هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 4 آبان 1399
ساعت 17:29
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 11 خرداد 1390 ساعت 11:14
چهارشنبه 11 خرداد 1390 15:44 ساعت
2011-6-1 11:14:49
شناسه خبر : 74816

پایگاه 598، سال 1390، از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال « جهاد اقتصادی» مطرح شد و رهبر انقلاب در اولین ساعات سال، مردم ایران و مسوولان را به امری فراخواندند که به زعم ایشان مشکل اصلی کشور است.

مشکل فقر، بی عدالتی، بیکاری و مساله تولید وصادرات و واردات و رشد شاخص های اقتصادی کشور از مهم ترین اولویت های کشور در سال جاری تعیین شد و از طرفی اجرای صحیح طرح هدف مند کردن یارانه ها که از سال پیش کلید خود در جای خود از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تاکیدات رهبری در مساله جهاد اقتصادی، نه یک حرف و گفته ساده؛ بلکه راهبردی اساسی برای تداوم حرکت روبه جلوی نظام و رضایت مندی حداکثری مردم از زندگی درکشوری که برای زندگی خود مدل مردم سالاری دینی را انتخاب کرده اند، می باشد.

توجه و عمل به این فرمان مقام معظم رهبری در واقع تلاش در جهت بهبود شرایط زندگی در ایران و در عوض بالابردن قدرت چانه زنی کشور در مجامع بین المللی و افزایش و تجمیع قدرت ملی خواهد بود.

انتظار می رفت پس از سخنان مقام معظم رهبری، جوششی خاص در بخش های مختلف به منظور عمل کردن به فرامین رهبر انقلاب، ایجاد شده و رسانه ها، مجلس، مسوولان، مدیران ذینقوذ و ارکان اصلی درحوزه فرهنگ و اجرا وبرنامه ریزی، برنامه های مدونی را به مرحله اجرا درآورند.

اما آنچه در ماه دوم وسوم این سال در کشور ما بیشتر توجه ها را به خود جلب کرده است، بحث جریان انحرافی و مسایل و افراد مربوط به این جریان، گروه رمالان وجن گیران و دعا نویسان و... به بحث اول برخی مدیران و مسوولان و رسانه های ما تبدیل شده است.

روزی نیست که یکی از اعاظم کشور در بحث جریان انحرافی سوژه ای به مطبوعات و خبرگزاری ها ندهد واین عمل را از دید خود علمی در جهت ضربه وارد کردن به ماهیت نظام نداند!

مساله رمالی وجن گیری و جریان انحرافی کم کم در سه ماه بعداز فرمان رهبر انقلاب به بحث اول کشور تبدیل شده است وتنها چیزی که دیگر در کشور ما در صحنه رسانه ای اهیمت ندارد، همین بحث جهاد اقتصادی است.

مساله جریان انحرافی، چیزی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت؛ اما مطمنا در هیچ معیاری با اهمیت مساله جهاد اقتصادی قابل اندازه گیری و قیاس نیست که این همه وقت افراد فعال در عرصه های مختلف مدیریتی و اجرایی و رسانه ای را به خود مشغول کرده است.

رسالت فرهنگ سازی سایت های خبری و اطلاع رسانی به عنوان چشم باز جامعه بر هیچ کس پوشیده نیست . حال ما با بررسی میزان پرداخت برخی از سایت های خبری کشور در خصوص دو موضوع جهاد اقتصادی که رهبر انقلاب آن را بحث اصلی و مهم کشور می دانند و جریان انحرافی که به دنبال حاشیه سازی برای کشور است آماری توصیفی را تقدیم خوانندگان محترم می نماییم.

ذکر چند نکته در خصوص آمار توصیفی تقدیمی خالی از لطف نیست:

1-    آمار جمع آوری شده در خصوص سایت های مختلف از طرق زیر بدست آمده است:
-    تهیه آمار از طریق جستجوی خود سایت در برخی از سایت ها
-    تهیه آمار از طریق جستجوی پیشرفته در گوگل 
-    شمارش دستی اخبار آرشیوی برخی از سایت ها

2-    آمار جمع آوری شده مربوط به بازه زمانی 1/1/90 تا 9/3/90 ساعت 21 می باشد.
3-    مطمئنا آمار تهیه شده کاملا دقیق نبوده و ضریب خطا تا 5 درصد در آن وجود دارد.
4-    برخی از سایت های خبری و فعال کشوری به دلیل عدم استفاده از موتور های جستجو در خود سایت(مانند سایت الف) از آمار گیری آنها معذور شدیم.
5-    پایگاه 598 پیشاپیش از سایت های خبری در خصوص ضریب خطای کمی که امکان وقوع آن وجود دارد عذر خواهی می نماید.

 

 


بیانات رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر رضوی در آغاز سال 90

اگر ما بخواهيم اين حركت عظيم اقتصادى در كشور در سال 90 انجام بگيرد، يك الزاماتى هم دارد. اين الزامات را هم من فهرستوار عرض بكنم. اولاً روحيه‌ى جهادى لازم است. ملت ما از اول انقلاب تا امروز در هر جائى كه با روحيه‌ى جهادى وارد ميدان شده، پيش رفته؛ اين را ما در دفاع مقدس ديديم، در جهاد سازندگى ديديم، در حركت علمى داريم مشاهده ميكنيم. اگر ما در بخشهاى گوناگون، روحيه‌ى جهادى داشته باشيم؛ يعنى كار را براى خدا، با جديت و به صورت خستگى‌ناپذير انجام دهيم - نه فقط به عنوان اسقاط تكليف - بلاشك اين حركت پيش خواهد رفت. 


    دوم، استحكام معنويت و روح ايمان و تدين در جامعه است. عزيزان من! اين را همه بدانند؛ تدين جامعه، تدين جوانان ما، در امور دنيائى هم به ملت و به جامعه كمك ميكند. خيال نكنند كه متدين شدن جوانان، اثرش فقط در روزهاى اعتكاف در مساجد يا در شبهاى جمعه در دعاى كميل است. اگر يك ملت جوانانش متدين باشند، از هرزگى دور خواهند شد؛ از اعتياد دور خواهند شد؛ از چيزهائى كه جوان را زمينگير ميكند، دور خواهند شد؛ استعداد آنها به كار مى‌افتد، كار ميكنند، تلاش ميكنند؛ در زمينه‌ى علم، در زمينه‌ى فعاليتهاى اجتماعى، در زمينه‌ى فعاليتهاى سياسى، كشور پيشرفت ميكند. در اقتصاد هم همين جور است. روحيه‌ى معنويت و تدين، نقش بسيار مهمى دارد.

 يك شرط ديگر اين است كه كشور به مسائل حاشيه‌اى مبتلا نشود. ببينيد، در بسيارى از اوقات يك مسئله‌ى اصلى در كشور وجود دارد كه همه بايد همت كنند و به سراغ اين مسئله‌ى اصلى بروند؛ بايد مسئله‌ى كانونى كشور اين باشد؛ اما ناگهان مى‌بينيم از يك گوشه‌اى يك صدائى بلند ميشود، يك مسئله‌ى حاشيه‌اى درست ميكنند، ذهنها متوجه آن ميشود. اين مثل اين ميماند كه در يك مسافرت مهمى، كاروانى، قطارى دارد حركت ميكند، هدفش رسيدن به يك نقطه‌ى خاص است؛ ناگهان ذهنها را مشغول كنند به يك چيز حاشيه‌اى در بيابان، از راه باز بمانند، احياناً امكان ادامه‌ى حركت هم از آنها گرفته شود. مسائل حاشيه‌اى نبايد به ميان بيايد. مردم ما خوشبختانه قدرت تحليل دارند، هوشمندند، هوشيارند؛ ميتوانند مسائل فرعى و حاشيه‌اى را از مسائل اصلى جدا كنند. توجه شود مسائل حاشيه‌اى كانون توجه افكار عمومى قرار نگيرد.