هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 خرداد 1399
ساعت 23:33
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 30 آبان 1389 ساعت 18:49
يكشنبه 30 آبان 1389 22:19 ساعت
2010-11-21 18:49:37
شناسه خبر : 54112
پس از آن که کارشناسان وزارت صنایع اعلام کردند که کرم کامپوتری امریکایی که جهت تخریب سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری ایران منتشر شده بود، خنثی شده است، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز اعتراف کرد که این برنامه برای از کارانداختن سانترفیوژهای غنی سازی اورانیوم و توریبن های بخار نیروگاه هسته ای بوشهر طراحی شده است.

پس از آن که کارشناسان وزارت صنایع اعلام کردند که  کرم کامپوتری امریکایی که جهت تخریب سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری ایران منتشر شده بود، خنثی شده است، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز اعتراف کرد  که این برنامه برای از کارانداختن سانترفیوژهای غنی سازی اورانیوم و توریبن های بخار نیروگاه هسته ای بوشهر طراحی شده است.

به گزارش رجانیوز، روزنامه نیویورک تایمز نوشت:مهندس نرم‌افزار آلمانی که در ماه سپتامبر اولین گزارش از کرم کامپیوتر جدید با هدف تخریب کامپیوترهای ایران را منتشر کرد، روز جمعه گفت: این برنامه تخریبی دو کلاهک جنگی دیجیتالی جداگانه‌ دارد. رالف لنگنر متخصص سیستم‌های کنترل صنعتی در هامبورگ آلمان گفت: این برنامه مخوف با نام استاکس‌نت برای از کار انداختن سانتریفوژهای غنی‌سازی اورانیوم و همچنین توربین‌های بخار نیروگاه هسته‌ای بوشهر طراحی شده است. این نیروگاه قرار است سال آینده فعالیت‌ خود را آغاز کند. بررسی‌های او جزییات بیشتری را به گزارش محققان سازمان سیمانتک اضافه کرده است. این سازمان یک شرکت امنیت کامپیوتر آمریکایی است که در گزارش خود اعلام کرده بود هدف این نرم‌افزار ایجاد تغییر در سرعت گردش موتورها با تحت کنترل گرفتن ابزاری به نام تغییر دهندة فرکانس است.

این روزنامه آمریکایی افزود: آقای لانگنر که ماه‌ها در زمینة این برنامه تحقیق کرده است گفت: این برنامه کد پیچیده‌ای دارد. این برنامه توسط یک شرکت روسی متخصص در تولید آنتی ویروس‌ها در ماه ژوئن کشف شد. در آن زمان این شرکت شکایت‌هایی را از عملکرد نامناسب کامپیوترهای ایرانی دریافت کرده بود. 

در ادامه این گزارش آمده است: ارتباط بین این کرم و کامپیوترهای ایران را اولین‌بار آقای لانگنر در کنفرانس امنیت شبکه سیستم‌های صنعتی در واشنگتن در 20 سپتامبر مطرح کرد. او در بیانیه‌ای که روز جمعه در وب‌سایت خود منتشر کرد، حملة این کرم را به دو صورت تقسیم‌بندی کرد که با هدف کنترل کننده‌های صنعتی زیمنس، تولید کننده ابزار صنعتی آلمانی، صورت می‌گیرد. او در این بیانیه نوشت: به نظر می‌رسد کلاهک شماره یک و کلاهک شماره دو با هم برای حمله به شبکه برنامه هسته‌ای ایران مورد استفاده قرار گرفتند. مقام‌های فدرال و اعضای صنایع خصوصی روز چهارشنبه در برابر مجلس سنا تصدیق کردند که احتمالاً برنامه هسته‌ای ایران هدف این کرم بوده است، اما شواهدی دال بر این مطلب ارایه نکردند. اما آقای لانگنر گفت: شواهد کافی از برنامه به دست آورده است که نشان دهندة اهداف مورد نظر هستند. او روند تحقیقات خود در این زمینه را مشابه صحنة جرمی دانست که ابزار قتل در آن موجودند اما جسد وجود ندارد.