هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 28 شهريور 1400
ساعت 12:26
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 30 تير 1390 ساعت 15:52
پنجشنبه 30 تير 1390 20:22 ساعت
2011-7-21 15:52:39
شناسه خبر : 79935
نشست "گفت‌وگوهای ملی" (حوار الوطني) ادامه روندی است که آل خلیفه با هدف آرام نشان دادن شرایط داخلی آغاز کرده بود. اوایل خرداد ماه ابتدا رژیم آل خلیفه وضعیت فوق العاده را لغو کرد و چندی بعد نظامیان سعودی خروج از خاک بحرین را آغاز کردند. در همین راستا بحرین کوشید در طی یک اقدام نمایشی مسابقات فرمول یک را میزبانی کند.

رژیم آل خلیفه از حدود یک ماه قبل، تمام تلاش خود را به کار بسته تا معارضان را پای میز مذاکره بنشاند و فيتيله انقلاب اسلامي در بحرين را پایان بكشد اما روز یکشنبه الوفاق بزرگ‌ترین حزب معارض بحرینی اعلام کرد كه از مذاکرات نمایشی "گفت‌وگوی ملی" که از 13 تیر آغازه شده، کناره گیری می کند.

به گزارش رجانيوز، خلیل المرزوق نماینده الوفاق گفت "ما سعي خود را کرديم، بدون آن که موفقيتي در يک گفت‌وگوي جدي حاصل کنيم." منابع خبري نيز تأييد می‌کنند که از مجموع 300 کرسی گفت‌وگوهای ملی، تنها 35 کرسی در اختیار معارضان رژیم است و باقيمانده را طرفداران دولت در اختیار دارند.

نشست "گفت‌وگوهای ملی" (حوار الوطني) ادامه روندی است که آل خلیفه با هدف آرام نشان دادن شرایط داخلی آغاز کرده بود. اوایل خرداد ماه ابتدا رژیم آل خلیفه وضعیت فوق العاده را لغو کرد و چندی بعد نظامیان سعودی خروج از خاک بحرین را آغاز کردند. در همین راستا بحرین کوشید در طی یک اقدام نمایشی مسابقات فرمول یک را میزبانی کند.

پرده دیگر این نمایش هفته پیش با آزادی آیات القرمزی اجرا شد. آزادی القرمزی پس از آن اتفاق افتاد که او در یک برنامه تلویزیونی از عملکرد خود و سرودن یک قصیده سیاسی ضد رژیم اظهار پشيماني كرد. کل پیام القرمزی 20 ثانیه بود. او گفته بود "من به طور جدی از آن‌چه انجام داده‌ام و از گفتن آن الفاظ که در حضور جمع، نسبت به ملک و در حق جناب نخست‌وزیر بیان شده است، پشیمان هستم و از کلام خود عذرخواهی می‌کنم."

با این حال، القرمزی پس از آزادی از زندان در گفت‌وگو با پرس تی وی اظهار داشت كه "آن‎ها 9 روز، صبح و ظهر و شب من را مورد ضرب و شتم قرار دادند .. آن‎ها من را بسيار بسيار زياد کتک زدند... و هربار توسط بيش از يک نفر مورد ضرب و شتم قرار مي¬گرفتم، هم زن و هم مرد".

وي در بخش دیگر مصاحبه تاکید کرد "بازجويان و محافظان زندان به وي اجازه استفاده از سرويس بهداشتي نداده و با لحن و کلماتي بسيار توهين‎آميز و موهن نسبت به وي و خانواده¬اش سخن مي¬گفتند."

القرمزی در حالی زبان به افشاگری باز كرد که مقامات بحرینی او را تهدید کرده بودند در صورت هر گونه مصاحبه مجددا به زندان باز خواهد گشت و پس از اين مصاحبه نيز مجددا بازداشت شد.

آل خلیفه پیشتر کوشیده بود آیات القرمزی را که از مجبوب ترین چهره های قیام محسوب می شود، در برابر دیدگان مردم بشکند و ناآرامی ها را پایان یافته تلقی کند. با این وجود استقبال مردم پس از آزادی القرمزی و رویکرد جدید او در مصاحبه با پرس تی وی، نتیجه ای برای رژیم در برنداشت.

اما در شرايطي كه رژيم بحرين از حدود يك هفته پس از تظاهرات 14 فوريه با همكاري نيروهاي امنيتي و نظامي عربستان راهبرد رعب و وحشت با دستگيري، شكنجه و كشتار انقلابيون را براي سركوب اعتراض‌ها كليد زد، موج انقلاب و اعتراض‌ها ادامه دارد، جمعه گذشته در جریان تظاهرات ضد رژيم آل خليفه یک زن میانسال کشته شد.

در اين ميان، يك نكته قابل توجه، الگو شدن روش مبارزه چهره‌هايي مانند القرمزي بر خلاف سياست رعب و وحشت رژيم است،‌ در این میان نه تنها سیاست اعمال فشار آل خلیفه بر امثال آیات القرمزی اعتراض‌ها را آرام نکرده بلكه به تکثیر الگوی آیات القرمزی در میان جوانان بحرینی منجر شده است. فیلم زیر نمایش شعر خوانی یک دختر جوان بحرینی است:

 

Get the Flash Player to see this player.