هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 6 مهر 1400
ساعت 17:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 12 دى 1389 ساعت 15:24
يكشنبه 12 دى 1389 18:54 ساعت
2011-1-2 15:24:07
شناسه خبر : 58531
آن طرف «حاکم» از روی عرشه کشتی به امام حسین سلام می داد. این طرف اشک در چشمان «اما» حلقه زده. آن طرف «نور ازلی» دعا خواند...

در حالی که پس از کارشکنی دولت مصر در صدور ویزا برای اعضای ایرانی، اردنی و ترک کاروان آسیایی کمک به مردم غزه روز یکشنبه، کشتی "سلام"  با همراهی هشت نفر از اعضای این کاروان و کمک‎های ارسالی آسیایی‎ها، بندر لاذقیه در سوریه را به مقصد بندر العریش در مصر ترک کرد، اعضای این کاروان از روی عرشه کشتی، از تعقیب و گریز با ناوچه‎ها و جنگده‎های اسرائیلی در منطقه آب‎های آزاد نزدیک به سرزمین اشغالی خبر داده‎اند که منجر به توقف حرکت این کشتی شده است.

به گزارش رجانیوز، هماهنگ کننده سوری این کاروان در گفتگوی تلفنی با خبرنگار واحد مرکزی خبر در دمشق گفت: سربازان رژیم صهیونیستی کشتی "سلام " که با پرچم سیرالئون ، این کمکها را برای مردم غزه حمل می کند ، در 70مایلی بندر العریش مصر متوقف کردند.

شیخ یوسف عباس گفته است : سربازان رژیم صهیونیستی با بالا رفتن به عرشه کشتی ، سوالاتی را درباره مقصد کشتی ، بار آن و تابعیت سرنشینان مطرح کردند و تاکنون اجازه ادامه حرکت به سوی بندر العریش را صادر نکرده اند. کشتی سلام با 300 تن کمکهای انسانی، به همراه ده تن از فعالان کاروان آسیای یک ، دیشب از بندر لاذقیه سوریه به به طرف بندر العریش مصر حرکت کرد. قرار است 110 تن از اعضای این کاروان که موفق به دریافت روادید سفر به مصر شدند ظهر امروز از فرودگاه بین المللی دمشق به سوی بندر العریش سفر کنند. سفارت مصر در دمشق از صدور روادید برای پنجاه نفر از اعضای این کاروان از جمله 20 عضو تشکلهای ایرانی حامی مردم فلسطین که این کاروان را همراهی می کردند ، خودداری کرد.

این در حالی است که اعضای حاضر در عرشه کشتی هم از طریق صفحه تویتر این گروه، خبر مذکور را تایید کرده‌اند.

کماندوهای اسرائیلی با ورود به کشتی، سولاتی را در باره مقصد کشتی و ماهیت و اعضای آن بیان کرده‎اند. این کماندوها سپس از کشتی پیاده شده و همچنان با ناوچه جنگی به تعقیب کشتی ادامه می دهند.

بنا به گفته حاضران در کشتی این کشتی در صورت عدم مشکل ساعت ٨ بعدازظهر به وقت محلی دربندرالعریش لنگر خواهد گرفت .هشت تن از اعضای کاروان از کشورهای آذربایجان، هندوستان، اندونزی، مالزی و ژاپن نیز این کشتی را همراهی می‌کنند. گفتنی است این کشتی مجوز حرکت از سیرالئون دارد لذا با پرچم این کشور به سمت مصر حرکت کرده است و قرار بود پس از عبور از آبهای آزاد به بندر العریش مصر برسد.

گفتنی است کاروان آسیایی همبستگی با مردم غزه از دوم دسامبر به سمت غزه از دهلی نو حرکت کرد و قرار بود 27 دسامبر در دومین سالگرد جنگ 22 روزه  در غزه باشد که با کارشکنی دولت مصر و عدم اجازه آن برای ورود اعضای ایرانی ، اردنی و ترک زیر 45 سال و همچنین کمکهای اعطایی جمهوری اسلامی ایران از جمله ده ژنراتور خورشیدی ، روز اول ژانویه از بندر لاذقیه سوریه به سمت مصر حرکت کرد.

 مقصد این کشتی بندر العریش خواهد بود تا از آنجا و با اضافه شدن مابقی اعضای کاروان که با هواپیما از سوریه به مصر اضافه می شوند از طریق گذرگاه رفح در غزه حضور یابد

پیش از این منابع مصری اعلام کرده بودند که مسئولین کاروان آسیایی لیست اعضای کاروان به همراه ملیت آنها را که شامل 167 نفر می شوند و همچنین لیست کمکهای انساندوستانه شامل 4 دستگاه آمبولانس و 300 تن کمک را برای دریافت اجازه رسمی از دولت مصر تسلیم سفارت مصر در دمشق کرده اند.

طبق برنامه قرار است کمکهای انساندوستانه همراه کشتی سیرالئون که اسم "کشتی صلح" برای آن انتخاب شده است به همراه 8 نفر از اعضای کاروان به سوی بندر العریش خواهد رفت و سایر اعضا بوسیله هواپیما به بندر العریش خواهند رفت.

آجید ساهی یکی از هشت تن حاضر در کشتی در هنگام حرکت این کشتی به سمت مصر ضمن اشاره به سخنانی از مهاتما گاندی گفته بود : ما مطئنیم که در مصر بقیه دوستان‌مان را خواهیم دید ولی اگر جز این رخ داد شما باید این کار را تا وصول به هدف نهایی ادامه دهید و به همه جهانیان بگوئید که ما برای آزادی غزه اقدام کردیم.

"حاکم" از روی عرشه به امام حسین (ع) سلام می‎دهد


 یکی از اعضای کاروان آسیایی همبستگی با مردم غزه در آخرین پست این وبلاگ حال و هوای عزیمت کشتی به سمت غزه را اینگونه توصیف می کند : همه مشغول گرفتن عکس یادگاری با بچه هایی که قرار بود با کشتی همراه شوند. تا پای پلکان کشتی سلام، کوچه ای از بچه ها تشکیل شد. «آجیت» که همراه کشتی بود از بالای پلکان برایمان صحبت کرد.

"دیروز دوستان گفتند هیچ چیز با ارزشی همراه نبرید چون از اگر دست اسرائیلی ها بیفتد دیگر به دستتان نمی رسد. اما من قلبی از طلا دارم که نمی توانم آن را از خود دور کنم، تمامی اعضای کاروان قلبی از طلا دارند . . . اگر دیگر هیچ وقت همدیگر را ندیدیم، قول بدهید که این راه را ادامه دهید . . ."

آن طرف «حاکم» از روی عرشه کشتی به امام حسین سلام می داد. این طرف اشک در چشمان «اما» حلقه زده. آن طرف «نور ازلی» دعا خواند. این طرف «موتهو» بغض کرده بود. آن طرف «اسلم» از روی عرشه شعار می داد: "آواز دو". این طرف بچه ها جواب می دادند: "هم ایک هین".. آن طرف «ساکاگوچی» پرچم ایران را بلند کرده بود. این طرف حسین با حسرت نگاه می کرد.

و صدا بوغ کشتی بود که این هشت نفر را از کاروان جدا کرد. به امید دیدارشان بزودی!