هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 19 مرداد 1399
ساعت 07:08
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 9 شهريور 1387 ساعت 17:46
شنبه 9 شهريور 1387 22:16 ساعت
2008-8-30 17:46:47
شناسه خبر : 815

گروه سياسي- 18 روز پس از آنكه سايت خبري "الف" به مديرمسئولي احمد توكلي نماينده تهران در مجلس فيلتر شد، رئيس قوهقضائيه طي نامه اي خطاب به دادستان تهران از وي خواست توقيف و تعطيلي سايت‌ها در غير از جرايم اخلاقي و امنيتي حتي‌الامكان با نظر محكمه و دادگاه انجام گيرد.

به گزارش رجانيوز، در اين نامه به نامه مورخ 26 مرداد ماه احمد توكلي در ارتباط با اقدام دادسراي تهران در توقيف سايت خبري و تحليلي "الف" به رياست قوه قضاييه اشاره شده است و دستور آيت الله هاشمي شاهرودي زير در آن آمده است.

احمد توكلي 26 مرداد ماه يعني 4 روز پس از فيلترينگ سايت تحت مديريتش در نامه اي به آيت الله شاهرودي به نقد اطلاعيه دادسراي تهران درخصوص فيلترينگ "الف" پرداخت و در بند پاياني نامه خود نوشت: «جنابعالي به حق هميشه از امنيت به ويژه امنيت اقتصادي دفاع فرموده ايد. روشن است كه امنيت بدون حاكميت قانون و وجود چتر حمايتي قوه قضاييه بر سر حقوق فردي و اجتماعي، دست نيافتني است. در عرصه اقتصادي نيز امنيت در گرو احترام به حقوق مالكيت است، چه مادي و چه معنوي. حق مالكيت اينجانب بر پايگاه مجازي خبري ـ تحليلي الف بايد حفاظت شود. به طوري‌كه حتي اگر خداي ناخواسته قدرت اجرايي بر اساس آيين نامه سابق الذكر مرتكب اجحافي شد، دادستاني به كمك بيايد، نه بر عكس آن. حيف است عالم بصيري بر قوه قضائيه رياست كند و چنين اقداماتي صورت پذيرد. مي دانم انتظارم براي رفع سريع اين ظلم به دستور جنابعالي بجاست.»

با اين حال، گويا نامه توكلي كه به روز كردن سايتش را رسماً از روز اول شهريور ماه به دليل تكميل پيگيري هاي قانوني متوقف كرده بود، كارگر افتاد و رئيس قوه قضائيه در نامه اي به دادستان تهران تذكراتي ارائه كرد.

در اين نامه آمده است: «از آنجا كه آزادي بيان و اظهار نظر در چارچوب قانون از حقوق اساسي افراد مي‌باشد، لازم است دستگاه قضايي اولين حامي و پشتيبان حفظ و احياي آن در جامعه باشد ودر برخورد با تخلفات و جرايم رسانه‌اي و مطبوعاتي به نحوي عمل كند كه علاوه بر اجراي قانون كليه حقوق و آزادي‌هاي مشروع دقيقا رعايت شود و ضمنا دستگاه قضايي از هرگونه شائبه سياسي كاري و جناح‌گرايي مصون و مبري باشد. لهذا مناسب مي‌ببينم كه توقيف وتعطيل سايت‌ها در غير از جرايم اخلاقي و امنيتي حتي‌الامكان با نظر محكمه و دادگاه انجام گيرد و در مرحله دادسرا به جنبه كشف جرم، تعقيب و تحقيق و صدور كيفر خواست اكتفا شود.»

فيلترينگ سايت الف كه بنا به اطلاعيه دادسراي تهران "به موجب شكایات متعد از سوی اشخاص حقوقی و حقیقی و عدم توجه مسئول سایت به موازین قانونی و جلوگیری از انتشار مطالبی كه به موجب قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می‌شود"، در شرايطي انجام شد كه اين سايت مكاتباتي درباره مدرك تحصيلي وزير جديد كشور با دانشگاه آكسفورد براي روشن شدن ميزان صحت و سقم ادعاي علي كردان درخصوص داشتن دكتراي افتخاري كرد كه نهايتاً اين دانشگاه در بيانيه اي رسمي كه آن را روي سايت دانشگاه نيز قرار داد، تأكيد كرد: «دانشگاه آکسفورد هیچ سابقه‏ای از آقای علی کردان برای دریافت مدرک دکتری افتخاری یا هیچ مدرک دیگر از این دانشگاه ندارد.»

اما دادسراي تهران در اطلاعيه خود ادعاي فيلترينگ الف به دليل شكايت وزير كشور را رد كرده بود.

با اين حال، دستور بجاي رئيس قوه قضائيه مبني بر توقيف و تعطيلي سايت‌ها در غير از جرايم اخلاقي و امنيتي بدون نظر دادگاه گامي است كه اگرچه تا احقاق حقوق سايت هاي اينترنتي فاصله دارد اما به سمت نظامند شدن اينگونه فعاليت ها به ويژه در حوزه اطلاع رساني است.