هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 14 اسفند 1399
ساعت 04:01
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 29 مرداد 1390 ساعت 17:32
شنبه 29 مرداد 1390 22:02 ساعت
2011-8-20 17:32:41
شناسه خبر : 83086
این مساله را بنده در جلسه علنی گفتم، آقای عباسپور بعد از رأی گیری به من مراجعه کرد و گفت: «علت اینکه بنده در جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به آقای موسوی رأی دادم، این بود که می‌خواستم فضای بسته شورایعالی انقلاب فرهنگی را بشکنم، چون این فضا به شکلی ساخته شده بود که کسی نمی‌توانست به موسوی رای دهد.»

در فاصله هفت ماه مانده تا انتخابات نهم مجلس شوراي اسلامي، جريان اصولگرايي در تلاش است تا ساز و كاري را براي وحدت و حضور در انتخابات حول اين محور بيابد. جلسات سال گذشته جامعه مدرسين حوزه علميه قم و جامعه روحانيت مبارز تهران در نهايت منجر به نگارش منشور 12 بندي اصولگرايي شد.

به گزارش رجانيوز، در بند يازدهم از اين منشور بر "موضع‌گیری صریح در برابر دشمنان و فتنه‌ها" تأكيد شده بود و مجموعه جريان اصولگرايي نيز معتقد است كه فتنه 88 يك آزمون و غربال كم‌نظير در طول تاريخ انقلاب بود و اين آزمون بايد كاركردي مشابه يك فرقان و جداكننده را داشته باشد، يعني همان‌طور كه فتنه 88 در تاريخ انقلاب جداكننده است و اين تاريخ مشابه مقاطعي مانند دفاع مقدس، به مقطع قبل و بعد از آن قابل تقسيم است، رفتار و مواضع جريان‌ها و افراد نيز قابل ارزيابي با همين محك است.

در اين زمينه، به نظر مي‌رسد افرادي كه امتحان خوبي در جريان فتنه پس ندادند و جزو ساكتين يا كساني بودند كه كلي و دوپهلوگويي مي‌كردند، نه تنها نبايد در مركزيت تصميم‌گيري براي مجموعه اصولگرايي باشند بلكه حتي نبايد در ليست اصولگرايان قرار بگيرند.

در اين زمينه، همانطور که رجانیوز پیش از این در گزارشی به بازخوانی مواضع محمدرضا باهنر و حمیدرضا کاتوزیان پرداخت، در گزارش زير نیز به منظور تأكيد بر اصول و چارچوب‌هاي وحدت كه از اصل آن مهم‌تر است، مواضع علی عباسپور تهرانی نماینده تهران در مجلس هشتم را پیرامون فتنه 88 بازخوانی می کند. به‌ويژه كه وي امروز در گفت‌وگويي از انحراف‌هاي جبهه پايداري سخن گفته، بنابراين،‌ بر اساس موارد زير شايد شفاف شود كه چه كسي مواضع انحرافي دارد.

اولین موضع گیری پس از 63 روز؛ دوپهلو و مبهم/ سکوت مطلق در مورد عملکرد سران فتنه و انتقاد تفصیلی از دولت

علی عباسپور تهرانی، فردی که عملکردش پس از انتخابات و فتنه 88 نشان داد بهترین لقب برای وی "مرد سکوت" است، سرانجام 63 روز پس از 22 خرداد 88 و در برهه ای که اوج حملات ضد انقلاب به اصل نظام و ولایت فقیه صورت می‌گرفت، روزه سکوت خود را شکست و در 5 مرداد 88 در جمع اصناف و بازاريان در مسجد امام(ره) بازار تهران گفت: با توجه به اقتدار بالايي كه ايران در صحنه‌هاي بين المللي دارد، تلاش بيگانگان بر اين است تا به اين مسئله چه از بعد سياسي يا اقتصادي و يا بين المللي خدشه‌اي وارد شود و نمونه آن مسئله حقوق بشر است كه در اين روزهاي اخير مطرح كرده اند.

اما وی بلافاصله ترجیح داد پیکان حملات خود را متوجه دولت و جریان فرعی مشایی کند:

در ابتداي حركت دولت دهم، متاسفانه شاهد يك انتخاب غلط بوديم زيرا آقاي مشايي با توجه به خصوصياتي كه دارند در مجلس شوراي اسلامي داراي مقبوليت نبودند كه در نهايت با توجه به بحث‌هاي مطرح شده ظرف يك هفته اخيرمقام معظم رهبري با درايت هرچه تمام‌تر حكم بركناري ايشان را صادر كردند.

وی با بيان اينكه بحث اصلي بر سر اين است كه باتوجه به اينكه حداكثر بيست روز تا پايان دولت نهم باقي مانده آقاي رئيس جمهور با چه ديدگاهي اقدام به اين مسائل نمودند زيرا عمر 20 روزه يك كشور وقت كمي نيست كه يك وزارتخانه با سرپرست 20 روزه اداره شود و سه وزير ديگر با دلسردي مشغول باشند.

عباسپور تاكيد كرد: در قانون اساسي ذكر شده كه اگر نصف بعلاوه يك وزيران يك كابينه به هر دليلي بركنار و عزل شوند آن كابينه وجاهت قانوني ندارد و بايد دوباره از مجلس راي اعتماد بگيرد، به همين دليل بود كه مجلس استيضاح بعضي از وزرا را با ميانجگري هيئت رئيسه مجلس به تعويق و يا كنسل نمود زيرا كابينه از وجاهت قانوني ساقط مي‌شد.

اين فعال اصولگرا با طرح سوالي مبني بر اينكه آيا رئيس جمهور مشاوري ندارد كه اين مورد را به ايشان گوشزد نمايند؟، ابراز داشت: ما انتظار نداريم كسي را كه مقام معظم رهبري چنين نظري در رابطه با ايشان دارد بعنوان رياست دفتر رئيس جمهور كه يكي از پستهاي مهم ميباشد انتخاب شود.

اين نماينده مجلس تاكيد كرد: در دولت نهم 10 وزير از 21 وزير دولت توسط شخص رئيس جمهور عزل شدند كه اگر بخواهيم نمره اي به آن بدهيم بين 10 تا 11 ميباشد.

نباید فضای دانشگاه را امنیتی کرد/ وزارت علوم پاسدار حرمت دانشگاهیان باشد

اما عباسپور که از روز آغاز فتنه 88 تا ابتدای مهرماه تنها یک‌بار موضع گیری کرده بود و طی آن نیز دولت را مورد حمله قرار داده بود، 7 مهرماه 88 در نطق میان دستور خود در مجلس گفت: بايد از ايجاد فضاي امنيتي در دانشگاه خودداري شود و و دانشگاه را بايد به دست دانشگاهيان سپرد و نظارت نيز بايد با هماهنگي و از طريق وزارت علوم صورت بگيرد نه از طريق اركان ديگر.

عباسپور اضافه كرد: وزارت علوم بايد پاسدار حرمت دانشگاهيان باشد و با مديريت فرهنگي صحيح فضاي با نشاط سياسي را جهت آزاد انديشي در دانشگاه‌ها فراهم كند.

وي با بيان اينكه احزاب و جناح‌هاي سياسي نبايد محيط دانشگاه را بستري براي فعاليت‌هاي خود كنند، تصريح كرد: دانشگاهيان نيز نبايد اجازه دهند جريانات سياسي از آنها استفاده ابزاري كنند، چراكه يك دانشگاهي متعهد آزاد مي‌انديشيد و آزاد تصميم مي‌گيرد و جز مصلحت نظام و مردم موضوع ديگري را مدنظر قرار نمي‌دهد.

رسایی: برای انتخاب هیات موسس دانشگاه آزاد فقط عباسپور به موسوی رای داد
عباسپور: به موسوی رای دادم تا فضای بسته شورایعالی انقلاب فرهنگی را بشکنم!

عباسپور در اين شرايط، با دو موضع گیری کلی و مبهم در طول فتنه 88 نشان داد، سکوت را بر هر چیز دیگر ترجیح می دهد.

اما عملکرد وی در سال 89 نیز تعریف چندانی نداشت تا جایی که به علت حمایت های همه جانبه وی از عبدالله جاسبی و تشکیلات دانشگاه آزاد در مجلس هشتم، وی به عنوان نماینده دانشگاه آزاد در مجلس در میان بسیاری از نخبگان سیاسی شهرت یافت.

از این رو، حمید رسایی نماينده مردم تهران 2 خرداد 89 در این زمينه گفت: در جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی در زمان رأی‌گیری برای اعضای جدید هیات موسس دانشگاه آزاد، آقای موسوی تنها یک رأی آورد و آقای عباسپور تنها کسی است که به او رأی می‌دهد.
 
رسایی با اشاره به جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی گفت: با وجود اینکه برخی از آقایان اصلاح‌طلب مثل آقای عارف و مابقی افراد هم در این جلسه حضور داشتند اما هیچ کدام از آنها به دلیل عملکرد بد و غلط آقای موسوی که دیگر آبرو برای کسی نگذاشته، حاضر نشدند به او رأی دهند و آقای عباسپور تنها کسی است که به او رأی داد.

وی تصریح کرد: این مساله را بنده در جلسه علنی گفتم، آقای عباسپور بعد از رأی گیری به من مراجعه کرد و گفت: «علت اینکه بنده در جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به آقای موسوی رأی دادم، این بود که می‌خواستم فضای بسته شورایعالی انقلاب فرهنگی را بشکنم، چون این فضا به شکلی ساخته شده بود که کسی نمی‌توانست به موسوی رای دهد.»

وی ادامه داد: من به ایشان گفتم «این عذر شما بدتر از گناه است و به ایشان تأکید کردم که این فضای بسته را شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نساخته، بلکه عملکرد بد موسوی و نفرتی که نسبت به موسوی در جامعه ساخته شده، باعث به وجود آمدن این جو شده است.»

عباسپور در ادامه در گفت‌وگو با فارس به دلیل دیگری برای رای خود به موسوی اشاره کرد و با بیان اینکه اعتراض من به عمل نکردن شورایعالی انقلاب فرهنگی به قوانین داخلی بود، در پاسخ به این سوال که آیا موسوی را واجد شرایط برای ادامه ریاست بر فرهنگستان هنر می‌دانید؟ اظهار کرد: موسوی را واجد شرایط برای ادامه ریاست بر فرهنگستان هنر نمی‌دانم بلکه اعتراض من به نحوه رای‌گیری بود.

چتر اصولگرایی گسترده شود!

اما عباسپور در سال 89 نیر ترجیح داد سکوت خود را ادامه دهد تا جایی که حتی پس از فتنه 25 بهمن نیز که چهره هایی همچون حسن روحانی، علی لاریجانی، محسن رضایی، باقر قالیباف، ناطق نوری و... نیز این فاجعه را محکوم کردند، سکوت خود را نشکست و سرانجام در 19 تیر ماه 90 و درست در روزهایی که به تدریج موضوع انتخابات مجلس نهم داغ می شود، در گفت‌وگو با خبرآنلاین که نزدیک به علی لاریجانی است، با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس نهم راهکار جلوگیری از دو لیستی شدن اصولگرایان را "گسترده شدن چتر اصولگرایی" دانست و گفت: قطعا چتر اصولگرایی گسترده تر از نام کسانی است که الان به عنوان اصولگرا مطرح هستند.

وی با اشاره به برخی اخبار درباره تشکیل کمیته 15 نفره از اصولگرایان برای تصمیم گیری درباره لیست های انتخاباتی مجلس، افزود: ما هم به دوستان این نکته را منعکس کردیم که این اسامی همه طیف ها را در بر نمی گیرد و باید چتر اصولگرایی گسترده شود.

وی با تاکید بر اینکه رمز پیروزی اصولگرایان وحدت آنان است، تصریح کرد: ما جامعتین را محور اصلی حرکت اصولگرایان می دانیم و معتقدم در کنار این موضوع باید همه طیف‌های اصولگرا مد نظر قرار بگیرند.

عباسپور با بیان اینکه ممکن است تشکلی در مجلس اصولگرا باشد ولی سر و صدای زیادی داشته باشند، اظهار داشت: در عین حال اصولگرایانی هستند که در مجموعه فراکسیون اصولگرایان قرار می گیرند، اما چون سرو صدای ندارند از قلم می افتند، ولی مشخص است که ایده آنها در جامعه نماینده دارد. بنابراین نباید این گونه باشد که ما تشکلی مانند جبهه پیروان خط امام و رهبری را در کنار تشکل هایی قرار دهیم که فقط سرو صدا دارند.

نگرانی عباسپور از وحدت و سهم خواهی اصولگرایان؛ نقطه ضعف 7+8 این است که موتلفه در آن نماینده ندارد!

اما نزدیک شدن به انتخابات مجلس نهم عباسپور را بیش از همیشه رسانه ای کرده است. وی که در کل فتنه 88 دو بار آن هم در مواضعی دو پهلو، اظهار نظر کرده بود، این روزها بیش از همیشه تبدیل به یکی از چهره های خبری گفتگو کننده با سایت نزدیک به رییس مجلس شده است، به گونه ای که تنها 10 روز پس از گفتگوی قبلی خویش پیرامون انتخابات آینده، این بار در 29 تیر 90 و در گفتگو با خبرآنلاین از سهم خواهی انتقاد کرد! و گفت: اگرکمیته 7+8 به سمت سهم خواهی برود، اصولگرایان به نتیجه مطلوبی برای وحدت در بین خود دست نخواهند یافت.

وی افزود: کمیته 7+8 به همان سمتی می رود که کمیته 5+6 در مجلس هشتم به آن سمت رفت و منجر به "سهم خواهی" برخی طیف های اصولگرا شد.

عباسپور با انتقاد از سهمیه بندی موجود در اعضای 8 نفره، ادامه داد: حزب موتلفه اسلامی به عنوان یکی از قدیمی ترین احزاب کشور در این کمیته هیچ نماینده ای ندارد، در حالی که یکی از تشکل های مهم جبهه پیروان خط امام و رهبری است و ما این امر را یکی از نقاط ضعف این کمیته می دانم.

تاکنون مواضع خلاف نظام از خاتمی ندیده ایم!/ طیف گسترده ای از اصلاح طلبان متخصص، عاقل و دلسوزند

وی در 15 مرداد 90 نیز در گفتگو با آریا گفت: طيف گسترده اي از اصلاح طلبان افرادي متخصص، عاقل هستند که در چارچوب نظام حرکت مي کنند لذا اين گروه قطعا به اصول و چارچوب نظام وانقلاب پايبند هستند از اين رو قطعا در انتخابات شرکت مي کنند.

وی خاطر نشان کرد: بايد زمينه حضور سلايق متعدد را در انتخابات فراهم ساخت تا اصلاح طلبان معتقد به نظام با حضورشان مشارکت سياسي مردم را افزايش دهند.

وي افزود: البته طيفي ازاصلاح طلبان مطرود جامعه هستند و مردم اين افراد را قبول ندارند در واقع همين دسته از اصلاح طلبان هستند که براي شرکت در انتخابات شرط و شروط مي گذارند.

اين نماينده مجلس تصريح کرد: اصلاح طلبان واقعيت جامعه سياسي ما هستند لذا اين واقعيت را نمي توان انکار کرد بنابراين من معتقدم اين طيف سياسي حتما در انتخابات شرکت مي کنند.

نماينده مردم تهران در باره مواضع خاتمي گفت: آقاي خاتمي دو دوره رييس جمهور کشور بوده و تا کنون مواضع خلاف نظام از ايشان ملاحظه نکرديم قطعا خاتمي در انتخابات آتي در کنار اصلاح طلبان قرار مي گيرد اما اينکه بازهم عنوان ليدراصلاح طلبان را بتواند به دست آورد يا نه بستگي به نظر اين طيف دارد.

مطالب مرتبط:

بازخوانی مواضع علی لاریجانی: هاشمی همیشه یار امام و رهبری بوده/ حساب جریان چپ را از وقایع  روز عاشورا جدا می دانیم!

بازخوانی مواضع باهنر: موسوی را نمی توان خارج از خانواده اصولگرایی ترجمه کرد/ خاتمی با موسوی و کروبی فرق دارد و نباید علیه او شعار داد!

بازخوانی مواضع کاتوزیان: از همراهي با عوامل‌ماجراي‌پورآقايي تا سخنگويي‌خودخوانده اصولگرايان

بازخوانی مواضع مرتضي نبوي: كروبي به جاي اينكه بگويد غلط كردم، دروغ‌هايش را تكرار مي‌كند/ پيشنهادهاي براندازانه موسوي قبلا در نماز جمعه هاشمي مطرح شده بود

بازخوانی مواضع حسینیان: هاشمی از دشمنان نظام حمایت نکند/ موسوی و خاتمی به جنگ امام حسین(ع) آمده‌اند/ اعلام برائت از جریان انحرافی

بازخوانی مواضع آیت الله یزدی: نامه هاشمي توهين و جسارت بود، بذر ترديد را افشاند، مواضعش از سه پهلو هم گذشته/ موسوی جوهره اش را نشان می‌دهد