هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 9 خرداد 1396
ساعت 03:57
به روز شده در :

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 30 خرداد 1390 ساعت 10:48 2011-6-20 10:48:32
شناسه خبر : 76828

ويژه برنامه هاي شبكه دو به مناسبت ماه مبارك رمضان و تابستان ‌١٣٩٠ اعلام شد.

به گزارش ايسنا، گروه هاي برنامه ساز اين شبكه به مناسبت فرا رسيدن ماه مبارك رمضان و آغاز فصل تابستان هر كدام به نوبه خود برنامه هايي را آماده كرده اند كه در ذيل به معرفي آنها پرداخته مي شود:

گروه معارف شبكه دو سيما با تهيه و پخش برنامه هاي متنوع همچون هفت بهشت، پندار ‌٢، ارمغان، آب و آينه، سلام، جاودانه ها، ذكر محبوب، نكته هاي ناب، شب هاي رمضان، ترنم، ترتيل قرآن، ‌١٤٤٥، مهرورزي و گزارش هايي از مسابقات بين المللي قرآن كريم در ماه مبارك رمضان به استقبال آغاز فصل تابستان و ماه پربركت رمضان مي رود.

«هفت بهشت» و «پندار‌٢» عنوان دو برنامه به تهيه كنندگي محمد تاجيك است كه با آغاز فصل تابستان روي آنتن مي روند.

«هفت بهشت» مسابقه اي معارفي با پيام و محتوايي معارفي است كه در ‌٥٥ قسمت ‌٦٠ دقيقه اي با حضور سه گروه شركت كننده در استوديوي برنامه توليد و پخش خواهد شد. تصويربرداري اين مسابقه كه از جذابيتهاي بسياري برخوردار است با ‌١٠ دوربين، از وجه تمايز آن با ساير مسابقات تلويزيوني است. همچنين تمام تريبون هاي اين برنامه با آكواريوم هايي از ماهي هاي زينتي خليج فارس مزين شده است. كارگرداني تلويزيوني اين مسابقه كه براي پخش در ايام تابستان تهيه و توليد مي شود را جمشيد كلانتري بر عهده دارد.

برنامه «پندار‌٢» نيز كه به تهيه كنندگي محمد تاجيك براي پخش از شبكه دو در ايام تابستان توليد شده در ‌٥٢ قسمت، مباحث جنجالي روز دنيا از جمله مدعيان امامت و پيغمبري، بهائيت و كليساهاي خانگي، انسانهاي نوظهور،‌ جن، شيطان پرستي و هولوكاست را به تصوير كشيده و مورد تحليل و بررسي قرار مي‌دهد. اين برنامه در قالب آيتمي با عنوان سينماي آخر الزمان سعي دارد علاوه بر پخش بخش هايي از آثار نمايشي هاليوودي به نقد و بررسي مضمون آنها بپردازد. دكتر اسماعيل شفيعي سروستاني، دكتر مجيدشاه حسيني، استاد علي اكبر رائفي پور، استاد نقيب پور و استاد سعيد اصفهانيان از كارشناسان اين برنامه هستند.

«ارمغان»، «آب و آينه»، «سلام» و «جاودانه ها» از ديگر برنامه هاي گروه معارف شبكه دو سيما هستند كه براي پخش در ايام تابستان، اعتكاف و ماه رمضان در نظر گرفته شده اند. اين برنامه ها بصورت آيتم هاي كوتاه سخنان بزرگان دين، احاديثي از ائمه معصوم(عليهماالسلام) و همچنين سخنان بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران، امام خميني(ره) را به مخاطبان شبكه دو تقديم مي كند.

همچنين در ايام ولادت و اعيادي همچون ولادت امام علي(ع)، امام محمد تقي(ع)، مبعث حضرت رسول(ص) و نيز وفات معصومين گروه معارف شبكه دو سيما در قالب آيتم «ذكر محبوب» به تهيه كنندگي مرتضي يعقوبي به پخش مداحي هاي فاخر توسط مداحاني چون حاج محمود كريمي، محمدرضا طاهري، ميرداماد و حداديان خواهد پرداخت.

پخش ويژه برنامه «نكته هاي ناب» به تهيه كنندگي محمود متوسل و كارگرداني جواد آل محمد كه در مدت زمان ‌٤ دقيقه سخنان حجت الاسلام والمسلمين قرائتي پيرامون موضوعات معارفي و ديني از جمله نيايش، نماز و اخلاص را به سمع و نظر مخاطبان مي رساند در تابستان و ماه رمضان نيز ادامه خواهد داشت.

ويژه برنامه هاي «شب هاي رمضان» با محوريت خانواده به تهيه كنندگي پيام ابراهيم پور كه در ايام ماه مبارك رمضان دقايقي پيش از اذان مغرب و افطار روي آنتن شبكه دو مي رود اين بار با هدف محور قرار دادن «خانواده» به عنوان كوچكترين اما اصلي ترين عضو اجتماع سعي دارد متناسب با رسالت شبكه دو كه همان خانواده محوري است پيش رود و با حضور ميهماناني از تمامي اقشار اجتماع در برنامه خود تعامل و ارتباطي دو سويه با مخاطبان ايجاد كند.

«ترنم» و «ترتيل قرآن» به تهيه كنندگي مهدي خداورديان دو ويژه برنامه ديگر از گروه معارف شبكه دو سيما هستند كه هر كدام در‌٣٠ قسمت در ماه مبارك رمضان ميزبان مخاطبان اين شبكه خواهند شد. بررسي نكات اخلاقي و معنوي پيرامون ماه مبارك رمضان، برگزاري مسابقه هاي قرآني و شعرخواني با مضمون قرآن از آيتم هاي برنامه «ترنم» هستند كه با حضور نوجوانان در استوديوي برنامه و حجت الاسلام محمدي به عنوان كارشناس مذهبي اين برنامه در ماه مبارك هر روز به مدت ‌٢٥ دقيقه روي آنتن مي رود.

همچنين در بخش «ترتيل قرآن» نيز در هر روز از ماه مبارك رمضان ‌٥ نوجوان نخبه قرآني كه در زمينه ترتيل قرآن موفق به كسب رتبه هاي بين المللي شده اند به قرائت قرآن كريم به سبك ترتيل مي پردازند.

برنامه «1445» طرحي قرآني است كه گروه معارف شبكه دو قرار است رمضان امسال در قالب اين طرح به تفسير سوره انفال بپردازد.

«مهرورزي» برنامه ديگري از گروه معارف اين شبكه است كه به تهيه كنندگي جواد عظيمي ساخته شده و «گزارشهايي از مسابقات بين المللي قرآن كريم در ماه مبارك رمضان»در ايام تابستان از شبكه دو روي آنتن مي رود.

***

«مسابقه محله، قصه هاي ململ، فيتيله دو، عصرانه، شيب تند، سري جديد شكرستان، شادونه در سرزمين دونه ها، سير تا پياز، سريال امروز فردا، رسيديم و رسيديم، جمعه به جمعه خونه به خونه، عبور موقت، استوديوي پورنگ، مسابقه آشپزي و مسابقه گنج و رنج» از برنامه هاي گروه كودك و نوجوان شبكه دو سيماست كه در ايام تابستان از اين شبكه پخش خواهد شد.

«مسابقه محله» كه سالهاي سال است هر جمعه از شبكه دو سيما پخش مي شود تابستان امسال نيز از اين شبكه پخش مي شود. اين برنامه كه به تهيه كنندگي مسعود روشن پژوه توليد مي شود هر هفته به يكي از شهرهاي كشورمان سفر كرده و يكي از مسابقات مربوط به آن منطقه را براي مخاطبان به نمايش مي گذارد. اين برنامه نيز هر جمعه صبح ها به مدت ‌٢٠ دقيقه پخش خواهد شد. اجراي مسابقه محله را مسعود روشن پژوه به عهده دارد.

«قصه هاي ململ» به تهيه كنندگي محمود سلاميان با شروع فصل تابستان با آيتم هاي متنوعي چون جنگ هفته، پزشكي ـ سلامت، پيام هاي بازرگاني، دانستني ها و مشاوره تلفني از شبكه دو پخش خواهد شد. اين برنامه هر روز با دو آيتم جديد به روي آنتن مي رود كه هر كدام از اين بخش ها به ارائه نكات آموزنده پيرامون مسائل تربيتي، آموزشي و مهارتهاي زندگي به كودكان و حتي نوجوانان مي پردازند. نحوه اجرا و حتي محتواي برنامه ململ در تابستان تغيير مي كند و اين برنامه با اضافه شدن ‌٨ عروسك كه همگي از دوستان و خانواده ململ هستند رنگ و بوي ديگري به خود خواهد گرفت.

مجموعه برنامه «فيتيله دو» به تهيه كنندگي محمد طبيبي و كارگرداني محمد مسلمي كه از جمعه ‌٢٠ خرداد از شبكه دو روي آنتن رفت اين بار با نگاهي نو و تعاملي دو سويه لحظات شاد و مفرحي را براي كودكان و خانواده ها رقم مي زند. اين برنامه كه با همكاري و مشاركت روانشناسان به روي آنتن مي رود سعي دارد علاوه بر ايجاد فضايي متنوع و زيباي بصري با دورهم جمع كردن اعضاي خانواده به والدين در ارتباط با مبنا و مؤلفه هاي صحيح تربيت فرزندان نكاتي را يادآوري كند. «فيتيله دو» علاوه بر جمعه شب در مناسبتهاي مذهبي همچون ولادت و شهادت ائمه معصوم(عليهماالسلام) با نگاهي به سجاياي اخلاقي و سيره اين بزرگان پخش مي شود.

«عصرانه» به تهيه كنندگي اكرم معصومي در دو بخش زنده و توليدي با آيتم هاي نمايشي به مسائلي كه نوجوانان امروز با آن مواجه مي شوند خواهد پرداخت. اين برنامه در ‌١٠٠ قسمت ‌٣٠ دقيقه اي قرار است در ايام تابستان روي آنتن برود و كارشناساني چون دكتر خوش خلق و علم داري در آن حضور دارند كه به مسائل اخلاقي، اجتماعي و فرهنگي نوجوانان جامعه در راستاي ترسيم آينده اي روشن براي آنان مي پردازند.

«شيب تند‌٢» برنامه اي ديگر از گروه كودك و نوجوان شبكه دو سيماست كه به كارگرداني جمشيد كلانتري و تهيه كنندگي نويد محمودي در ‌١٨٠ قسمت ‌٣٠ دقيقه اي سعي دارد با چشم اندازي طنز گونه به بررسي و تحليل مسائلي پيرامون نوجوانان و جامعه بپردازد. فضاي كلي «شيب تند‌٢» بر پايه طنز استوار است و اين برنامه سعي دارد با نمايش هايي از جنس طنز، نوجوانان جامعه را كه هر كدام به نوبه خود مي توانند در آباداني اين مرزِ بوم سهيم باشند در مسير رسيدن به‌ آرمان هاي روشن خود هدايت كند. اين برنامه در دو بخش نمايشي «ف ف» كه حسين رفيعي ايفاي آن را برعهده دارد و همچنين «رعنا و مينا» كه نقش آفريني آنها را نازنين پيركاري و مهرآسا صمدي بر عهده دارند در ايام تابستان از شنبه تا چهارشنبه، عصرها از شبكه دو پخش خواهد شد.

سري جديد«شكرستان» به كارگرداني بابك نظري و تهيه كنندگي سيد مسعود صفوي نيز با آغاز فصل تابستان با قصه هاي متفاوت و جديدي چون «نسل سوخته» كه به مقولة تأثيرتغيير زمان بر خواسته ها و عملكردهاي انساني مي پردازد و قصه «آشتي كنان الماس و فرزندان» كه روايت فراموش كردن بدي ها و پاك نمودن دل ها از كينه ديرينه دو فرد نسبت به يكديگر است به روي آنتن خواهد رفت.

«شادونه در سرزمين دونه ها» به تهيه كنندگي علي اكبر ذاكري با آغاز فصل تابستان علاوه بر پخش آيتم هاي جديد و متنوع با حضور عروسكي به نام نادونه از شبكه دو پخش خواهد شد. «قصه هاي عمه خورشيد»، «دستهاي من و بابام»، «نقاش كوچولو» از آيتم هاي متنوع شادونه در سرزمين دونه ها هستند. در بخش «قصه هاي عمه خورشيد» شاهد آيتمي نمايشي با حضور بچه ها خواهيم بود و سارا خيرخواه در اين بخش به بيان موضوعاتي در زمينه هاي مختلف خواهد پرداخت.

در آيتم «دستهاي من وبابام» نيز مخاطبان خواهند آموخت كه چگونه مي توان با استفاده از خلاقيت هاي خود از برخي وسايل دور ريختني و بدون استفاده، كاردستي ساخت. اجراي اين بخش را معروف و عرفان فيضي به عهد دارند و در «نقاش كوچولو» مخاطبان موضوع نقاشي را حدس مي زنند.

برنامه «سير تا پياز» به تهيه كنندگي سميرا فلاح نژاد كاري ديگر از گروه كودك و نوجوان شبكه دوسيماست كه در ‌٣٠ قسمت به ارائه مسائل آموزشي و تربيتي به كودكان و نوجوانان خواهد پرداخت. در اين برنامه كه با شروع فصل تابستان از شبكه دو روي آنتن مي رود. موضوعاتي چون حسادت، مشورت و وابستگي كه از دغدغه هاي اصلي كودكان و نوجوانان به شمار مي روند مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد.

«سريال امروز و فردا» به كارگرداني حسين قناعت و تهيه كنندگي داوود قچاق با مضمون كودك با آغاز تعطيلات مدارس و شروع اوقات فراغت دانش آموزان از شبكه دو سيما روي آنتن مي رود. اين سريال داستان زندگي پسرخردسالي را به تصوير مي كشد كه در ارتباط با مسائل و مشكلاتي كه خانواده اش با آن دست و پنجه نرم مي كنند، انشايي مي نويسد كه اين متن سرآغاز ماجراهايي در زندگي اوست. در اين سريال بازيگراني چون فاطمه گودرزي، رضا فيضي، احمد علامه دهر، پويا گنجي و دريا مرادي به ايفاي نقش مي پردازند.

«رسيديم و رسيديم» كاري از گروه كودك و نوجوان شبكه دوسيماست كه به تهيه كنندگي احسان نيلي در تابستان سال جاري از شبكه دو روي آنتن مي رود. اين برنامه تصويرگر سفر نوجواني است كه به روستاهاي كشور سفر كرده و با فرهنگ، آداب و رسوم و شغل هاي مردم آن ديار آشنا مي شود. رسيديم و رسيديم علاوه بر معرفي بافت هاي قديمي و سنتي روستاهاي مختلف كشور از فضايي آموزشي نيز برخوردار است و كودكان و نوجوانان را با شغل هاي مردم شهرها و روستاهاي مختلف آشنا مي كند.

«جمعه به جمعه، خونه به خونه» نيز به تهيه كنندگي و كارگرداني مجيد قناد با آيتم هاي متنوع و شاد در فصل تابستان مهمان مخاطبان خواهد بود. اين برنامه سعي دارد علاوه بر برقراري ارتباط با بچه ها، با والدين نيز در زمينه مسائل مختلف تربيتي و آموزشي كودكان امروز كه آينده سازان فرداي اين كشور هستند تعامل برقرار كند. آيتم هاي متنوع و شاد اين برنامه به صورتي طراحي شده كه با شعر، نمايش و مسابقه همراه است به گونه اي كه در هر برنامه از جمعه به جمعه، خونه به خونه علاوه بر برگزاري مسابقه حضوري و تلفني، ‌٦ نمايش و ‌٨ سرود با محتوا و مضامين كودك و نوجوان به سمع و نظر مخاطبان مي رسد.

برنامه «عبور موقت» كه پخش آن چند هفته اي است از شبكه دو سيما شروع شده است با اجراي داريوش فرضيايي و امير محمد متوسليان به صورت نمايشي و با هدف آموزش مسائل تربيتي به مخاطبان، هر جمعه مهمان خانه مخاطبان است. اين برنامه در ‌١٠ قسمت عبور موقتي است تا مسلم آقاجان زاده به عنوان تهيه كننده برنامه، سريال پورنگ را آماده كند. اين برنامه نيز در ايام تابستان عصرهاي جمعه پخش خواهد شد.

«استوديوي پورنگ» (سريال عموپورنگ) به تهيه كنندگي مسلم آقاجان زاده و كارگرداني محمد عليپور در ‌٥٢ قسمت، تابستان ‌١٣٩٠ ميزبان مخاطبان كودك و نوجوان شبكه دو سيما مي شود. اين برنامه با برخورداري از جنبه هاي آموزشي به كودكان در هر قسمت به يك موضوع اخلاقي ـ تربيتي مي پردازد. «استوديوي پورنگ» در قالب روايت داستان گونه، تصويرگر تلاش هاي عموپورنگ در جهت ساخت برنامه در يك استوديو است كه به دنبال آن اتفاقات جذاب و جالبي رخ مي دهد كه فضاي برنامه را متنوع و مفرح مي كند.

«مسابقه آشپزي» به تهيه كنندگي سوسن كرامتي و ژاله موقر نيز در ايام تابستان با اجراي عمو مهربان (مجتبي ظريفيان) پخش خواهد شد. در اين برنامه كه صبحها پخش مي شود بين دو گروه مسابقه آشپزي برگزار مي شود و داوران مسابقه هم از هنرمندان خواهند بود.

همچنين برنامه اي تحت عنوان «مسابقه گنج و رنج» به تهيه كنندگي حميدرضا توسلي در ايام تابستان از شبكه دو سيما پخش مي شود.

***

گروه فيلم و سريال شبكه دو سيما همزمان با ايام تابستان و فرا رسيدن ماه مبارك رمضان، آثار نمايشي بسياري را همچون من قهرمان نيستم، كاشي ‌٣١٣، جايزه، كفش هاي پاره، و سريالهاي چمدان، سي امين روز، نشاني، قسم، شهريار، و او يك فرشته بود تهيه و آماده پخش كرده كه در آينده اي نزديك در جدول پخش برنامه هاي اين شبكه قرار خواهد گرفت.

فيلم تلويزيوني «من قهرمان نيستم» به كارگرداني محسن توكلي و تهيه كنندگي مجيد مظفري براي پخش در تابستان تهيه و توليد مي شود. ماجراي اين فيلم كه فيلمنامه آن را اكبر و اصغر روح نوشته اند درباره كودكي است كه در مسير زندگي ماجراهايي برايش رقم مي خورد.

فيلم تلويزيوني «كاشي ‌٣١٣» به كارگرداني حسين تبريزي و تهيه كنندگي يحيي منصور مؤيد همزمان با نيمه شعبان از گروه فيلم و سريال شبكه دو روي آنتن خواهد رفت. اين فيلم با نقش آفريني بازيگراني چون مريم كاوياني،‌ فريبا متخصص، زهرا سعيدي،‌سيد ياسر جعفري، نيلوفر شهيدي و حسن اسدي داستان چند خانواده را بيان مي كند كه در منزلي با يكديگر زندگي مي كنند و بروز اتفاقي باعث مي شود تا اين خانواده ها دچار سوء تفاهمي شده و رو در روي يكديگر بايستند.

فيلم تلويزيوني «جايزه» به كارگرداني رضا سبحاني و تهيه كنندگي محسن شايان فر براي پخش در مبعث حضرت رسول(ص) تهيه و توليد مي شود. اين فيلم با نقش آفريني بازيگراني همچون صالح ميرزاآقايي، مينا جعفرزاده، حسين محب اهري، آناهيتا اكبري و علي شاملو داستان پسري بنام اميرعلي را روايت مي كند كه در مسابقه انشانويسي يكي از شبكه هاي تلويزيوني برنده شده و بايد براي گرفتن جايزه ا ش عازم تهران شود و اين موضوع آغاز ماجراهايي براي اوست.

فيلم سينمايي «كفش هاي پاره» به كارگرداني مرتضي آتش زمزم و تهيه كنندگي محسن طباطبايي پور براي پخش در تابستان ‌٩٠ تهيه و توليد خواهد شد. اين فيلم با مضمون كودك ساخته مي شود و فضاي زندگي ماشيني روزگار ما كه باعث بروز فاصله ها بين كودكان و والدين شده است را مطرح مي كند. اين فيلم در حال حاضر در مرحله پيش توليد قرار دارد.

سريال «چمدان» با مضمون طنز به كارگرداني و تهيه كنندگي خسرو ملكان براي پخش در ماه مبارك رمضان از شبكه دو سيما در حال تهيه و توليد است. اين سريال ‌٢٧ قسمتي يك اثر اپيزوديك است و بازيگراني چون فتحعلي اويسي، ميرطاهر مظلومي، محسن قاضي مرادي، فلورا نظري، يوسف صيادي و ارژنگ اميرفضلي در آن به ايفاي نقش پرداخته‌اند همچنين سريال تلويزيوني «سي امين روز» به كارگرداني جواد افشار و تهيه كنندگي رضا جودي دومين اثر نمايشي شبكه دو سيما درماه رمضان امسال خواهد بود كه با نقش آفريني بازيگراني چون هومن سيدي، كوروش سليماني، محمود عزيزي، رزيتا غفاري و بهرام ابراهيمي داستان مردي بنام سياوش را به تصوير مي كشد كه سهواً باعث قتل برادر دوستش مي شود و از آنجا كه بسيار به رفاقت پايبند است قتل را گردن مي گيرد.

اين سريال در كنار «چمدان» يكي از گزينه هاي شبكه دو سيما براي پخش در ايام ماه مبارك رمضان در نظر گرفته شده است.

سريال «نشاني» به كارگرداني رامبد جوان و تهيه كنندگي مجيد اوجي با بازي فلورا سام،‌آتنه فقيه نصيري، برزو ارجمند، رامبد جوان، داوود رشيدي و مرضيه برومند كه پخش آن در ‌١٥ قسمت از شبكه دو آغاز شده و داستان دختري بنام ليلا را به تصوير مي كشد كه در پي ورشكستگي شركت عمه اش، مجبور مي شود به ايران سفر كند ولي بدنبال اين موضوع ماجراهايي برايش بوقوع مي پيوندد. اي سريال هم اكنون هر روز به جز شنبه ها و جمعه ها ساعت ‌٢٣/٣٠ از شبكه دو پخش مي شود.

سريال «قسم» به كارگرداني حسين تبريزي و تهيه كنندگي سعيد منتظر المهدي در ايام تابستان از شبكه دو روي آنتن خواهد رفت. اين سريال با نقش آفريني بازيگراني چون مريم كاوياني، بهزاد فراهاني، حسن جوهرچي و نسرين مقانلو داستان ارتباط انسان با خدا را به تصوير مي كشد و روايت زندگي پيرمردي است كه در هويت و اعتقاداتش دچار مشكلاتي مي شود.

سريال تلويزيوني «شهريار» به تهيه كنندگي پروانه پرتو و كارگرداني كمال تبريزي قرار است در ايام تابستان در ‌٢٢ قسمت، زندگي پرفراز و نشيب شهريار را به تصوير بكشد. الهام حميدي، فرهاد قائميان، مهسا كرامتي و ليلا تقوي از بازيگران سريال شهريار هستند.

همچنين سريال «او يك فرشته بود» به كارگرداني عليرضا افخمي و تهيه كنندگي رامين عباسي زاده با آغاز فصل تابستان از شبكه دو به روي آنتن خواهد رفت. اين مجموعه داستان خانواده اي را به تصوير مي كشد كه با ورود يك زن به جمع خانوادگي شان باعث از هم پاشيدگي خانواده از هم مي شود. در اين سريال بازيگراني چون حسن جوهرچي، مريم كاوياني، بهاره افشار و ثريا قاسمي به ايفاي نقش پرداخته اند.

***

«قند و پند، ديدار آشنا، پلي به گذشته، بر بال پروانه و زنگ تاريخ» از ويژه برنامه هاي گروه فرهنگ، تاريخ و هنر شبكه دو سيماست كه در ايام تابستان از اين شبكه به سمع و نظر مخاطبان خواهد رسيد.

«قند و پند» مجموعه اي نمايشي به تهيه كنندگي علي احمدي است كه قصه هاي آن بر اساس ضرب المثل ها و قصه هاي كوتاه ادبيات فارسي كهن نوشته شده است. اين مجموعه با نمايش هاي متعدد پيرامون موضوعات متنوع در ايام تابستان به روي آنتن مي رود.

سري ششم برنامه «ديدار آشنا» به تهيه كنندگي قاسمعلي فراست در ايام تابستان روي آنتن خواهد رفت. اين برنامه در ‌٣٠ قسمت به معرفي زندگي، آثار و تجربيات اساتيد مختلف در حوزه هاي فرهنگي، هنري و ادبي خواهد پرداخت.

«پلي به گذشته» برنامه اي است كه به تهيه كنندگي علي رجب لو در ايام تابستان قرار است مقاطع مختلف تاريخ كشور را تا پيروزي انقلاب اسلامي به سمع و نظر مخاطبان برساند.

«زنگ تاريخ» برنامه اي به تهيه كنندگي ناصر عبداللهي نگار است كه در ‌١٨٥ قسمت ‌١٥ دقيقه اي به بررسي تاريخ معاصر ايران مي پردازد. اين برنامه شنبه، دوشنبه و چهارشنبه قبل از خبر ‌٢٠/٣٠ پخش مي شود و هدف از پخش آن آشنايي نسل جوان با تاريخ معاصر كشور و بازگويي و نگاهي دقيق به نهضت هاي مردمي در سده گذشته است. مجري كارشناس اين برنامه حجت الاسلام روحاني است كه ادوار زندگي امام خميني (ره) از دوران ولادت، كودكي و نوجواني، شكل گيري شخصيت سياسي اجتماعي ايشان، خودسازي و محيط سازي ودر نهايت آغاز دوران رسمي مرجعيت و رهبري ايشان در سال ‌٤٠ و .... را نقد و بررسي مي كنند. سپس برنامه به شكل گيري نهضت حضرت امام (ره) پرداخته و مبارزات ايشان در زمان رژيم طاغوت و دستگيري و تبعيد ايشان را بازگو مي كند و اين روند تا پيروزي انقلاب اسلامي با هدايت و رهبري ايشان ادامه پيدا مي كند. پخش اين برنامه در ايام تابستان نيز ادامه خواهد داشت.

«بربال پروانه» نيز برنامه ديگري به تهيه كنندگي ناصر عبداللهي نگار است كه در ‌٣٠ قسمت به بررسي تحولات صعودي سينماي كودك و نوجوان خواهد پرداخت. بربال پروانه برنامه اي تركيبي است كه در كنار پاسخگويي به سؤالاتي پيرامون اعتلاي سينماي كودك به چگونگي تقويت كالبد اين سينما و توليد آثار فاخر مي پردازد.

***

برنامه هاي «ووم پاي قصه گو، مارگو موشه، قطارهاي كوچولو، طليعه صبح، سفر به روستاي كوچولوها، دعاي افتتاح، خرس هاي مهربون، انا القدس، گزارش حيوانات و سريالهاي خارجي معلم، مرز جنون، قصه هاي جزيره، قتل در ميدسامر، دهكده خاطرات، بچه هاي بازيگوش و ‌٥٥ درجه شمالي نيز از برنامه هايي است كه تأمين برنامه شبكه دو سيما به مناسبت ايام تابستان آماده پخش كرده است.

مجموعه نمايشي «انا القدس» در ‌٣٠ قسمت ‌٤٥ دقيقه اي قرار است به مناسبت ماه مبارك رمضان از شبكه دو پخش شود. داستان اين مجموعه مربوط به سال ‌١٩١٧ است كه دولت انگليس با برپايي جنگي سخت، دولت عثماني را از بيت المقدس بيرون مي كند و در مقابل، شهروندان فلسطيني خود را براي مقابله با اين تهاجم آماده مي كنند. اين سريال محصول سال ‌٢٠٠٩ سوريه است كه باسل الخطيب كارگرداني آن را به عهده دارد و افلام محمد نوروزي به همراه حسن عبدالله تهيه كنندگان اين مجموعه هستند.

«دعاي افتتاح» هم در ‌٣٠ قسمت ‌١٠ دقيقه اي كاري ديگر از تامين برنامه شبکه دوبراي ايام ماه مبارک رمضان است.

برنامه «طليعه صبح» كه هم اكنون روزهاي جمعه و ايام تعطيل صبحها از شبكه دو پخش مي شود نيز به مناسبت ايام تابستان در ‌٩٠ قسمت ‌٣٥ دقيقه اي آماده شده است كه بصورت مستندي تركيبي، ادعيه و زيارات مخصوص روز را با توجه به مناسبت هاي مخنلف به تصوير مي كشد. اين برنامه در ايام تابستان جايگزين برنامه «بچه ها مدرسه» خواهد شد.

سريال «معلم» محصول مشترك كشورهاي فرانسه و سوئد است و قسمت هاي مختلف توسط كارگردانان گوناگوني ساخته شده است. اين سريال كه در ايام تابستان از باكس نمايشي ساعت ‌١٩ در ‌٣٠ قسمت ‌٤٠ دقيقه اي روي آنتن خواهد رفت از محتوا و پيام هاي تربيتي و آموزشي كارآمد برخوردار است. اين اثر، تلاش هاي ويكتور لوواك را روايت مي كند كه با پشتوانه سال ها قضاوت، اكنون در نقش معلمي سيار است كه با استقرار چند روزه در مدرسه هاي مناطق مختلف فرانسه به انجام مسئوليتش مي پردازد.

انيميشن هاي «ووم پاي قصه گو» در ‌٥٢ قسمت ‌١٤ دقيقه اي، «مارگو موشه» در ‌٤ قسمت ‌٩ دقيقه اي و «قطارهاي كوچولو» در ‌١١ قسمت ‌١٠ دقيقه اي پخش مي شوند.

«ووم پاي قصه گو» در خصوص گونه هاي كم و متنوعي از حيوانات است كه در قطب شمال با هم زندگي مي كنند. اين انيميشن صميميت اين حيوانات و خاطرات خوش آنها را بيان مي كند و ووم پاي قصه گو راوي اين خاطرات براي مخاطبان خردسال خواهد بود.

«مارگو موشه» داستان موشي را روايت مي كند كه در جنگل زندگي مي كند و داستانها و اتفاقاتي كه برايش به وقوع مي پيوندد را به تصوير مي كشد.

همچنين انيميشن «سفر به روستاي كوچولوها» در ‌٢٠ قسمت ‌٢٥ دقيقه اي روايت گر سفر سه ميمون كوچولو براي گذراندن تعطيلات تابستاني است كه به علت مشغله هاي پدر و مادر در روستايي كوچك ماندگار مي شوند. حضور اين سه برادر و ارتباطشان با مردم روستا ماجراهاي ديدني را مي آفريند.

سريال «مرز جنون» محصول سال ‌٢٠٠٨ در ‌٢٢ قسمت ‌٤٥ دقيقه اي نيز كه هم اكنون در حال پخش از شبكه است در ايام تابستان نيز به پخش خود ادامه مي دهد. اين سريال ‌٣ اپيزودي توسط ديويد فرازي، هالي دال، اريک کنول، چارلز بي نامي و استفان سورجيک کارگرداني شده است و هم اكنون شنبه ها ساعت ‌٢١/٣٠ از شبكه دو سيما پخش مي شود.

سريال «قصه هاي جزيره» محصول سال ‌١٩٨٩ است كه داستان زندگي دختري به نام سارا استنلي را به تصوير مي كشد كه با مرگ پدر و مادرش مجبور مي شود از شهر خود نقل مكان كرده و براي ادامه زندگي به خانواده كينگ ملحق شود. در اين سريال كه هم اكنون از شنبه تا پنج شنبه هر روز ساعت ‌١٩ از شبكه دو روي آنتن مي رود بازيگراني چون سارا پلي، حماز امپروگنار، زاخاري بنت و جکي باروس به ايفاي نقش پرداخته اند.

سريال «قتل در ميدسامر» در ‌٤٤ قسمت ‌٤٥ دقيقه اي آماده پخش از شبكه دو سيماست كه با اتمام سريال مرز جنون، شنبه ها ساعت ‌٢١/٣٠ به روي آنتن مي رود. اين سريال پيرامون قتل هاي مختلفي است كه در ميدسامر (منطقه اي در انگلستان) كه شامل دهكده هاي كوچكي است به وقوع مي پيوندد. در اين منطقه سربازرسي به نام بارنابي همراه با خانواده اش زندگي مي كند كه مسائل را با دقت بررسي كرده و قاتل يا قاتلين را شناسايي مي نمايد. در قسمت هاي مختلف اين سريال خواهيم ديد افرادي كه با زيركي سعي در مخفي كردن هويت خود دارند توسط اين سربازرس به دام مي افتند و ...

اين سريال محصول سال ‌١٩٩٧ كشور انگلستان است كه بازيگراني همچون جان نتلز، جين وي ماك و باري جكسون در آن به ايفاي نقش پرداخته اند.

سريال «دهكده خاطرات» محصول سال ‌٢٠٠٨ است كه به كارگرداني مارک جابست، چارلز پالمر و جان گرينيگ ساخته شده و هم اكنون پنج شنبه ها ساعت ‌٢١/٣٠ از شبكه دو سيما در حال پخش است. محور اصلي اين سريال شخصي به نام لورا است كه در يك خانواده پرجمعيت در دهكده لارك رايز زندگي مي كند. اين سريال داستان زندگي دختر نوجواني را به تصوير مي كشد كه براي كمك به مخارج خانواده اش در يك شركت پست مشغول به كار مي شود.

سريال خارجي «بچه هاي بازيگوش» نيز در ‌١٨ قسمت ‌٢٥ دقيقه اي داستان يك خانواده پنج نفره را روايت مي كند كه شامل پدر و مادر خانواده به نامهاي «پيتر و سو» و سه فرزند با نامهاي «جيك، بن، كارن» مي باشند. «جيك» نوجواني در سن بلوغ است كه بزرگترين فرزند خانواده است، «بن» پسري بازيگوش و در حدود سن دبستان و «كارن» تنها دختر خانواده، دختري نكته بين در حدود سن پيش دبستاني است. داستان قسمت هاي مختلف اين سريال بر محور اصلي رفتارهاي والدين با بچه ها و تأثيرگذاري آن بر روحيات بچه ها استوار است.

سريال « ‌٥٥ درجه شمالي» نيز در ‌١٣ قسمت ‌٤٥ دقيقه اي پس از اتمام سريال «خاطرات دهكده» روزهاي پنج شنبه ساعت ‌٢١/٣٠ به روي آنتن خواهد رفت. مضمون اين سريال در خصوص گروهي از افسران پليس است كه درگير ماجراهاي جنايي هستند. اين سريال محصول سال هاي ‌٢٠٠٤ و ‌٢٠٠٥ كشور انگلستان است كه دون گيلت، درولا كي وان و اندري دان در اين سريال به ايفاي نقش مي پردازند.

انيميشن «خرسهاي مهربون» در ‌٨ قسمت ‌٢٠ دقيقه اي محصول سال ‌٢٠١٠ است كه كارگرداني آن را لري هاستون به عهده دارد. اين انيميشن داستان چند خرس مهربان را به تصوير مي كشد كه قصد دارند يك پارك شادي درست كنند اما خرس كوچك و بد اخلاق تمام سعي خود را مي كند تا مانع كار خرسهاي مهربان شود.

«گزارش حيوانات» نيز انيميشني است كه در ‌٢٦ قسمت ‌٩ دقيقه اي و با حال و هواي طنز آماده پخش شده است. در اين برنامه گزارشگري كه فقط صداي آن را مي شنويم به ميان حيوانات رفته و نظرشان را در مورد موضوعات مختلف نظير سيرك، دوستي، بچه ها و ..... جويا مي شود.

***

«روز از نو، خانه ما، دورخيز، ورزش از نگاه دو، سرآشپز بزرگ و جمع ما» از برنامه هاي گروه اجتماعي هستند كه در ايام تابستان از شبكه دو پخش مي شود.

«روز از نو» عنوان برنامه صبحگاهي شبكه دو سيماست كه از تيرماه سال ‌٨٧ از شبكه دو سيما پخش مي شود. اين برنامه كه سري چهارم پخش خود را پشت سر مي گذارد به تهيه كنندگي ندا سپانلو و اجراي الهام صفوي زاده، افشين زينوري و امير زنده دلان لحظات شاد و خوبي را براي مخاطبان به ارمغان مي آورد كه در ايام تابستان نيز به پخش خود ادامه مي دهد. در اين برنامه آيتم هايي همچون صلوات خاصه، راز صبح، پيامك ـ تلفن، زنگ ورزش، ‌انجمن بچه هاي گنده، يكي مثل ما، سلامت از نو، تپق و كليپ هاي شاد پخش مي شود. در روزهاي شنبه و سه شنبه محمدرضا يكتا مرام بخش ورزشي را اجرا مي كند. در روزهاي شنبه، دوشنبه و چهارشنبه محمد سادات اخوي بخش فرهنگ و هنر را به مخاطبان هديه مي دهد. در روز چهارشنبه عليرضا محمدپور به معرفي كتب روز دنيا پرداخته و احمد وكيليان نيز به فرهنگ عامه مي پردازد. بخش طب سنتي را دكتر فهيمي به عهده دارد. همچنين دكتر فرشچي متخصص تغذيه روزهاي شنبه، دكتر ساسان شاه ويسي در زنگ اقتصاد روزهاي يكشنبه، حجت الاسلام دكتر روحي كارشناس مذهبي در روزهاي سه شنبه، دكتر پريسا طاهري در خصوص سالمندان و خانواده روزهاي چهارشنبه و دكتر سيد محسن فاطمي روان شناس در روزهاي پنج شنبه در اين برنامه حضور خواهند داشت. اين برنامه هر روز از ساعت ‌٧ تا ‌٩/١٥ از شبكه دو پخش مي شود.

«خانه ما» برنامه اي زنده و تركيبي است و هر روز ساعت ‌١١ تا ‌١٢/٣٠ پخش مي شود كه علاوه بر پرداختن به مسائل كودكان، نوجوانان و خانواده ها به مباحث ديگري همچون «كودك من» و ... مي پردازد.

بخش «كودك من» با اجراي سارا روستاپور به شناخت بيشتر والدين از روحيات و نحوه رشد ذهني ـ‌ حركتي كودكان زير ‌٧ سال مي پردازد و براي خلاقيت آفريني در كودكان، براي بچه ها آموزش كاردستي نيز دارد. در اين بخش شعرهاي كودكانه نيز براي يادگيري بزرگسالان و خواندن آن براي خردسالان زيرنويس مي شود. اين برنامه در روزهاي شنبه پيشكسوتي از رسانه را دعوت مي كند كه به سوابق كاري آن پيش‌كسوت مي پردازد.

«به من بگو چي بپوشم» نيز با اشاره به مسأله مد در جامعه به ترغيب جوانان براي آشنايي بيشتر به فرهنگ پوشش ايراني و اسلامي اهتمام مي ورزد.يكشنبه ها بخش «كودك ـ خانه ـ مدرسه» با دعوت از كارشناس مشاور تربيتي (عابد كريمي) به بحث در رابطه با مسائل تربيتي مي پردازد. همچنين «زندگي در مسير» با اجراي هماوندي به بررسي توانمندي افراد معلول در سطح جامعه مي پردازد.

سه شنبه ها «دست پخت» پخش مي شود كه كارشناس صنايع و مواد غذايي، خواص و ارزش غذايي خوراك خانواده ها و كودكان را بررسي مي كند. بخش«نسخه» نيز به بحث در مورد بيماريهاي متفاوت مي پردازد.

چهارشنبه ها به «آشنايي با بازيهاي ديرينه محلي» اختصاص دارد كه نحوه اجراي اين بازي ها را در شهرهاي مختلف ايران به نمايش مي گذارد. «امپراطور كوچك» نيز بخشي است كه گيتي خامنه با بحث روان شناسي درباره كودك و نوجوان به طرح مشكلات روحي و اجتماعي كودكان مي پردازد. روزهاي پنج شنبه هم آقاي ميلاني در بخش «اين يك زندگي است» به شهرهاي مختلف سفر مي كند و مخاطبان را با طريقه زندگي و آداب و رسوم مناطق مختلف آشنا مي كند.

تهيه كنندگي اين برنامه را رضا داستاني به عهده دارد كه در ايام تابستان نيز مهمان خانه مخاطبان خواهد بود.

«دورخيز» برنامه اي است كه در روزهاي جمعه و ايام تعطيل ساعت ‌٧/٤٠ از شبكه دو سيما پخش مي شود. اين برنامه با دعوت از مهماناني در حوزه هاي مختلفي از قبيل فرهنگي ‌ـ اجتماعي و هنري لحظات شاد و مفرحي را براي مخاطبان به ارمغان مي آورد. پخش اين برنامه در ايام تابستان نيز ادامه خواهد داشت.

«ورزش از نگاه دو» در سري جديد پخش خود با اجراي نيما نهاونديان شنبه ها ساعت ‌٢٣ از شبكه دو سيما پخش مي شود كه در ايام تابستان نيز به پخش خود ادامه داده و هر هفته با توجه به مسائل ورزشي هفته، از كارشناس و يا مهماني دعوت به عمل مي آورد.

«سرآشپز بزرگ» عنوان مسابقه اي است كه به تهيه كنندگي سيد عليرضا سبط احمدي براي پخش در ايام تابستان تهيه و توليد شده است. اين مسابقه جذاب با حضور بازيگران مطرح به عنوان مجريان برنامه، توليد شده و از بخش هاي متنوع و مهيجي برخوردار است. سعي اين برنامه بر آن است تا اطلاعات صحيح در خصوص مصرف كالاها و تنوع غذاهايي كه مي توان با محصولات مختلف تهيه كرد را در اختيار مخاطبان قرار دهد.

«جمع ما» عنوان برنامه اي ديگري از گروه اجتماعي شبكه دو سيماست كه به تهيه كنندگي الهه بهبودي و اجراي آزاده نامداري هم اكنون از شبكه دو درحال پخش است. «جمع ما» برنامه اي زنده و تركيبي است كه از شنبه تا سه شنبه بعد از خبر ‌٢٠/٣٠ به مدت ‌٤٠ دقيقه پخش مي شود و شامل آيتم هاي متنوعي است كه موضوعات اجتماعي را با رويكرد خانواده واكاوي مي كند. اين برنامه كه در ادامه برنامه «غيره منتظره» است به موضوعات اجتماعي با رويكرد خانواده توجهي خاص و ويژه دارد. موضوعات وبخش هاي اين برنامه به شكل پرونده مطرح مي شود. در هر پرونده با حضور كارشناسان مختلف در زمينه هاي جامعه شناسي، روان شناسي، علوم قرآني و ارتباطات يك موضوع را از چندين وجه بررسي مي نمايند.

***

گروه مستند شبكه دو سيما در قالب برنامه «مستند دو» مجموعه اي از جذاب ترين مستندهاي روز ايران و جهان را در سه حوزه به مخاطبان شبكه دو هديه مي دهد. اين سه حوزه عبارتند از:

‌١- مستندهاي توليد گروه مستند: كه در ‌٨ عنوان و ‌٣٩ برنامه توليد شده و پخش خواهد شد كه «قاب، ما حرفه اي شديم، مستند داستاني جبار باغچه بان، مستند باغچه بان،

سايه هاي افسون، اتاق صعود، مورد تأييد است و تيم آتش» از آن جمله هستند.

«قاب» در ‌٢٦ قسمت ‌٤٠ دقيقه اي مستندهاي فاخر توليد ايران را پخش و سپس نقد و بررسي مي نمايد.

«ما حرفه اي شديم» به تهيه كنندگي محمودرضا رضايي در ‌٦ قسمت ‌٣٠ دقيقه اي به روند حرفه اي شدن فوتبال ايران، آسيب شناسي ها و مسائل مربوط به نوجوانان و خانواده ها در اين زمينه مي پردازد.

«مستند داستاني جبار باغچه بان» به تهيه كنندگي محمد حسين پور سعي دارد با نگاهي داستان گونه، زندگي جبار باغچه بان مبدع روش هاي نو براي آموزش كودكان ناشنوا را در ‌١ قسمت ‌٩٠ دقيقه اي مورد بررسي قرار دهد.

«مستند باغچه بان» در يك قسمت ‌٣٠ دقيقه اي به مصاحبه با شاگردان جبار باغچه بان در خصوص شرح فعاليت هاي ايشان مي پردازد.

«سايه هاي افسون» در يك قسمت ‌٤٠ دقيقه اي به بررسي آسيب شناسي بازي هاي كامپيوتري در ايران خواهد پرداخت.

«اتاق صعود» اين برنامه در يك قسمت ‌٥٨ دقيقه اي به بررسي زندگي معلولان اميدوار و فتح قله دماوند به دست آنها و همچنين زندگي يك معلول نقاش كه در اين سفر به صورت روحاني همراه جمع است و به نقاشي مي پردازد، اشاره مي كند.

«مورد تأييد است» رقابت انتخاباتي دانش آموزان يك مدرسه براي تصاحب مسند شوراي دانش آموزي را در يك قسمت ‌٤٠ دقيقه اي به تصوير مي كشد.

«تيم آتش» در ‌٢ قسمت ‌٢٠ دقيقه اي نقش هوانيروز و شهيد صياد شيرازي را در دفاع مقدس بررسي مي كند.

‌٢- مستندهاي فاخر آرشيوي ايراني و خارجي: در ‌١٣ عنوان و ‌١٩ برنامه كه شامل مستندهاي «چتر سبز نخل جهرم، شاهد عيني، مستند يوز، كاوشگران حيات وحش، باغهاي ايران، آيه هاي زميني، اسرار كودكي، بچه ها و مشكل رياضي، كودكم غذا نمي خورد، آخرين شير ماده، بچه ها، تماشاي ابرها، ماجراجويي در يوكان، زندگي زير ستارگان شمالي، كودكان مصرف كننده، انتهاي آفريقا، انجيل پجه ماه، تمشك، شكرپج و دستان مش ذبيح» است.

«چتر سبز نخل جهرم» در ‌٧ قسمت ‌٣٠ دقيقه اي، نقش نخل در طول ادوار و بررسي فرهنگ عامه در ارتباط با آن را در چهار فصل طبيعت به تصوير كشيده است.

«شاهد عيني» مستندي است كه در ‌١٣ قسمت ‌٣٠ دقيقه اي با تكنيك هاي جديد به بررسي رفتار حيوانات در نقاط مختلف دنيا مي پردازد.

«مستند يوز» كار ماندگاري از دكتر ضابطي جهرمي در خصوص يوزپلنگ ايراني است كه در يك قسمت ‌٥٠ دقيقه اي به بررسي وضعيت يوزپلنگ در مناطق مختلف ايران پرداخته و در اين زمينه با اهالي فن به گفتگو نشسته است.

«كاوشگران حيات وحش» در ‌١٣ قسمت ‌٣٠ دقيقه اي تصاويري زيبا ، منحصر بفرد و جذاب از حيات وحش ايران را به مخاطبان ارائه مي کند.

«باغهاي ايران» مجموعه ‌٢٠ قسمتي است كه در قالب مستند و با پشتوانه تحقيقي جامع به بررسي معماري و فضاي سبز باغهاي مهم ايراني پرداخته است.

«اسرار كودكي» در ‌٦ قسمت ‌٢٠ دقيقه اي به عادات و رفتار كودكان از لحظه تولد تا پايان دوران كودكي مي پردازد.

« بچه ها و مشكل رياضي» در ‌٢ قسمت ‌٤٥ دقيقه اي به بررسي ضعف نوجوانان در درس رياضي مي پردازد.

«كودكم غذا نمي خورد» اين برنامه در يك قسمت ‌٣٥ دقيقه اي به بررسي زندگي چند كودك كه رژيم غذايي معمولي ندارند مي پردازد.

«آخرين شير ماده» در يك قسمت ‌٤٥ دقيقه اي به يكي از مناطق آفريقا كه دچار جنگهاي داخلي شده و تنها يك شير ماده باقي مانده آن مناطق جنگلي است، مي پردازد.

«بچه ها» در ‌١ قسمت ‌٥٠ دقيقه اي به بررسي زندگي كودكان ‌٤ كشور فقير و غني دنيا مي پردازد.

مستند زيبا وديدني «تماشاي ابرها» در يك قسمت ‌٨٠ دقيقه اي با پخش تصاوير زيبا به تشريح انواع ابرها مي پردازد.

«ماجراجويي در يوكان» در يك قسمت ‌٤٥ دقيقه اي به زندگي خانواده اي در طبيعت مي پردازد.

«زندگي زير ستارگان شمالي» زندگي يك زوج دانشمند و محقق به همراه كودك خردسالشان را در قطب شمال به تصوير كشيده است.«كودكان مصرف كننده» در يك قسمت ‌٦٠ دقيقه اي نقش كودكان را در مصرف مواد خوراكي و سوء استفاده شركتهاي سازنده مواد خوراكي مورد بررسي قرار مي دهد.«انتهاي آفريقا» در ‌٥ قسمت ‌٤٥ دقيقه اي تصاوير زيبايي از آفريقا و حيات وحش آن را به نمايش مي گذارد.

«انجيل پجه ماه» در يك قسمت ‌٣٠ دقيقه اي مراسم چيدن انجير توسط چند نوجوان در شمال به همراه خانواده شان را به نمايش مي گذارد.

‌٣- مستندهاي خارجي براي نوجوان: در ‌٦ عنوان و ‌١٣٤ برنامه كه شامل مجموعه هاي «راه يخي، ادي در باغ وحش، درون زندگي، باغ وحش، جزيره لمورها و دنياي حيوانات» است.

«راه يخي» اين مستند در ‌٢٦ قسمت ماجراي سفر پدري به همراه دو فرزند جوانش به قطب جنوب را به نمايش مي گذارد. اين مستند مخاطبان را با محيط زيست و حيات وحش قطب جنوب آشنا مي كند.

«ادي در باغ وحش» در اين مجموعه كه تلفيقي از تصاوير واقعي و انيميشن است يك شخصيت فضايي به همراه يك پسر بچه ويک حيوان، كودكان را با زندگي جانوران آشنامي كنند.

«درون زندگي» اين مستند در ‌١٠ قسمت پخش مي شود و در آن كودكان علاقمند به حيات وحش، مأموريت پيدا مي كنند تا همراه كارشناسان حيوان مورد علاقه خود را از نزديك ببينند و با ويژگي ها و شرايط زندگيش آشنا شوند.

«باغ وحش»در‌٢٠ قسمت‌٢٠ دقيقه اي آماده پخش است كه نوجوانان را با باغ وحش هاي نقاط مختلف دنيا، زندگي حيوانات و رفتارهاي آنان آشنا مي سازد.

«جزيره لمورها» در ‌١٠ قسمت ‌٢٠ دقيقه اي زندگي روزانه و ماجراهايي كه براي لمورها پيش مي آيد را به تصوير كشيده است.

«دنياي حيوانات» در ‌٢٨ قسمت ‌٢٠ دقيقه اي به زندگي بچه هاي حيوانات از بدو تولد تا يك سالگي مي پردازد. اين برنامه جذاب در هر قسمت، زندگي يكي از حيوانات را به تصوير مي كشد.

***

«پنجره، تاريخ روابط ايران و انگليس، جهان سياست(نگاه دو)، ‌٣٠ يا سي‌(مجله دو)» عنوان برنامه هاي گروه سياسي است كه در ايام تابستان از اين شبكه پخش مي شوند.

«پنجره» عنوان برنامه اي است كه با آيتم هاي متنوعي چون كودتاي ‌٢٨ مرداد، قيام ‌١٧ شهريور، سقوط هواپيماي مسافربري، عمليات مرصاد، مبارزه با تروريسم، شهادت آيت ا... بهشتي، حادثه ميدان شهدا و همچنين بازگشت آزادگان به ميهن اسلامي در مناسبت هاي مختلفي چون هفته دولت، روز عفاف و حجاب، روز مبارزه با تروريسم، سالگرد قيام ‌١٧ شهريور و سالگرد عمليات مرصاد از شبكه دو روي آنتن مي رود. اين برنامه به تهيه كنندگي وحيد نهضت متناسب با نيازهاي مخاطب نوجوان ساخته شده كه سعي دارد موضوعات هر يك از آيتم هاي خود را به صورت مصداقي و استعاره اي براي نوجوانان بيان كند.

همچنين «تاريخ روابط ايران و انگليس» برنامه اي ديگر است.

  

 

 

 

دروپال طراحی سایت