هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 3 ارديبهشت 1400
ساعت 07:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 7 مهر 1389 ساعت 04:06
چهارشنبه 7 مهر 1389 07:36 ساعت
2010-9-29 04:06:34
شناسه خبر : 47801

كارشناسان كارگاه قصه و رمان حوزه هنري در نشستي بر ضرورت اطلاع‌رساني و تبليغ كتاب‌هاي اين كارگاه از سوي انتشارات سوره مهر تأكيد كردند و موفقيت «دا» را نتيجه اين تبليغ دانستند.

به گزارش خبرگزاري فارس، نشست كارشناسان كارگاه قصه و رمان حوزه هنري با اميرحسين فردي، مدير جديد مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه، عصر امروز در حالي برگزار شد كه «دا» محور بحث‌ها و اظهار نظرهاي كارشناسان قرار گرفت.

در اين نشست، اميرحسين فردي، محمد شجاعي (منتقد)، محمدكاظم مزيناني (شاعر و نويسنده)، خسرو باباخاني (نويسنده)، فرخنده حق‌شنو (نويسنده)، زهره يزدان‌پناه (نويسنده) و سميرا اصلان‌پور (نويسنده، منتقد و روزنامه‌نگار) حضور داشتند.

فردي در ابتداي اين نشست با تأكيد بر برگزاري مرتب جلسات كارشناسان در سه‌شنبه‌هاي نخست هر ماه گفت: كارگاه قصه و رمان، يكي از دفاتر فعال مركز آفرينش‌هاي ادبي است كه بنا داريم با برپايي نشست‌هاي ماهانه كارشناسان آن، كارگاه را نسبت به گذشته فعال‌تر و توليد آثار داستاني را بيشتر كنيم.

در ادامه اين نشست، شجاعي به ميان‌مايه بودن آثار ارسالي به كارگاه اشاره كرد و گفت: عموماً برجستگي‌هايي در كارها ديده مي‌شود، اما آن استاندارد لازم براي چاپ آنها در اين آثار مشاهده نمي‌شود.

وي اظهار داشت: كارگاه بايد به نويسندگان كمك كند تا آنها بتوانند كارهايشان را پس از رفع اشكالات و معايب به چاپ برسانند. نه اينكه به دليل متوسط بودن، كارها به نويسنده بازگردانده شده و هيچ اثر جديدي متولد نشود.

شجاعي همچنين به رمان «پاييز در قطار» مزيناني اشاره كرد و افزود: حتي زماني كه قرار بود اين اثر چاپ شود، من به فصل آخر رمان نقدهايي داشتم و وقتي آنها را با نويسنده در ميان گذاشتم، او ابتدا نپذيرفت، اما سرانجام قبول كرد كه پايان‌بندي رمان بايد تغييراتي بكند. در نهايت هم اين كتاب، كتاب سال جمهوري اسلامي شد و جايزه گرفت.
در ادامه اين نشست، خسرو باباخاني نويسنده رمان «گنج قلعه متروك» با اشاره به كار طاقت‌فرساي كارشناسان كارگاه قصه و رمان حوزه در مطالعه، بررسي و كارشناسي آثار حجيم، از فردي خواست اين زحمات را ناديده نگيرد و ترتيبي اتخاذ كند تا تلاش‌هاي نويسندگان حاضر در حلقه كارشناسي در كشف استعدادهايي چون سيدهاشم حسيني (دارنده رتبه نخست جشنواره‌هاي اول و دوم داستان انقلاب) مورد توجه قرار گيرد.

اين نويسنده تأكيد كرد: چنين زحماتي، خارج از وظايف كارشناسان كارگاه است.

اميرحسين فردي در پاسخ به اين گفته‌هاي باباخاني اظهار داشت: كشف استعدادهاي نويسندگي، يكي از وظايف كارشناسان است؛ چنانكه در سال 1360 من همين كار را درباره شما كردم و ابتدا قلم شما را به بچه‌هاي مسجد جوادالائمه (ع) و سپس به كيهان بچه‌ها معرفي كردم.

فرخنده حق‌شنو، نويسنده كتاب «كابوس» يكي ديگر از كارشناسان كارگاه قصه و رمان حوزه هنري در ادامه اين نشست گفت: بهتر است كارگاه نويسندگان را براي رفع اشكالات آثارشان به حوزه دعوت كند و به مرور كارها بپردازد. با اين كار، دوره خوانش و بررسي آثار كوتاه‌تر مي‌شود.

زهره ‌يزدان‌پناه، نويسنده كتاب «داستان لبنان» نيز با تأكيد بر ضرورت بازنويسي آثار ضعيف و همگرايي بيش از پيش كارشناسان كارگاه قصه و رمان براي ارتقاي كيفي رمان‌ها و مجموعه‌هاي داستان به جاي رد اين دسته از آثار گفت: صحبت رودررو با نويسنده بسيار مؤثر و مفيد است و رد كردن كارها باعث سرخوردگي در ميان نسل جوان اهل قلم و نويسندگان نوپا خواهد شد.

وي ادامه داد: به اعتقاد من اگر كاري حتي 50 درصد قابليت انتشار دارد، اين وظيفه ماست كه 50 درصد بقيه را به نويسنده كمك كنيم تا اثرش را در مدت زمان مشخصي بازنويسي كرده و دوباره براي كارگاه بياورد.
يزدان‌پناه اين روش را موجب تولد قلم‌هاي جديد دانست و گفت: اين حركت باعث مي‌شود تا كسي از دنياي نويسندگي قهر نكند و با سرخوردگي قلم را زمين نگذارد.

اما محمدكاظم مزيناني، شاعر كودكان و نوجوانان و ويراستار كارگاه قصه و رمان در نقد عملكرد اين كارگاه گفت: اسامي و چهره‌هايي كه با كارگاه ارتباط دارند و به ما اثر مي‌دهند، تنوع لازم را ندارند و اين سئوال مطرح است كه بالاخره كارگاه قصه و رمان، محل بررسي و انتشار آثار نويسندگان حرفه‌اي است يا نوقلمان و كتاب اولي‌ها. بنابراين ضرورت دارد تا ارتباط كارگاه با نويسندگان حرفه‌اي‌ وسيع‌تر شود.

سميرا اصلان‌پور، آغازگر بحث‌هايي درباره نويسندگان زن و تبليغات كتاب «دا» بود. وي گفت: بعضي آثار ارسالي به كارگاه قصه و رمان، متعلق به زنان نويسنده‌اي است كه عمدتاً داستان‌هاي عامه‌پسند خوانده و از آنها الهام گرفته‌اند. آنها همچنين تجربه‌هاي خود را از زندگي در داستان‌هايشان عرضه مي‌كنند كه اين قضيه منجر به قرارگيري آثار آنها در قالب خاطره شده و با وجود زيبايي برخي سوژه‌ها، هيچ‌گاه يك اثر داستاني تلقي نمي‌شوند.

نويسنده كتاب «مجموعه نقد گذر از خارزار» افزود: البته اين سطحي‌نگري درباره ديگر نويسندگان جوان هم صدق مي‌كند و نشان مي‌دهد كه مطالعه آثار عامه‌پسند، چگونه مي‌تواند روي قلم آنان تأثير بگذارد.
اصلان‌پور اظهار داشت: خوب است كه قالب تازه‌اي به نام خاطره ـ داستان داشته باشيم و كارهايي كه در مرز داستان و خاطره سرگردانند را در اين فرم ارائه دهيم. چرا كه اين دسته از آثار، طرح مشخصي ندارند، اما خاطرات خوب و رواني هستند.

فردي در ادامه صحبت‌هاي اصلان‌پور خاطرنشان كرد: اين نوع نوشتن، ما را بر آن مي‌دارد كه به فكر توليد داستان‌هاي عامه‌پسند هم باشيم؛ كارهايي كه نثر خوب و متن سالمي دارند و همه آنها را مي‌پسندند. نمونه چنين كتاب‌هايي هم مي‌تواند «دا» باشد كه اينقدر خوب در جامعه جا باز كرده است.

اصلان‌پور در پاسخ به سخنان اميرحسين فردي گفت: البته سوره مهر براي اين كتاب، تبليغ ويژه‌اي كرده است كه اگر براي همه كتاب‌هاي چنين كاري كرده بود، مطمئناً آنها هم به ركورد چاپ و تيراژ «دا» دست مي‌يافتند.
نويسنده كتاب «قله‌هاي سپيد دوردست»، يكي از آثار تبليغ نشده سوره مهر را كتاب «احمد احمد» معرفي كرد و افزود: سوره مهر بايد براي تمام كتاب‌هايش مثل «دا» تبليغ كند و نگاه اختصاصي به اين اثر نداشته باشد.

محمدكاظم مزيناني نيز در ادامه اين بحث گفت: اگر رمان «دا» نوشته مي‌شد، هيچ ناشري آن را چاپ نمي‌كرد و مي‌گفتند كه اين اثر، تلخ است و در آن پر از حوادثي است كه انسان از خواندنش مشمئز مي‌شود.

نويسنده رمان برگزيده «شاه بي‌شين» به ذكر يك ماجرا پرداخت و گفت: براي خريد رمانم به يكي از كتابفروشي‌هاي مطرح تهران ـ كه محل رفت و آمد قشر روشنفكر است ـ رفتم، اما آن را نداشت. گفتند، 10 نسخه آورده‌ايم و همه را فروخته‌ايم، اما ديگر نمي‌آوريم. وقتي علت را جويا شدم، گفتند كه كتاب شما فروش ندارد. آنجا نسخه‌هايي از «دا» را ديدم. تعجب كردم. علت را پرسيدم. گفتند كه «دا» اينجا هم مشتري دارد. اين در حالي است كه هر دو اثر را سوره مهر منتشر كرده، اما فروش «دا» با آن همه تبليغات رسانه‌اي، جايش را بين همه اقشار جامعه، حتي روشنفكران باز كرده است.
اين جلسه با تأكيد بر تحرك بيشتر كارگاه قصه و رمان حوزه هنري و توليد آثار جديد به كار خود پايان داد.