هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 27 شهريور 1399
ساعت 18:46
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 29 دى 1387 ساعت 13:03
يكشنبه 29 دى 1387 16:33 ساعت
2009-1-18 13:03:05
شناسه خبر : 8214
گفته مي شود که مدرک ليسانس آقاي خاتمي تنها بر مبناي پي گيري و دستور مستقيم رييس وقت دانشگاه اصفهان و همزمان با سفر آقاي خاتمي به اصفهان ، در شهريور 80 صادر شده است.

دکتر عبدالرضا داوری: طی یک هفته اخیر اخباری در خصوص نحوه صدور مدرک لیسانس آقای سیدمحمد خاتمی در رسانه های رسمی و سایت های خبری منتشر شده که بسیار تامل برانگیز بوده و پرسشهایی را در اذهان عمومی ایجاد کرده است.

دوشنبه هفته گذشته ابتدا سایت خبری «البرز» ضمن بررسی تصویر منتشر شده از مدرک لیسانس سید محمد خاتمی، درباره اصالت آن پرسش‌هایی را مطرح کرده بود.

در گزارش این سایت آمده بود: "آنچنان که تصویر این مدرک نشان میدهد آقای سیدمحمد خاتمی فرزند سید روح الله دارای شناسنامه شماره 153 صادره از یزد متولد 1322 در تیرماه 1348 تحصیل در رشته فلسفه را در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه اصفهان با موفقیت به پایان برده و دانشنامه لیسانس دریافت کرده است."

البرز در ادامه افزوده بود: "اما آنچه کمی شک ‌برانگیز است سربرگ این دانشنامه است که متعلق به دولت جمهوری اسلامی ایران در سال 1348 است! البته شاید عنوان شود به دلیل تحصیلات حوزوی مدرک معادل لیسانس به آقای خاتمی اعطا شده اما تاکید بر اتمام تحصیل در رشته فلسفه در دانشگاه اصفهان این فرضیه را رد میکند. ضمن آنکه با تصور صدور این مدرک در دوره حکومت جمهوری اسلامی ایران تاریخ مهر و امضای سمت راست پایین صفحه روز 29 اسفند سال 1349 را نشان میدهد . روزی که معمولا" برای آغاز سال نو تعطیل است!"

پس از آن خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد: مدرک لیسانس سید محمد خاتمی در سال 80 همزمان با ریاست جمهوری وی صادر شده است.

این گزارش می افزاید: پیرو درج گزارشی در یک سایت اینترنتی در خصوص احتمال جعلی بودن مدرک لیسانس سید محمد خاتمی رییس جمهور سابق کشورمان که بر مبنای احتمال مخدوش بودن تاریخ و سربرگ مدرک وی اعلام شده بود، یک منبع آگاه در دانشگاه اصفهان به خبرنگار ایرنا گفت: آقای سید محمد خاتمی در سال 1344 در رشته فلسفه دانشگاه اصفهان ثبت نام نموده و تحصیلات خود را با موفقیت پایان برده است.

وی در عین حال افزود: البته دانشنامه لیسانس آقای خاتمی 36 سال بعد و همزمان با آغاز دوره دوم ریاست جمهوری وی در تاریخ 17 شهریور 1380 توسط رییس وقت دانشگاه اصفهان صادر شده و در اختیار وی که آن زمان در منصب ریاست جمهوری بود قرار گرفته است.

روز شنبه اما مجددا در همین راستا خبری توسط خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) منتشر شد که بر ابهامات موضوع مدرک لیسانس آقای خاتمی افزود.

ایرنا در همین ارتباط گزارش داد:"در زمان صدور مدرک ليسانس سيد محمد خاتمي در سال 80 هيچ سابقه تحصيلي از وي در اين دانشگاه موجود نبوده است.

اخبار رسيده به ایرنا دراين زمينه حاکيست که مدرک ليسانس فلسفه آقاي خاتمي در زمان رياست جمهوري وي صادر گرديد و هنگام صدور اين مدرک هيچ نوع پرونده تحصيلي و ريزنمرات مربوطه که فارغ التحصيلي آقاي خاتمي را تائيد نمايد در اين دانشگاه موجود نبود.

گفته مي شود که مدرک ليسانس آقاي خاتمي تنها بر مبناي پي گيري و دستور مستقيم رييس وقت دانشگاه اصفهان و همزمان با سفر آقاي خاتمي به اصفهان ، در شهريور 80 صادر شده است.

البته گويا مدتي بعد از صدور مدرک ليسانس براي آقاي خاتمي ، پرونده اي براي نمايش سوابق تحصيلي وي در دانشگاه اصفهان ايجاد شد.

به نظر مي رسد، موضوع پرونده تحصيلي آقاي خاتمي در دانشگاه اصفهان و نحوه صدور مدرک ليسانس براي وي واجد پيچيدگي هايي است که لازم است وزارت علوم و دستگاههاي نظارتي ذيربط اين مساله را براي تنوير افکار عمومي بررسي نمايند. "

البته تا اعلام نظر رسمی مراجع ذیصلاح در خصوص قانونی یا غیر قانونی بودن سازوکارهای صدور مدرک لیسانس آقای خاتمی باید صبر کرد تا مشخص شود که آیا صدور مدرک تحصیلی وی بر اساس شایستگی های دانشگاهی و علمی بوده یا بر اساس استفاده از رانت ریاست جمهوری چنین مدرکی در زمان حضور آقای خاتمی در راس قوه مجریه صادر شده است.

با این حال آنچه مشخص است اینکه آقای خاتمی تا پیش از شهریور ۸۰ هیچ نوع گواهینامه یا مدرکی مبنی بر اینکه وی فارغ التحصیل دوره کارشناسی فلسفه است از دانشگاه اصفهان دریافت ننموده است.

در همین رابطه ۳ سوال مشخص را از حضور رییس جمهور سابق کشورمان مطرح می نمایم که امیدوارم به دلیل لزوم تنویر افکار عمومی پاسخی در خور را از ایشان دریافت نمایم:

۱-جناب آقای خاتمی! در حکم کارگزینی جنابعالی-در دوران تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- مقطع تحصیلی شما "لیسانس " ذکر شده است حال آنکه بنا بر همه مستندات موجود جنابعالی در آن زمان هیچ نوع مدرک تحصیلی که لیسانسیه بودن شما را تائید کند در اختیار نداشتید.پس چگونه و براساس کدام ضوابط اداره کل کارگزینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آن زمان نسبت به صدور چنین حکمی اقدام نموده است؟ آیا نمی توان پذیرفت که ملاحظات مربوط به موقعیت جنابعالی به عنوان مقام عالی وزارت ارشاد چنین عمل غیر قانونی را رقم زده است؟

۲-جناب آقای خاتمی! در تمام دورانی که جنابعالی به عنوان وزیر ارشاد فعالیت می نمودید مطبوعات کشور که تحت نظارت مستقیم وزارت متبوع شما بودند غالبا شما را "دکتر خاتمی" می خواندند(که البتههمچنان روزنامه اطلاعات به این سنت قدیمی پایبند است) این تبلیغات رسانه ای در شرایطی که جنابعالی هنوز مدرکی دال بر لیسانس در اختیار نداشتید هیچگاه با مخالفت یا ممانعت شما روبرو نشد.چرا؟

۳-جناب آقای خاتمی! جنابعالی در تبلیغات انتخاباتی منتهی به خرداد ۷۶ خود را فارغ التحصیل لیسانس فلسفه معرفی می کردید حال آنکه در این رابطه هیچگاه مدرکی در اختیار نداشتید. آیا فکر می کنید که با مردم صادقانه رفتار کرده اید؟