هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 بهمن 1399
ساعت 19:01
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 6 ارديبهشت 1390 ساعت 00:54
سه شنبه 6 ارديبهشت 1390 05:24 ساعت
2011-4-26 00:54:30
شناسه خبر : 69891

حضرت در امر حجاب بسيار مواظبت مي نمودند، تا آنجا كه در مقابل افراد نابينا هم بي مبالاتي نداشتند.

به گزارش پایگاه 598 اگر چه عمر شريفه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها) از هجده سال تجاوز نكرد، اما در ابعاد مختلف زندگي مي تواند الگوي مناسبي براي بانوان باشد. از جمله موارد مي توان در مورد حجاب ايشان الگو پذيري داشت. با توجه به منابع تاريخي، پيرامون حجاب حضرت مي توان مواردي را به شرح ذيل نام برد:

حضرت در امر حجاب بسيار مواظبت مي نمودند، تا آنجا كه در مقابل افراد نابينا هم بي مبالاتي نداشتند، مرد نابينايي وارد منزل ايشان شد. حضرت برخاستند و به اتاق ديگر رفتند. پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) فرمودند: دخترم! اين مرد نابيناست.

حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها) فرمودند: پدر اگر چه او مرا نمي بيند، ولي من كه او را مي بينم و او بوي من را استشمام مي كند....

همچنين تا آنجايي كه ضرورت نداشت، حضرت از خانه خارج نمي شدند. حتي زماني هم كه حضرت براي ايراد خطبه وارد مسجد شدند و براي احقاق حق و ابطال باطل سخن راني كردند در عين حفظ حريم و عفت بودند. حضرت امام حسن عليه السلام در كيفيت اين حضور حضرت در جمع مي فرمايند:

مادرم روسري بر سر نمود و چارقد بلند خود را پوشيد ... در حال راه رفتن بگونه اي بود كه لباسش به پا گير مي كرد (كنايه از اين كه پوشش كامل رعايت شده بود.) ... او در ميان زنان انصار از خانه خارج شد... همچون حضرت رسول صلي الله عليه و آله و سلم با وقار و متانت حركت مي نمود ...

وجود اين حالات بيان از اهتمام حضرت به مساله حجاب دارد. حضرت در توصيه اي به زنان مي فرمايد: آنچه براي زنان نيكو است، آن است كه مردان را نبينند و مردان هم ايشان را نبينند. (به اين معني كه تا موقعي كه لزوم ندارد حضور در جمع مردان معني ندارد.)

لذا در جايي ديگر مي فرمايند: نزديكترين حالت زن به خدا، موقعي است كه در خانه بماند.خلاصه اين كه توجه حضرت به حجاب تا لحظه مرگ هم ادامه داشت، لذا از كيفيت حمل بدن محترمشان به صورتي كه آن موقع مرسوم بود ـ حمل بر تابوت بدون پوشش ـ ابراز نگراني كردند. لذا به همسر خود وصيت نمودند كه تابوتي آماده كند، همان گونه كه ملائكه شكل آن را به حضرت نشان داده بودند. فرهنگ سخنان فاطمه زهرا (سلام الله عليها)

در قضيه فدك نيز شكل خاص حجاب حضرت زهرا را هنگام خروج از منزل اين گونه توصيف نموده است :حضرت زهرا(س) هنگام خروج از منزل مقنعه را محكم به سر بستند و جلباب (چادر) را به گونه اي كه تمام بدن آن حضرت را مي پوشاند و گوشه هاي آن به زمين مي رسيد به تن كردند و به همراه گروهي از نزديكان و زنان قوم خود به سوي مسجد حركت كردند. (طبرسي الاحتجاج ج 1 ص 98)

قضيه فوق گوياي آن است كه حجاب و پوشش بيرون از منزل حضرت در مواجهه با نامحرمان دقيقا همان دو پوشش معروف بانوان در قرآن يعني خمار(مقنعه ) و جلباب (چادر) بوده است . بنابراين مي توان اين دو نوع حجاب و پوشش را حجاب و پوشش قرآني و فاطمي دانست .