هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 6 خرداد 1399
ساعت 16:59
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 10 آبان 1389 ساعت 17:11
دوشنبه 10 آبان 1389 20:41 ساعت
2010-11-1 17:11:28
شناسه خبر : 51865
با اين حال، پنج‌شنبه شب گذشته پس از گذشت بيش از سه سال و نيم، دكتر احمدي‌نژاد بار ديگر چهره‌هاي اصلي جريان اصولگرا را دعوت كرد تا با شكل‌دهي يك مدل مشابه، ضمن جدي گرفتن تأكيدات رهبر انقلاب در زمينه وحدت، ساز و كارهاي وحدت اصولگرايان در فعاليت‌هاي سياسي آينده نيز بررسي شود.

سه و سال و نيم پس از آنكه دكتر احمدي‌نژاد جمع 15 نفره‌اي از چهره‌هاي برجسته جريان اصولگرا را به دفتر خود در خيابان پاستور دعوت كرد كه نتيجه آن شكل‌گيري جبهه متحد اصولگرايان و راهيابي اكثريت گزينه‌هاي جريان اصولگرا به مجلس هشتم بود، بار ديگر وي براي بازيابي و تقويت فضاي همدلي ميان اصولگرايان پيشقدم شد و اين بار جمع 30 نفره‌اي را به دفترش فراخواند.

به گزارش رجانيوز، فروردين ماه 86، پس از تعطيلات نوروزي، احمدي‌نژاد 15 نفر از معتمدين جريان اصولگرا را كه به سه طيف اصلي تعلق داشتند، دعوت كرد و در اين جلسه راهكارها و تاكتيك‌هاي ورود به انتخابات مجلس بررسي شد.

اعضاي جلسه 15 نفره كه در واقع هيأت موسس جبهه متحد اصولگرايان بودند، عبارت بودنداز: محمود احمدي نژاد، احمد توكلي، غلامعلي حدادعادل، علي لاريجاني، حبيب الله عسگر اولادي، محمد رضا باهنر، صادق محصولي، حيدر مصلحي، علي كردان، مهدي چمران، محمد رضا رحيمي، علي زاكاني، حسين فدايي، محسن كوهكن و علي اكبر ولايتي.

اين جمع 15 نفره به يك كار گروه 9 نفره از اعضاي خود مأموريت دادند تا مدل و سازوكار رسيدن به وحدت را تدوين و مشخص كنند. اين 9 نفر عبارت بودند از محمد رضا باهنر، صادق محصولي، حيدر مصلحي،علي كردان، مهدي چمران، رحيمي، علي زاكاني، حسين فدايي و كوهكن. قرار بر اين شد كه اين منشور بر مبناي بيانات رهبر انقلاب كه چند ماه قبل از در ديدار كارگزاران نظام شاخصه‌هاي نه‌گانه اصولگرايي را تعريف كرده بودند، تنظيم و به جلسه بعدي ارائه شود.

اين كار گروه نيز با برگزاري حداقل 16 جلسه، فرآيند مورد نظر را تدوين و گزارش نهايي خود را براي تصميم گيري به جمع 15 نفره ارائه كردند. جمع 15 نفره نيز سازو كار را تصويب و مجوز تشكيل ستاد مركزي را صادر كرد. ساز و كاري كه در واقع همان مدل كارآمد 5+6 از آن استخراج شد.

تدوين منشور و همچنين توافقنامه‌ نهايي ساز و كار وحدت از نتايج اين نشست ها بود. توافقي نهايي كه ميان عناصر حقيقي طيف‌هاي اصلي اصولگرا از جمله رايحه خوش خدمت، جبهه پيروان خط امام و رهبري، جمعيت ايثارگران انقلاب اسلامي و اصولگرايان تحولخواه شكل گرفت.

بر اساس اين منشور و سازو كار وحدت، مقرر شد طيف‌هاي مختلف اصولگرا، نمايندگان حقوقي خود را انتخاب و براي عضويت در ستاد مركزي انتخابات معرفي كنند. طيف هاي اصلي اصولگرا 6 نماينده حقوقي (شهاب الدين صدر، اسدالله بادامچيان، حسين فدايي، علي زاكاني، حيدر مصلحي و صادق محصولي) را معرفي كردند تا اين 6 نفر 5 نفر نماينده مرضي الاطراف خود را معرفي كنند و اين تركيب 11 نفره ستاد مركزي انتخابات اصولگرايان را تشكيل دهد. و در نهايت، با مشاركت طيف‌هاي اصلي اصولگرايان در شهرستانها و استانها ليست پيشنهادي خود را معرفي و در زمان مقرر به اطلاع مردم برساند.

اصولگرايان همچنين در اين مسير منشوري را در 20 ماده به تصويب رساندند.

با اين حال، پنج‌شنبه شب گذشته پس از گذشت بيش از سه سال و نيم، دكتر احمدي‌نژاد بار ديگر چهره‌هاي اصلي جريان اصولگرا را دعوت كرد تا با شكل‌دهي يك مدل مشابه، ضمن جدي گرفتن تأكيدات رهبر انقلاب در زمينه وحدت، ساز و كارهاي وحدت اصولگرايان در فعاليت‌هاي سياسي آينده نيز بررسي شود.

اگرچه دكتر احمدي‌نژاد در پايان جلسه به‌عنوان جمع‌بندي مباحث اعلام كرده است كه جلسات در بين حاضران ادامه پيدا كند و منتظر وي نباشند، چرا كه ممكن است به‌دليل مشغله زياد اجرايي، منوط كردن برگزاري جلسات به حضور او، موجب توقف شود. با اين حال، رئيس‌جمهور تأكيد كرده است كه جمع‌بندي‌هاي جلسات را در اختيار او نيز قرار دهند تا وي نيز از آن‌ها استفاده كند.

سيد شهاب الدين صدر،‌ نايب ‌رئيس مجلس شوراي اسلامي كه در اين جلسه حضور داشته مي‌گويد: «رئيس‌جمهور در مورد علت اين دعوت توضيح داد به دنبال مذاكراتي كه بعضي اصولگرايان از جمله جناب آقاي عسگراولادي در مورد ضرورت تعامل و همفكري بيشتر اصولگرايان در شرايط حاضر با او داشته‌اند، تصميم گرفته از تعدادي از اصولگرايان براي شركت در اين جلسه دعوت كند و بر همين اساس ايشان اعلام كرد كه اين جلسه براي همفكري و تعامل بيشتر ميان افراد شاخص اصولگراست.»

صدر افزود: «ايشان همچنين با يادآوري نعمت بزرگ جمهوري اسلامي بر ضرورت تلاش و همدلي و همكاري همه نيروهاي وفادار به انقلاب براي حفظ نظام تاكيد كرد.»

جلسه پنجشنبه‌شب رئيس‌جمهور با اصولگرايان تقريبا دو ماه و نيم ماه بعد از جلسه‌اي خصوصي برگزار شد كه حبيب‌الله عسگراولادي، دبيركل جبهه پيروان خط امام و رهبري با رئيس‌جمهور داشت.


اصولگرايان دعوت شده چه كساني بودند؟

يكي از نكات جالب توجه در خصوص اين جلسه، تركيب افراد دعوت شده به اين نشست بود، چرا كه احمدي‌نژاد ترجيح داده بود افرادي را براي اين جلسه دعوت كند كه در انتخابات مجلس هشتم در قالب جبهه اصولگرايان متحد فعاليت مي‌كردند.

نايب رئيس مجلس در اين زمينه به "جام‌جم" گفت: اين جلسه در حقيقت در ادامه همفكري‌هاي سه سال و نيم قبل در قالب جبهه متحد اصولگرايان و در آستانه مجلس هشتم برگزار شد.

ولايتي، حدادعادل، صدر، عسگراولادي، آقاتهراني، محصولي، باهنر، كوهكن، ذبيحي، رسايي، زارعي، ضرغامي، ابوترابي، فدايي، ثمره هاشمي، مصلحي، عزيزي، حاج‌بابايي، حبيبي، فروزنده، ميرتاج‌الديني، بذرپاش و بادامچيان حاضرين اين جلسه اصولگرا بودند كه با رياست احمدي‌نژاد به 24 نفر رسيدند.

فقط 6 نفر از دعوت‌شدگان غايب بودند

صدر با رد خبر دعوت از افرادي مانند قاليباف و رضايي به اين نشست و امتناع آنها از حضور در جلسه گفت: «افرادي كه از آنها دعوت شده بود و حضور نداشتند يكي آقاي لاريجاني بود كه به خاطر سفر رهبر معظم انقلاب به قم نتوانست در اين جلسه حضور پيدا كند. آقاي آشتياني نماينده قم نيز همين وضعيت را داشت. آقاي زاكاني هم به دليل كسالت در اين جلسه حضور نداشت و آقايان كوچك‌زاده، رحيمي و زريبافان نيز در قم بودند و نيامدند.»

وي افزود: «يعني در اين جلسه 23 نفر حاضر بودند و فقط 6 نفر غايب بودند. البته در اين جلسه مطرح شد كه از بعضي عزيزان از جمله آقايان چمران،‌ توكلي، رضايي و قاليباف براي ادامه اين جلسات نيز دعوت شود.»


محور صحبت‌هاي مطرح شده در نشست

اما محور مطالب مطرح شده در اين نشست چه بود و چه كساني سخنراني كردند؟ نايب‌رئيس مجلس شوراي اسلامي در اين زمينه گفت: «بعد از سخنان مقدماتي رئيس‌جمهور، آقاي عسكراولادي مطالبي را در مورد ضرورت وحدت و همراهي با جامعه مدرسين و جامعه روحانيت مبارز بيان كرد. آقاي دكتر ولايتي هم طي سخناني تاكيد كرد كه وحدت بايد در چارچوب اصول و مباني انجام شود و اشاراتي هم به بيانات رهبر معظم انقلاب در سفر به قم در مورد ضرورت افزايش بصيرت داشت. دوستان ديگري همچون آقاي دكتر زارعي، آقاي فدايي، آقاي بذرپاش و تعدادي ديگر از دوستان در خصوص ضرورت وحدت و همچنين عملكرد اصولگرايان در انتخابات‌هاي گذشته صحبت كردند.»

صدر افزود: «من هم گزارشي در مورد عملكرد جبهه متحد اصولگرايان و برنامه‌ريزي‌هايي كه براي مجلس هشتم صورت گرفت ارائه و به هماهنگي‌هايي كه با جامعه روحانيت مبارز و جامعه مدرسين حوزه علميه قم انجام شده بود، اشاره كردم.»

نائب رئيس مجلس با اشاره به سخنراني تعداد ديگري از افراد گفت: «از اين افراد مي‌توان به آقاي ذبيحي، آقاي كوهكن،‌ آقاي باهنر، آقاي فروزنده، آقاي ميرتاج‌الديني، آقاي بادامچيان،‌ آقاي حبيبي، آقاي مصلحي و آقاي ابوترابي اشاره كرد كه هر يك در ادامه مطالبي را بيان كردند، در حقيقت همه عزيزان در مورد ضرورت وحدت و افزايش بيشتر همكاري اصولگرايان و تلاش همه بخش‌هاي مختلف نظام براي ايجاد وحدت ملي در ميان همه آحاد جامعه تاكيد داشتند.»

به گفته صدر، رئيس‌جمهور هم در پايان در يك جمع‌بندي از مطالب مطرح شده تاكيد كرد كه به خاطر اهميت مباحث مطرح شده در اين جلسه، ضروري است كه اين بحث‌ها در ميان اصولگرايان ادامه يابد و بر همين اساس قرار شد كه با همفكري جناب آقاي ولايتي،‌ آقاي عسكراولادي و آقاي حداد عادل، طوري برنامه‌ريزي شود كه اين جلسات ادامه يابد.

وي در خصوص تعيين تاريخي براي جلسات بعدي اين نشست گفت: «فعلا اين جلسه اول بود و قرار شد كه اين جلسات ادامه پيدا كند.»