هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 28 شهريور 1400
ساعت 15:33
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 20 مهر 1389 ساعت 23:04
چهارشنبه 21 مهر 1389 02:34 ساعت
2010-10-12 23:04:12
شناسه خبر : 49508

آنقدر تشكيلات كار روزانه شان سازمان يافته و منظم شده و درآمدهايشان دو چندان شده كه نبود اتحاديه يا صنفي براي رسميت بخشيدن به فعاليتشان تعجب بر انگيز است! زباله دزدها ديرپا در شهر تهران است كه اين روزها به تاختدن در مخازن زباله شهر مي‌پردازند و از دور ريختني ها ميليونر مي‌شوند.

به گزارش ايرنا، افزايش فعاليت زباله دزدها در شهر تهران اين روزها براي بسياري از شهروندان كاملا محسوس بوده و ديدن افرادي كه به راحتي سرمايه‌هاي قابل تبديل شهر را به سرقت مي‌برند، عادي شده است.

شايد خيلي‌ها زباله را سرمايه‌اي براي شهر ندانند اما وقتي گذري بر كارگاه‌هاي كوچك غير قانوني بازيافت در جنوب شهر مي‌زنيم، تازه متوجه ارزش زباله يا همان طلاي كثيف مي‌شويم.

اگرچه آمار و ارقامي از تعداد زباله دزدها و ميزان سود ناشي از زباله دزدي وجود ندارد اما آمارهاي غير رسمي تشكل‌هاي زيست محيطي حكايت از سرقت رفتن حدود ‪۱۵‬درصد از زباله‌هاي شهر تهران دارد.

بنابر آمار سازمان مديريت پسماند شهرداري تهران، روزانه حدود هشت هزار تن انواع زباله در پايتخت توليد مي‌شود كه از اين ميزان حدود ‪۳۵‬درصد خشك و ‪۶۵‬درصد زباله تر است كه در همه جاي دنيا مرسوم است زباله‌هاي خشك به مواد بازيافتي قابل استفاده مجدد تبديل شده و زباله‌هاي تر نيز با تبديل شدن به انواع كودهاي آلي در مصارف مختلف كشاورزي استفاده شود.

روزانه بيش از ‪۳/۵‬ميليون تن زباله در جهان توليد مي‌شود كه سهم كشور ما از اين ميزان ‪۴۰‬هزار تن است و سهم كشور آلمان ‪۹۰‬هزار تن در روز است با اين تفاوت كه در كشورهاي توسعه يافته مانند آلمان ‪۸۰‬درصد زباله و در ايران هشت درصد زباله بازيافت مي‌شود.

در شهر تهران با افتتاح خطوط جديد بازيافتي در مركز دفع زباله كهريزك تهران حداكثر ميزان زباله بازيافت شده به ‪ ۵۰‬درصد از كل زباله توليدي مي رسد.

اين درحالي است كه عدم رعايت الگوي صحيح مصرف كالاها و مواد غذايي از سوي بسياري از شهروندان و توسعه كالاها و مواد بسته بندي كه بر حجم زباله‌هاي توليدي شهر تهران افزوده است موجب شده تا ميزان زباله‌هاي دسترس زباله دزدها افزايش پيدا كرده و آنها در چند حلقه كاري به سودهاي بسياري دست يابند.

حسين كلخوراني معاون خدمات شهري شهرداري تهران در اين‌باره مي‌گويد:
شهرداري تهران نمي‌تواند براي تمام مخازن زباله كه در شهر نصب كرده مامور بگذارد تا با زباله دزدان برخورد كند.

وي با بيان اينكه وظايف دستگاههايي چون محيط زيست، وزارت بهداشت، نيروي انتظامي و قوه قضاييه است كه از منظرهاي مختلف به برخورد با زباله دزدها بپردازند، اظهار مي‌دارد: از سويي تا زماني كه فرهنگ تفكيك و دفع صحيح زباله از سوي شهروندان رعايت نشود نمي‌توان با زباله دزدها برخورد كرد.

معاون خدمات شهري شهرداري تهران به وجود انواع مواد پلاسيتكي، كاغذ، مقوا و فلزات با ارزش قابل بازيافت در مخازن زباله اشاره و تصريح مي‌كند: اين زباله‌ها كه حدود ‪۳۵‬درصد از زباله‌هاي شهر تهران را تشكيل مي‌دهد آماج سودجويي‌هاي زباله دزدان قرار داشته كه متاسفانه هر روز بر حجم توليد اين زباله از سوي مردم افزوده مي‌شود.

زباله دزدان شهر تهران كه هر روز تعداد آنها در حال افزايش بوده و جدا از مخازن زباله ، سري به زباله‌هاي مقابل پاساژها و مغازه‌ها نيز مي‌زنند درامدهاي ميليوني از زباله دزدي داشته كه بنابر آمار يونيسف تخمين ابتدايي سود حاصل از زباله دزدي در تهران ماهانه به ‪۲‬ميليون تومان نيز مي رسد.

زباله دزدها، اين روزها با كمترين مزاحمتي از سوي دستگاهها و نهادهاي مسئول به زباله دزدي و فروش آن براي بازيافت غير بهداشتي مي‌پردازند و اين در شرايطي است تفكيك نشدن صحيح زباله‌ها از يكديگر و دفع انواع زباله هاي با ارزش و قابل بازيافت در مخازن زباله از سوي شهروندان اين تشويق و ترغيب را براي افرادي به دنبال دارد كه از زباله دزدي به امرار معاش و كسب سودهاي فراوان بپردازند.

شهرداري تهران به عنوان متولي جمع آوري و دفع زباله‌هاي پايتخت كه در سال هاي اخير و در اجراي طرح مكانيزاسيون خدمات شهري، بيش از ‪ ۷۰‬هزار مخزن زباله را در نقل مختلف شهر نصب كرده كه البته اين مخازن مجالي براي زباله دزدان جهت سود آوري شده است.

اما شايد يكي از مهمترين عوامل افزايش زباله دزدي در تهران رعايت نشدن بسياري از حقوق و فرهنگ زندگي در شهر از سوي شمار زيادي از شهروندان باشد كه به نوعي به همراهي با زباله دزدان مي‌پردازد.

شهروندي كه با وجود اعلام‌هاي مكرر دفع زباله در ساعت ‪۹‬شب در هر ساعتي از روز به ريختن زباله در مخازن و دپوهاي جمع‌كننده زباله پرداخته و موجب مي شود زباله به طور دائم در مخازن وجود داشته و همواره در دسترس زباله دزدان باشد، يا آن شهروندي كه روزنامه و قوطي نوشابه و دبه‌هاي پلاستيكي ماست را به همراه ضايعات ميوه و سبزي يكجا دفع كرده و آن را در دسترس زباله دزدان قرار مي‌دهد و شهروندي كه با ديدن زباله دزدان آويزان در مخازن زباله نسبت به او بي‌تفاوت بوده و دستگاههاي مسوول را در جريان نمي گذارد ، به نوعي عدم همكاري براي رفع اين معضل اجتماعي است .

مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري تهران با بيان اينكه فعاليت زباله دزدها كاري غيرقانوني و غير بهداشتي است ، اظهار مي‌دارد: شهرداري تهران با اتخاذ رويكردهاي مختلف مقابله با اين پديده ناهنجار را دنبال مي‌كند اما تا زماني كه همراهي ساير دستگاههاي مسوول و عموم شهروندان نباشد نمي توان توفيقي در برخورد با زباله دزدان داشت.

سيد محمد فياض مي‌گويد: هر زمان جمع آوري زباله و تفكيك آن به صورت كامل و به شكلي مطلوب انجام شود، چيزي براي دزديدن وجود نخواهد داشت و به اين ترتيب زباله دزدي هم در شهر فعاليت نخواهد كرد.

وي با بيان اينكه جمع آوري مكانيزه زباله تا حد مناسبي توانسته با اين پديده برخورد لازم را داشته باشد تصريح مي‌كند: گسترش اين طرح مي‌تواند بيش از پيش زباله دزدي را در تنگنا قرار دهد. ضمن اينكه شهرداري تهران با همكاري دستگاه قضايي، برخورد جدي و شديد تري را با زباله دزدان آغاز كرده و در همين خصوص گشت‌هاي ناحيه‌اي را براي كنترل وضعيت زباله تهران بيشتر كرده است.

فياض با اشاره به آسيب ديدن مخازن زباله توسط زباله دزدها مي‌گويد:
بسياري از مخازن زباله توسط اين افراد آسيب مي‌بينند كه در اين بين تفكيك در مبدا زباله‌ها مي‌تواند تنها راه حل موثر در اين زمينه باشد.

وي به برنامه شهرداري تهران براي آموزش هرچه بيشتر تفكيك زباله از مبدا به شهروندان تهراني اشاره مي‌كند و مي‌افزايد: در همين خصوص آموزش‌هاي چهره به چهره در نواحي شهر تهران برگزار شده و از سويي غرفه‌هايي جهت دريافت زباله‌هاي خسك تفكيكي توسط مردم در مناطق راه اندازي شده است.