را در دهان خود بگذارند، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

مزیت دیگر بالا بودن کیفیت اسباب بازی ماندگاری و دوام بالای آن است. متاسفانه در برخی مواقع کودک به دلیل بی‌تجربگی می‌تواند به اسباب‌بازی‌هایش آسیب وارد کرده و آن‌ها را دچار خرابی کند. در این میان استفاده از اسباب بازی با کیفیت صرفه اقتصادی نیز برایتان دارد.

خرید اسباب بازی چه کنم

قیمت اسباب بازی دخترانه و پسرانه

نکته‌ی دیگری که می‌تواند در خرید اسباب بازی موثر باشد قیمت آن است. سعی کنید در هنگام خرید اسباب بازی اولویت خود را بر کیفیت بگذارید و بررسی قیمت را در اولویت بعدی قرار دهید.

همچنین فراموش نکنید یک اسباب بازی گران قیمت لزوماً مناسب فرزندتان نیست. پس بهتر است همان‌طور که ما این پارامتر را در آخر طرح کردیم، شما هم ابتدا نکات مهم و حیاتی‌تر را پیرامون یک اسباب بازی بررسی کنید. 

در انتها خاطر نشان می کنیم اسپانسر این مقاله، سایت فرفرک به آدرس www.ferferak.com است که در ارائه اطلاعات تخصصی اسباب بازی به نویسنده این مطلب کمک شایانی کردند.