هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 2 مرداد 1396
ساعت 13:24
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 22 آذر 1390 ساعت 16:59 2011-12-13 16:59:35
شناسه خبر : 93850

نمایشگاه حجمی «هفت قصه کربلا» در هفت غرفه، روایت‌هایی از قیام حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و واقعه عاشورا را با طراحی و فضاسازی به صورت ماکت‌های حجمی و تابلوهای روایی به همراه نقالی به تصویر می‌کشد.

 
به گزارش فارس، نزدیک سالن حجاب که می‌شوی، «خیمه خورشید» را با نماها و عناصری می‌بینی که تداعی کننده چادرهایی است که پناه انسان‌هایی با عظمت‌تر از خورشید نشدند. 
 
نمایشگاه برای اسلام، خیمه عاشورا، انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی، خیمه عاشورا و دفاع مقدس از جمله بخش‌های نمایشگاه «خیمه خورشید» است. 
 
همچنین روایت تصویری قیام امام حسین(ع) از مدینه تا شام، پخش فیلم و انیمیشن با موضوع عاشورا و حماسه حسینی (ع)،‌ پایگاه تولید انیمیشن و همچنین نمایش ماکت بزرگ عاشورا، خیمه کودکان و نوجوانان، کتاب، سی دی، عکس، پوستر و آثار حجمی ارائه و همچنین تعزیه خوانی، عرضه محصولات فرهنگی و برگزاری شب شعر و نشست های تخصصی ادبی و هنری.
 
در ابتدای ورودی سالن نمایشگاه در سمت راست، بخش «فیلم و پویانمایی» زیر نظر فرهنگسرای ارسباران قرار دارد که با عناوین «نمایش آثار مستند داستانی و کوتاه با موضوع عاشورا، کارگاه آموزش تولید پویانمایی و نگارگری عاشورایی» خودنمایی می کند. این بخش دارای چهار قسمت تخصصی از جمله پویانمایی فیلم است که به انیمیشن های عاشورا می پردازد.
 
بخش دیگر به کتیبه‌نگاری عاشورا با حضور یکی اساتید این هنر می پردازد. پرده‌های عاشورایی نیز در اینجا در معرض بازدیدکنندگان است و افراد از نظر تکنیکی و مفاهیم توسط استاد این قسمت راهنمایی می شوند.
 
قسمت دیگر این بخش به نمایش فیلم های مستند آیین های عاشورایی مربوط است که در این میان می توان به فیلم های مستند «گل گیران»، «شیرپوشان»، «شیون بر غمی کهن»، «نقل نخل» و «شیدونه» اشاره کرد. امکان دیدن فیلم ها به صورت کامل نیز برای علاقه مندان تدارک دیده شده است.
 
بیا انیمیشن عاشورایی بسازیم
 
همچنین قسمتی دیگر نیز به کارگاه‌های آموزشی انیمیشن اختصاص دارد که از مراحل پیش تولید شامل فیلمنامه و تعیین کاراکتر تشکیل شده است تا اینکه فیلمنامه به صورت استوری برد در می آید و این مراحل تا روز آخر نمایشگاه ادامه پیدا می کند در روزهای پایانی نمایشگاه نیز یک انیمیشن کوتاه با مضامین عاشواریی در این مکان تولید خواهد شد. 
 
در این قسمت جایی برای تجربه عینی کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان در نظر گرفته شده است که می توانند با مراحل ساخت یک انیمیشن کوتاه آشنا شوند.
 
بعد از بخش پویانمایی فیلم، غرفه آثار تلفیقی از فرهنگ، مذهب و سنت را می توان مشاهده کرد که زیر نظر مجموعه مرکز آفرینش های هنری اسلام است. در این غرفه آثار معرق کاری،منبت کاری، تابلوهایی با مضامین مذهبی، کارهای دستی فلزی نقره کوب، تابلوهای سفال مزین به اسامی مذهبی و همچنین میناکاری های بعضا طلاکوب شده وجود دارد.
 
 فروش کتاب با 20 درصد تخفیف
 
در سالن این نمایشگاه غرفه های کتاب با تخفیف 20درصد، لوح فشرده، پوستر و دکورهای آذین بندی شده به نماهای عاشورایی در معرض دید عموم قرار دارد. در سمت چپ انتهای سالن بخش کودکان وجود دارد که برای ورود و بازدید از آن باید از قاعده خاصی پیروی کرد که این به خاصیت قصه گویی این بخش برمی گردد بطوریکه اتاق هایی تعبیه شده است با تصاویر و ماکت هایی که به شرح داستان ماه محرم می پردازد.
 
فرهنگسرای اخلاق این بخش نمایشگاه کودک را با هدف تقویت هویت دینی و آشنایی کودکان با فلسفه قیام عاشورا و انتقال پیام نهضت حسینی در قالب دو بخش نمایشگاهی و شش بخش ایستگاهی به شرح زیر برگزار می کند.
 
بخش نمایشگاهی ویژه کودکان 
 
نمایشگاه حجمی «هفت قصه کربلا»؛ این بخش در هفت غرفه، روایت‌هایی از قیام حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و واقعه عاشورا را با طراحی و فضاسازی به صورت ماکت های حجمی و تابلوهای روایی به همراه نقالی توسط کارشناس به تصویر می کشد که به شرح ذیل است:
 
نمایی از حجةالوداع اباعبدالله الحسین(ع)، چگونگی دعوت مردم کوفه از امام حسین(ع)، فرستادن مسلم(ع) برای تایید نامه‌های کوفیان، نمایی از شهر کوفه و کاخ یزید، نحوه حکومت یزید و توصیف شخصیت مردم کوفه، نشست سران کوفه با مسلم(ع) و تایید دعوت کوفیان از امام حسین(ع)، روایت عهدشکنی مردم کوفه و نحوه شهادت مسلم(ع)، توصیف خیمه تاریک امام حسین(ع) و روایت برداشتن بیعت از اصحاب، نماز ظهر عاشورا، واقعه کربلا و نمایی از عصر عاشورا. در اینجا کودکان در قالب گروه هایی وارد این بخش شده و در هر بخش راویان طلبه حوزه کودک، توضیحات مربوطه را برای آنها بیان می کنند.
 
نمایشگاه عکس «کودک و معنویت»
 
به منظور ترویج و نهادینه سازی حضور کودکان در مراسم عزاداری حسینی و به نمایش گذاشتن این امر در قالب هنر عکاسی نمایشگاهی از عزاداری های کودکان در ایام محرم انتخاب شده در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.
 
ایستگاه‌های مختلف نمایشگاه
 
ایستگاه‌هایی در این بخش در نظر گرفته شده است که در ذیل تشریح می شود؛
 
ایستگاه «منزل به منزل»
 
در این ایستگاه که نوع خاصی از پرده خوانی کودکانه در قالب مسابقه و با مشارکت مخاطبان اجرا می شود شرکت کنندگان در گروه های سه نفره با توضیحات مجری و با استفاده از گردونه، امتیاز دریافت نموده و در خانه های مسیر حرکت می نمایند. هدف از طراحی این بازی آشنایی با فلسفه عاشورا و حوادث و اتفاقات قبل از عاشوراست.
 
ایستگاه «عکس محرم»
 
در این ایستگاه که با دکوری از عناصر سوگواری فضاسازی شده است، مخاطبان و علاقه مندان می توانند به صورت تحویل فوری عکس مذهبی یادگاری بگیرند.
 
ایستگاه «چشمه خورشید»
 
به منظور ایجاد تحرک کودکان و نوجوانان و انتقال پیام های معنوی عاشورا، پازلی در قالب 9 مکعب از شش وجه از تصاویر عزاداری کودکان و نوجوانان در ماه محرم طراحی و ساخته شده است.
 
ایستگاه «بچه های محرم»
 
در این بخش سه داستان مختلف ار حضور کودکان در مراسم عزاداری به صورت فوم تصویرسازی شده است.
 
ایستگاه «یادگار محرم»
 
به منظور پاسخگویی به پرسش ها و نیازهای اعتقادی و فرهنگی جامعه به ویژه نسل کودک و نوجوان، تولید محصولات ماندگار بسیار تاثرگذار خواهد بود. در همین راستا با تولید و عرضه محصولات به شرح ذیل در این مسیر گام برداشته شده است از آن جمله می توان به زیارت نامه عاشورا برای کودکان و نامه ای به امام حسین(ع) اشاره کرد. نامه ای به امام حسین(ع) کتابی است با محتوای نامه یک کودک به امام(ع) که با تصویرگری جداگانه ای برای دختران و پسران طراحی و منتشر شده است. شخصیت اصلی داستان می تواند نام یکی از مخاطبان کودک باشد.
 
ایستگاه نقاشی «به رنگ محرم»
 
در این ایستگاه که با هدف تقویت هنر نقاشی ویژه کودکان و همچنین کشف استعدادها و فراهم ساختن زمینه رشد و شکوفایی و گسترش هنر مبتنی بر معرفت دین اسلام در نظر گرفته شده است، روایت ها و داستان هایی از واقعه عاشورا به شکل تصاویر در معرض دید کودکان قرار گرفته است و مربیان محتوای کلی این تصاویر را به زبان شعر برای کودکان شرح می دهند.
 
چند ایستگاه اختصاصی نوجوانان 
 
ایستگاه هنرنمایی
 
در این بخش امکان تست مداحی ویژه برادران و آموزش خطاطی برای خواهران وجود دارد. 
 
کارگاه انیمیشن
 
مراحل ساخت انیمیشن با محتوای عاشورایی بعد از نبرد است که امکاناتی برای تست از طرف بازدیدکنندگان نوجوان وجود دارد. ایستگاه وبلاگ نویسان حسینی: به آموزش و مسابقه وبلاگ نویسی ویژه محرم می پردازد.
 
در بخش کودکان و نوجوانان این نمایشگاه، صحنه نمایش نیز برای اجرای نمایش های ویژه ماه محرم در نظر گرفته شده است که از ساعت 16 به بعد هر شب تعزیه خوانی به نمایش در می آید.
 
شب‌های شعر در طول مدت برگزاری نمایشگاه 
 
نینواخوانی، خواندن شعرهای معروف و قدیمی عاشورا، مرثیه ها، دعوت از استادان حوزه شعر برای خواندن شعر، دعوت از شاعران جوان برای خواندن اشعار خود در حضور استادان این حوزه و خواندن آثار محتشم کاشانی هر شب در نمایشگاه انجام می‌شود.
 
چادری به اندازه دنیا سیاه و شرمگین 
 
چادری به اندازه خورشید سوخته
 
چادری به اندازه این روزهای زمستانی، سرد 
 
خورشید از زیر آن رخت بربست
 
چادر خورشید تنها و ابدی جامانده 
 
خیمه‌ای برای حسین تشنه لب یادآور ایثار و رشادت‌های خاندان او برپا شده
 
نمایشگاه «خیمه خورشید» از 12 تا 25 آذرماه در سالن حجاب واقع در بلوار کشاورز، خیابان حجاب برپاست.

  

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms