هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 3 مهر 1399
ساعت 12:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 25 دى 1387 ساعت 16:50
چهارشنبه 25 دى 1387 20:20 ساعت
2009-1-14 16:50:04
شناسه خبر : 8044

گروه سياسي- اگر در ماههای گذشته به صورت حدس و گمان مطرح می شد اکنون قیاسی است که به عینه قالب مشاهده است و رفتارهای انتخاباتی این روزهای خاتمی برای کاندیداتوری در انتخابات 88، تداعی کننده شیوه ای است که هاشمی رفسنجانی در سال 84 برای ورود به انتخابات برگزیده بود.

غمزه های سیاسی و ابراز تردید درباره آمدن یا نیامدن اولین شباهتی است که درباره رفتار این روزهای خاتمی با مدل انتخاباتی هاشمی رفسنجانی به ذهن می رسد. هدایت آقایی عضو حزب کارگزاران سازندگی در این باره می گوید: "با توجه به اينکه خاتمي تاکنون و شايد تا زمان طولاني تري تصميم جدي نگرفته و ترديد دارد همانند رفتار هاشمي رفسنجاني است"؛ وی اما سعی در توجیه این ابراز تردیدها داشته و تأکید می کند: "اين موضوع معلول شرايط پيچيده سياسي جامعه ما از جمله عدم شفافيت ها، عدم اعتماد نسبت به سلامت انتخابات، تخريب ها و مسائل ديگر است که باعث مي شود کانديداها دير اعلام آمادگي کنند و يا در ترديد به سر ببرند و اين موضوع که از زمان هاشمي رفسنجاني شروع شده، طبيعي است و اکنون مي بينم که در بين کانديداها گسترده شده است".

در این میان اما اختلاف نظری هم میان همفکران خاتمی وجود دارد؛ در حالی که محمد مقدم، عضو مجمع روحانیون مبارز این شباهت ها را استفاده از تجربیات هاشمی و خالی از اشکال می داند، یدالله طاهر نژاد عضو شواری مرکزی حزب كارگزاران می گوید: "اگر رفتار انتخاباتي هاشمي رفسنجاني درست بود، جواب مي داد، پس شبيه سازي رفتاري که جواب نداده است، عاقلانه نيست".

اما این تنها شباهت موجود نیست. یکی از بزرگترین شباهت های رفتار انتخاباتی محمد خاتمی و هاشمی رفسنجانی، استقرار در دفتر کاری و انجام دیدار با جمعی محدود که عنوان اقشار مختلف مردم در اخبار بر آنها نهاده می شود، است.

محسن امین زاده، عضو بنیاد باران نیز با اذعان به این موضوع گفته است: تا کنون ده ها گروه از شهرهای مختلف کشور و از اقشار مختلف با آقای خاتمی ملاقات و از ایشان برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری آینده دعوت کرده اند و نیز صدها گروه از شهرهای مختلف کشور متقاضی دیدار با ایشان هستند، در حدی که دفتر ایشان قادر به پاسخگویی به این همه تقاضای دیدار نیست. همه یک حرف را با عبارات مختلف بیان می کنند. آنان به دیدار خاتمی می آیند و به ایشان می گویند که برای نجات کشور به صحنه بیا و نامزد ریاست جمهوری بشود.

خاتمی به جز برخی سفرهای محدود به زادگاهش و حضور در برخی اجتماعات مردمی در آنجا، کمتر به میان مردم آمده و قطعا همین موضوع باعث شده تا تصوری نادرست از خواست مردم برای او ایجاد شود.

حضور اجتماعات حزبی و گروهی از همفکرانش در دفتر وی که با هماهنگی اعضای دفتر و یاران او انجام می شود، برداشت ناصحیحی از مطالبات واقعی مردم و در نهایت رفتار انتخاباتی آنها برای او ایجاد می کند.

این رویکرد در انتخابات پیشین ریاست جمهوری از سوی هاشمی رفسنجانی اتخاذ شده بود و در حالی که رقبای آن دوره در تلاش بودند تا با ارتباط بیشتر با اقشار مختلف مردم به جلب رای آنها توفیق یابند، هاشمی ترجیح می داد در دفترش نشسته و از خلال دیدارهای محدودش به رصد رفتار انتخاباتی 70 میلیون ایرانی بپردازد.

البته این شیوه هاشمی و خاتمی، با توجه به اینکه هر دو 8 سال زمام دولت را در دست داشتند و پس از آن نیز در عرصه سیاسی کمابیش فعال بودند، تنها محدود به انتخابات نمی شود و آنها عموماً ترجیح می دهد از نقطه کانونی حضور خود مطالبات مردم را بسنجند و زحمت حضور در میان اقشار مردم را به خود ندهند.

مدل انتخاباتی که اکنون خاتمی با اتکا به آن، ماههای باقی مانده تا انتخابات را سپری می کند، در کنار اخبار مربوط به دیدارها و رایزنی های خاتمی با هاشمی رفسنجانی، از بازیگردانی هاشمی حکایت دارد؛ همانطور که محمد عطریانفر از نزدیکان هاشمی رفسنجانی نیز چندی پیش به این موضوع اذعان کرده بود که "هاشمی رفسنجانی هدایت جبهه دوم خرداد را به دست گرفته است".

پس از آنکه در پی نتایج چندین انتخابات، هویتی به نام جریان اصولگرایان خودنمایی کرد، هاشمی رفسنجانی نفوذ و تأثیر خود را در بسیاری از طرفداران سنتی اش از دست داد و به همین دلیل برای احیای پایگاه سیاسی و اجتماعی از دست رفته این بار بنا را بر نفوذ و به دست گرفتن هدایت در جریان مقابل گذاشته است؛ هرچند که این جریان ید طولایی در تخریب و حملات بی سابقه علیه هاشمی پس از دوم خرداد 76 داشته و اصولاً جریان دوم خرداد جریانی است که با نفی هاشمی ماهیت یافته است.

اما به نظر می رسد در طیفی از گروههای دوم خردادی که امروز یاران خاتمی نام یافته اند نیز نفوذ هاشمی بر خاتمی خوشایند نباشد چراکه پس از درج اخبار مربوط به نشست 3 ساعته هاشمی با خاتمی و توصیه های انتخاباتی به وی، آنها به تکذیب اصل این خبر روی آوردند اما در این میان، استقبال هاشمی از ورود خاتمی به عرصه انتخابات نکته ای است که قابل تکذیب نبوده و به سرعت عیان شد.

در این زمینه چندی پیش علی شکوری راد، عضو حزب مشارکت این موضوع را مورد تاکید قرار داده و گفته بود: "آقايان هاشمي و خاتمي كمترين مشكل را با یکديگر دارند و اگر آقاي خاتمي بيايد چه رسمي و چه غير رسمي، قطعاً مورد حمايت آقاي هاشمي رفسنجاني خواهد بود".

هدايت آقايي، عضو حزب کارگزاران نیز در این مورد می گوید: صددرصد هاشمي رفسنجاني با اين اتفاق موافق است؛ هاشمي رفسنجاني خاتمي را به عنوان يک رييس جمهور موفق قبول دارد و از آمدن وي هم به لحاظ سياسي که رونق بيشتري پيدا مي کند و هم به لحاظ اصلاح کارهاي اجرايي که طي چند سال گذشته با مشکلات روبرو بوده است، استقبال خواهد کرد.

مقدم، عضو مجمع روحانيون مبارز هم این حمایت را بر اساس اخبار غير رسمي تأیید می کند.

با تمام این اوصاف، ممکن است هاشمی تا انتخابات هم به صورت چراغ خاموش صحنه گردانی جریان دوم خرداد را بر عهده گیرد چراکه بر اساس آنچه گفته شد، فلسفه وجودی این جریان از ابتدا نفی هاشمی بود و از سوی دیگر او برای خود چهره ای فراجناحی قائل بوده و نمی خواهد این تابو علناً شکسته شود؛ در این زمینه مصطفی درایتی، عضو شوراي مرکزي حزب مشارکت معتقد است که استقبال هاشمی از کانديداتوري خاتمي به صورت علني نخواهد بود اما از نظر جهت گيري يقيناً از آمدن خاتمي حمايت خواهد کرد.