هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 4 دى 1390 ساعت 09:14 2011-12-25 09:14:54
شناسه خبر : 95005

مرتضوی از تدابیر ستاد انتخابات کشور برای احراز هویت رای دهندگان خبر داد.

 
به گزارش فارس، سید صولت مرتضوی معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات که با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سیما به تشریح جزئیات فرآیند انتخابات به ویژه ثبت‌نام کاندیدا می‌پرداخت، اظهار امیدواری کرد که انتخابات نهمین دوره مجلس باشکوهتر از تمامی دوره‌ها برگزار شود.
 
** ثبت نام 254 دواطلب در روز اول ثبت نام
 
وی با اشاره به ثبت‌نام داوطلبان نامزدی انتخابات مجلس در روز اول در سراسر کشور افزود: براساس آمار و گزارش رسیده به ستاد انتخابات کشور امروز ۲۵۴ نفر در سراسر کشور ثبت‌نام کردند که از این بین، ۲۴۵ نفر آقا و ۹ نفر از خانم‌ها بودند.
 
** علت تمدید نشدن ثبت نام از داوطلبین
 
رئیس ستاد انتخابات کشور تصریح کرد که از امروز ثبت‌نام داوطلبی نمایندگی نهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز و تا پایان روز جمعه ادامه خواهد داشت که البته براساس قانون این مهلت تمدیدپذیر نیست.
 
** توصیه به چهره‌ها و شخصیت‌هایی که نامزد می‌شوند
 
وی در ادامه به داوطلبان نمایندگی مجلس نهم به ویژه چهره‌ها و شخصیت‌های شرکت کننده توصیه کرد که کار ثبت‌نام خود را به دقیقه ۹۰ نگذارند تا مجریان انتخابات برنامه‌های خود را به خوبی به پیش برده و مراحل انتخابات را رسیدگی کنند.
 
** داوطلبان برای ثبت نام چه مدارکی داشته باشند؟
 
مرتضوی در ادامه به مدارک لازم برای داوطلبان نمایندگی مجلس اشاره کرد و گفت: با توجه به اطلاعیه شماره ۵ وزارت کشور داوطلبین می‌بایست دارای شناسنامه و کارت ملی عکس‌دار، مدرک خدمت وظیفه عمومی، مدرک کارشناسی ارشد یا تجربه یک دوره نمایندگی با مدرک پایین‌تر و نیز ۱۰ قطعه عکس ۴*۳ مناسب باشند.
 
وی ادامه داد: البته به استناد ماده ۲۸ قانون هر دور نمایندگی معادل یک مقطع تحصیلی صرفاً برای حضور در انتخابات مجلس محسوب می‌شود.
 
** چرا انتخابات مجلس نهم اهمیت دارد؟
 
رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه به اهمیت انتخابات پیش‌رو اشاره کرد و گفت: ما در عرصه سیاست بین‌المللی و جغرافیای سیاسی جهان با جهش‌ها، حرکت‌ها و نیز بیداری اسلامی مواجه هستیم و حتی امروز بحران اقتصادی در کشورهای اروپایی تبدیل به یک معضل برای نظام استکباری شده و براین اساس موج بیداری اسلامی که برگرفته از انقلاب اسلامی است، نظام جمهوری اسلامی را با عرصه‌های جدیدی مواجه کرده که می‌بایست در این مقطع نیز الگویی برای کشورهای اسلامی باشیم.
 
وی اضافه کرد: این فعل و انفعالات، باعث شده که ما در انتخابات آینده مشارکت حداکثری داشته باشیم البته ما به عنوان مجریان انتخابات به وظایف قانونی خود عمل خواهیم کرد و بسترهای لازم را برای انتخابات باشکوه فراهم می‌کنیم.
 
** دعوت مرتضوی از کسانی که ...
 
مرتضوی از همه کسانی که طبق قانون می‌تواند در قوه مقننه اثرگذار باشند، خواست تا داوطلب نمایندگی مجلس شده تا با حضور گسترده مردم در انتخابات، آینده شاهد مشارکت مطلوب باشیم.
 
** همه چیز درباره انتخابات رایانه‌ای
 
به گزارش فارس، رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه به چگونگی انتخابات آتی به صورت رایانه‌ای اشاره و خاطرنشان کرد: انتخابات دارای فرآیندهای مختلفی است که وزارت کشور از چند سال گذشته به سمتی گام نهاد تا بتوانند فرآیند انتخابات را مکانیزه کنند.
 
** 24 فرایند انتخابات مجلس نهم 100 درصد رایانه‌ای
 
وی انتخابات مجلس نهم را دارای ۲۵ فرآیند عنوان کرد و گفت که از این بین ۲۴ فرآیند آن در تمامی شعب اخذ رأی و حوزه‌های انتخابیه صددرصد رایانه‌ای برگزار می‌شود.
 
** 10 درصد از حوزه‌های انتخابیه، رای‌گیری رایانه‌ای
 
مرتضوی با اشاره به مطالعات صورت گرفته بر روی مکانیزم انتخابات کشورهای دیگر دنیا گفت: براساس مطالعات کارشناسان ما و آشنایی آنان با نظام‌های انتخاباتی جهان، نهایتاً براساس فرآیندی بومی نرم‌افزار و سخت‌افزاری طراحی شد که شاهد رأی‌گیری الکترونیکی باشیم. البته بنا داریم با همکاری ناظرین ۱۰ درصد از حوزه‌های انتخابیه را به صورت الکترونیکی برگزار کنیم.
 
**شانس چه حوزه‌هایی برای اخذ رای الکترونیکی بیشتر است؟
 
وی از نام حوزه‌های انتخابیه‌ای که به صورت الکترونیکی اخذ رأی در آنها انجام می‌شود خودداری کرد و گفت:‌ در حوزه‌هایی که زیربنایی آنان فراهم‌تر است و دارای زیرساخـت‌هایی مناسبی از جلمه اینترنت، اینترانت، شرایط مخابراتی خوب، راههای مواصلاتی هستند بررسی‌های نهایی انجام شده و در گام نخست در چند استان به صورت آزمایشی انتخابات رایانه‌ای برگزار می‌شود که امیدواریم در آینده انتخابات کاملاً رایانه‌ای شود.
 
** در دور اول، انتخابات تهران رایانه‌ای نیست
 
رئیس ستاد انتخابات کشور با تأکید براینکه بسیاری از حوزه‌های انتخابیه زیرساخت‌هایشان البته فراهم بود گفت که تنها ۱۰ درصد از حوزه‌های انتخابات رایانه‌ای خواهد بود و در دور اول نیز بنا نداریم که در تهران این امر صورت بگیرد.
 
معاون سیاسی وزیر کشور با اشاره به فرآیند نظارت بر انتخابات گفت: براساس قانون اجرای انتخابات برعهده قوه مجریه و وزارت کشور است و نظارت بر اجرای قانون تنها از وظایف شورای نگهبان است و هیچ قوه حق نظارت بر انتخابات را ندارد.
 
مرتضوی در بخش دیگری از سخنان خود به چگونگی انتخاب هیئت‌های اجرایی و نیز وظایف آنان اشاره کرد و گفت: بار سنگین انتخابات بر دوش هیئت‌های اجرایی است که از سوی مردم صورت می‌گیرد.
 
** تشکیل هیات‌های اجرایی بلافاصله پس از صدور فرمان ثبت نام
 
وی افزود: پس از آنکه امروز وزیر کشور فرمان ثبت‌نام انتخابات را صادر کرد، بلافاصله فرمانداری‌ها مکلف به تشکیل هیئت‌های اجرایی شدند که می‌بایست ۳۰ نفر از معتمدین اعم از فرهنگیان، بازاریان، کارگران و اقشار مختلف مردم در این بین حضور داشته باشند.
 
** چگونه هیات‌های اجرایی تشکیل می‌شوند؟
 
رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه تصریح کرد: این ۳۰ نفر پس از تشکیل، به هیئت‌های نظارت شورای نگهبان و مراکز اصلی و فرعی حوزه‌ها معرفی و پس از تعیین معتمد بودن آنها فرمانداران مکلف هستند این مجموعه را تشکیل دهند.
 
وی افزود: از این ۳۰ نفر می‌توانند بین خود یا خارج از خود ۹ نفر را انتخاب کنند که البته از این میان یک نفر نماینده شورای مرکز انتخابیه یا حوزه فرعی است و ۲ نفر دیگر نیز مقام‌های اجرایی اداری همچون رئیس ثبت‌احوال و فرماندار است که در مجموع این افراد هیئت‌های اجرایی مرکز حوزه‌های اصلی و فرعی را تشکیل می‌دهند.
 
معاون سیاسی وزیر کشور در ادامه به وظایف هیئت‌های اجرایی اشاره کرد و تعیین محل شعب و نیز شعب اخذ رأی در حوزه‌های اصلی و فرعی را از وظایف این هیئت‌ها عنوان کرد.
 
مرتضوی تعیین اعضای شعب اخذ رأی، رسیدگی به صلاحیت داوطلبان از دیگر وظایف هیئت‌های اجرایی برشمرد و گفت که به استناد ماده ۲۸ قانون انتخابات داوطلبین هنگام ثبت‌نام می‌بایست اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام اسلامی و نیز تابع کشور جمهوری اسلامی باشند.
 
وی ابراز وفاداری به قانون اساسی جمهوری اسلامی و نیز اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه را از دیگر شرایط صلاحیت داوطلبین عنوان کرد و گفت: داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن و نیز نداشتن شهرت در حوزه انتخابیه، دارای حداقل ۳۰ سال و حداکثر ۷۵ سال سن از دیگر شرایط صلاحیت داوطلبین است.
 
** مراد از مدرک معادل
 
معاون سیاسی وزیر کشور این نکته را نیز یادآور شد که براساس تفسیر ماده ۲۸ که به تأیید شورای نگهبان رسیده، مراد از مدرک معادل، مدرکی است که ارزش استخدامی داشته باشد.
 
رئیس ستاد انتخابات کشور استعلام صلاحیت داوطلبین را از مراجع چهارگانه یعنی دادستانی، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و ثبت احوال عنوان کرد و گفت: پس از اینکه این اطلاعات توسط ستاد انتخابات وصول شد به فرمانداری‌ها ارسال و در چارچوب قانون هیئت‌های اجرایی به صلاحیت داوطلبان رسیدگی و نتیجه را ابلاغ می‌کنند.
 
مرتضوی در پاسخ به این سؤال که بعداز هیئت‌های اجرایی وظیفه شورای نگهبان در تعیین صلاحیت چیست، گفت: بعد از اینکه هیئت‌های اجرایی به صلاحیت داوطلبان رسیدگی کردند، داوطلبانی که صلاحیت‌شان مورد تأیید قرار نگرفته براساس قانون می‌توانند ظرف مدت ۳ روز به هیئت نظارت مرکز استان مراجعه و شکایت خود را تسلیم کنند.
 
وی در همین زمینه افزود: براساس قانون، هیئت نظارت استان باید به شکایت داوطلبان رسیدگی کند و با اخذ نظر هیئت نظارت مرکزی مراتب را به فرماندار مرکز حوزه انتخابیه ابلاغ کند اما چنانچه هیئت نظارت مرکز استان با اخذ نظر هیئت نظارت مرکز صلاحیت فرد را بررسی کرده و داوطلب مجدداً معترض باشد مجدداً می‌تواند به هیئت نظارت مرکزی مراجعه کند و اگر باز قانع نشد به شورای نگهبان مراجعه می‌کند و نهایتاً لیست نهایی در اختیار ستاد انتخابات کشور قرار می‌گیرد و ستاد نیز وظیفه دارد لیست هر حوزه انتخابیه را به فرمانداری‌ها ابلاغ کند.
 
رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: راهکارهای متنوعی وجود دارد که داوطلبان می‌توانند بحث تأیید یا عدم تأیید صلاحیت خود را پیگیری کنند.
 
** نحوه تبلیغات کاندیداهای انتخابات مجلس نهم
 
مرتضوی در پاسخ به این سؤال که تبلیغات در این دوره چگونه خواهد بود، با بیان اینکه قانون تبلیغات تغییر نکرده است، اظهار داشت: براساس قانون زمان تبلیغات یک هفته است و تا ۲۴ ساعت قبل از روز اخذ رأی ادامه می‌یابد.
 
** مجازات 3 تا 30 روزه متخلفین از ماده 57 قانون انتخابات
 
وی با اشاره به فصل ۶ قانون انتخابات که درباره بحث تبلیغات است، تصریح کرد: در بحث قانون تبلیغات انتخابات ماده ۵۷ مواردی را بیان کرده که متخلفین از این ماده به ۳ تا ۳۰ روز زندان محکوم می‌گردند.
 
** مجازات پاره یا مخدوش کردن آگهی تبلیغات نامزدها
 
معاون سیاسی وزیر کشور ادامه داد: در خصوص قانون تبیلیغات ماده ۵۸ نیز موجود است که براساس آن هیچکس حق ندارد آگهی تبلیغات نامزدها در محل‌های مجاز را در زمان قانونی تبلیغات پاره یا مخدوش کند که مرتکب این عمل مجرم بوده و مجازات می‌شود.
 
مرتضوی با بیان اینکه کاندیداهای انتخابات مجلس نهم در چارچوب قانون مجاز به چاپ پوستر، بروشور و دادن آگهی در روزنامه‌های مجاز و شرکت در تجمعات هستند، گفت: نامزدها فقط در مواردی که در قانون به عنوان تخلف احصا شده است نمی‌توانند به تبلیغ بپردازند.
 
مجری برنامه با بیان اینکه برخی از افرادی که صلاحیت ندارند با ثبت‌نام در انتخابات و به دنبال آن عدم تایید صلاحیت تلاش می‌کنند تا برای رسانه‌های خارجی خوارک تبلیغاتی درست کنند، نظر رئیس ستاد انتخابات کشور را جویا شد که مرتضوی گفت: در این دوره از انتخابات کسانی که از نظر شکلی دارای شرایط نباشند یعنی برای مثال مدرک فوق‌لیسانس نداشته باشند در سیستم کامپیوتری نام آنها ثبت نمی‌شود.
 
** تعداد قوق‌دیپلم‌هایی که تا الان در انتخابات مجلس نهم ثبت‌نام کرده‌اند
 
مرتضوی در ادامه با بیان اینکه شرایط فردی، سیاسی، اجتماعی و اخلاقی (نداشتن محکومیت کیفری، التزام عملی به اسلام و داشتن مدرک فوق لیسانس یا معادل آن) نامزدهای انتخابات مجلس نهم باید برای هیئت‌های اجرایی و هیئت‌های نظارتی اثبات و احراز شود، تصریح کرد: از مجموع آمار کسانی که تاکنون در انتخابات مجلس نهم ثبت‌نام کردند یک نفر فوق‌دیپلم، ۳۸ نفر لیسانس، ۱۶۹ نفر فوق لیسانس، ۴۳ نفر مدرک دکتری و ۳ نفر تحصیلات حوزوی دارند.
 
** ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات مجلس نهم اینترانتی است/چه کسانی بیشترین فراوانی سنی را دارند؟
 
وی همچنین با اشاره به اینکه ثبت‌نام از کاندیداهای انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در بستر اینترانت انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: بیشترین فراوانی سنی کسانی که تا الان در انتخابات مجلس ثبت‌نام کردند بین ۴1 تا ۴۵ سال هستند.
 
** شرایط رای‌دهندگان در انتخابات مجلس نهم 
 
رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به سؤال دیگری مبنی براینکه مردم چه شرایطی برای شرکت در انتخابات باید داشته باشند، اظهار داشت: داشتن تابیعت جمهوری اسلامی ایران، ۱۸ سال سن تمام و عاقل بودن شرایط انتخابات‌کنندگان است.
 
مرتضوی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی براینکه میزان مشارکت مردم در انتخابات را چگونه ارزیابی می‌کنید، تصریح کرد: پیش‌بینی بنده از مشارکت مردم در انتخابات یک مشارکت مطلوب است.
 
وی افزود: در دولت نهم چهار انتخابات را برگزار کردیم که نسبت به مدت مشابه آن در هر چهار انتخابات گذشته مشارکت افزایش داشته است.
 
رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به افزایش ۲۶ درصدی مشارکت مردم در انتخابات خبرگان رهبری و شوراهای اسلامی اخیر نسبت به دوره قبلی آن گفت که در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری شاهد افزایش ۲۳ درصدی مشارکت مردم بودیم.
 
مرتضوی تأکید کرد: در دولت احمدی‌نژاد با توجه به بسترسازی‌های مناسب برای مشارکت مردم شاهد مشارکت مطلوبی بودیم که امید است باز هم در انتخابات پیش‌رو شاهد مشارکت بالای مردم باشیم.
 
** دولت در برگزاری انتخابات بنا دارد که آخرت خود را فدای دنیای احدی نکند
 
وی در پاسخ به این سؤال که اقدامات ستاد انتخابات کشور برای برگزاری یک انتخابات سالم و مبتنی بر قانون چه چیزی است، ابراز داشت: به فضل الهی با خداوند متعال، مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران عهد بسته‌ایم و دولت بنا دارد برای دنیای احدی آخرت خود را فدا نکند و اصولاً چنین امکانی برای احدی وجود ندارد چرا که با سازوکار موجود انتخابات احدی اگر بخواهد در سرنوشت انتخابات دخالت کند چنین امکانی برایش محیا نیست.
 
** تدابیر ستاد انتخابات کشور برای احراز هویت رای‌دهندگان
 
مرتضوی درباره نحوه احراز هویت رأی‌دهندگان یادآور شد: برای احراز هویت ر‌أی‌دهندگان شناسنامه و کارت ملی به صورت مشاهده بررسی می‌شود و با توجه به اینکه بانک اطلاعات تعریف شده برای تمام صندوق‌های رأی تکثیر شده که از طریق آن احراز هویت صورت می‌گیرد.
 
وی در همین زمینه متذکر شد: ستاد انتخابات سراسر کشور به صورت آنلاین با سرور مرکزی ستاد انتخابات کشور ارتباط برقرار می‌کند و اگر فردی در هر کجای کشور رأی داده باشد دیگر امکان رأی دادن مجدد برایش وجود ندارد.
 
رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به حضور ۱۰ الی ۱۵ فرد و نمایندگان کاندیداها بر سر صندوق‌های اخذ رأی گفت: بستر مناسبی برای برگزاری انتخابات باشکوه ایجاد شده و امید است انتخاباتی پررونق، شفاف، سریع و صحیحی را برگزار کنیم.


 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x