هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 27 شهريور 1400
ساعت 00:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 26 بهمن 1389 ساعت 17:16
سه شنبه 26 بهمن 1389 20:46 ساعت
2011-2-15 17:16:59
شناسه خبر : 63059
ایران امروز را با سی سال گذشته مقایسه كنید. تركیه امروز با سی سال قبل چه تفاوتی كرده است؟ عراق و فلسطین امروز با سالهای گذشته چه تفاوتهایی دارند؟ همه این موارد نشانه های كمك الهی است كه این روند با سرعت بیشتری به پیش خواهد رفت.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در دیدار آقای عبدالله گل رئیس جمهور تركیه و هیأت همراه، جمهوری اسلامی ایران و تركیه را دو كشور مسلمان، دوست و برادر خواندند و تأكید كردند: روابط كنونی ایران و تركیه در ابعاد سیاسی و اقتصادی، و در مقایسه با سالیان متمادی گذشته، كم نظیر است و باید از این فرصت تاریخی برای به فعلیت رساندن همه ظرفیت های فراوان دو كشور استفاده شود.

ایشان با اشاره به هدف گذاری دو كشور برای سه برابر كردن حجم مبادلات افزودند: ما معتقدیم كشورهای نزدیك به یكدیگر می توانند همكاریهای سیاسی و اقتصادی خود را به صورت یك واحد ادامه دهند تا تأثیرگذاری آن بسیار بالا باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای جایگاه فعلی تركیه در دنیای اسلام را بسیار متفاوت از سالهای قبل ارزیابی و خاطرنشان كردند: استقلال در مقابل غرب، فاصله گذاری با رژیم صهیونیستی و حمایت از مردم فلسطین، از جمله مسائل مهمی هستند كه موجب نزدیك شدن تركیه به امت اسلامی شده است.

رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: این سیاست، سیاست صحیحی است و تركیه هرچه به دنیای بزرگ اسلام نزدیك تر شود، به نفع خود و همچنین به نفع دنیای اسلام است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به نزدیكی دیدگاههای ایران و تركیه در مسائل منطقه ای بویژه مسائل افغانستان، عراق، لبنان و فلسطین افزودند: تحولات اخیر مصر نیز قضایای بسیار مهمی است كه می توان در جهت خیر مردم مصر و منطقه فعالیت كرد.

ایشان سلطه دهها ساله امریكا و رژیم صهیونیستی در مصر و تحقیر مردم را علت اصلی این حركت دانستند و خاطرنشان كردند: مردم مصر، مردمی مسلمان و دارای انگیزه های قوی اسلامی هستند.

رهبر انقلاب اسلامی تأكید كردند: هرگاه مردم وارد صحنه شوند، روند تحولات تغییر خواهد كرد و ابزارهای متعارف سیاسی و نظامی كارایی خود را از دست خواهند داد و اكنون نیز مردم مصر در وسط صحنه هستند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: امریكاییها به دنبال مصادره حركت عظیم مردم مصر هستند و جمهوری اسلامی ایران با دخالت طرفهای خارجی در مصر مخالف، و معتقد است مردم باید تصمیم گیر اصلی باشند.

به گزارش رجانیوز، ایشان مهمترین موضوع در دنیای اسلام را حفظ و تقویت وحدت امت اسلامی و پرهیز از افتادن در دام بیگانگان بمنظور ایجاد اختلاف و تفرقه دانستند و تأكید كردند: اگر دنیای اسلام تواناییها و ظرفیتهای بالای خود را بشناسد، شرایط بسیار متفاوت خواهد شد و دنیای اسلام می تواند به عنوان یك قدرت تأثیرگذار در تحولات بین المللی نقش ایفا كند.
رهبر انقلاب اسلامی عامل اصلی ایجاد اختلاف میان مسلمانان را دولت انگلیس خواندند و با تأكید بر اینكه همه سیاستها و تدبیرهای كشورهای اسلامی باید در جهت اتحاد و افزایش قدرت جهان اسلام باشد، خاطرنشان كردند: غرب همواره دنیای اسلام را تحقیر كرده است و هر دولت و ملتی هم كه بخواهد در مقابل این تحقیر حركت كند و تواناییهای خود را نشان دهد، با مخالفت و كارشكنی های غرب مواجه خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه ای با یادآوری وعده تخلف ناپذیر الهی مبنی بر نصرت مسلمانان افزودند: اگر به شرایط كنونی منطقه و قدرتهای سلطه گر و مقایسه آن با گذشته، توجه شود، نشانه های كمك الهی كاملاً مشهود است.

ایشان خاطرنشان كردند: امریكا و قدرتهای پر داعیه غربی سی سال پیش، منطقه را جولانگاه خود كرده بودند اما، اكنون در چه وضعیتی هستند؟ وضعیت رژیم صهیونیستی كنونی با رژیم صهیونیستی سی سال پیش چگونه است؟ ایران امروز را با سی سال گذشته مقایسه كنید. تركیه امروز با سی سال قبل چه تفاوتی كرده است؟ عراق و فلسطین امروز با سالهای گذشته چه تفاوتهایی دارند؟ همه این موارد نشانه های كمك الهی است كه این روند با سرعت بیشتری به پیش خواهد رفت.

در این دیدار كه آقای احمدی نژاد رئیس جمهور نیز حضور داشت، آقای عبدالله گل رئیس جمهور تركیه با ابراز خرسندی فراوان از دیدار با رهبر انقلاب اسلامی، روابط تركیه و ایران را روابطی كهن و تاریخی خواند و با اشاره به مذاكرات خود با رئیس جمهور اسلامی ایران گفت: مذاكرات خوبی در تهران انجام شده است و امیدواریم همكاریهای دو كشور در بخشهای گوناگون بویژه در بخش خصوصی زمینه ساز كارهای بزرگی شود.

رئیس جمهور تركیه همچنین با اشاره به تحولات منطقه گفت: همه شواهد و قرائن نشان می دهد منطقه در حال تغییر است و امید است این تغییرات به نفع مردم و كشورهای منطقه باشد.آقای عبدالله گل موضوع حفظ وحدت كشورهای اسلامی را نیز در مسائل منطقه ای، مهم برشمرد.