هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 16 مرداد 1399
ساعت 06:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 11 آبان 1389 ساعت 16:45
سه شنبه 11 آبان 1389 20:15 ساعت
2010-11-2 16:45:34
شناسه خبر : 51976
شکست تلاش ساورز برای فشار به امریکا برای اصلاح برآورد 16 نهاد امنیتی امریکا با پایان پذیرفتن سال 2010 و عدم انتشار برآورد امنیتی این سال نیز از دست آوردهای دیگر وی در سال‎های تصدی‎گری اش بر سازمان جاسوسی انگلیس است.

اظهارات جنجالی جان ساورز رئیس سازمان امنیت خارجی انگلیس(MI6) پیرامون لزوم روی آوردن غرب به شیوه دیپلماسی اطلاعاتی در قبال ایران، در شرایطی با سانسور خبری رسانه دولتی انگلیس بی‌بی‌سی فارسی روبرو شده است که با توجه به سوابق ساورز، این اظهارات از طراحی جدید و خودسرانه انگلیس برای عدم موفقیت مذاکرت آتی 1+5 با ایران حکایت دارد.

به گزارش رجانیوز، موضوع ایران برای انگلیس که اینک در مورد زمان مذاکره با ایران با دیگر متحدانش اختلاف پیدا کرده است، آنقدر اهمیت داشت که رئیس دستگاه جاسوسی انگلیس را وادار کند تا برای اولین بار درصد سال اخیر در نشستی با برخی از مسئولین مطبوعات حاضر شده از لزوم تغییر شیوه مذاکره با ایران به شیوه دیپلماسی اطلاعاتی سخن بگوید، اظهاراتی که بلافاصله در رسانه‎های اروپایی از جمله خبرگزای فرانسه بازتابی ویژه‎ای داشت هر چند که با بی مهری و سکوت معنادار رسانه رسمی دولت انگلستان بی بی سی فارسی روبرو شد.

تلاش بی بی سی فارسی برای عدم پوشش نگاه MI6 در فضای فارسی زبانان این فرضیه را بیش از پیش تقویت می‎کند که مورد مصرف سخنان ساورز، همکاران اروپایی و امریکایی انگلیس در پرونده هسته‎ای ایران بوده اند.

اما این اظهارات آنهم در آستانه مذاکرات ایران با 1+5 با نگاهی به سوابق جان ساورز در پرونده هسته‎ای ایران از طراحی خودسرانه و غیرهماهنگ انگلیس با اتحادیه اروپا برای به شکست کشاندن این مذاکرات حکایت دارد طراحی که با وجود کاترین اشتون انگلیسی در راس تیم سیاست خارجی اروپا، خوش بینی‎هایی را در هیات حاکمه انگلیس پدید آورده است.

از صحنه گردانی ساورز در مذاکرات پاریس تا تشکیل ائتلاف اطلاعاتی علیه ایران

جان ساورز که اکنون در قامت رئیس سازمان جاسوسی انگلیس از لزوم در پیش گرفتن دیپلماسی اطلاعاتی در قبال پرونده هسته‎ای ایران سخن می گوید، در مذاکرات مشهور پاریس که میان سه کشور اروپایی و ایران به مدیریت حسین موسویان برگزار شد، و منجر به تعلیق کامل فعالیت‎های هسته‎ای ایران حتی فعالیت‎های تحقیقاتی شد، به عنوان هدایت کننده تیم مذاکره کننده اروپا، و در جایگاه معاون جک استراو، نقش عمده‎ای و ویژه‎ای را درتحمیل این تعلیق بر تیم مذاکره کننده وقت ایران داشت. وی با روحیات خاص خود و با تلاش برای تحقیر مذاکره کنندگان ایرانی به بهانه رسیدن به برنامه شنای روزانه ! خود، توانست تعهدات مهمی را از تیم مذاکره کننده حسن روحانی دریافت کند.

اما با تغییر سیاست خارجی ایران در دولت نهم و لغو محرومیت‎های خودساخته قبلی، ساورز اینبار در قامت نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد به اصلی ترین یار جان بولتون امریکایی برای طراحی اولین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ایرن تبدیل شد.

با این حال ظاهرا تلاش ساورز در مقابله با برنامه هسته ای ایران اینبار در قالب سازمان جاسوسی انگلیس که خاستگاه اولیه وی نیز به شمار می‎رود وارد فاز جدیدی شده است چنانکه وی از بدو سکانداری این سازمان با تلاش برای ایجاد یک ائتلاف اطلاعاتی در اروپا کوشیده است با به جریان انداختن مجموعه‎ای از دروغ‎های اطلاعاتی در نهادهای امنیتی اروپا، جهت خنثی سازی برآورد 16 نهاد امنیتی امریکایی بر قُطر پرونده هسته‎ای ایران در آژانس بیافزاید.

این تلاش وی و انگلیس را می‎توان با تمرکز آژانس بر مطالعات ادعایی مرتبط دانست تلاشی که مبتنی بر دروغ‎های رنگ و آب دار سیستم‎های اطلاعاتی اروپایی و امریکایی و خصوصا انگلیس خود را در گزارشات آمانو نمایان کرده است. شاید اینک به خوبی بتوان دریافت که مراد ساورز از دیپلماسی اطلاعاتی چیزی جز به جریان انداختن چرخه‎ای از دروغ بر علیه ایران نباشد. رویکردی که یکبار با طراحی موضوع پیدا شدن لپ تاب ایرانی و بواسطه فرار شهرام امیری با شکست مواجه شده بود.

شکست تلاش ساورز برای فشار به امریکا برای اصلاح برآورد 16 نهاد امنیتی امریکا با پایان پذیرفتن سال 2010 و عدم انتشار برآورد امنیتی این سال نیز از دست آوردهای دیگر وی در سال‎های تصدی‎گری اش بر سازمان جاسوسی انگلیس است.

هر چند تاثیرگذاری ساورز بر دوست صمیمی خود و معاون سولانا و اشتون یعنی کوپر برای به شکست کشاندن مذاکرات ژنو 2 را نیز نباید نادیده گرفت.

 

 

 

اختلاف انگلیس برای مذاکره با ایران در شرایط کنونی با همپمانان امریکایی و اروپایی

اما شاید آنچه ساورز را واداشته تا برخلاف سنت صد ساله روسای دستگاه جاسوسی انگلیس خود در رسانه حاضر شود و از لزوم تغییر استراتژی غرب در قبال ایران سخن بگوید، موافقت اتحادیه اروپا و امریکا با مذاکره با ایران است. مذاکراتی که ظاهرا انگلیس تنها مخالف برگزاری آن در شرایط کنونی ایران است. و این مخالفت سبب شده تا با حضور اشتون انگلیسی در راس سیاست خارجی اتحادیه، انگلیس درصدد تلاش برای شکست پیشاپیش آن باشد.

دستگاه سیاست خارجی انگلیس معتقد است در شرایط کنونی، ایران برگ‎های برنده فراوانی برای مذاکره خواهد داشت که همه این برگ‎ها مرتبط با شرایط داخلی و خارجی آن است.

انگلیس معتقد است اجرای طرح تحول اقتصادی از یک سو و در حاشیه رفتن جریان فتنه از سوی دیگر حاکی از ثبات بالای داخلی قدرت تثبیت شده داخلی حاکمیت در ایران است.

از دیگر سو در منطقه، دولت آینده عراق با محوریت مالکی اینبار و بواسطه حمایت امریکا از علاوی بسیار نزدیکتر به ایران خواهد بود و این شرایط در کنار نمایش عمق استراتژیک ایران در لبنان و همچنین همکاری ایران با دولت افغانستان در مقابل مذاکرات مقامات امریکایی با طالبان، برتری محسوسی به ایران در شرایط منطقه‎ای بخشیده است.

این در حالی است که راه اندازی نیروگاه استراتژیک بوشهر و تولید اورانیوم 20% در ایران، ایران را از نظر هسته‎ای به شرایط غیر قابل بازگشتی رسانده است که این امر در کنار اکتشاف معادن جدید اورانیوم در ایران، توان هسته‎ای ایران را بسیار متفاوت از مذاکرات گذشته کرده است.

این برآورد انگلیسی معتقد است مذاکرات آینده با دستان پر ایران صورت خواهد گرفت و به هیچ عنوان به سود طرف مذاکره کننده تمام نخواهد شد. بر همین مبنا ساورز به عنوان یکی از طراحان اصلی تقابل با ایران و برنامه هسته‎ای آن از هفته‎های پیش از مذاکرات دست به کار شده تا این مذاکرات را با همکاری اشتون انگلیسی به شکست برساند. تلاشی که با رو شدن برگ‎های برنده جدید ایران نتیجه‎ای متفاوت خواهد داد.