هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 31 فروردين 1398
ساعت 23:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 6 آذر 1387 ساعت 15:39 2008-11-26 15:39:02
شناسه خبر : 5192
در اين کتاب، خاستگاه انتقادات

اداره كل اسناد و مدارك دانشگاه آزاد اسلامي طی ماه های گذشته چند جلد كتاب تحت عناوين آموزشي عالي غيردولتي منتشر كردهاست كه در آنها مصاحبه هايي شبه تئوريك در باب ضرورت تقويت وضعيت فعلي دانشگاه آزاد درج شده است.

به گزارش رجانیوز، نكته قابل توجه در این کتاب ها آن است که اغلب مصاحبه ها با عناصر افراطي جريان دوم خردادی انجام شده است.

در آخرين كتابچه منتشر شده، 2 گفتگوگر ناشناس به سراغ محمدرضا تاجيك مشاور سیاسی- امنیتی خاتمي و رجبعلي مزروعي عضو شورای مرکزی حزب مشارکت و نماينده افراطي تحصن كننده مجلس ششم رفته اند.

اين كتاب با فصل مطولي در تمجيد از شخصيت و سوابق اين دو نخبه علمي! آغاز و در بخش های مختلف كتاب نیز به بهانه هاي مختلف به دولت نهم و شعارهاي آن و منتقدين دانشگاه آزاد حمله شده است.

در این کتاب، خاستگاه انتقادات منتقدين درخصوص مسائل مديريتي دانشگاه آزاد و شهريه هاي این دانشگاه، حسادت، سياسی كاري، غرض ورزي سياسي و جناحي دانسته شده است؛ - مزروعي: «كساني كه با مديريت دانشگاه مقابله مي كنند، ناشي از حسادت و غرض ورزي سياسي و جناحي و كج فهمي آنان است.»

در اين مجله كاملاً علمي و عميق، مزروعي در تناقضي آشكار از يك سو شناخت خود را از دانشگاه آزاد در حد تحصيل دختر خود در اين دانشگاه مي داند و از كيفيت دانشگاه اظهار بي اطلاعي مي كند اما در بخش ديگری از گفتگو، به صورت تفصیلی از ضرورت توسعه دانشگاه سخن مي گويد و تأثيرات آنرا قطعاً‌ مثبت مي داند.

در بخش هايی از این كتاب نیز، مديريت جاسبی بر دانشگاه آزاد "منحصر به فرد"، "ممتاز" و "بي نقص" خوانده شده است؛ تاجيك: «اداره چنين دانشگاهي كه در جهان نمونه ندارد، كار بسيار شاقي است. مخصوصاً با اين سنگ اندازي هايي كه جلوي حركت اين نهاد مي شود،‌ مديريت جاسبي با قابليت و ایستادگي و مقاومت بوده و وي موفق بوده است.»

از نكات قابل توجه دیگر در این کتاب، اصرار مصاحبه کنندگان بر نقش مهم دانشگاه آزاد در شكل گيري دوم خرداد است: دانشگاه آزاد در دهه 70 نقش مؤثري در تقويت طبقه متوسط داشته و نمي توان نقش آن را در پديده دوم خرداد انكار كرد.

آشكار شدن پيوندهاي اقتصادي و فكري ساختارشكنان سياسي با مديريت دانشگاه آزاد مي تواند پاسخ بسياري از سؤالات در فضاي بي بندوباري سیاسی علیه دولت باشد و اداره كل اسناد و مدارك دانشگاه آزاد درواقع اسناد و مدارك خوبي در اختيار كساني قرار داده است كه به دنبال رمزگشایی از این معما هستند.