هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 23 آذر 1396
ساعت 04:20
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 9 آبان 1390 ساعت 10:06 2011-10-31 10:06:10
شناسه خبر : 89832
دولت امريكا كه به اذعان وزير خارجه اين كشور در مصاحبه اخيرش با فرآيند تصميم‌سازي در داخل ايران كاملاً بيگانه است و ظاهراً هنوز متوجه نشده است كه اين ادبيات چه واكنشي را در پي خواهد داشت، در بخشي از اين نامه به‌نحوي درخواست مذاكره را نيز مطرح كرده است.

پس از آنكه باراك اوباما رئيس‌جمهور امريكا در نامه‌اي كه حدود دو هفته قبل براي ايران فرستاد و ادعاهايي در مورد سناريوي ساختگي طراحي ايران براي ترور سفير عربستان سعودي منتشر كرد، رسانه‌هاي امريكايي امروز خبري مبني بر ارسال پاسخ ايران به اين نامه را منتشر كردند.

به گزارش رجانيوز، خبرگزاری امريكايي آسوشیتدپرس امروز (دوشنبه) از واشنگتن گزارش داد که ایران در این نامه خواهان عذرخواهی رسمی امریکا بابت این اتهام دروغ و جبران خسارات مادی و معنوی واردآمده به دولت ایران و همچنین اشخاص حقیقی شده که نام آنها در این پرونده مطرح شده است.

اوباما در نامه خود مدعي شده بود كه ايران براي اين ترور طراحي كرده است و اگر اين تصميم‌گيري در سطح كلان انجام نشده بوده، دو نفر مظنون را به ايالات متحده تحويل دهيد.

دولت امريكا كه به اذعان وزير خارجه اين كشور در مصاحبه اخيرش با فرآيند تصميم‌سازي در داخل ايران كاملاً بيگانه است و ظاهراً هنوز متوجه نشده است كه اين ادبيات چه واكنشي را در پي خواهد داشت، در بخشي از اين نامه به‌نحوي درخواست مذاكره را نيز مطرح كرده است.

اما بنا بر گزارش منابع غربی، پاسخ ایران به ادعاها و درخواست اوباما كاملاً‌ قاطع بوده و در اين نامه تأكيد شده است كه "امریکا موظف است از دولت ایران و شهروندانی که آنها را متهم کرده، رسما عذرخواهی کند".

ایران همچنین خواستار آن شده است که امریکا خسارات مادی و معنوی وارد شده بر این افراد را سریعا جبران کند.

ایران در نامه خود تاکید کرده است كه سناریوسازی بر مبنای اطلاعات دروغ و انجام رفتارهای خلاف مقررات بین المللی که ثمره آن تحمیل هزینه های گزاف مادی و معنوی به مردم بی گناه کشورهای مختلف جهان و از جمله مردم امریکاست، به رویه ثابت دولتمردان امریکا تبدیل شده است که نمونه بارز آن حمله نظامی به عراق بر مبنای اطلاعات دروغ بود.

بنابر این گزارش، در این پاسخ تاکید شده است نتیجه این سناریو سازی این بوده است که امریکا پس از کشتار صدها هزار نفر از مردم بی گناه و تحمیل هزینه چند هزار میلیارد دلاری به مردم امریکا، اکنون از سر استیصال مجبور به خروج از عراق شده است.

در عين حال، در اين نامه در مورد درخواست دولت امريكا براي مذاكره سكوت شده و عملاً اين پيشنهاد رد شده است.

دیپلمات های امریکایی دریافت این نامه در روز جمعه 6 آبان 1390 (28 اکتبر 2011) را تایید می کنند. همچنين دیپلمات ها در تهران هم محتوای نامه را تایید می کنند. 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

 


 

 

x