هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 26 مهر 1396
ساعت 12:47
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 15 مرداد 1390 ساعت 13:57 2011-8-6 13:57:42
شناسه خبر : 81630

تابناک - در حالی که سالانه صدها هزار ایرانی برای گردشگری راهی هند می شوند و از این رهگذر، اقتصاد این کشور میلیاردها دلار در آمد کسب کرده است ، رفتارهای سفارت هند در تهران با ایرانی ها بسیار زننده است.

سفارت هند از یک سو با سختگیری های غیر معمول در خصوص صدور روادید ، مسافران و آژانس های توریستی را سردرگم می کند و از دیگر سو ، رفتارهای زننده ای با ایرانیانی دارد که برای انجام امور کنسولی و سفر ، به این سفارتخانه مراجعه می کنند به گونه ای که گاه با فحاشی به ایرانی ها ، آنان را از محل سفارت بیرون می اندازند و حتی در یک مورد کنسول این سفارت به یکی از مراجعه کنندگان متمول ایرانی گفته است : تو بو می دهی ، به تو ویزا نمی دهیم!
 
از دیگر نکات قابل توجه درباره اقدامات این سفارت، انحصاری کردن ارائه ویزای هند است به گونه ای که این سفارت، با برخی ارتباطاتی که داشته، صدور ویزای خود را در قالب برخی اشخاص همسود (!) انحصاری کرده است به گونه ای که دهها آژانس معتبر ایرانی که در حوزه گردشگری هند فعالیت می کنند ، دیگر حق دریافت ویزا از این سفارت را ندارند و باید با واسطه دوستان ایرانی سفارت هند ویزا بگیرند.
 
جالب اینجاست که یکی از این آژانس ها که انحصار ویزای هند را در دست دارد ، چنان رفتاری با مراجعان ایرانی داشته که فعالیتش برای مدتی تعلیق شده بود. این آژانس مسافرتی ، مسافرانی که وارد آن می شدند را تفتیش بدنی می کرد!
 
از آنجا که صدور ویزا در این پروسه، حتی با سازوکارهای داخلی هند نیز هماهنگ نیست (مانند صدور ویزای جمعی) ، بعضاً ایرانیانی که راهی هند می شوند ، در فرودگاه های این کشور دچار مشکل می شوند کما این که در یکی از این موارد، مسافران ایرانی که عمدتا خانواده ها بودند  جهت بررسی ویزای صادره با روش جدید کنسول هند، یک شب تمام را در فرودگاه گوآی هند سپری کردند!
 
لجاجت سفارت هند با مسافران ایرانی در بر هم زدن برنامه های سر آنان که در قالب دادن وعده صدور ویزا و سپس عدم صدور در لحظه آخر (برغم دریافت پول ویزا) باعث آسیب های متعددی شده است که گذشته از سردرگمی مسافران ایرانی، تنها در هفته نخست سال جاری شرکت هواپیمایی ماهان 200 هزار دلار زیان عملیاتی ببیند.
 
البته بعد از این که صدور ویزا انحصاری شده است ،هندی ها در این باره کمتر سخت گیری می کنند که البته این تفاوت رویکردی ،بسیار معنادار است که ای بسا مسوولان ذیربط بتوانند با کنکاش در نوع روابط سفارت با برخی ایرانیان مرتبط با آن ، از آن رمزگشایی کنند.
 
اما تاسف بارتر از همه این ها ، بی تفاوتی مسوولان سازمان میراث فرهنگی وگردشگری و وزارت امور خارجه است که تا کنون برغم آن که هم مسافران و هم آژانس های گردشگری گزارش های متعددی در این باره به آنها داده اند ، هیچ کاری در جهت حفظ حرمت شهروندان ایرانی نکرده اند جز سکوت در برابر یکه تازی های چند کارمند سفارت هند و لابی های ایرانی آنان که این سفارتخانه را به محلی برای تجارت شخصی خود و توهین به هویت وحرمت ایرانی ها تبدیل کرده اند. 


 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱