هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 2 اسفند 1397
ساعت 22:50
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 9 آذر 1387 ساعت 11:10 2008-11-29 11:10:09
شناسه خبر : 5315

ترافيک سنگين خودروها در ميدان فاطمي به عنوان يکي از ميادين اصلي و پرتردد پايتخت، علاوه بر تبديل اين ميدان به پارکينگ بزرگي از خودرو، مشکلات بسياري را براي عبور و مرور شهروندان از اين منطقه تهران بزرگ به دنبال داشته است.

به گزارش ايرنا، علاوه بر مرکزيت ميدان فاطمي در محورهاي ترددي پايتخت، وجود مراکز اداري و دفاتر شرکت هاي خصوصي و دولتي در اين منطقه موجب شده تا شمار خودروهاي ترددکننده در اين نقطه از پايتخت به طور قابل ملاحظه اي افزايش يابد.

اما آنچه ترافيک اين ميدان را بسيار سنگين و غير قابل تحمل کرده است وجود مرکزي به نام "تالار بزرگ کشور" به عنوان يکي از معدود مراکز بزرگ تجمعي شهروندان جهت برگزاري همايش ها، کنسرت هاي موسيقي، گردهمايي ها و حتي جشن هاي خيريه است که تقريبا همه روزه به خصوص عصرها ترافيک سنيگني را در اين منطقه از پايتخت پيش روي شهروندان قرار داده است.

کافي است کنسرت موسيقي يکي از استادان به نام کشور يا همايش هاي کارگري و تخصصي در اين تالار برگزار شود تا موج بلندي از خودروهاي شخصي به سمت اين ميدان سرازير شود.

با برگزاري برنامه‌هاي پرطرفدار در تالار بزرگ کشور که در تملک وزارت کشور است، خيابان‌هاي اطراف اين تالار با بن‌بست ترافيکي روبه‌رو مي‌شوند و بي‌نظمي و مزاحمت براي گروهي از شهروندان تبديل شده است.

بهره‌برداري از اين تالار که از بهترين‌ و مجهزترين تالارهاي تهران و بزرگترين آنهاست، در اواخر دولت گذشته آغاز شد و اکنون اين تالار به محل برگزاري مراسم‌هاي مهم، از بزرگداشت‌هاي شهدا گرفته تا مراسم‌هاي حکومتي و دولتي و نيز کنسرت‌هاي موسيقي تبديل شده است.

اما پرسش اصلي اينجاست که چگونه در اصلي سالني با اين حجم از مراجعه به بزرگراه "شهيد گمنام" باز مي‌شود، بدون آن‌که امکان مناسبي براي توقف خودروهاي مراجعه‌کنندگان در نظر گرفته شود.

در روزهاي اخير، اجراي برنامه هاي مختلف در اين تالار، باعث شده که خيابان‌هاي اين منطقه بار ترافيکي سنگين‌تري را تحمل کرده و قفل شدن نقطه ورود به بزرگراه جلال آل احمد، کردستان و نيز ميدان فاطمي تا خيابان زرتشت، ولي‌عصر و ديگر خيابان‌هاي اطراف را به دنبال داشته باشد.

نبود پارکينگ اختصاصي براي اين سالن و حتي نزديک نبودن پارکينگ عمومي، مشکلات رفت ‌ و آمد را براي مراجعان و ديگر خودروهاي عبوري از اين مسيرها پديد آورده و توقف‌هاي پي‌درپي خودروها در مقابل تالار و جمعيت منتظر پشت در ورودي آن، بر پيچيدگي اين وضعيت افزوده است.

اگرچه راهنمايي و رانندگي تهران در روزهاي خاص با افزايش شمار نيروهاي خود و استقرار جرثقيل در اين محدوده، مجبور به ساماندهي رفت‌وآمدها در اين مسير است، اما به دليل قفل شدن مسير و نبود فضا، با وجود فشار کاري و رواني وارده بر اين مأموران زحمتکش، چندان کاري از پيش نمي‌رود.

حتي خيابان هاي فرعي و کوچه هاي منتهي به تالار بزرگ کشور با برگزاري هر مراسم در اين تالار مملو از خودروهاي شخصي شهروندان مي شود به گونه اي که برخي ساکنان اين مناطق خودروي خود را از داخل پارکينگ منازل خود نيز نمي توانند خارج کنند.
مشخص نيست در حالي که با هر يک از برنامه‌هاي اجرا شده، ده‌ها ميليون تومان درآمد بليت فروخته‌ شده به مردم است، چرا چاره‌اي براي استقرار يک پارکينگ مجهز و مناسب براي بزرگترين تالار تهران با ظرفيت چهار هزار نفر انديشيده نمي‌شود.

از سوي ديگر وجود مسجد نور در ضلع جنوب غربي ميدان فاطمي که از لحاظ امکانات، مبله بودن و قرار داشتن در مرکز شهر مورد توجه بسياري از خانواده ها و ارگان ها و سازمان براي برگزاري مراسم مختلف است نيز مزيد بر علت شده تا ترافيک اين ميدان در ساعات بعد از ظهر تا ابتداي شب بسيار سنگين باشد.

مجالس ترحيم چهره هاي فاخر و برجسته به همراه شمار زيادي از همايش هاي قرآني و مذهبي در اين مسجد برگزار مي شود و به دنبال آن تعداد زيادي از خودروهاي سواري شخصي سرازير به سوي ميدان فاطمي.

اما پيگيري هاي خبرنگار ايرنا از وزارت کشور حکايت از آن دارد که تغيير و تحولات پياپي در مديريت راس وزارت کشور اجراي برخي تصميمات براي گره گشايي از ترافيک ميدان فاطمي را به تاخير انداخته و هر روز بر بار آن مي افزايد.

يکي از اين طرح ها ، پيشنهاد ترافيکي شهرداري منطقه شش تهران براي تبديل مجتمع خدماتي بيمه ايران در ورودي ميدان فاطمي به پارکينگ طبقاتي بزرگ فاطمي است که البته هنوز پاسخي از سوي وزارت کشور براي اين پيشنهاد مطرح نشده است.

"اسدالله فرزين ستوده" معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران در گفت وگو با خبرنگار اجتماعي ايرنا با بيان اينکه اين پيشنهاد در زمان وزارت کشور "علي کردان" از سوي شهرداري مطرح شده اما پاسخي دريافت نشده است، گفت: وجود بافت فشرده تجاري و اداري در ميدان فاطمي و نبود فضايي مناسب براي احداث پارکينگ طبقاتي موجب شده تا با وجود مراکز مهم تجمعي مردم در اطراف اين ميدان فکري براي احداث پارکينگ خودرو نشود.

وي افزود: از اين روز شهرداري منطقه شش تهران پيشنهاد داد تا مجتمع خدمات بيمه اي ايران که به پرداخت خسارات تصادفات خودروها در فضايي بزرگ و همکف مي پردازد تبديل به پارکينگ طبقاتي شود.

به گفته ستوده، شهرداري اعلام آمادگي براي احداث اين پارکينگ طبقاتي و حتي مشارکت در ساخت آن را مطرح کرده تا پارکينگي طبقاتي بزرگ در اين مکان احداث شده و مشکلات ترافيکي ميدان فاطمي به حداقل رسد.

وي تاکيد کرد: پيشنهاد داده ايم طبقه اول اين پارکينگ به مجتمع خدماتي بيمه ايران اختصاص يافته و مابقي طبقات براي پارک خودروهايي که به وزارت کشور، تالار بزرگ کشور، مسجد نور و مراکز خريد اطراف ميدان فاطمي مراجعه مي کنند اختصاص يابد.

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري منطقه شش تهران خاطرنشان کرد: فضاي مجتمع خدماتي بيمه ايران تنها امکان موجود براي احداث پارکينگ طبقاتي است که بايد وزارت کشور در خصوص آن اعلام نظر کند.

آنچه مشخص است در برخي روزها و شب ها اطراف ميدان فاطمي تهران تبديل به پارکينگ بزرگ خودرو شده و مشخص نيست چه زماني از اتلاف وقت مردم در ترافيک اين ميدان کاسته خواهد شد.