هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 25 مهر 1398
ساعت 07:41
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 5 آذر 1390 ساعت 11:05 2011-11-26 11:05:16
شناسه خبر : 92110

سید روح‌الله انوری

وحدت در چهارچوب ارزش‌ها

يكي از ضروريات جريان اصولگرايي، «وحدت در چهارچوب ارزش‌ها» است. اين امر كه برگرفته از مفاهيم ديني صريح اسلام است، از نظر عقلاني آنقدر بديهي است كه نيازي به اثبات ندارد. «وحدت در چهارچوب ارزش‌ها» نيز دقيقا برگرفته از اين اصل ديني است كه بارها از سوي امام خامنه‌اي خطاب به اصولگرايان مورد تاكيد قرار گرفته است. اما نكته‌اي كه نبايد از آن غافل شد، «محور وحدت» است كه در صورت غفلت از آن، «وحدت» كه يك امر مقدس و از تاكيدات ديني اسلام است، در حد «ائتلاف» براي كسب قدرت مطرح مي‌شود. متاسفانه در ادبيات برخی سياسيون منتسب به اصولگرا «محور وحدت» كمتر ديده مي‌شود و بيشتر حجم اخبار، تاكيد بر «وحدت» به‌صورت مطلق است که عدم توجه به اين مهم، مي‌تواند مقدمه‌اي بر انحراف اصولگرايي از ارزش‌ها و آرمان‌هاي مقدس خويش باشد.

انحراف از ملاك‌هاي امام خامنه‌اي براي وحدت

وقتي محور وحدت مشخص نشود، ردپاي مردودان و ساکتین فتنه 88 در ميان كميته وحدت اصولگرايان ديده مي‌شود و ملاك براي دعوت برخي افراد به اين مجموعه، «قدرت و ثروت» آنان مي‌شود. دست آخر محسن هاشمي‌رفسنجاني نيز رضايت پدرش را از كميته 8+7 اصولگرايان اعلام مي‌كند و آن را نشان از «توجه به توصيه‌ها و راه‌حل‌هاي آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني» مي‌داند. وقتي امام خامنه‌اي تاكيد مي‌كنند كه عملكرد افراد در فتنه 88 بايد به‌عنوان يك معيار درنظر گرفته شود، ديگر دليلي براي توجيه حضور ساكتان و مردودان فتنه در كميته 8+7 باقي نمي‌ماند. وقتي امام خامنه‌اي تاكيد مي‌كنند كه نامزدهاي نمايندگي مجلس از نزديك شدن به باندهاي قدرت و ثروت دوري كنند، ديگر نمي‌توان براي توجيه حضور برخي افراد در كميته 8+7 گفت كه وي در تهران و ساير استان‌ها تشكيلات و پول و امكانات -كه صدالبته متعلق به بيت‌المال است- دارد، بنابر اين تا وقتي كه در روند شكل‌گيري كميته وحدت اصولگرايان، ملاك‌هاي مورد تاكيد امام خامنه‌اي به‌عنوان محور اصلي وحدت رعايت نشود، حضور جبهه پايداري هم در اين سازوكار قابل توجيه نخواهد بود.

وقتي همه منادي وحدت مي‌شوند

ريشه تمام تخريب‌ها عليه جبهه پايداري نيز در همين پايداري بر اصول است. این در حالی است که در تبلیغات رسانه ای، این پایداری بر اصول به عنوان ذنب اکبر و مستحق شدید ترین ناسزا ها و جنجالها بوده و توپخانه ها عملیات تخریب را پی می گیرند. این در حالی است که این دوستان با دست دیگر نیز مدام بر دعوت به وحدت پای می فشرند واین میان معلوم نیست که باید دعوت به وحدت آنان را شنید یا از ملامت ها و تخریب های آنان دلگیر شد! شاید هم مراد از هم آوایی دعوت و تخریب آنست که قصه چماق و هویج تداعی شود که...

اگر قرار باشد مرز بين اصولگرايان و جريان حامي فتنه روشن شود، ديگر نمي‌توان خود را اصولگرا ناميد و ستاد اصولگرايان حامي فتنه راه انداخت يا اينكه در كوران فتنه به پروژه كشته‌سازي فتنه‌گران ياري رساند. توپخانه تبليغاتي جريان مردود فتنه كه هم‌اكنون در خيمه اصولگرايان اردو زده است، درحالي بر روي جبهه پايداري آتش مي‌ريزد كه بزرگان و دلسوزران اصولگرايي در كمال آرامش، مرتب پيغام «وحدت» مي‌فرستند و جبهه پايداري را به حضور در سازوكار 8+7 فرامي‌خوانند. با نگاهي گذرا به فضاي اخبار، گفت‌وگوها و تحليل‌هاي رسانه‌هاي مذكور طي ماه‌هاي اخير به راحتي مي‌توان مركزيت بمباران رسانه‌اي عليه جبهه پايداري را شناخت. اخبار و تحليل‌هايي كه در رسانه‌هاي متعلق به خواص مردود توليد شده و با سرعت و هماهنگي نامرئي، تبديل به خوراك خبري پايگاه‌هاي تبليغاتي دشمن در داخل و خارج مي‌شود. در اينجا با يك صف رسانه‌اي مواجه هستيم كه يك ضلع آن خبرآنلاين، تهران‌امروز و ديگر رسانه‌هاي منتسب به خواص مردود و ضلع ديگر آن شرق و اعتماد و ديگر پايگاه‌هاي داخلي دشمن و ضلع سوم نيز بي‌بي‌سي و صداي‌آمريكا و... است.

گوشه‌اي از تخريب‌ها عليه جبهه پايداري

نمونه‌هاي زير تنها گوشه‌اي از حجم گسترده تخريب‌ها عليه جبهه پايداري در روزهاي اخير است كه هركدام از سوي يكي از رسانه‌هاي مذكور توليد شده و در ساير رسانه‌هاي اين جريان دست به دست شده است.

سايت خبرآنلاين:

دغدغه وحدتگرايي آيتا... مهدوي کني و تمايلات جدايي طلبانه جبهه پايداري

- آيت ا... مصباح يزدي از جبهه پايداري کناره گرفته است؟- نماينده مردم اردستان: هرشخص و گروهي در کميته وحدت اصولگرايان قرار بگيرد بهتر از جبهه پايداري است.

- حمله تلويحي رسالت به جبهه پايداري: احزاب گلخانه‌اي فقط براي گرفتن امتياز تشکيل مي‌شوند.

- اختلاف نظر دو عضو کميسيون امنيت ملي درباره گرين کارت داشتن آقاتهراني/تخلف يا منشاء خير؟

سايت فردا:

پاسخ‌هاي صريح عضو شوراي مرکزي جامعه روحانيت مبارز به زياده‌طلبي و سهم‌خواهي جبهه پايداري/ حجت‌الاسلام‌والمسلمين سيدرضا تقوي: به آنهاگفتيم ۹دي را خرج خودتان نکنيد.

- هشدار مصباحي مقدم به جبهه پايداري/ اين جبهه بايد در ساز و کاري که اصولگريان تشکيل داده‌اند، همکاري کند و چانه‌زني‌هاي فعلي آنها را مناسب نمي‌دانم/ نسبت به مناسبات و روابط برخي اعضاي - اين جبهه با نزديکان رييس‌جمهور، شبهه ايجاد شده و لازم است تا در اين خصوص جبهه پايداري موضع شفافي بگيرد.

- مهمانپرست: حرف سقاي بي ريا در مورد "گرين کارت" بيشتر به دروغ سيزده شبيه است.

روزنامه تهران‌امروز:

جبهه پايداري به جريان انحرافي خدمت ميکند. اعضاي جبهه پايداري به رغم سروصداهاي زياد و زودهنگامي که در خصوص انتخابات به پا کرده، بر خلاف ساير جريان‌ها و چهره‌هاي سياسي نسبت به موضوع اختلاس آنگونه که بايد و شايد موضع نگرفته است. بر همين اساس است که برخي سايت‌ها از ْآنها به عنوان «ساکتين اختلاس» ياد کردند.

- آقاتهراني گرين‌كارت دارد؟

- بحث‌هاي كشدار حول تابعيت آمريكائي آقا تهراني

خبرگزاري مهر:  اسدا... بادامچيان، عضو حزب موتلفه: برخي احزاب نبايد خودشان را جاي رهبري بگذارند و اصولگرا را از غير اصولگرا جدا کنند.

- بيادي: جبهه پايداري مبدا انحراف بود/ احتمال جدايي آيت الله مصباح از اين جبهه

- جدايي‌طلبي جبهه پايداري اثبات شد/ ابطحي: ليست جداگانه ميدهيم.

سايت سفيرنيوز:

حجت‌الاسلام بنايي، نماينده قم با اشاره به احزاب‌سزاريني: اعضاي جبهه پايداري کساني هستند که هر 4سال يک‌بار پوست مي‌اندازند.

از پرخاشگرايي دوستان تا خبرسازي برخي برادران

از لجن‌پراكني رسانه‌هاي متعلق به خواص مردود كه بگذريم، به سخنان تند و گزنده برخي اصولگرايان خطاب به دوستانشان در جبهه پايداري مي‌رسيم كه توجيه آن براي بدنه اصولگرايي بسيار مشكل است. مگر اين دوستان اصولگرا با جريان حامي فتنه مراوداتي دارند كه در مقابل اصرار ديگر برادرانشان بر مرزبندي شفاف با حامیان فتنه، اينگونه برآشفته مي‌شوند؟ مگر اين دوستان نمي‌بينند كه اظهارات تند و پرخاشگرايانه آنان خطاب به برادرانشان در جبهه پايداري، با كف و سوت رسانه‌هاي دشمن مواجه مي‌شود؟ حتي سخنان صريح آقاي محمدنبي حبيبي، دبيرکل حزب مؤتلفه مبني‌بر اينكه «نفي جبهه پايداري، نظر حزب مؤتلفه نيست؛ خيلي وقت‌ها ممکن است کساني نظر شخصي بدهند» در داخل حزب مؤتلفه ناديده گرفته شد، اگرچه از حجم اين خبرسازي‌ها با پيگيري برخي اعضاء جبهه پايداري و تذكر مسئولان مربوطه كاسته شد ولي اين برادران، جريان خبرسازي را به شيوه‌اي ديگر دنبال مي‌كنند.

يا ايها الذين آمنوا إن جاءکم فاسق بنبإ فتبينوا

متاسفانه فضاسازي سنگين رسانه‌هاي منتسب به مردودان فتنه و دنباله‌هاي داخلي و خارجي آنان عليه جبهه پايداري، منجر به ايجاد ذهنيت منفي در ميان برخي از بزرگان و دلسوزان اصولگرايي شده است. اين دوستان به‌جاي اينكه طبق اصل «يا ايها الذين آمنوا إن جاءکم فاسق بنبإ فتبينوا أن تصيبوا قوما بجهاله فتصبحوا علي ما فعلتم نادمين»(حجرات/6) درخصوص اين شايعات تحقيق كنند تا مبادا از روي شتاب‏زدگي موضعي بگيرند و سپس پشيمان شوند، اعضاء جبهه پايداري را متهم به بي‌اخلاقي و عدم تعهد به تصميمات مشترك مي‌كنند.

يكي از اين نمونه‌هاي اين مواضع شتاب‌زده، اظهارات تند و نسبت‌هاي ناروايي بود كه جناب عسگر اولادی (گروه 7 نفره) در ديدار اين گروه با برخي از اعضاء جبهه پايداري و تحت‌تاثير جو رسانه‌اي مذكور عليه جبهه پايداري مطرح كردند كه موجبات دلخوري را فراهم آورد، تاجايي كه گروه داوري خواستار عدم انتشار مفاد آن جلسه از سوي اعضاء جبهه پايداري گرديد و همگي بر آن توافق كردند. اما پس از چند روز برخي از اعضاء گروه داوري برخلاف توافقات، شروع به اطلاع‌رساني ناقص از آن جلسه كردند.

جالب اينجاست كه اين برادر بزرگوارمان در ديدار اخيرش با حضرت آيت‌ا... مصباح‌يزدي بازهم تحت تاثير تبليغات جريان رسانه‌اي مذكور، لب به گلايه عليه اعضاء جبهه پايداري گشوده و مدعي عدم پايبندي آنان به تعهدات مي‌شود. وي در اين ديدار به‌گمان اينكه حضرت آيت‌ا... مصباح‌يزدي از مفاد آن جلسه باخبر هستند، براي توجيه رفتار خود در آن جلسه، گزارشي مختصر از آن ارائه مي‌دهد، اما حضرت آيت‌ا... مصباح‌يزدي پس از پايان سخنان وي، قريب به اين مضمون مي‌فرمايند که بنده اين موضوع را براي اولين‌بار است كه مي‌شنوم و اينكه اعضاء جبهه پايداري حتي مفاد اين جلسه را به اطلاع بنده هم نرسانده‌اند، خود گواهي بر پايبندي آنها به تعهدات است.

حال این سئوال همچنان مطرح است که روش برخی دوستان اصولگرا در دعوت به وحدت با چاشنی تخریب نسبت به عقب نشینی جبهه پایداری فایده بخش خواهد بود. پایداری اقتضا دارد که پاسخ منفی باشد.

منبع: هفته نامه 9 دي