هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 4 تير 1396
ساعت 11:47
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 28 فروردين 1390 ساعت 01:46 2011-4-17 01:46:39
شناسه خبر : 68737

انتشار خبر نام‌نويسی حج تمتع باعث شد بسياری از مردمی كه فيش حج ندارند، به گمان ثبت‌نام جديد برای اعزام به حج تمتع به سازمان و ادارات تابعه حج و زيارت مراجعه كنند؛ در حالی كه اين ثبت‌نام فقط شامل دارندگان‌ فيش‌های حج تمتع و در حقيقت نام‌نويسی و مشخص كردن كاروان حجاج است، نه ثبت‌نام از افراد جديد.

به گزارش ايكنا، اطراف سازمان حج و زيارت شلوغ‌تر از هميشه است و سيل علاقه‌مندان است كه به سوی اين سازمان سرازير می‌شود؛ مردم علاقه‌مندی كه با احساس استطاعت و برای ادای تكليف دينی خود برای ثبت‌نام در حج تمتع به اين سازمان مراجعه كرده‌اند.

طی هفته گذشته كه رسانه‌های مختلف خبری اعلام كرد‌ه‌اند ثبت‌نام حج تمتع از روز پنج‌شنبه آغاز می‌شود، بسياری از مردم به گمان اينكه اين ثبت‌نام برای افرادی است كه تاكنون ثبت‌نام نكرده‌اند، خود را برای ثبت‌نام در حج تمتع آماده كرد‌ه‌‌اند.

خبر ثبت‌نام حج تمتع موجی از اميد و شادی را در دل بسياری از مردم كشورمان ايجاد كرد؛ به نحوی كه اگر طی روزهای گذشته به درب سازمان حج و زيارت در تهران و ادارات كل حج و زيارت استان‌ها مراجعه می‌كرديد با تعداد زيادی از افراد آرزومندی مواجه می‌شديد كه با در دست داشتن مدارك خود برای ثبت‌نام حج تمتع به اين سازمان مراجه كرده‌ا‌ند.

اين مسئله در حالی رخ می‌دهد كه مسئولان سازمان حج و زيارت طی دو سال گذشته با تأكيد بر اينكه يك ميليون‌و 600 هزار نفر در نوبت حج تمتع قرار دارند، اعلام كرده‌اند كه تا 16 سال آينده هيچ ثبت‌نام جديدی برای حج تمتع صورت نخواهد‌گرفت و تمام تلاش مسئولان سازمان حج و زيارت بر اين مسئله متمركز است كه در خوش‌بينانه‌ترين حالت كه هر ساله 100 هزار حاجی به عربستان اعزام شوند، 16 سال آينده را فقط برای اعزام مناسب و به موقع همين يك ميليون‌ و 600 هزار زائر حج تمتع صرف كنند.

اگر چه طی ساليان گذشته مسئولان ايرانی مدام از دست‌‌اندكاران وزارت حج عربستان خواسته‌اند كه سهميه حج تمتع ايران را افزايش دهند اما تاكنون هيچ خبری از افزايش تعداد حج‌گزاران نبوده است و با توجه به اينكه در سال گذشته 107 هزار ايرانی در قالب 625 كاروان عازم عربستان شدند كه از اين تعداد 103 هزار نفر زائر و بقيه كارگزاران، پزشكان و مسئولان فرهنگی حج را تشكيل می‌دادند، اما در سال جاری اين تعداد 97 هزار زائر خواهد‌بود در حقيقت با كاهش 10 هزار نفری حج‌گزاران مواجه هستيم.

اما نكته‌ای كه بايد بر آن تأكيد شود، اطلاع‌رسانی صحيح به مردم است. خبر ثبت‌نام برای حج تمتع در رسانه‌ها بايد حتماً همراه با تأكيد بر اين مسئله صورت می‌گرفت كه اين ثبت‌نام تنها دارندگان فيش را كه اولويت آنها اعلام شده ‌است، شامل می‌شود و در حقيقت فقط نام‌نويسی در كاروان‌ها است و از افراد جديد هيچ ثبت‌نامی صورت نمی‌گيرد.
 
 

  

 

 

 

 

دروپال طراحی سایت