هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 22 آبان 1398
ساعت 03:12
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 12 مرداد 1390 ساعت 11:44 2011-8-3 11:44:18
شناسه خبر : 81384
از سوی برخی افراد شائبه‌ای مبنی بر اینکه وزیر مربوطه در جایی حرفی را گفته است مطرح شد، بیان به گونه‌ای بود که حالت تهمت داشت. در مباحث رعایت ضوابط از سوی دولت صورت گیرد و ایرادات و انتقادات مطرح شود اما به گونه‌ای نباشد که موجب تحقیر کسی شود.

صبح امروز، مجلس شورای اسلامی انتظار یک روز پرکار و شلوغ را می‌کشید؛ چرا که قرار بود چهار نفر از وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور برای تصدی چهار وزارتخانه ادغامی به صحن علنی مجلس بیایند و ضمن دفاع از برنامه‌های خود برای اداره این وزارتخانه‌ها، برای کسب رای اعتماد از نمایندگان مردم تلاش کنند.

به گزارش رجانیوز، همانطور که معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در روز گذشته وعده داده بود، رئيس‌جمهور نيز برای دفاع از وزيران پیشنهادی خود به مجلس آمد اما در حالی که طبق ماده ۱۹۰ آیین‌نامه داخلی مجلس رییس جمهور برای دفاع از هر وزیر پیشنهادی می‌تواند یک ساعت سخنرانی کند، احمدی‌نژاد در دفاعیات خود از چهار وزیر "صنعت، معدن، تجارت"، "کار، تعاون و رفاه اجتماعی"، "نفت" و "ورزش و امور جوانان" به کلیات بسنده و اظهارات خود را در ۱۰ دقیقه خلاصه كرد و پس از اظهارات خود جلسه علنی مجلس را ترک کرد.

10 دقیقه با احمدی‌نژاد

رئیس‌جمهور در ابتدا با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به ملت ایران و همه بشریت به فضائل این ماه اشاره کرد و سپس با يادآوري اهمیت این چهار وزارتخانه گفت: سه تا از این وزارتخانه‌ها ناشی از ادغام شش وزارتخانه است و یکی دیگر از این وزارتخانه‌ها ناشی از ادغام دو سازمان و معاونت رییس‌جمهور است و تجربه نشان داده که اصلاح ساختار اداری و کوچک‌سازی بدنه اصلی دولت پس از انجام مطالعات دقیق در اجرا باید به سرعت رخ دهد تا خللی در اداره کشور رخ ندهد و تجربه نشان داد که می‌شود کارهای بزرگی انجام داد و یک دولت کوچک اما چابک، مسلط، عالم و کارآمد داشت.

احمدی‌نژاد خطاب به نمایندگان مجلس با بیان این‌که شما چهار وزیر پیشنهادی را می‌شناسید و نیازی به معرفی نیست، گفت: ‌ دکتر شیخ‌الاسلامی برای وزارت تعاون، کار و رفاه معرفی شدند. ایشان از مدیران دلسوز، موفق و پرتوان هستند و کسی هستند که در تمام سطوح مدیریتی موفق بودند. فردی فکور، مدیر، بابرنامه و دلسوزند که همه امکانات را در تمام سطوح برای پیشرفت و کار بسیج می‌کنند.

وی همچنین به گزینه پیشنهادی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: دکتر غضنفری نیز از چهره‌های آشنا برای شما و مدیریت کشورند. فردی مومن، دلسوز، پرتوان و پرکار هستند که موفق بودند چه قبل از حضور در وزارتخانه بازرگانی، چه در زمان حضور در این وزارتخانه و چه زمانی که ادغام‌ها انجام شد، عالمانه و با تسلط حوزه ماموریتشان را اداره کنند.

رییس‌جمهور در مورد وزیر پیشنهادی نفت هم گفت: ایشان نیز از فرزندان انقلاب و دفاع مقدس هستند که خدمات فراوانی را در دوران دفاع مقدس و سازندگی انجام دادند و تقریبا در هر کجای ایران که سفر کنید آثاری از خدمات مخلصانه این مرد قابل مشاهده است. امروز نیز با تسلط و آشنایی با حوزه نفت آمدند که مجموعه نفت را بیش از گذشته در خدمت کشور و منافع ملی متحول کنند.

احمدی‌نژاد به معرفی عباسی برای وزارت ورزش و جوانان هم اشاره کرد و گفت: ایشان نیز چهره آشنا برای مجلس است. وزارت ورزش و جوانان دو حوزه مهم، پرکار و تاثیرگذارند و آقای عباسی نیز سطوح مدیریتی را مرحله به مرحله طی کردند و در تمام دوران با اخلاص، درایت و با انگیزه بالای الهی کار‌ها را به خوبی اداره کردند و در واقع حوزه کاریشان با کمترین تنش و بیشترین همدلی و همراهی همراه بوده است.

وی بعد از دفاع از این چهار وزیر، خطاب به نمایندگان مجلس ادامه داد: امیدوارم با رای شما این چهار وزارتخانه به سرعت به ثبات برسد و مسیر خدمت‌گزاری با سرعت بیشتری استمرار پیدا کند.

مخالف اول شیخ‌الاسلامی: برای چندشغله‌ها چه کاری انجام دادید؟

پس از خروج احمدی‌نژاد ار مجلس، آغاز جلسه رای اعتماد به وزرا با نطق یکی از مخالفین وزیر پیشنهادی "تعاون، رفاه و کار" کلید خورد.

موید حسینی‌صدر با تاکید به اینکه مشکل اشتغال مشکل اصلی مردم است، گفت: به نظر بنده تنها عوامل خارجی باعث ایجاد بیکاری در کشور نشده و سوءمدیریت در این موضوع نیز دخیل است که می‌توان با انجام تمهیداتی آن را حل نمود.

وی با بیان اینکه طبق قانون اساسی چند شغله‌ها مجاز به کار نیستند، خطاب به وزیر پیشنهادی گفت: شما برای برخورد با چند شغله‌ها چه کاری انجام دادید؟ مطمئنا اگر مشکل قانونی وجود داشت، می‌توانستید در زمانی که تصدی وزارتخانه کار را به عهده داشتید با ارائه لایحه‌ای این مشکل را برطرف نمایید.

این نماینده مجلس هشتم با يادآوري مشکلات کارفرما‌ها برای استخدام کارگران گفت: مطمئنا این موضوع نیز با راهکارهای قانونی رفع خواهد شد که باز هم شما می‌توانستید این مشکل را در زمان تصدیتان در وزارتخانه کار حل کنید که این اتفاق نیز نیفتاد.

وی در پایان نطق خود با بیان اینکه ما نمی‌خواهیم وزارتخانه‌ها بلاتکلیف بماند، افزود: آرزوی ما رای نیاوردن شما نیست، آرزوی ما پاسخ منطقی شما به مشکلات و داشتن راهکارهاست چون ناموفقیت و شکست شما، شکست وزارتخانه است.

در این هنگام لاریجانی رییس مجلس از حسینی‌صدر پرسید که بالاخره شما موافق یا مخالف وزیر هستید که وی در پاسخ گفت: من کاملا موافق با وزیر پیشنهادی هستم اما این دلیل نمی‌شود که سوابق ایشان را زیر سوال ببرم، بنده آقای شیخ‌الاسلامی را برای تصدی وزارتخانه کار، تعاون و رفاه اجتماعی مناسب نمی‌دانم.

موافق اول شیخ‌الاسلامی: تاکید ویژه بر روی گسترش بیمه، نقطه قوت برنامه ایشان است

پس از آن، رضا رحمانی به عنوان موافق وزیر پیشنهادی، با بیان اینکه این وزارتخانه به ویژه در شرایط جدید که ادغام صورت گرفته جزو وزارتخانه‌های تاثیرگذار به شمار می‌رود، گفت: شخصیت دکترشیخ‌الاسلامی به عنوان یک شیخ متعصب، متدین، ‌انقلابی، با نشاط، ‌ دانشگاهی و اهل علم طی این مدت به وضوح دیده شده است.

وی افزود: هر کسی که به عنوان وزیر کار معرفی می‌شود، باید حوزه تشکل‌های کارگری و کارفرمایی را، که یکی از چالش‌های مطرح در این حوزه بوده است، مورد نظر قرار دهد لذا آنچه که جالب توجه بود، حمایت آقای شیخ‌الاسلامی از تشکل‌های کارگری و تعاونی بود.

نماینده مردم تبریز در پایان اظهار داشت: وزیر پیشنهادی رفاه، کار و تامین اجتماعی تاکید خاصی بر روی قانون رفاه و تامین اجتماعی داشته که از برنامه‌های کلان کشور است زیرا براساس آن باید تمام مردم تحت پوشش بیمه‌ها قرار گیرند چه از حیث درمانی و چه بازنشستگی باشد. همچنین تشکیل بیمه بیکاری و گسترش تعاونی‌ها نیز در این زمینه قرار می‌گیرد.

نطق مخالفت قنبری و تذکر جدی لاریجانی

داریوش قنبری که نماینده بعدی مخالف با وزارت شیخ‌الاسلامی بود، طی سخنانی با اشاره به عضویتش در کمیسیون اجتماعی به عنوان کمیسیون تخصصی حوزه اجتماعی گفت: ‌ بنده به لحاظ کار‌شناسی با وزارت شیخ‌الاسلامی مخالفم و با توجه به برنامه‌های ایشان از گذشته و سوابق و برنامه‌های فعلی ایشان بر عملکرد و برنامه‌های ارایه شده نقد دارم.

قنبری با اشاره به اینکه پیش از این نیز شیخ‌الاسلامی پست و منصب اجرایی مناسبی نداشته و مشخص نیست بر چه مبنا و اساسی برای تصدی این وزارتخانه معرفی شده است گفت: البته یک مبنا می‌تواند وجود داشته باشد و آن اینکه آقای‌ شیخ‌الاسلامی از همکاران دانشگاه علم و صنعت آقای احمدی‌نژاد بوده و تنها با عنایت به این معیار از نامبرده استفاده شده است.

این نمایندهٔ مجلس با اشاره به اینکه در برنامه‌ای که شیخ‌الاسلامی در مرداد ۸۸ به نمایندگان ارایه کرد تنها ۳۵ مقالهٔ علمی پژوهشی داشت افزود: ‌ در برنامهٔ مرداد ۹۰ ایشان بعد از گذشت دو سال، اعلام کرد ۶۰ مقاله دارد؛ همگان می‌دانند مقالهٔ علمی پژوهشی یعنی چه؟ طبیعی است ایشان در طی این دو سال معجزه نکرده است که بتواند ۲۵ مقاله علمی پژوهشی تالیف کنند، پس یا مقالات افراد دیگر را به اسم خود ثبت کرده و یا خلاف گفته‌اند که این امر باید ثابت شود.

قنبری ادامه داد: ‌ ازایشان می‌خواهم اسناد و مدارک این مقالات را در اختیار کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرار دهد و این طور تصور نشود که برنامه‌ای داده می‌شود و سپس همه چیز فراموش می‌شود، کما اینکه همهٔ این صحبت‌ها به عنوان تاریخ ثبت و ضبط می‌شود. چطور توانستید در ظرف دو سال، ۲۵ مقالهٔ علمی پژوهشی تالیف کنید و با ارائه این همه مقاله چه طور هنوز استادیار باقی مانده‌اید؟

در ادامه، بنا به خواسته قنبری، ‌ فایل صوتی صحبتهای شیخ‌الاسلامی در کمیسیون اجتماعی مبنی بر اینکه هیچ مسئولیتی درحوزه اشتغال ندارد پخش شد و پس از آن قنبری افزود: این صحبتهای آقای شیخ‌الاسلامی در حالی است که این موضوعات دربرنامه سال ۸۸ ایشان مطرح شده است.

رئیس مجلس در این هنگام و پس از سخنان موافق و مخالف در بررسی رای اعتماد به وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه گفت: از سوی برخی افراد شائبه‌ای مبنی بر اینکه وزیر مربوطه در جایی حرفی را گفته است مطرح شد، بیان به گونه‌ای بود که حالت تهمت داشت. در مباحث رعایت ضوابط از سوی دولت صورت گیرد و ایرادات و انتقادات مطرح شود اما به گونه‌ای نباشد که موجب تحقیر کسی شود.

مقصود لاریجانی به نطق داریوش قنبری بود که در مخالفت با شیخ‌الاسلامی، بخشی از فایل صوتی مربوط به سخنان وی را در کمیسیون ا جتماعی از تریبون مجلس پخش کرد.

تكميلي/1

تاکید ویژه شیخ‌الاسلامی بر پزشک خانواده و بیمه بیکاری

پس از اظهارات نمایندگان موافق و مخالف، عبدالرضا شيخ‌الاسلامي به پشت تریبون آمد و در توضیح برنامه‌های خود برای اداره این وزارتخانه اظهار داشت: از مجلس شوراي اسلامي به خاطر حسن اعتمادشان براي تصدي وزارت كار و امور اجتماعي در دو سال گذشته و امكان توفيق و خدمت‌گزاري در اين وزارت خانه تشكر مي‌كنم و اميدوارم آنچه صلاح است خداوند رقم زند تا بتوانيم در جايگاه شايسته خود قرار گيريم و به مردم خدماتي را ارائه كنيم.

شيخ‌الاسلامي ادامه داد: معتقدم وزارتخانه جديدالتأسيس ظرفيتش در مجموع از سه وزارتخانه‌اي كه پيش از اين وجود داشت بيشتر است، زيرا به دليل انسجام و هماهنگي داخلي، مديريت واحد، قدرت ابتكار عمل و سرعت در انجام فعاليت‌ها ظرفيت بالايي داشته باشد.

وزير پيشنهادي دولت براي وزارتخانه‌ي كار، تعاون و رفاه اجتماعي در بخش ديگري از سخنان خود به بيان اهم برنامه‌ها در حوزه‌ي رفاه اجتماعي پرداخت و تاكيد كرد: رفاه اجتماعي موضوعي است كه سلامت، آموزش، مسكن و اشتغال در تحقق آن نقش اساسي دارند و بايد همه با هم در جهت نيل به اين هدف گام برداريم.

وي ادامه داد: پي‌گيري و اجراي طرح پزشك خانواده و نظام سلامت از مهم‌ترين برنامه‌هايي خواهد بود كه در بخش رفاه اجتماعي پي‌گيري خواهد شد. هم‌چنين پوشش مناسب و الگوي تامين منابع بيمه‌اي و دنبال كردن سلامت مردم و تاكيد بر جنبه‌هاي بيمه‌گري و استقرار نظام جامع تامين اجتماعي از ديگر برنامه‌هايي است كه در حوزه‌ي رفاه اجتماعي مدنظر قرار خواهد گرفت.

شيخ‌الاسلامی در پايان گفت: براي عملياتي شدن بيمه بيكاري از همه‌ي نظرات كارشناسي و علمي استفاده خواهد شد و در نهايت اين نظرات را به صورت لايحه‌اي براي تصويب و اجرايي شدن به مجلس شوراي اسلامي تقديم خواهيم كرد.

مهدی غضنفری؛ بدون مخالف

از آنجایی که نماینده مخالفی برای وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت نبود، نمایندگان موافق نیز اجازه سخنرانی پیدا نکردند و مهدي غضنفري براي دفاع از برنامه‌هاي خود در صحن علني مجلس به پشت تریبون رفت و با قدرداني از راي اعتماد 2 سال گذشته نمايندگان ملت به وي، از محرابيان وزير صنايع و معادن تشكر كرد.

غضنفري در ادامه محور تصميمات خود در اين وزارتخانه جديد را توليد عنوان كرد و با اشاره به تاكيدات رهبر معظم انقلاب درخصوص توسعه توليد صادرات گرا گفت كه در سال جهاد اقتصادي هدف نهاي‌‌مان رسيدن به توليد صادرات‌گرا و تبديل شدن ايران به يك كشور صادراتي است.

غضنفري يكي از برنامه‌هاي خود در اين حوزه را صيانت از بنگاه‌ها و سرمايه‌‌گذاري موجود و مولد و نيز تامين سرمايه در گردش برشمرد و گفت: توليد كنندگان انتظار دارند تا با اجراي بسته‌هاي حمايتي كه در اجراي هدفمندي يارانه‌ها در نظر گرفته شده به آنها كمك شود.

وزير پيشنهادي صنعت، معدن و تجارت حضور بخش خصوصي از طريق اجراي اصل 44 و واگذاري‌ها و مالكيت به اين بخش و نيز تقويت تشكل‌هاي بخش خصوصي را از ديگر برنامه‌هاي خود براي اين وزارتخانه جديد دانست.

غضنفری در پایان با بيان اينكه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت 41 درصد از سهم اقتصاد كشور را به دوش مي‌كشد، خواستار تعامل هر چه بيشتر مجلس شد و با بيان اينكه خود را به قانون اساسي، مجلس و رئيس جمهور پاسخگو مي‌داند از توجه ويژه مقام معظم رهبري به حوزه‌هاي مذكور تشكر و قدرداني كرد.

تكميلي 2

مطهری: نظامیان نباید وارد دولت شوند/ لاریجانی: این حرف‌ها اتهام بی اساس است

بعد از مهدی غضنفری، نوبت به وزیر پیشنهادی نفت رسید تا نمایندگان مخالف و موافق درباره برنامه‌های او صحبت کنند.

اولین نماینده مخالف، علي مطهري بود که درباره علت عدم رضایت خود از معرفی رستم قاسمی به عنوان وزیر پیشنهادی نفت، گفت: مخالفت با وزارت رستم قاسمي به عنوان وزير پيشنهادي نفت پيش از آن كه مربوط به شخص ايشان باشد به اصل كلي در مورد نظام‌هاي سياسي خصوصا نظام جمهوري اسلامي ايران مربوط مي‌شود.

نماينده مردم تهران در مجلس گفت: اصل كلي مورد تأكيد اين جانب لزوم پيوند نخوردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به عنوان يك قدرت نظامي با يك قدرت سياسي و اقتصادي است.‌ به عبارت ديگر دولتي نشدن سپاه به همان اندازه بايد توجه شود كه دولتي نشدن روحانيت از طرف امام(ره) و شهيد مطهري مورد تأكيد قرار گرفته است.

وي خاطرنشان كرد: سپاه اكنون درست يا نادرست متهم به تصاحب پروژه‌هاي عمراني در رقابت‌ نابرابر با بخش خصوصي است مانند اپراتور سوم؛ لذا با اضافه شدن حوزه عظيم نفت به آن اين اتهام رفع نخواهد شد. قاسمي وزير پيشنهادي نفت در پروژه‌هاي نفتي دست توانايي دارد و نقش فراواني داشته‌، اما براي من ثابت نشده از نظر مديريت نفت كشور تجربه كافي داشته باشد و نيز كادر كافي براي اين تشكيل اين وزارتخانه داشته باشد.

پس از سخنان مطهری، ابتدا اسماعیل فلاحت‌پیشه پشت تریبون رفت و به دفاع از وزیر پیشنهادی پرداخت و سپس، علي لاريجاني در موافقت با وزير پيشنهادي نفت در جريان بررسي صلاحيت وزير در صحن علني مجلس گفت:‌ بنده هيچ‌گاه بنا نداشتم در اين‌گونه امور صحبت كنم و غالبا دوستان صحبت‌ها را مطرح كرده و بنده استماع مي‌كردم؛ اما در رابطه با بررسي صلاحيت وزير پيشنهادي نفت به دو دليل صحبت مي‌كنم.

وي افزود: با توجه به حقي كه از مهندس قاسمي ضايع شد و هم‌چنين مطالبي كه در مورد سپاه پاسداران مطرح شد به نظرم آمد كه اين‌گونه مطالب صحيح نيست. با توجه به سابقه آشنايي كه با مهندس قاسمي دارم ايشان انصافا فردي ورزيده در كار است كه در راه اسلام و در طول دوران جنگ و پس از دوران جنگ در قرارگاه خاتم‌الانبياء در راه اسلام مجاهدت كرد و فعاليت‌هاي چشمگيري را داشت. ايشان كارهاي بسيار مهمي را در قرارگاه سازندگي انجام داد كه ممكن است ديگران در اين رابطه بدگويي كنند اما وقتي خود ما بررسي مي‌كنيم بايد حق را تشخيص دهيم.

لاريجاني ادامه داد: اتهامي را به قرارگاه خاتم‌الانبياء در دوران مسئوليت آقاي قاسمي زدند و در رسانه‌ها مكرر آن را مطرح كردند مبني بر اين‌كه با توجه به داشتن قدرت زياد قرارگاه در كارهاي اقتصادي فرصت را از بخش خصوصي گرفته است، اين موضوع صحت ندارد. بنده خودم اين مطلب را در جلسه‌اي با مسئولان مختلف و شركت‌هاي گوناگون در حضور آقاي قاسمي مطرح كردم كه آن‌ها تاكيد كردند كه قرارگاه كار را توزيع مي‌كند و رقابتي با بخش خصوصي انجام نمي‌دهد. اين بدان معناست كه قرارگاه مجال جديدي براي بخش خصوصي و پيمانكاران ايجاد مي‌كند. اين موضوع نشان دهنده روحيه رقابتي آقاي قاسمي و دليل موفقيت ايشان در قرارگاه است.

رييس مجلس شوراي اسلامي هم‌چنين يادآور شد: بنده اطلاع دارم كه سپاه پاسداران مخالف با وزير شدن آقاي قاسمي در وزارت نفت بود و مدت‌ها در اين رابطه كشمكش وجود داشت حتي ايشان از خود بنده در اين رابطه مشورت خواستند كه من تنها اين پاسخ را دادم كه نگران قرارگاه هستم كه اگر شما برويد ممكن است به آنجا لطمه وارد شود.

وي افزود: من اطلاع دارم كه فرمانده سپاه با وزارت ايشان مخالف بود ولي در نهايت وقتي كه ديدند مشكلي به وجود آمده و وزارت نفت معطل است با از خودگذشتگي نيروي خوب خود را به دولت دادند تا در وزارت نفت مشغول شود. از اين رو اين تلقي درستي نيست كه سپاه پاسداران مي‌خواهد قدرت سياسي را بگيرد چون با توجه به بررسي‌هايي كه انجام دادم مي‌توانم با قاطعيت بگويم كه اين‌طور نيست.

لاريجاني افزود: دليل مخالفت فرمانده سپاه با تصدي مهندس قاسمي در وزارت نفت اين بود كه ايشان در قرارگاه خوش سابقه بودند و كارهاي بزرگي را براي آباداني كشور انجام دادند، بنابراين مي‌توان گفت كه سپاه پاسداران نمي‌خواهد چنين كاري را انجام دهد كه به اوضاع سياسي كشور چنگ زند.

وي در پايان قاسمي را فردي مدير با خدمات چشمگير خواند و گفت: البته با تصدي مسئوليت وزارت نفت توسط مهندس قاسمي سپاه پاسداران از اين جهت خسارت مي‌بيند كه فرد نخبه‌اي همچون ايشان را در قرارگاه از دست مي‌دهد ولي بايد از اين منظر به اين موضوع نگاه كرد كه سپاه با اين كار فداكاري را انجام داده است.

نمايندگان مجلس در پايان با گفتن احسنت سخنان لاريجاني را تاييد كردند.

مخالفی که مخالفت نکرد!

 علي‌اكبر اوليا، نماينده يزد و صدوق در مجلس نماینده بعدی بود كه به عنوان مخالف وزير پيشنهادي نفت ثبت نام كرده بود اما وقتی پشت تریبون رفت، گفت: با توجه به جو ايجاد شده در مجلس بناي صحبت و مخالفت را ندارم اما به لحاظ احساس وظيفه‌اي كه داشتم نكته‌اي را پيرامون وزارت نفت متذكر مي‌شوم اما نمايندگان را سوگندي كه در ابتداي تصدي اين مسووليت خورده‌اند قسم مي‌دهم كه فضا را سنگين نكنند و اجازه دهند مجلس محل بحث و گفت‌وگو باشد.

وي تصريح كرد: لازم مي‌دانم كه عرض كنم كه متأسفانه آقاي قاسمي ششمين نفري هستند قرار است مسووليت وزارت نفت را بر عهده بگيرند و اين بي‌ثباتي به نفع كشور نخواهد بود چرا كه در هر دوره تيمي جديدي براي اين كار معرفي مي‌شوند و نظرات متفاوتي بر وزارتخانه اعمال مي‌شود.

پس از سخنان كوتاه مخالف وزير نفت، لاريجاني با بيان اينكه صحبت‌هاي مخالف، در موافقت بود، به احمد توكلي كه به عنوان موافق وزير نفت ثبت‌نام كرده بود، اجازه سخن نداد و مجلس وارد بررسي وزير پيشنهادي ورزش و جوانان شد.

تكميلي 2

قاسمی: افتخار می‌کنم که پاسدار بوده و هستم

پس از سخنان موافق و مخالف نمایندگان، وزير پيشنهادي نفت در دفاع از خود براي تصدي اين وزارتخانه با اشاره به فعاليتهايي كه تاكنون در حوزه‌ي نفت انجام داده گفت: حضورم را در وزارتخانه، سياسي نمي‌دانم و از ابتدا نيز علاقه‌اي به كار سياسي نداشته‌ام.

رستم قاسمي با بيان اينكه افتخارم اين است كه سرباز كوچكي از خيل پاسداران انقلاب اسلامي هستم و بعد از خدمت در دوران دفاع مقدس در دوران سازندگي خدمت كرده‌ام، افزود: طي اين دوران نيز صدها پروژه‌ي مهم را در سراسر كشور به خصوص در حوزه‌ي نفت و گاز با همكاري قرارگاه خاتم‌الانبياء انجام دادم.

وي تصريح كرد: در قرارگاه خاتم‌الانبياء توانستم با كمك همكاران كيفيت پروژه‌ها و زمان انجام پروژه‌ها را به نرم جهاني نزديك كنم و نيز با كنترل بر روي قيمت پروژه‌هاي كشور نقش مهمي را ايفا كرده‌ام. با خروج دو شركت توتال و شل توانستيم جايگزين شركتهايي شويم كه روزي كشور ما را تحريم كرده بودند.

قاسمي خاطر نشان كرد كه اكنون كه به نام وظيفه و تكليف شرعي خود و با روحيه‌ي جهادي اينجا حضور دارم عرض مي‌كنم كه هر چه نمايندگان با راي خود تكليف كنند همان را انجام مي‌دهم. با عنايت به تعامل كار 20 ساله با وزارتخانه نفت و شناخت از آن در چارچوب سياستهاي كلي توسط مقام معظم رهبري ابلاغ شده برنامه‌هاي خود را در قالب چشم‌انداز 20 ساله كشور و برنامه‌ي پنجم توسعه ارائه كرده‌ام.

وی خاطر نشان كرد: توجه جدي به منابع وزارت نفت، كه در سال‌هاي گذشته به دليل تغييرات مكرر در مديريت توجهي نشده است، از برنامه‌هايم خواهد بود و همينطور تعامل با مجلس به عنوان يكي از موضوعاتي كه مي‌تواند وزارتخانه را در پيوستن به مجامع بين‌المللي ياري رساند.

قاسمي در پايان ضمن تشكر از نمايندگان مجلس ياد آور شد: از ابتدا علاقه‌اي به كار سياسي نداشتم و حضورم را در وزارتخانه‌ نفت را نیز سياسي نمي‌دانم.

تكميلي 3

پس از سخنان رستم قاسمی درباره برنامه‌های خود در وزارت نفت، لاریجانی یک ساعت استراحت اعلام کرد و بررسی وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان و همچنین رای گیری برای وزرای پیشنهادی را به جلسه عصر موکول کرد.

در جلسه بعد از ظهر، صمد فدايي به عنوان اولین مخالف وزير پيشنهادي وزارت ورزش و امور جوانان خطاب به عباسي گفت: در زمان تصدي شما در وزارت تعاون نتوانستيد مشكلات تعاوني‌ها را حل كنيد و اختلافات در آن زمان كاملا مشهود بود. شما به هيچ يك از برنامه‌هايي كه ارائه داده بوديد عمل نكرديد در حالي كه نظر مقام معظم رهبري بر تقويت بخش تعاوني‌ها بود.

وي افزود: چگونه در تشكيلاتي كه نه تجربه آن را داريد و نه تخصص آن را داريد و هيچ تناسبي هم با آن نداريد مي‌خواهيد فعاليت كنيد؟ دنياي ورزش دنيايي پيچيده است؛ چگونه مي‌خواهيد جوابگوي عملكرد خود در وزارتخانه ورزش باشيد، چه برنامه‌اي براي اين وزارتخانه داريد؟

فدايي نماينده مردم سنقر و كليايي در پايان گفت: آيا در جامعه ورزشي افرادي صالح‌تر از خود نيافتيد كه مي‌خواهيد وزير ورزش شويد؟

برای اهتزاز پرچم ایران در جهان به عباسی رای بدهید!

پس از آن، بهمن محمدياري نماينده مردم تالش در موافقت با وزير پيشنهادي دولت براي وزارت ورزش و امور جوانان در صحن علني مجلس اظهار داشت: در جهان امروز ورزش بخش عمده‌اي از زندگي انسان را به خود اختصاص داده و تاثيرات سياسي، اقتصادي، فرهنگي شگفتي را در سراسر جهان به جاي گذاشته است.

وي افزود: ورزش عامل مهمي در پيوند بين ملت‌ها محسوب مي‌شود لذا پذيرش مسئولت مديريت در چنين عرصه‌اي نيازمند توانايي‌هاي متعدد اعم از نيروي جواني، علمي، مديريتي، فرهنگي و ورزشي است. پايداري از اصول اوليه و استراتژيك نظام و همچنين عدم تاثيرپذيري از فراز و نشيب‌هاي روز مره سياسي ويژگي‌هاي ذكر شده را كامل مي‌كند.

محمدياري گفت: به كارگيري همكاران موجه و داراي سوابق روشن در وزارت تعاون مي‌تواند مؤيد سخنان بنده در مورد آقاي عباسي باشد.

اين نماينده مجلس در پايان سخنانش خطاب به همكاران خود در مجلس گفت: انتظار دارم كه نمايندگان توانايي‌هاي آقاي عباسي را در كنار هم قرار دهند و براي اهتزاز پرچم جمهوري اسلامي در ميادين مختلف ورزشي به آقاي عباسي راي دهند.

عباسی نباید نماینده امور خارجی دولت می‌شد

حسن كامران نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي پيش از ظهر امروز (چهارشنبه) طي سخناني در مخالفت با محمد عباسي وزير پيشنهادي براي تصدي وزارتخانه ورزش و جوانان، با تشكر از سعيدلو مسئول سابق سازمان تربيت بدني به دليل موفقيت‌هايش در دوران مديريتي وي، اظهار داشت: من به سه وزير پيشنهادي از جمله رستم قاسمي، شيخ‌الاسلامي و مهدي غضنفري رأي خواهم داد ولي با يك نفر مخالف هستم و آن هم دلايل مختلفي دارد.

وي با اشاره به فرموده مقام معظم رهبري كه "بارها فرمودند‌ موازي‌كاري نكنيد "، افزود: آقاي عباسي بايد به مردم ايران به صورت شفاف پاسخ دهد كه به چه دليل وقتي آقا فرمودند كار موازي نكنيد، نماينده امور خارجي در آمريكاي لاتين شد.

اين نماينده مجلس ادامه داد: فردي كه پيش از عباسي به او پيشنهاد شد تا نماينده ايران در آمريكاي لاتين شود، اين مسئوليت را نپذيرفت و ‌با اينكه فردي ولايي و خوب بود اما به دليل كه مقام معظم رهبري نسبت به موازي‌كاري بارها هشدار داده بودند، نمايندگي امور خارجه در آمريكاي لاتين را نپذيرفت و بركنار شد.

كامران ادامه داد: در جلسه روز گذشته فراكسيون اصولگرايان گفته شد كه عباسي فرد متعبد به امر ولايت و متدين است، براي همين از نمايندگان و تمام افرادي كه قصد دفاع از وي را دارند، مي‌پرسم كه چه اشكالي داشت‌ عباسي نيز اين مسئوليت را نمي‌پذيرفت.

كامران ادامه داد: بارها به ميرتاج‌الديني گفتم كه به جاي عباسي مي‌توانستيد‌ سعيدلو يا علي‌آبادي را معرفي كنيد، البته فردي به من گفت اگر به عباسي رأي ندهيد، يك آدم بدتري مي‌آيد و اين واقعا جاي تأسف دارد چرا‌كه اين به آن معناست كه ما متخصص، پيشكسوت، افراد دانشگاهي و كارشناس در اين زمينه نداريم كه بخواهند اين كار را به عهده بگيرند.

جریان انحرافی را چماق نکنید

آخرین نماینده موافق هم مؤيد حسيني‌‌صدر نماينده مردم خوي در مجلس بود که در موافقت با وزير پيشنهادي دولت براي وزارتخانه ورزش و امور جوانان، با بيان اينكه گلايه‌اي از مخالف وزير ورزش دارم، در پاسخ به سخنان نماينده مخالف گفت: ما هيچ وقت نبايد از اين عبارت استفاده كنيم كه شما يك سري تخلفاتي داريد كه من الان بيان نمي‌كنم.

وي ادامه داد: معني اين جمله اين است كه اين تخلفات قابل گفتن نيست؛ چه تخلفاتي؟ اينكه نماينده‌اي بگويد بعضي مسائل را در اينجا بيان نمي‌كنم، بدترين تهمت است، زيرا زيبنده نيست شما به فردي بگوييد كه "شما آنقدر گناه داريد كه اينجا نمي‌توان گفت.

حسيني‌صدر اضافه كرد: اگر بگويند در مورد مدرك تحصيلي وي ابهام وجود دارد، بنده آن را پاسخ خواهم داد و مي‌گويم از رئيس دانشگاه و چند نماينده پرسيدم و آنها گفتند وي مدرك را اخذ كرده است.

وي با بيان اينكه اگر مسئله‌اي در اينجا هست، بايد بيان شده و به آن پاسخ داده شود، تصريح كرد: زيبنده نيست فردي كه وزير و نماينده مجلس بوده است، اكنون اينگونه مورد خطاب قرار گيرد زيرا اين اقدام پيام منفي را در جامعه دارد.

اين نماينده مردم در خانه ملت با اشاره به جريان انحرافي گفت كه اين جريان مانند يك ليوان آب گنديده است كه هر كس به ديگري مي‌گويد بر رويت بريزم. نبايد به اين صورت باشد كه با استفاده از اين جريان به افراد تهمت بزنيم، البته آقاي عباسي يك فرد ولايي و تابع قوانين به خصوص قانون اساسي بوده و در چارچوب وظايف خود عمل مي‌كند.

حسيني‌صدر ارتباط خوب عباسي با نمايندگان و مناسب بودن وي براي حضور در وزارت ورزش و جوانان را از ويژگي‌هاي مثبت وي دانست و گفت: آشنايي با جامعه ورزش از ديگر مؤلفه‌هاي عباسي است و وي مناسب‌ترين فرد براي وزارت ورزش و جوانان است.

در پايان اين جلسه،‌ رستم قاسمي با 216 راي موافق، 22راي مخالف و 7 راي ممتنع وزير نفت شد.

محمد عباسي با 165 راي موافق ، 61 راي مخالف و 19 راي ممتنع وزير ورزش و جوانان شد.

مهدي غضنفري با 218 راي موافق، 20 راي مخالف و 7 راي ممتنع وزير صنعت، معدن و تجارت شد.

عبدالرضا شيخ‌الاسلامي با 204راي موافق، 31 راي مخالف و 10 راي ممتنع وزير تعاون، كار و رفاه شد.