هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 15 تير 1399
ساعت 12:31
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 30 شهريور 1390 ساعت 10:09
چهارشنبه 30 شهريور 1390 14:39 ساعت
2011-9-21 10:09:55
شناسه خبر : 85968
درباره سوءاستفاده مالي اخير، اظهارداشت: از جرم اخير نبايد، به عنوان اختلاس نام برد، اين يک فساد مالي است، واژه اختلاس آن را از نظر موضوع و مرتکبينش محدود و گاه منحرف مي‌کند. وي در توضيح تفاوت اختلاس با فساد مالي، افزود: اختلاس از نظر حقوقي به معناي اين است که يک کارمند دولت در مالي که در اختيارش بوده تصرف کند و اين محدود به چند کارمند بانک مي‌شود و بخش خارج از بانک که بهره‌گيران اصلي هم در اين ماجرا بوده‌اند، به حاشيه امن برده و يا در رديف متهمان ثانوي قرار مي‌گيرند.

مشاور حقوقي رييس جمهور، با تاکيد بر اطلاع رساني دقيق درباره سوءاستفاده مالي اخير،عدم شفاف سازي در اين موارد را زمينه ساز آسيب جدي به اعتماد عمومي دانست.

 
غلامحسين الهام، در گفت‌وگو با ايسنا، درباره سوءاستفاده مالي اخير، اظهارداشت: از جرم اخير نبايد، به عنوان اختلاس نام برد، اين يک فساد مالي است، واژه اختلاس آن را از نظر موضوع و مرتکبينش محدود و گاه منحرف مي‌کند.
 
وي در توضيح تفاوت اختلاس با فساد مالي، افزود: اختلاس از نظر حقوقي به معناي اين است که يک کارمند دولت در مالي که در اختيارش بوده تصرف کند و اين محدود به چند کارمند بانک مي‌شود و بخش خارج از بانک که بهره‌گيران اصلي هم در اين ماجرا بوده‌اند، به حاشيه امن برده و يا در رديف متهمان ثانوي قرار مي‌گيرند.
 
وي افزود: در نامه رييس قوه قضاييه نيز تعبير به فساد مالي شده بود که تعبير دقيقي است و اين موضوع بايد به عنوان فساد مالي پيگيري شود.
 
الهام درباره « عدم شفاف‌سازي مسائل مطرح شده در افکار عمومي» اظهارداشت: مسئله‌اي که در جامعه مطرح مي‌شود و افرادي را در معرض اتهام قرار مي‌دهد، اگر در پايان شفاف‌سازي نشود به اعتماد عمومي آسيب جدي وارد مي‌کند و علاوه بر از بين بردن اعتماد به قوه قضاييه، اعتماد به امنيت و احساس عدالت در جامعه را نيز خدشه‌دار مي‌کند و اين مسائل به ثبات کشور و اعتماد مردم که مهمترين سرمايه نظام است، ضربه مي‌زند و هرکسي که در اين ماجرا اغماض و اهمال کند، به ناامني اجتماعي کمک کرده است.
 
وي تصريح کرد: هرچند ممکن است بنا برمحذورات قانوني درمرحله اتهام افشاي اسم افراد کار درستي نباشد، ولي اين موضوع بايد جامع باشد،نه اين که اسم يکي برده شود و اسم يکي نه ! اگر بناست سکوت در اين جهت يک امر حقوقي باشد بايد بطور کامل رعايت شود، نه اين‌که نسبت به يک طيف باشد و نسبت به طيف ديگر نه.
 
وي همچنين گفت: کسي که اسم او مطرح شد، صاحب حق مي‌شود، يعني بايد تکليفش مشخص شده يا اثبات شود يا تبرئه، طولاني شدن زمان رسيدگي به اين مسئله نيز مي‌تواند هم نگران کننده و هم نااميد کننده شود و خود دستگاه‌هاي پيگير را نيز در معرض ترديد قرار دهد.
 
مشاور حقوقي رييسي جمهور تاکيد کرد: رسيدگي‌ها در مرحله‌اي از تحقيقات محرمانه است و اين از نظر حقوقي امر درستي است، ولي وقتي به دادگاه رسيد، ديگر محرمانه نيست و محاکمه بايد علني باشد و همه موارد روشن و شفاف رسيدگي شود.
 
الهام خاطرنشان کرد: بايد قبول کرد که افکار عمومي در مقابل يک پرسش جدي قرار گرفته‌اند و بايد به آن پاسخ داده شود و هم اکنون نيز مسئله متوجه دستگاه قضايي است و همه، قوه قضاييه را به عنوان مرجع قاطع اعلام کردند، رييس جمهور هم اعلام کرده که با هر کسي که در دستگاه دولت با اين قضيه مرتبط بوده برخورد شود.
 
وي افزود: اين‌که مي‌گويند اختلاس يعني کارمندان دولت در آن دخالت داشته‌اند و بخشي از آن بانک‌هاي دولتي و بخشي هم کاملا دولتي است، چه اثبات شود يا نه، بايد اطلاع رساني دقيق صورت گيرد.
 
الهام در ادامه با تاکيد بر اين‌که از اظهارات اخير آيت‌الله مهدوي کني، اتمام حجت را برداشت نکردم، دبير کل جامعه روحانيت مبارز را داراي جايگاه والايي روحاني و معنوي دانست که براي وحدت بين همه نيروهاي فعال اصلوگرا تلاش مي‌کند.
 
وي با بيان اين‌که « صحبت‌هاي آيت‌الله مهدوي کني نصايحي دلسوزانه است و نبايد اسم آن را اتمام حجت يا تهديد گذاشت»، افزود: اين نصايح علما هميشه مفيد و راهگشاست. جبهه پايداري نيز جرياني است که در جامعه وجود دارد و يک گفتمان و جريان فرهنگي است و حضورش در عرصه‌هاي سياسي – اجتماعي مبتني بر همان ضروريات فکري و فرهنگي است و تفاوتش با يک حزب سياسي نيز در همين است.
 
الهام ادامه داد: جريان جبهه پايداري در جامعه وجود دارد و گروه خاصي آن را ايجاد نکرده، بلکه آن را تنها مطرح کردند و بر وجود آن تاکيد دارند. در عرصه انتخابات هم نظراتي دارند که مبتني بر گفتمان عدالت محوري و ضرورت مشارکت فراگير مردم و برقراري عدالت پايدار در قالب نهادهاي قانوني است.
 
اين عضو جبهه پايداري تصريح کرد: به دنبال تحقق گفتمان انقلاب هستيم که در سوم تير 1384 کليد خورد و توفيقاتي را در عرصه مديريت کشور به دست آورد و اين مطالبات و توفيقات در چارچوب وحدت نظام و وحدت دولت و ملت و در ظل رهبري جلو مي‌رود.
 
وي با بيان اين‌که «هر نوع شکاف و چند گانگي در حاکميت مهمترين آفت و آسيب قدرت است»، افزود: جبهه پايداري منشور اصولگرايي را قبول دارد و آن را مبنا قرار داده است و همه حرفش اين است که چگونه عمل کنيم که اين منشور در عمل محقق شود و همين مبناي مذاکرات ما است.
 
الهام در پاسخ به اين سوال که «شنيده‌ها حکايت از تاکيد رهبري بر وحدت اصولگرايان دارد، آيا حاضريد از اصول خود براي رسيدن به وحدت کوتاه بياييد»،تصريح کرد: اگر کسي از اصول تنزل کند که اصولگرا نيست،‌ما تنازل در اصول را قبول نداريم، ولي تسامح در سلايق و نظرات را مشکل نمي‌دانيم.
 
وي ادامه داد: هر نوع صرف نظر کردن از سهميه خواهي يک امر سليقه‌اي است و هيچ اشکالي ندارد، ما سهميه خواهي در برابر اصولگرايي را يک انحراف مي‌دانيم و نمي‌پسنديم و آن را انحراف حزبي مي‌دانيم، اما هر کس بخواهد در عرصه انتخابات به عنوان نماينده ملت پرچمدار انقلاب باشد، بايد در چارچوب اصول و منشور اصولگرايي که جامعتين منتشر کردند، فعاليت داشته باشند.
 
الهام با تاکيد بر اين‌که « از اصول کوتاه نخواهيم آمد» تصريح کرد: بر سر مسائل فرعي مطالبه‌اي نداشته‌ايم که بخواهيم کوتاه بياييم، بخشي از مطالبات تحقق فرامين رهبري است و چارچوب منشور اصولگرايي، مطالباتي نيست که اگر بخواهيم از آن عبور کنيم دچار دو گانگي شده باشيم.
 
اين عضو جبهه پايداري در پاسخ به اين‌که «آيا گفتمان جبهه پايداري همانند سوم تير 84 فردي چون احمدي‌نژاد را براي رياست جمهوري آينده دارد يا نه» گفت: مهم تداوم گفتمان است، ما به ظرفيت جامعه ايمان داريم، جبهه پايداري يعني ملت و ما آن را يک حزب در برابر احزاب نمي‌دانيم، آن را يک گفتمان مي‌دانيم و معتقديم مردم از گفتماني که در سوم تير آغاز کردند، برنمي‌گردند.
 
وي با بيان اين‌که « براي رياست جمهوري آينده افرادي از گفتمان جبهه پايداري ظهور پيدا خواهند کرد»، ادامه داد: جبهه پايداري دور برگردان ندارد، افرادي که بخواهند در گفتمان انحراف ايجاد کنند تحميلي هستند. در فتنه 88 اين اتفاق افتاد و همه ظرفيت خارج از مرز و غفلت جريانات داخلي هم داستان شدند که اين اتفاق بيفتد، ولي نشد، اين مهمترين علامت شکست جرياناتي است که بخواهند در گفتمان انقلاب انحراف ايجاد کنند. جامعه ما ظرفيت انساني اين گفتمان را دارد و افرادي که توانمندي اين را داشته باشند، ظهور پيدا خواهند کرد.