هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 10 ارديبهشت 1396
ساعت 21:21
به روز شده در :

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 15 مرداد 1390 ساعت 13:40 2011-8-6 13:40:17
شناسه خبر : 81628

بسياري فرهاد مجيدي را تاثيرگذارترين بازيكن دو فصل اخير فوتبال ايران مي‌دانند. مجيدي كه سال‌هاي زيادي در فوتبال امارات حضور داشت، پس از بازگشت به ايران و با وجود بالا رفتن سن و سالش موثرترين بازيكن آبي‌هاي پايتخت در اين دو فصل بوده است. با اين حال حاشيه دست از سر كاپيتان آبي‌ها برنداشت.

يك روز شايعه مي‌شد كه او در تصميم‌گيري‌هاي مدير عامل استقلال نقش دارد و روزي ديگر مي‌گفتند كه او در جدايي برخي از بازيكنان از استقلال نقش داشته است. نامزد دريافت توپ طلاي آسيا در سال گذشته كه همزمان به عنوان «محبوب‌ترين بازيكن جهان» از نگاه كاربران اينترنتي سايت فدراسيون جهاني تاريخ آمار انتخاب شد، سرانجام با فراز و نشيب‌هاي بسياري امسال هم دوباره پيراهن استقلال را بر تن كرد.

** روزي که براي اولين بار براي تماشاي بازي استقلال به استاديوم رفته بوديد، فکر مي کرديد يک روز با پيراهن اين تيم بازي کنيد و کاپيتان اين تيم شويد و به عنوان محبوبترين بازيکن هواداران انتخاب شويد؟

آرزويم اين بود که يک روز پيراهن استقلال را بپوشم.عاشق مجيد نامجو مطلق بودم و دوست داشتم پيراهن شماره7 استقلال به من برسد اما با اين حال آن موقع اصلا فکرش را نمي‌کردم که يک روز استقلالي شوم.

** حالا که اين اتفاق افتاده چقدر به گذشته برمي گرديد؟

هميشه به اين فکر مي‌کنم که اين لطف خدا بود که من کاپيتان استقلال شوم و تا عمر دارم بايد شکرگذار اين لطف باشم. معتقدم فقط " خداست " که به آدمها عزت مي‌دهد. اميدوارم که لياقت اين لطفش را داشته باشم. توکل انسان به خدا بايد باطني باشد نه فقط در گفتار و ظاهر. شايد اين جمله‌اي را که من مي‌گويم بهترين جمله مصاحبه‌ام باشد ، اينکه به خدا توکل کردم نه به بنده خدا. تلاش کردم، زحمت کشيدم تا فرهاد مجيدي شدم.

** مردم فرهاد مجيدي را دوست دارند. وقتي احساسات آنها را مي بينيد به چه چيز فکر مي کنيد؟

طبيعتا هر کسي احساس غرور مي‌کند اما من به اين فکر مي کنم که مسئوليتم با وجود اين احساسات خيلي بيشتر شده و به خاطر همين هم بايد در زندگي‌ام هميشه حرفه‌اي عمل کنم و هيچ‌وقت از روي احساس تصميم نگيرم.

** مي‌رويم سراغ سوالات فوتبالي. اول اينکه چرا استقلال فصل قبل آن طور که بايد نتيجه نگرفت؟ در کنفرانس مطبوعاتي‌تان گفتيد که قهرمان شديد؟

فکر نمي‌کنم ما فصل قبل بد نتيجه گرفته باشيم. در يک مقطع استقلال افت کرد که هواداران هم از نتايج راضي نبودند، اما بعد رفته رفته تيم خوب شد و ما توانستيم نتايج خوبي را بگيريم. به همين خاطر فکر مي‌کنم بي‌انصافي باشد که بگوييم استقلال پارسال بد نتيجه گرفت. ما ابتداي فصل وضعيت خوبي نداشتيم و مظلومي فصل را دير شروع کرد اما با يک امتياز اختلاف نسبت به پرستاره‌ترين تيم ليگ يعني سپاهان نايب قهرمان شديم. قهرمان واقعي جام ما بوديم چون رقيب ديرينه‌مان را در دوبازي رفت و برگشت شکست داديم و فکر مي‌کنم اين موضوع براي هواداران استقلال 10 تا جام مي ارزيد.

** با توجه به حرف و حديث‌هايي که درباره‌ي شما بود، به نظر نمي‌رسيد که در استقلال بمانيد اما مانديد.

من با استقلال قرارداد داشتم. دو پيشنهاد خيلي خوب از قطر و امارات داشتم . در دنياي حرفه‌اي پيشنهاد خارجي براي بازيکن 35 ساله يک افتخار است اما با مشورتي که با آقاي مهندس زريبافان و فتح ا...زاده داشتم تصميم گرفتم در استقلال بمانم. من فقط به بازي و شرايط تيم فکر مي‌کنم. فرهاد مجيدي سرباز استقلال است و فقط پيراهن آبي اين تيم و هواداران آن مهم است. هواداران خود به خوبي مي‌دانند که چه کسي براي استقلال با تمام وجود بازي مي‌کند و چه کساني در نبودشان سعي در تخريب و تضعيف استقلال دارند.

** با توجه به نفراتي که به عضويت استقلال درآمدند بازهم مي توانيد فرهاد فصل قبل باشيد؟

هيچکس از آينده خبر ندارد، اما من بيشتر از فصل قبل تلاش و فقط کار خودم را مي‌کنم تا در آخر نتيجه تلاشم را ببينم. استقلال در اين فصل بازيکنان خيلي خوبي را جذب کرده اما نبايد فراموش کنيم که بيش از 50% تيم اصلي‌مان تغيير يافته و هماهنگي اين تيم مستلزم زمان کافي است. هواداران بايد به کادرفني و بازيکنان تيم فرصت لازم را بدهند. ما با حضور مظلومي و فريبا و آمدن هنکه و حضور شخص با تجربه‌اي مثل پورحيدري مي‌توانيم با هماهنگي و انجام بازيهاي زيبا دل هواداران خود را شاد کنيم.

** صادقي و طالب‌لو از استقلال جدا شدند چه نظري در اين خصوص داريد؟

همگي بازيکنان جداشده از تيم بازيکنان بزرگي بودند و براي استقلال زحمت کشيدند ولي فوتبال حرفه‌اي شده اما من از جدايي اميرحسين و وحيد خيلي ناراحت شدم چون آنها براي استقلال خيلي زحمت کشيدند و اميدوارم هر چه زودتر اين دو بازيکن باتعصب به تيم برگردند. جا دارد در اينجا از زحمات دکتر نوروزي و دکتر ستوده هم تشکر کنم که طي ساليان گذشته براي استقلال تلاش کردند.

** چه موقعي از فوتبال خداحافظي مي‌کنيد؟ چون تقريبا 3 فصل پيش و زمان قلعه نويي شما در استقلال زياد به بازي گرفته نمي‌شديد و همگان مي‌گفتند که مجيدي تمام شده است.

به گذشته زياد فکر نمي‌کنم. خوشحالم که توانستم خودم را ثابت کنم. زمان خاصي براي خداحافظي در نظرم نيست اما شک نکنيد که هر موقع احساس کنم نمي‌توانم براي تيم مثمرثمر باشم بدون اعلام قبلي زمين را مي‌بوسم و پيراهنم را به جايگاه تماشاگران انداخته و از فوتبال خداحافظي مي‌کنم. شايد هم در جام جهاني 2014 در برزيل خداحافظي کردم. من وقتي که 18 سالم بود و توسط آقاي مايلي‌کهن به تيم ملي دعوت شدم همه کارشناسان شگفت‌زده شدند که چطور يک جوان از تيم اميد بهمن به تيم ملي راه يافته. به نظر من بايد تلاش کرد تا کارشناسان شگفت زده شوند، کاري که در گذشته هم بخوبي انجام دادم.

** طي روزهاي گذشته محمد مايلي کهن درباره جريانات خاص فوتبال صحبت کرده. نظر شما چيست؟

در اينجا به عنوان يک بازيکن تمام صحبتهاي مايلي کهن را درباره وضعيت کنوني فوتبال کشور تاييد مي کنم و با ابراز تاسف بيشتر از اين حرفي در اين مورد نمي‌زنم.

** استقلال بايد در فصل جديد بيشتر مواظب حاشيه‌هاي بيروني باشد. نظر شما چيست؟

استقلال تيم بزرگي است و باتوجه به اينکه30 ميليون هوادار دارد طبيعي است که حاشيه داشته باشد اما در اين فصل فتح‌الله‌زاده با وضعيت مالي که باشگاه داشت، زحمات بسياري را متحمل شد و بايد گفت که شاهکار کرده است. او توانست بازيکنان خوبي را جذب کند اما احساس مي‌کنم وي در اداره باشگاه بزرگي مثل استقلال که با مشکلات زيادي چون بي پولي دست و پنجه نرم مي کند، تنهاست. هر چند با حضور پورحيدري و مظلومي و فريبا مشکلي از نظر امور فني احساس نمي‌شود اما اميدوارم آنهايي که خود بيرون گود نشسته‌اند و نوچه‌هايشان دستي بر آتش دارند و مدام بر سر استقلال و هواداران آن منت مي‌گذارند دست از تضعيف و تخريب تيم بردارند. آقايان بدانند که باشگاه ملک شخصي آنها نيست که براي رسيدن به منافع شخصي خود از آن استفاده ابزاري کنند. در اينجا به همه مخالفان در هر پست و جايگاهي هشدار مي‌دهم در صورت عدم ترک اقدامات تخريبي‌شان عليه تيم مظلومي، به زودي نقاب از چهره پليد آنها برداشته و ماهيت آنها را براي هواداران روشن مي‌کنم.

** خيلي‌ها معتقدند ستارگاني که استقلال در اين فصل جذب کرده با رقمهاي گزاف و شرايط خاص به تيم آمده‌اند؟

استقلال تيم محلي نيست که هر کسي بخواهد براي آن شرط و شروط بگذارد. استقلال هميشه استقلال بوده و هست و خواهد بود. بازيكناني چون زنده ياد حجازي‌، روشن‌ها، نامجو مطلق‌ها، بياني‌ها و مظلومي‌ها در اين تيم بوده‌اند. اين دوره هم ما در استقلال هستيم و نبايد بعضي‌ها استقلال را ارث پدري‌شان بدانند. هر بازيکني که به استقلال مي‌آيد بايد به پوشيدن پيراهن اين باشگاه افتخار کند. با تلاش و زحمت فتح ا...زاده بازيکنان بسيار خوبي جذب شده‌اند که اميدوارم با تمرينات بيشتر و ايجاد هماهنگي لازم به قهرماني پاک برسيم.

** قهرماني پاک؟

بله، قهرماني در ورزش حرفه‌اي بسيار مهم است اما قهرماني که براي رسيدن به آن مانند موردي که مايلي کهن به آن اشاره کرده دست به هر کار خلاف و غير اخلاقي زد، صحيح نيست و اين نوع قهرماني‌ها در قاموس استقلال و هواداران فهيم آن جايي ندارد. ‌بايد به نکته‌اي اشاره کنم که متاسفانه در فوتبال امروز ما رايج شده است. تندگويي، دشنام و چاپلوسي آفت فوتبال ماست. آقايان تندترين و بدترين الفاظ رکيک را تحت عناويني چون غيرت و تعصب نثار بازيکنان مي‌کنند و مدام دم از مباحث فرهنگي و اصول اخلاقي مي‌زنند. من به عنوان بازيکن استقلال در دو سال گذشته که با آقاي مظلومي کار کردم، کوچکترين بي احترامي از ايشان به بازيکنان نديدم. وقتي شخصيت و رفتار بهتاش فريبا و منصور پورحيدري را مي‌بينم و همچنين رفتار بازيکنان کنوني تيم را در نظر مي‌گيرم به خود مي‌بالم که کاپيتان اين تيم استقلال هستم. شخصيت و منش فريبا از 10 قهرماني براي هواداران مهمتر و با ارزش‌تر است.

** به قهرماني اميدواريد؟

قطعا با توکل به خدا، حمايت و دعاي هواداران، دانش کادرفني و تلاش بازيکنان و درايت مديريت براي قهرماني پاک تلاش مي‌کنيم.

** رقباي قهرماني در اين فصل چه تيمهايي هستند؟

پرسپوليس هميشه رقيب ماست. اين تيم با داشتن مديريت خوب کاشاني و حضور افراد کاربلدي مانند مايلي کهن و استيلي رقيب اصلي ما براي قهرماني است. پرسپوليس بازيکنان با تجربه و خوبي مثل کريمي، هاشميان و کاظميان دارد. سپاهان هم عليرغم از دست دادن چند بازيکن خوب خود همچنان يکي از مدعيان خواهد بود چون آنها مربي با دانشي دارند که حتي با اين تيم به مقام نايب قهرماني آسيا رسيده‌اند. ذوب آهن هم به دليل وجود هماهنگي و ثبات لازم ميان بازيکنان و کادر فني شان، مدعي ديگر است .

** براي پرسپوليسي‌ها کري مي خوانيد؟

اهل کري نيستم و براي هواداران، مديريت، کادر فني و بازيکنان پرسپوليس احترام قائلم چرا که باشگاه پرسپوليس همانند استقلال بزرگ است اما عليرغم حساسيت بالاي بازي داربي اميدوارم بازي خوبي را به نمايش بگذاريم.

** بازگشت شما به تيم ملي به کجا رسيد؟

بازي کردن در تيم ملي براي هر بازيکني افتخار است. مخصوصا اگر مربي آن تيم، مربي بزرگي مثل کي‌روش باشد. با آمدن مربي بزرگي چون کي‌روش که اميدوارم فوتبال ما و اهالي آن از حضور و دانش وي کمال استفاده را ببرند و بستر مناسبي براي ادامه فعاليت وي فراهم کنند، دوست دارم در صورت نياز وي به تيم ملي کشورم خدمت کنم.

** چه برنامه‌اي براي آينده داريد‌؟ آيا مي‌خواهيد مربي شويد‌؟ بي شک شما بعنوان يکي از محبوبترين چهره‌هاي استقلال پس از انقلاب هستيد.

به دنبال فراهم کردن ادامه تحصيل و نيز شرکت در کلاسهاي مربيگري پيشرفته هستم. براي من مربيگري در استقلال يک افتخار محسوب مي‌شود و مايلم که در آينده به حرفه مربيگري بپردازم.

** با توجه به غيبت در تمرينات بدنسازي استقلال چطور مي‌خواهيد خودتان را به ديگر بازيكنان تيم برسانيد؟

من زير نظر آقاي مولايي تمرينات منظمي را دنبال مي‌کنم تا با آمادگي کامل وارد مسابقات شوم. صبح‌ها هم تمرينات اختصاصي دارم و زيرنظر فرهاد چيذري تمرين مي‌كنم.

** به عنوان کاپيتان و بزرگ تيم، نظرتان درمورد وضعيت فني تيم و جذب بازيکناني مثل خسرو حيدري، مهدي رحمتي، تيموريان و فريدون زندي چيست؟

همانطور که گفتم حضور پورحيدري به عنوان پرافتخارترين مربي تاريخ استقلال و مظلومي و فريبا که از پيشکسوتان بسيار با اخلاق و کاربلد استقلال بوده و دانش هنکه آلماني نيمکت بسيار خوبي را داريم. نبايد فراموش کنيم که نيمکت استقلال جاي افراد کاسب، دلال و غير فوتبالي تحت عنوان سرپرست و کمک مربي نيست و بايد پيشکسوتان محترمي مانند پورحيدري‌ها و مظلومي‌ها و روشن‌ها و فريباها بر روي آن بنشينند. با بازگشت حيدري، تيموريان و رحمتي و حضور ديگر بازيکنان آينده بسيار خوبي را براي استقلال پيش بيني مي‌کنم.

** چرا خيلي کم مصاحبه مي‌کنيد؟

من خيلي عادت ندارم مصاحبه کنم. به قول يکي از بزرگان "حرف نزده را هميشه مي‌شود زد" هر موقع احساس کنم که بايد با هواداران درد ودل کنم ، صحبت مي‌کنم. در اينجا از زحمات و تلاشهاي خبرنگاران عزيز در صداوسيما، مطبوعات و خبرگزاري‌ها که همواره در سرما و گرما همراه و حامي ما بودند تشکر کرده و از همه آنها قدرداني مي‌کنم.

** در پي تقليد صدايي که در برنامه جشن پيراهن استقلال انجام شد، علي دايي شديدا به انتقاد از مسئولان باشگاه استقلال پرداخت و از تذکر شما به فرد تقليد کننده تشکر کرد . نظر شما چيست؟

علي دايي از بزرگان فوتبال ماست که شايد در هر 100سال مانند آن در کشوري متولد و ظهور کند. من اگر تذکري دادم به وظيفه اخلاقي خويش عمل کردم و بس.

** آيا تجربيات خود را به هم تيمي‌هايتان و هم پستي‌هايتان منتقل مي‌کنيد؟

قطعا همينطور است. ما بازيکنان خوبي در تيم داريم . شريفات، برهاني و جوانان ديگري در تيم هستند که اگر مواردي به ذهنم برسد حتما به آنها گوشزد مي‌کنم. اين راهنمايي‌ها بارها اتفاق افتاده است. جالب است بدانيد که هميشه سعي مي‌کنم به بازيکنان تيمهاي پايه‌اي اميد و جوانان که در تمرينات بزرگسالان شرکت مي‌کنند کمک کرده و تجربياتم را منتقل کنم. 

 

 

 

 

دروپال طراحی سایت