هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 25 آذر 1398
ساعت 12:26
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 29 تير 1390 ساعت 16:29 2011-7-20 16:29:53
شناسه خبر : 79854
رهبر انقلاب نيز در ديدار هشتم خرداد ماه با نمايندگان مجلس، موضوع تقواي جمعي را مورد تأكيد قرار دادند و اين نكته مهم را يادآوري كردند كه ممكن است در يك جريان افراد خوبي نيز وجود داشته باشند اما به‌دليل رعايت نشدن تقواي جمعي در آن جريان، كارشان به جايي برسد كه مانند جريان چپ تكيه‌گاه افراد ضد دين و ضد امام حسين(ع) شوند.

دو روز پيش علی مطهری در گفت‌وگو با یک سایت خبری در مورد شرایط حضور افراد در انتخابات مجلس نهم گفت كه "به جز موسوی و کروبی بقیه اصلاح‌طلبان باید تایید صلاحیت بشوند و مشکلی برای شرکت در انتخابات نداشته باشند. مگر كسي كه در ستاد انتخاباتي موسوي بوده، جرمي مرتكب شده كه رد صلاحيت شود."

به گزارش رجانيوز، مشارکت سیاسی اعضاي جريان موسوم به اصلاح‌طلب در انتخابات مجلس یکی از موضوع‌هايی است که در هفته‌های اخیر مطرح شده و به دلیل عملکرد این طیف در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 مناقشه برانگيز شده است.

همراهی بخش عمده‌اي از اين جريان با فتنه و همنوایی با ضد انقلاب در جریان تجمع‌هاي غیرقانونی پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات که نهایتا به هتک حرمت روز عاشورا و اعلام انزجار همگانی مردم در راهپیمایی 9 دی منجر شد، موضوعی است که از آن به عنوان عامل اصلی مجوز نداشتن این افراد برای حضور مجدد در عرصه سیاسی کشور ياد مي‌شود.

رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای مجلس خبرگان (سال 88) در مورد آینده سیاسی افراد و گروه‌هایی که در جریان فتنه، بر آتش اختلاف‌ها و اغتشاش‌ها دمیدند، گفتند: «افرادی که حاضر نیستند قانون و رای اکثریت را قبول کنند و نقطه قوتی همچون انتخابات افتخارآفرین 40 میلیونی را تبدیل به نقطه ضعف می‌کنند، صلاحیت حضور در چارچوب نظام اسلامی را از دست می‌دهند که از دست داده‌اند.»

در اين زمينه، احزابی مانند مشارکت و سازمان مجاهدین که به عنوان طراح و تحريك كننده سناريوي براندازي نرم فعالیت می‌کردند و همچنین گروه‌هایی مانند مجمع روحانیون مبارز که به همراهی و تایید این جریان پرداختند و حوادثی مانند دعوت به آشوب خیابانی در روز 30 خرداد -یک روز پس از خطبه‌های نمازجمعه تاریخی تهران به امامت رهبر انقلاب- را رقم زدند که منجر به کشته شدن تعدادی از هموطنان شد، از جمله احزاب و افرادی هستند که با توجه به سخنان صریح مقام معظم رهبری مبنی بر از دست رفتن صلاحیت سیاسی آن‌ها، شرایط حضور در انتخابات را ندارند.

از سوی دیگر، افرادی هستند که در جریان انتخابات ریاست جمهوری به فعالیت و تبلیغ برای این افراد و احزاب پرداختند اما پس از اعلام نتایج و آغاز درگیری‌های خیابانی، سکوت کردند و بدون اعلام برائت و مرزبندی با مواضع این گروه‌ها به فعالیت‌های پیشین خود مشغول شدند و اکنون به دنبال احیای فعالیت‌های سیاسی خود به منظور حضور در انتخابات مجلس نهم در اسفند ماه هستند.

ممكن است برخي از اين افراد براي توجيه مرزبندي نكردن خود بگويند كه به طور مستقیم در آشوب‌ها و فتنه دخالت و مشارکت نداشته‌اند، بنابراين نيازي به تصريح بر مرز خود با ساختارشكنان ندارند. اين در حالي است كه منطق ديني و بيانات اخير رهبر معظم انقلاب در ديدار با نمايندگان مجلس،‌ به رويكرد ديگري تصريح مي‌كند.

همراهی و همفکری با دشمنان، مساله‌ای است که به طور جدی در اسلام و احادیث وارد از ائمه معصومین(ع) مورد تاکید قرار گرفته، به‌طوري که حتي افرادی که روز عاشورا در كربلا نبودند و به روي امام حسين(ع) شمشمير هم نكشيدند اما با سکوت خود، جريان يزيدي را تقويت كردند، مورد لعن واقع مي‌شوند: " فلعن الله امتا سمعت بذلک فرضیت به"

تشبه به دشمنان انقلاب و سكوت در برابر كساني که به‌طور صریح خواستار براندازی نظام شدند، یکی از عوامل جری شدن عوامل فتنه بود که با سوءاستفاده از این فضای سکوت و بی تحرکی، تلاش می‌کنند تا فضا را به نفع خود تفسیر و تحلیل کنند و با تبلیغات گسترده رسانه‌ای به دنبال پیگیری اهداف خود و احیای مجدد برنامه‌های طراحی شده علیه ایران باشند.

رهبر معظم انقلاب نيز در ديدار هشتم خرداد ماه با نمايندگان مجلس، موضوع تقواي جمعي را مورد تأكيد قرار دادند و اين نكته مهم را يادآوري كردند كه ممكن است در يك جريان افراد خوبي نيز وجود داشته باشند اما به‌دليل رعايت نشدن تقواي جمعي در آن جريان، كارشان به جايي برسد كه مانند جريان چپ تكيه‌گاه افراد ضد دين و ضد امام حسين(ع) شوند.

بر اين اساس، مجموعه متعلقين به جريان اصلاح‌طلب جزو جريان كلي فتنه شناخته مي‌شوند، مگر اينكه به‌طور صريح و نه بيان اظهارات مبهم و دو پهلو، فتنه و ظلم بزرگ در حق نظام را محكوم و با آن مرزبندي كنند كه در اين صورت، حق فعاليت سياسي در چارچوب‌هاي قانوني كشور را خواهند داشت.

اما يك تناقض جالب كه گويا رسانه‌هاي متمايل به فتنه با آن درگير و عمدتاً‌ مايل هستند كه با سكوت از كنار آن عبور كنند، اين است كه افرادي كه به‌عنوان اصلاح‌طلب مي‌خواهند وارد فضاي انتخابات شوند بايد براي اين سؤال پاسخ داشته باشند كه چنانچه قصد فعاليت سياسي در همان ساختاري را دارند كه به آن اعتراض داشتند و به‌خاطر آن كشور را به آشوب كشيدند، آيا اين شرايط و ساختار تغيير كرده است و اگر به اين سؤال پاسخ شفافي ندهند، در ميان بدنه باقيمانده جريان فتنه نيز پايگاه خود را از دست مي‌دهند و به‌عنوان افرادي كه قدرت برايشان اولويت دارد، شناخته مي‌شوند.

اما راه منطقي، مرزبندي و محكوم كردن صريح فتنه و جبران اشتباه‌ها است كه در اين صورت، مبناي قانوني، شرعي و عقلي براي بازگشت آن‌ها ايجاد مي‌كند.