هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 1 آبان 1399
ساعت 21:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 30 شهريور 1389 ساعت 16:52
سه شنبه 30 شهريور 1389 21:22 ساعت
2010-9-21 16:52:59
شناسه خبر : 46813
رونمايي از منشور كوروش و اظهارات رئيس‌جمهور يك شب قبل از سفر به نيويورك و سخنان تفصيلي او در مورد كوروش اگرچه در داخل كشور با انتقاد برخي اصولگرايان مواجه شد، اما ضدانقلاب با تصور اينكه احمدي‌نژاد اين اظهارات را با انگيزه جذب افراد با علقه‌هاي وطني بيان مي‌كند، به‌شدت عصباني شده‌اند.

رونمايي از منشور كوروش و اظهارات رئيس‌جمهور يك شب قبل از سفر به نيويورك و سخنان تفصيلي او در مورد كوروش اگرچه در داخل كشور با انتقاد برخي اصولگرايان مواجه شد، اما ضدانقلاب با تصور اينكه احمدي‌نژاد اين اظهارات را با انگيزه جذب افراد با علقه‌هاي وطني بيان مي‌كند، به‌شدت عصباني شده‌اند.

در اين زمينه سايت ضدانقلابي ايران گلوبال در مطلبي با عنوان "چند کلمه در باره‌ی «سکولاریزاسیون» مشایی و احمدی‌نژاد در ایران"، ابتدا با اهانت به رئيس‌جمهور و بيان اينكه "فریب‌کاری و پلشتی در چهره‌ و کلامش هویداست، مثل همیشه"، خشم خود را نشان داد و سپس نوشت: قبل از این که به بحث کورش برسد چند بار مدعی شد که حالا جهان در حال تامل است که میان مدیریت آمریکایی و مدیریت ایرانی کدام را انتخاب کند. یعنی چالش اصلی جهان بر سر برتری نحوه‌ی مدیریت ایران نسبت به آمریکاست! ولی به راستی تاکید احمدی‌نژاد بر کورش‌گرایی و مکتب ایرانی با چه انگیزه‌هایی است؟ و تا چه حد می‌توان آنها را به پروژه‌ی یک سکولاریزاسیون خواسته یا ناخواسته ربط داد؟

در ادامه اين نوشته افزوده شده است: مشایی و احمدی‌نژاد در خارج و داخل دو پروژه عمده دارند که لزوماً ربطی به سکولارکردن ساحت سیاست در ایران ندارد،‌ این دور پروژه عبارتند از: حل چالش با آمریکا و جذب بخش‌های غیرمذهبی جامعه از طریق تاکید بر برخی از عناصر کاذب یا واقعی هویت ملی. این تلاش شاید قسماً با دوری‌گزینی از روحانیت هم همراه شود، اما لزوماً به معنای سکولاریزاسیونی در راستای فرارفتن از وضعیت کنونی نیست و چه بسا در کوتاه‌مدت پیامدهای منفی‌تری از وضعیت کنونی داشته باشد.

سايت گروهكي ايران گلوبال سپس نمونه‌هايي از اقدامات ديني و ريشه‌اي دولت را مورد اشاره قرار داده است: چرا از دیگر رویکردها و شاخصه‌های دولت غافلیم؟ دولت احمدی‌نژاد در حرف‌ها و رویکردهای مشایی و احمدی‌نژاد محدود نمی‌شود. سیاست‌های مذهبی کردن دروس و مدیریت‌ها در دانشگاه‌ها و مدارس که به شدت از سوی کامران دانشجو و حاج‌بابایی دنبال می‌شود و احمدی‌نژاد و رئیس‌دفترش هم مخالفتی با آنها ندارند و نیز رویکردهای واپس گرایانه بخش‌هایی از زیر مجموعه وزارت ارشاد هم باید مورد توجه قرار داد. برخی از اقدامات آسان‌گیرانه معاونت سینمایی وزارت ارشاد نیز نباید کسی را فریب بدهد. این اقدامات بیش از آن سلیقه‌آی و پراکنده‌اند که بتوان آنها را منتج از یک سیاست اندیشیده‌شده پنداشت. حرف‌هایی که اهالی سینما در باره‌ی وضعیت وخیم سینمای ایران روز پنجشبه در چهاردهمین جشن سینمای ایران بر زبان راندند گویاتر از آن بود که بتوان مدعی شد که معاونت سینمایی وزارت ارشاد روند فاجعه‌بار سینمای ایران را متوقف یا برعکس کرده است، که تشدید هم کرده است. این که خود مشایی رابطه‌ تنگاتنگی با بخشی از وعاظ تهران دارد را هم نباید از نظر دور داشت و نسبت به نوع سکولاریزاسیونی که مشایی و امثالهم خواسته یا ناخواسته دنبال می‌کنند، دچار توهم نشد. نگاهی به عمده‌ترین شاخصه چهره‌های هوادار دولت در مجلس هم شاید قابل تامل باشد. چهره‌های اصلی فراکسیون انقلاب اسلامی، فراکسیون مدافع دولت در مجلس، کسانی هستند مانند حسینیان، کوچک‌زاده، آقا تهرانی و ...که به شدت گرایش‌های متحجرانه دارند.

اين سايت در ادامه اهانت‌هاي توأم با عصبانيت خود مي‌نويسد: در باره‌ی تاکید و اصرار احمدی‌نژاد و مشایی بر مسائلی همچون منشور کورش و ... شاید حرف‌های آیت‌الله حائری شیرازی، استاد اخلاق هیئت دولت گویا و روشنگر باشد: در خصوص مسایل فرهنگی هشدارهایی در بیانیه پایانی اجلاسیه خبرگان داده شد، ارزیابی شما در این خصوص چیست؟ هشدار مبنی بر تشدید ملی گرایی متوجه چه بخش از مسئولان فرهنگی کشور ما است؟  قصد مسئولان تشدید ملی گرایی نیست. ممکن است بیرون چنین برداشت های شود ولی قصد مسئولان این امر نیست. پس چرا بندی با چنین مفادی در بیانیه تصریح شده است؟  توجه به منشور کورش و مواردی از این قبیل به خاطر این است که می خواهند بهانه را از دست شان بگیرند و ملی گراها به سمت دشمنان نروند. حرفی می زنند که آنان را نیز داشته باشند. پس نیت دولتیان منفی نیست؟ خیر! ما بین دو خط گرفتاریم و مقداری راه باریک است. ممکن است این ماشین به ماشین بغل بمالد. وقتی شما بین دو ماشین گیر کردید و می خواهید به یک طرف برخورد نکنید، باید متوجه باشید که به طرف دیگر نیز نزنی. این مسئله نیز همین طور است. ورای قلقک‌دادن حسی ملی‌گرایی بخش‌هایی از جامعه و تلاش برای جذب آنها، منفعل‌کردن یا کشیدن بخش‌هایی از هوادارن جنبش سبز در جامعه هم از اهداف رویکرد جدید طرح مکتب ایران است. معرفی‌کردن خود به عنوان نیرویی که هوادار پیگیری طرح عفاف و حجاب نیست نیز در همین متن معنا می‌یابد. در واقع این سیاست ها مکمل اصرار بر سرکوب خشن رهبران و چهره‌های شاخص جنبش سبزند که دولت و هواداران سرسخت آن، در درون حکومت دنبال می‌کنند. به ویژه که همه‌ی علائم و شواهد نشان می‌دهد که "فتنه" اگر از خیابان رفته، ولی به آتش زیر خاکستر بدل شده.

در بخش پاياني اين نوشته با اشاره به برخي اختلافاتدر سطح سران قوا، به‌ويژه دولت و مجلس آمده است: اپوزیسیون از این روند صرفاً به خاطر تشدید اختلاف میان اصول‌‌گرایان باید خشنود باشد، بی‌آن که کوچکترین شائبه‌ای از تایید گرایش مشایی و شرکا را در جامعه ایجاد کند. مثلی است معروف که می‌گوید انسان‌ها معمولاً اسیر شعارهای خود می‌شوند، هر چند که شاید در ابتدا به آن باور نداشته باشند. ولی تا مشایی و محمود احمدی‌نژاد و ... به اینجا برسند باید منتظر علائم مطمئن‌تر بیشتری بود. علائم کنونی باریکه لغزانی را می‌مانند که رونده‌ای را که وسوسه پانهادن در آن باشد، شاید با سر به زمین بخورد.